Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo osób grających w gry na PC gra w jedną lub dwie gry online. Głównie po to kupuja PCty i nabiją tysiące godzin.

Z WoWem może być ten problem, że tam jest dużo statycznych jaskrawych elementów i w takie TBC to gra sie po kilka albo kilkanaście godzin dziennie żeby coś osiągnąć.

Ale 2-3 miesiące i się znudzi a w tym czasie raczej nie będzie wypaleń od WoWa :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zacytuje klasyka :E"Nie bądź jak Pan Tadeusz"

"Pan Tadeusz wypalił OLED TV, bo oglądał TVP Info przez 11 godzin dziennie. Nie bądź jak Pan Tadeusz. Czytaj instrukcję telewizora aby uniknąć absurdalnej sytuacji"

https://hdtvpolska.com/pan-tadeusz-wypalil-oled-tv-bo-ogladal-tvp-info-przez-11-godzin-dziennie-nie-badz-jak-pan-tadeusz-czytaj-instrukcje-telewizora-aby-uniknac-absurdalnej-sytuacji/

Oled nie nadaje się do długotrwałego wyświetlania statycznych elementów i jeszcze czym wyższa jasność tym gorzej dla panelu.

Typowy gracz zmieniający gry i grający w różnych trybach nie będzie miał problemów, a przynajmniej nie szybko. Ale jak ktoś katuje to wyjara :E

5 minut temu, wompierz napisał:

Dużo osób grających w gry na PC gra w jedną lub dwie gry online. Głównie po to kupuja PCty i nabiją tysiące godzin.

Z WoWem może być ten problem, że tam jest dużo statycznych jaskrawych elementów i w takie TBC to gra sie po kilka albo kilkanaście godzin dziennie żeby coś osiągnąć.

Ale 2-3 miesiące i się znudzi a w tym czasie raczej nie będzie wypaleń od WoWa :D

No jak się znudzi po 2-3 miechach to prawdopodobnie powinien się przeczyścić i odżyć jak nie trafi się jakaś bardziej tandetna sztuka. Ale jakbym grał tak jak kiedyś jak za początków WoWa dzień w dzień komp nie wyłączany praktycznie, aż do dodatku WOTLK włącznie to pewnie z 3 oledy by poszły na szrot :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale Pan Tadeusz to nawet wył. TV z zasilania gdzie OLED nie mógł nawet przeprowadzić czyszczenia matrycy a ile osób tak robi 😄?

4 godziny temu, Minciu napisał:

To pudło po TVP Info. Widać cień prezentera i napisów. Tego się nie ogląda bo wypala to nie tylko OLEDy ale i mózgi. Nawet jeszcze bardziej i szybciej niż TV XD

No dokładnie 😅

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tam nie ma nic, że odłączał od prądu. W sumie chłop zajechał dwie sztuki oleda :E Bo raz mu Sony wymieniło i też zajechał drugą sztukę :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, azgan napisał:

Jak się postarasz to pewnie że wypalisz wystarczy odłączyć zasilanie i nie pozwolić na czyszczenie matrycy 

A wiesz ze mozna recznie włączyć czyszczenie matrycy? Dlatego można wyłączać z sieci i ręczni wbijać czyszczenie. Jak ktoś jest nie ogarnięty to tak wyłączając z sieci skróci żywotność Oleda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, lukadd napisał:

Tam nie ma nic, że odłączał od prądu. W sumie chłop zajechał dwie sztuki oleda :E Bo raz mu Sony wymieniło i też zajechał :E

To poczytaj z innych źródeł, bodajże było to w tej gazecie do której napisał żeby nagłośnić temat i było też że szybko Samsung się zgłosił do niego proponując mu dowolny QLED za połowę ceny :E

3 minuty temu, sideband napisał:

A wiesz ze mozna recznie włączyć czyszczenie matrycy? Dlatego można wyłączać z sieci i ręczni wbijać czyszczenie. Jak ktoś jest nie ogarnięty to tak wyłączając z sieci skróci żywotność Oleda.

Wiem ale jest to mniej wygodne i trzeba o tym pamiętać (wyrobić sobie nawyk) a automat zawsze to zrobi za Ciebie. Tak czy siak jak się postarasz to się da w ten czy inny sposób.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
38 minut temu, lukadd napisał:

@azgan

To niech ktoś przetestuje sobie tak ~10+h MMO dziennie, przez ~pół roku+ nie ma opcji, że się nie utrwalą dość widoczne wypalenia. Pewnie nawet nie będzie trzeba nawet 6 miesięcy i efekty mogą być widoczne już po dobrych kilku tygodniach .

