Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, azgan napisał:

Już od dawna powtarzam żeby nie bać się tych 55 cali 

Miałem przez tydzień 55" i jako monitor był za duży jednak. Kupiłem dzisiaj 55" B1 za 3380 zł + 300 zł na karcie podarunkowej, ale kurde polowałem na 48". Chce się ktoś zamienić? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Red_October napisał:

Można spytać jakiego modelu stojaka używasz?

ABB24 CART-5 spodziewałem się tandety, a okazało się że jest zupełnie odwrotnie. W tej kasie z czystym sumieniem mogę polecić. Wykonanie, waga sporo akcesoria do montażu. Sam stojak jest naprawdę stabilny testowałem, różne kombinacje jak go wywrócić i jedyna opcja to po prostu wpaść na TV :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.07.2021 o 03:52, ODIN85 napisał:

Prosimy o foto stanowiska?

20210718_083954_640.jpg.7cd8a7627698ca6f26c8226bb16ae305.jpg

 

Jeszcze tylko muszę ogarnąć kabelki z tyłu.

Edytowane przez Arqon85
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, azgan napisał:

Dokładnie tak jak mówisz. Zbieram filmy na Blu-ray i nawet zwykły bez dopisku 4K zapewnia lepszą jakość od ULTRA HD z Netflixa.

Co do NVIDIA Shield też się nad tym rozwiązaniem zastanawiam do OLED'a LG

 

MadVr chyba lepiej upscaluje a darmowy. Są tez inne odtwarzacze sieciowe dobrze radzące sobie i wygodne w obsludze. Shield ma taki plus, ze ma jakiś certyfikat i obsługę DV z netflix czego pozostałe odtwarzacze raczej nie maja. Netflix ma bitrate 15 wiec nie ma co oczekiwać cudów. Ostatnio oglądałem ligę sprawiedliwości pół filmu z bitrate ok 70 a pół chyba 15-25. Była bardzo duża różnica. Akurat ja korzystam z Zidoo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję bez oglądania - Panasonic JZ2000 znowu najlepszym TV na rynku ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie, testuje sobie gierki na C1 i zauważyłem pewien problem. Jak obracam postać przy sterowaniu myszką, to ruch kamery jest jakby nie płynny tylko po prostu jest dziwny przeskok w zadeklarowane miejsce. Cieżko to opisać, ale łopatolgicznie to z punktu A do B nie wiele widać po drodze xD.  Nwm czy to dlatego, że czas pixeli na OLED extremalnie szybki i trzeba przyzwyczaić oczy, czy jakaś opcja powoduje taki efekt?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Hero586 napisał:

Mam szybkie pytanie, testuje sobie gierki na C1 i zauważyłem pewien problem. Jak obracam postać przy sterowaniu myszką, to ruch kamery jest jakby nie płynny tylko po prostu jest dziwny przeskok w zadeklarowane miejsce. Cieżko to opisać, ale łopatolgicznie to z punktu A do B nie wiele widać po drodze xD.  Nwm czy to dlatego, że czas pixeli na OLED extremalnie szybki i trzeba przyzwyczaić oczy, czy jakaś opcja powoduje taki efekt?

 

Powinno pływać jak masełko i w trakcie ruchu właśnie powinieś widzieć wyraźnie i oczy powinny się męczyć mniej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokój obok mam Dell'a S3220DGF, gdzie jest 165Hz ta sama myszka G502 Hero i tam ten obraz wydaje się bardziej płynny tak jakby ruch myszki był jak pociągniecie pędzlem po płótnie :E. Nwm chyba mózg musi się przyzwyczaić bo przyznam, że i dyńka już boli. W strzelankach na C1 spadłem na totalny poziom lescza do tego doszedł komplety nie ogar. W zasadzie za niczym nie nadążam, a głowa to mi lata we wszystkie strony xD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno się dobrze grać skoro głowa lata to siedzisz za blisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Hero586 napisał:

Pokój obok mam Dell'a S3220DGF, gdzie jest 165Hz ta sama myszka G502 Hero i tam ten obraz wydaje się bardziej płynny tak jakby ruch myszki był jak pociągniecie pędzlem po płótnie :E. Nwm chyba mózg musi się przyzwyczaić bo przyznam, że i dyńka już boli. W strzelankach na C1 spadłem na totalny poziom lescza do tego doszedł komplety nie ogar. W zasadzie za niczym nie nadążam, a głowa to mi lata we wszystkie strony xD. 

Patrząc na twoje stanowisko to wcale się nie dziwię. 55 cali to wielkie bydlę i masz raczej za blisko klawiaturę i myszkę do strzelanek. Trzeba było iść w 48 a i tak potrzebujesz kilku tygodni żeby do tego się przyzwyczaić.