Test z rtings i CNN w normalnym trybie jasności już po 6 tygodniach katowania takie efekty, a czym dalej tym gorzej :E Stałe i długotrwałe wyświetlanie kontrastowych elementów nie jest dla oledów.

Dam znać, bo u mnie Apex Legends świeci się po 3-8h dziennie 😜 Na zmiane z Minecraftem :) 

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, azgan napisał:

To poczytaj z innych źródeł, bodajże było to w tej gazecie do której napisał żeby nagłośnić temat i było też że szybko Samsung się zgłosił do niego proponując mu dowolny QLED za połowę ceny :E

Wiem ale jest to mniej wygodne i trzeba o tym pamiętać (wyrobić sobie nawyk) a automat zawsze to zrobi za Ciebie. Tak czy siak jak się postarasz to się da w ten czy inny sposób.

Ręcznie nie wywołasz krótkiej konpensacji tylko godzinna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
16 minut temu, azgan napisał:

Nie było tam nic o wyłączaniu z prądu. To wyszło z mediów lokalnych

"- Retencja była spowodowana oglądaniem programów z elementami statycznymi, a dokładnie kanałów informacyjnych ze statycznymi paskami. Tego rodzaju użytkowanie nie jest zgodne z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi. Co więcej, diagnoza odbiornika wykazała, że był intensywnie użytkowany – ponad 11 godzin dziennie. Wartość ta nie odpowiada tak zwanemu normalnemu użytkowaniu telewizora w domu. Poprzednia wymiana była gestem dobrej woli udzielonym z naszej strony. Kolejne, analogiczne załatwienie sprawy nie jest możliwe – czyta pan Tadeusz."

"Paulina Makuch z Biura Prasowego Sony:
"Przyjrzeliśmy się sprawie. Klient zakupił TV OLED w roku 2017. W 2019 zgłosił się w związku z retencją w jego odbiorniku, która spowodowana została długotrwałym wyświetlaniem elementów statycznych (w tym przypadku pasków programów informacyjnych). Instrukcja obsługi telewizorów OLED jasno informuje o tym, że, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego zjawiska, należy unikać eksploatowania odbiornika w tak jednostajny i intensywny sposób. Jednak, w ramach gestu dobrej woli, zdecydowaliśmy się wymienić Klientowi odbiornik. Po 18 miesiącach (co istotne: czas pracy telewizora wyniósł 5500 godzin, co przekłada się na 11 godzin dziennie) Klient ponownie zgłosił się do serwisu z dokładnie tym samym problemem. Ze względu na to, że już raz wymieniliśmy odbiornik i również ten użytkowany był niezgodnie z zaleceniami instrukcji obsługi, uznaliśmy roszczenia Klienta za niezasadne."

https://kielce.naszemiasto.pl/klopoty-mieszkanca-kielc-z-telewizorem-sony-za-ponad-10/ar/c1-8152105

W USA UK dziadki, bardziej "ogarnięte", ale też im się trafiają dziwne problemy.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Większość ludków bagatelizuje problem dopóki ich nie dosięgnie. Standard.

"U mnie się to nie dzieje wiec nic się nie dzieje" :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koniec kłopotów mieszkańca Kielc z telewizorem Sony za ponad 10 tysięcy złotych. Teraz ogląda TVP Info na urządzeniu QLED Samsung

https://kielce.naszemiasto.pl/koniec-klopotow-mieszkanca-kielc-z-telewizorem-sony-za/ar/c1-8163603

Po kilku dniach z redakcją "Echa Dnia" skontaktował się przedstawiciel polskiego oddziału firmy Samsung. Korporacja zaproponowała panu Tadeuszowi kupno dowolnego telewizora QLED Samsung za połowę ceny widocznej na sklepowej półce. Mężczyzna przyjął ofertę Samsunga i w poniedziałek, 1 marca nabył nowy odbiornik.