Też mam 322dgf ale to wolny monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.07.2021 o 10:23, Hero586 napisał:

 

117FPS na blokadzie z Gsync Compatible i 120Hz jako target i wyszystko powinno być płynne. Chyba że złapiesz stuttering.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzę dalej niż na XH90 a to jest przecież ten sam rozmiar. Na Soniaku takiego zjawiska nie widziałem, ale on wydaje się mega mułem przy C1. Zapytałem dla pewności, w ustawieniach TV wszystko wydaje się w porzadku tryb optymalizacja gier i wszystie opcje obrazy w zasadzie są z automatu wyłączone.

Edit. w rivatuner mam blokadę na 117 fps, nic wszystko wydaje się w pożadku więc pogram trochę i pewnie mózg z czasem zacznie nadążać :E

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za blisko siedzisz jeszcze jak grasz w multi to z automatu tak duży ekran odpada. Jedyne rozwiązanie bez zmiany to granie w mniejszym oknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.07.2021 o 20:46, azgan napisał:

Komiczna reklama gdzie Samsung udowadnia jak to OLED szybko się wypala a najlepsze jest to że to nie OLED WRGB od LG tylko OLED TV od Samsunga :szczerbaty:

to powinno być uregulowane prawnie, oni sobie jaja robią z klientów porównując QLED-a do OLED-a 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jak bardzo złe są TE ustawienia? Chodzi mi o tabelki. Chciałbym ustawić swojego 55C1 jako monitor do Windowsa i gier SDR, oraz osobne pod PS5 SDR i HDR. Te nastawy są w miarę, czy szukać czegoś zupełnie innego?

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw pod siebie, żeby Ci się obraz podobał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, ODIN85 napisał:

Przecież on gra z łóżka na padzie.

12 godzin temu, sideband napisał:

Za blisko siedzisz jeszcze jak grasz w multi to z automatu tak duży ekran odpada. Jedyne rozwiązanie bez zmiany to granie w mniejszym oknie.

W strzelanki to gram z poziomu biurka na K+M, na padzie to sobie nie wyobrażam grać w takie gry. Teraz specjalnie zmzierzyłem odległość oczu od ekranu i wychodzi ok 130cm. W większośc gier jednam wybieram pad i łóżko. W typowe multi to gram bardzo rzadko, a jak już gram to wtedy zmniejszam rozdziałkę do 1440p i gram bez skalowanie. Wg moich pomiarów wyświetlany obraz przy takim ustawieniu daje ok 32 cale.

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3840x2160, a co do formatu koloru to YCbCR 444 lub RGB pełny zakres.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, sideband napisał:

3840x2160, a co do formatu koloru to YCbCR 444 lub RGB pełny zakres.

Na YCbCR 444 w grach wystepuje banding na monitorze przez DP 1.2

Na RGB pełen zakres nie ma tego problemu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale kto łączy taki TV z kartą, która posiada tylko DP 1.2 ? 

DP1.2 to już wiekowa karta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, sideband napisał:

Tak, ale kto łączy taki TV z kartą, która posiada tylko DP 1.2 ? 

DP1.2 to już wiekowa karta.

Nie. Po prostu kabel mam 1.2. Taki dali.

Wracając do tematu to PODOBNO na komputerze lepiej ustawiać RBG pełen zakres niż YCbCR 444.

Z tym, że nie wiem jak to się ma do HDMI i nowych telewizorów z faktycznie działającym HDRem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wybierzesz RGB to dochodzi do konwersji na RGB tylko w praktyce nie zauważysz różnicy w obrazie.

W przypadku konsoli jak wybierzesz YCbCr to też dochodzi do konwersji i pytanie czemu praktycznie nikt nie wbija RGB :szczerbaty:

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, sideband napisał:

Jak nie wybierzesz RGB to dochodzi do konwersji na RGB tylko w praktyce nie zauważysz różnicy w obrazie.

W przypadku konsoli jak wybierzesz YCbCr to też dochodzi do konwersji i pytanie czemu praktycznie nikt nie wbija RGB :szczerbaty:

Wczoraj czytałem trochę o tym.

 

Cytat

 

RGB 444 isn't a thing.

RGB Full is the best representation of color output from a computer like device (pc, ps5, etc). RGB Full has no limiting of colors nor chroma subsampling. In other words, raw colors.

Ycbcr is another way to describe color. There are many YouTube videos explaining how it varies from RGB. "4:4:4", "4:2:2" and "4:2:0" refer to chroma subsampling, meaning estimating pixel colors around other pixels. This is done to reduce bandwidth. It makes fine details like text in windows look bad.

Ycbcr 4:4:4 means no chroma subsampling so it is near to rgb. However ycbcr is also limited by nature so might not display the full color gamut like rgb. 4:2:2 and 4:2:0 have chroma subsampling so they look worse than 4:4:4.

Which should you use? Depends on the source device and it's output capabilities, and the content you're watching.

Hdmi 2.1 gpus and latest consoles: rgb full for gaming and desktop use. If you watch media on the ps5, letting it switch from full/limited automatically is preferred, and the TVs black level needs to be auto too (watch HDTVTest's videos). CX black level should be auto or high.

Media play back like blu-ray: ycbcr if you have the option. Set CX to auto or low black level.

This is because much media is mastered with ycbcr in mind, so if you tried to display it as rgb, it has to cover the colors repeatedly.

So why is ycbcr an option on pcs? Because the bandwidth limits of hdmi in 2.0 and earlier meant higher refresh rates and resolutions needed giving up color accuracy by using ycbcr 4:2:2 or 4:2:0.

10bpc means how many values of colors you can have between black and white. 8bpc in rgb means 0-255 for each color. 10bpc means 0-1024. 12bpc (for us C9 owners) means 0-4096. The larger the bpc, the less color banding on gradients you'll see.

Finally, RGB Limited (and ycbrc iirc) reduces those RGB ranges further. 0-255 becomes 16-235. This is what movies are mastered in so Limited is preferred on devices you watch that content on.

-=-=- C9 owners can't use Auto black levels unless the input is set to PC mode. So gets trickier.

 

 

Cytat

 

Full RGB just to be sure.

RGB means that the picture is sent to your monitor with a Red, Green and Blue value for each pixel. Since the LCD panels all work with RGB pixels, it's the perfect way of sending a signal to an LCD screen.

YCbCr is a different video signal type where each pixel gets a luminance value (from complete dark to full bright), and two chroma values. Those two chroma values are representing the colors.

Afaik, YCbCr with 4:4:4 should display the same thing as Full RGB, but it's unnecessary to have a double conversion (and potential loss due to rounding) when it's eventually going to be displayed on a RGB matrix.

YCbCr 4:4:4 means that the image has a full channel (1920x1080 in your case) of luminance and 2 full channels of chroma.
YCbCr 4:2:2 means that the image has a full channel of luminance, but the 2 chroma channels are halved (960x1080).

4:2:2 is not a big issue on image captures (both photo and video) of the real world, but it has a major impact on computer graphics that generally need pixel-level precision (or even subpixel-level for the fonts with ClearType or similar tech).

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że trochę cisza w temacie to napiszę kilka spostrzeżeń odnośnie użytkowania C1. Jeżeli chodzi o gry to za dużo nie grałem, bo ostatnio cienko z czasem. Na pewno mózg musi się przyzwyczaić bo 120Hz na OLED to zupełnie inna bajka niż na LCD. Tymczasowo ustawiłem w grach rozmycie w ruchu na maksa i na razie jest jakoś łatwiej się odnaleźć. 

Odnośnie filmów to coś czego się kompletnie nie spodziewałem to upłyniacz, który jest rewalacyjny. Jescze ani razu mnie nie zawiódł i po moich testach chyba jest nie do zajechania :E. Nawet przy wymagających scenach jest totalne masełko zero efektu opery mydlanej. W tym aspekcie to C1 masakruje XH90. Jako, że sporo oglądam w nocy to przyznaję, że wszystkie filmy z ciemną scenerią dostały drugiego życia. Po dłuższym czasie wychodzi ile sczegółów ubijał local dimming i tutaj przyznaje rację wszystkim, którzy próbowali mi to uświadomić.

Do systemu powoli się przyzwyczajam, ale napewno nie jest to mój faworyt. Główny zarzut to po prostu jest wolny Android na XH90 to po prostu rakieta przy C1. Na plus na pewno sterowanie kursorem. Na początku mnie strasznie wkurzało, ale każdym dniem coraz bardziej przekonuje mnie ten sposób sterowania. Kolejna kwestia brakuje mi kilku aplikacji do tego jescze reklamy ale tutaj shield powinien być rozwiązaniem

Z innych aspektów to kwestia jasności, nwm czy ja taką wybitną sztukę trafiłem ale jak dla mnie to ta C1 jest masakrycznie jasny. Nwm czy kiedykolwiek z 50% jasności przekroczę przy swoim użytkowaniu :E. Dodam tylko, że ja nie jestem fanem wypalania oczu więc raczej nie jestem dobrym odnośnikiem dla innych. Z moich spostrzeżen jest to jednak zupełnie inny rodzaj odczucia jasności. Tak jak na XH90 często korzystałem z prawie maksymalnej jasności tak na C1 po prostu sobie tego nie wyobrażam.

Na plus też kąty widzenia, tutaj to już ciężko wrócić na XH90 i to od razu rzuca się w oczy i chyba nie wyobrażam sobi powrotu na LCD bez tej specjalnej powłoki (sorki nie pamiętam jak się nazywa). Na minus to efekt lustra ale dla mnie jest całkowicie akceptowalny.

Na koniec krótki wniosek to chyba po prostu mogłem wziąć B1 i byłbym tak samo zadowolony, a przy ew wypaleniu mniej by bolało :E. Docoleowo jestem pewien na 99%, że niebawem dokupie shield'a do C1. Po prostu żal patrzeć jak taki ekran się marnuje mam nadzieję, że upscaling zrobi tutaj robotę. Co do ew. wypaleń za dużo się nie wypowiem, ale przy moich jasnościach to jestem zdecydowanie bardziej spokojny.

Dobra to chyba na tyle jak zwykle się rozpisałem, więc sorki za długi post :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...