9 minut temu, lukadd napisał:

Nie było tam nic o wyłączaniu z prądu. To wyszło z mediów lokalnych

Faktycznie 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 27.06.2021 o 11:59, RENMEi napisał:

Panowie, nawróciłem się. Ponad dwa lata siedziałem na 32", więc do BIG trochę mi brakowało. Ale teraz przyszedł czas na zmiany. Myślałem, że 48" mnie pokona, ale jednak nie. Jestem mega zadowolony, nawet dobrze mi się na tym cudaku pracuje (o rozrywce nie wspominam, bo wiadomo), ciemny motyw, pasek + ikonki pochowane i nawet do takiego stylu już się przyzwyczaiłem :)

Przy tych głośnikach to nie wygląda jak 48 cali :E Jestem teraz w rozkroku. W pokoju na tej samej ścianie mam po lewej tv 55 na va, po prawej biurko z kompem i 34 ultrawide 2560x1080. Kombinowałem od jakiegoś czasu czy w monitorze nie zrobić małej rewolucji i zmienić na jakiegoś super ultrawide z wysoką rozdziałką, np odyssey g9. Ostatnio zainteresowałem się tematem zrobienia z takiego C11 wyświetlacza do kompa. Przy 3840x1600 zawsze to lżej dla grafiki niż 5120x1440. 

Teraz w sumie nie wiem co zrobić. Wywalić monitor i mieć dwa tv na jednej ścianie trochę głupio*. Zamienić tv z va na tego oleda niby można ale raczej nie chciałbym w takim przypadku schodzić poniżej 55 cali, a to znowu trochę za dużo do giercowania z myszką i klawiaturą (już nie wspomnę, że trzeba dostawiać lżejsze biurko w tamto miejsce). 

Na upartego mógłbym tak zrobić ale tu z kolei "boli" fakt, że na chwilę obecną cenowo 48 a 55 to w porywach kilka stów. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, AvengerGT napisał:

Przy tych głośnikach to nie wygląda jak 48 cali :E Jestem teraz w rozkroku. W pokoju na tej samej ścianie mam po lewej tv 55 na va, po prawej biurko z kompem i 34 ultrawide 2560x1080. Kombinowałem od jakiegoś czasu czy w monitorze nie zrobić małej rewolucji i zmienić na jakiegoś super ultrawide z wysoką rozdziałką, np odyssey g9. Ostatnio zainteresowałem się tematem zrobienia z takiego C11 wyświetlacza do kompa. Przy 3840x1600 zawsze to lżej dla grafiki niż 5120x1440. 

Teraz w sumie nie wiem co zrobić. Wywalić monitor i mieć dwa tv na jednej ścianie trochę głupio*. Zamienić tv z va na tego oleda niby można ale raczej nie chciałbym w takim przypadku schodzić poniżej 55 cali, a to znowu trochę za dużo do giercowania z myszką i klawiaturą (już nie wspomnę, że trzeba dostawiać lżejsze biurko w tamto miejsce). 

Na upartego mógłbym tak zrobić ale tu z kolei "boli" fakt, że na chwilę obecną cenowo 48 a 55 to w porywach kilka stów. 

Bierz 55 mi 48 cali bardzo szybko zmalało w oczach i kolejny ekran to była już 55'tka. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, azgan napisał:

Koniec kłopotów mieszkańca Kielc z telewizorem Sony za ponad 10 tysięcy złotych. Teraz ogląda TVP Info na urządzeniu QLED Samsung

https://kielce.naszemiasto.pl/koniec-klopotow-mieszkanca-kielc-z-telewizorem-sony-za/ar/c1-8163603

Po kilku dniach z redakcją "Echa Dnia" skontaktował się przedstawiciel polskiego oddziału firmy Samsung. Korporacja zaproponowała panu Tadeuszowi kupno dowolnego telewizora QLED Samsung za połowę ceny widocznej na sklepowej półce. Mężczyzna przyjął ofertę Samsunga i w poniedziałek, 1 marca nabył nowy odbiornik.

Faktycznie 

Pan Tadeusz Cebulak myślał ze sobie będzie TV wymieniał do końca życia za darmo. :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 2.07.2021 o 11:57, acus231 napisał:

Teraz kupiłem CX

Zostaje już ze mną. 

Mówiłem że 55 cali będzie idealne 😁

Jak Ci się gra na takiej przekątnej? 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadzam się z @azgan
Miałem na biurku 48, teraz mam 55 i nie wrócił bym już do 48.
A decyzję podjąłem z racji faktu że miałem 48 na uchwycie i łapałem się na tym że przysuwałem TV do oczu i pomyślałem.. Skoro 48 muszę przybliżać to czego mam nie wziąć 55 i go rzucić przy samej ścianie? Tak też zrobiłem i wyszło super :) 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tu jest głównie kwestia miejsca. 48" zwykle będzie bardziej poręczny do rozstawienia i giercowania z mychą. A jak chcesz bliżej siedzieć to i ppi kapkę lepsze.

Ja już przy 43" lubię siedzieć te 1.1-1.2m. Przy 55" musiałbym mieć na prawdę olbrzymie biurko :E Dla tego go po prostu używam do grania na drugim stanowisku fotelowym z padzikiem gdzie mam masę miejsca aby sobie odjechać dalej.

A w sprawie Pana Tadeusza mnie najbardziej rozbraja stanowisko sony w tej kwestii :E

"ponad 11 godzin dziennie. Wartość ta nie odpowiada tak zwanemu normalnemu użytkowaniu telewizora w domu"

Tak szczerze, to szczególnie jak znam jakichś starszych ludzi na emeryturze to w zimie jak nie siedzą po działkach to nie raz spotykam się z tym, że TV jest często włączony od świtu do nocy. Czy oglądają czy nie to zawsze coś tam gra, wcale nie musi być to tvp info, a np. programy przyrodnicze, jakaś muza etc. :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 minut temu, acus231 napisał:

Zgadzam się z @azgan
Miałem na biurku 48, teraz mam 55 i nie wrócił bym już do 48.
A decyzję podjąłem z racji faktu że miałem 48 na uchwycie i łapałem się na tym że przysuwałem TV do oczu i pomyślałem.. Skoro 48 muszę przybliżać to czego mam nie wziąć 55 i go rzucić przy samej ścianie? Tak też zrobiłem i wyszło super :) 

To tak jak ja. Miałem 48 cali i zmieniłem później na 55 i ta wielkość jest dla mnie już idealna.

Opowiadaj jak wrażenia z gry na tych 55 calach bo jestem ciekawy czy są podobne do moich 😁

Masz wrażenie jak siedzisz przed ekranem jakbyś był w centrum gry całkowicie zatapiając się w niej? Chodzi mi o immersje.

panel-OLEDIO-JOLED-druk-atramentowy-ok-adka

Monitory OLED wkrótce zaleją rynek! Masowo produkowane drukowane panele trafiają do największych firm

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, lukadd napisał:

Tu jest głównie kwestia miejsca. 48" zwykle będzie bardziej poręczny do rozstawienia i giercowania z mychą. A jak chcesz bliżej siedzieć to i ppi kapkę lepsze.

Niektórzy boją się 48" to można wbić 21:9 zrobi się 38" :E Na początku w to w sumie tak miałem mózgownica nie ogarniała tak dużego ekranu :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można jak najbardziej i to też jest plus dużego ekranu bo możemy mieć 2 w jednym. Sam czasami grywam w takim formacie. Ale raczej na co dzień preferuję jednak 16:9.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może w takim razie idealnym rozwiązaniem byłoby ruchome ramię, które pozwalałoby na przerzucanie tv z punktu a do b (w zasadzie używam albo jednego albo drugiego wyświetlacza, a między nimi jest może 40 cm przestrzeni). Do kompa na bank ustawiłby 21:9 bo bardzo mi taki format odpowiada. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Są takie uchwyty z regulacją od 5cm do prawie 50cm odsadzenia od ściany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Są i z dłuższym odsadzeniem. Znajomy ma ramie, że odciąga 65" na ~1.2m od ściany  :E Dyble solidne z klejem musiał zapakować dla pewności, że nie urwie.

Wziął taki uchwyt również po to, aby nie tylko go przybliżać jak np. gra, ale i aby regulować pod kątem bo jadalnie ma z salonem połączoną i jak siedzi przy stole to sobie przechyla go na boczek.Ogólnie są różne wynalazki, albo samemu można zrobić czy komuś zlecić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
37 minut temu, AvengerGT napisał:

. Do kompa na bank ustawiłby 21:9 bo bardzo mi taki format odpowiada. 

Tak Ci się tylko wydaje..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
10 minut temu, Minciu napisał:

Tak Ci się tylko wydaje..

Nie rozumiem. Od 1,5 roku jadę na 21:9. Do 16:9 nie chce wracać. Dzisiaj testowałem na swoim 55 va i przełączałem pomiędzy 4k 16:9 a 3840x1600 i tylko się utwierdziłem w tym, że zdecydowanie wolę większą perspektywę/fov.  

Edycja 

Oczywiście mam na myśli gierki bo w sumie pozbywać się dodatkowej przestrzeni na kolejne okienka to faktycznie może nie mieć sensu. 

Edytowane przez AvengerGT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi