Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, acus231 napisał:

Koszty maleją i tych paneli już tak dużo wypluwają że nie ma komu kontrolować jakości

Tylko droższe modele mają te same wady. Idealną szarość to widziałem jedynie na Joledach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nowa kolekcja dezajnerskich oledow. 

Ciekawe czy gwarancja obejmuje uszkodzenia mechaniczne.. nie wiem co oni brali jak mają zaproponować takie oparcie 10k+ PLN o ścianę?

lg-telewizor-OLED-art90-65-cali-2020-lif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanko czy może ktoś wie albo nawet posiada i się orientuje czy w tym modelu NanoCell działa też Gsync? -> https://www.lg.com/pl/telewizory/lg-55nano913pa

Ogólnie to Gsync jest oficjalnie podawany tylko przy OLEDach ale tam też jest to Compatible czyli w sumie FreeSync, więc może na NanoCell też działają.

Edytowane przez Gronek31

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może komuś się przyda, jedzie do mnie Extractor Audio HDMI. 

SMSL SH1 chyba pierwszy który daje nadzieję na to że zbudowany został z czegoś sensownego ale bez szału.

Akurat jest w promocji za 190zl z paczkomatem.

https://mp3store.pl/wzmacniacze-dac/przetwornik-a-c-preamp-gramofonowy/smsl/2018440285609150851/6970141852575/smsl-sh1-black-ekstraktor-audio

Maksymalny Pobór Mocy 1.62 W

Pobór Mocy W Trybie Czuwania 0.09 W

Wymiary 120x120x36 (mm)

THD THD+N DAC: 0.0008%; THD+N AMP: 0.003%

SNR SNR DAC: 97dB; SNR AMP: 88dB

Wyjście 2Vrms

Chyba pierwsze urządzenie przy którym udało się dokopać do jakiejś specyfikacji i nie wygląda ona złe już na starcie. Generalnie temat DACa z HDMI to jakaś tragedia. Na optyku głośności się nie wyreguluje z pilota. Analogowe wywalają. BT w TV to starocie z lagiem. Jedynie HDMI Extractor ma jakiś sens. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe po co komu ten kaktus, zwłaszcza do PC'ta z którego dźwięk można wypuścić na wiele sposobów i to w znacznie lepszej jakości, niż ta przepłacona zabawka. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Minciu napisał:

Może komuś się przyda, jedzie do mnie Extractor Audio HDMI. 

SMSL SH1 chyba pierwszy który daje nadzieję na to że zbudowany został z czegoś sensownego ale bez szału.

Akurat jest w promocji za 190zl z paczkomatem.

https://mp3store.pl/wzmacniacze-dac/przetwornik-a-c-preamp-gramofonowy/smsl/2018440285609150851/6970141852575/smsl-sh1-black-ekstraktor-audio

Maksymalny Pobór Mocy 1.62 W

Pobór Mocy W Trybie Czuwania 0.09 W

Wymiary 120x120x36 (mm)

THD THD+N DAC: 0.0008%; THD+N AMP: 0.003%

SNR SNR DAC: 97dB; SNR AMP: 88dB

Wyjście 2Vrms

Chyba pierwsze urządzenie przy którym udało się dokopać do jakiejś specyfikacji i nie wygląda ona złe już na starcie. Generalnie temat DACa z HDMI to jakaś tragedia. Na optyku głośności się nie wyreguluje z pilota. Analogowe wywalają. BT w TV to starocie z lagiem. Jedynie HDMI Extractor ma jakiś sens. 

U siebie C1 mam optykiem podłączonego do zewnętrznej karty dźwiękowej Sound BlasterX G6, więc głośność reguluje sobie myszką (polecam jak ma się dużo guziczków na myszce) nawet jak używam konsoli, czy innych cudów jak PC włączony, a jak nie to w zasięgu ręki mam pokrętło od regulacji głośności na samej karcie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ludzie przez OLED'y za pośrednictwem HDMI biorą sygnał dźwiękowy z kodeka audio NVIDII/AMD wbudowanego w GPU i nim też normalnie można sterować, dlatego nie pojmuję problemu, ekstraktor może się przydać np. do dekodera który oferuje jedynie hdmi/spdif a jest realna potrzebna użyć liniowego wyjścia audio.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy ktoś mógłby polecić porządny/prawdziwy kabel HDMI 2.1. Pytam, ponieważ jest pełno ofert. Czytałem opinie ludzi co kupowali nawet droższe kable już nie jakieś no name i nie działy tak jak powinny. Jeszcze jakiś krótki kabel 1-1,5m może łatwiej znaleźć porządny i kupić tylko, że ja bym potrzebował 3 a najlepiej 4 metrowy. Chyba, że jeszcze jak to HDMI 2.1 i TV z HDMI 2.1 wchodziły dopiero to może były jakieś buble sprzedawane a teraz już się kupi normalny w rozsądnej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, DisconnecT napisał:

Ludzie przez OLED'y za pośrednictwem HDMI biorą sygnał dźwiękowy z kodeka audio NVIDII/AMD wbudowanego w GPU i nim też normalnie można sterować, dlatego nie pojmuję problemu, ekstraktor może się przydać np. do dekodera który oferuje jedynie hdmi/spdif a jest realna potrzebna użyć liniowego wyjścia audio.

Ja potrzebuję do pudła które nie jest podpięte do komputera. A wzmacniacz jest czysty, w pełni analogowy jeśli chodzi o wejścia. 

Dotychczas leciałem po BT z DACa na baterię :D Ale bateria spuchła i trzeba go na gwarancję odesłać... Chyba za długo pod ładowarką siedział i nie miał sensownego zabezpieczenia przed przeładowaniem baterii. Mam sterowanie głosem ale też lekki lag obraz-dźwięk.

Sensownych extractorów albo DACów z HDMI ARC wcześniej nie widziałem, teraz znalazłem to wklejam bo możę komuś się przydać. Co do OLEDa C1 48" to ma on wyjście analogowe na słuchawki ( jeszcze ) ale niektóre TV już nie mają takich wyjść wcale. Choć przyznam że jak wpisałem słuchawki w te wyjście to szybko wróciłem do DACa w kompie.

No i teraz jeszcze wracając do TV, jeśli leci na nim YT to fajnie jakby działał ze wzmacniaczem bez współpracy z komputerem obok, który miałby robić za extractor Audio, bo tak zrozumiałem że da radę przechwycić sygnał z TV przez GPU?  ;) 

Tak czy siak, ten extractor SMSL zapowiada się sensownie w porównaniu do innych z zatajoną specyfikacją, pewnie same szumofony i generatory zniekształceń w tych extractorach do 100zl można znaleźć.

Jak przyjdzie SMSL to dam znać czy szumi. Schanling UP2 nie szumiał ani trochu. Mam nadzieję że ten tez nie będzie, bo wzmacniacz mam z lekkim overkillem mocowym (2x400wat) i nie kręcę na codzień w nim gałkami od głośności. Cały czas jest rozkręcony na 3/4 na regulacji. Więc jak SMSL szumi to wyjdzie to od razu.

Wzmacniacz mam akurat taki:
Stosunek S/N    > 110 dBA
THD    < 0.004 %

Natomiast extractor ma:
THD: THD+N DAC: 0.0008%; THD+N AMP: 0.003%
SNR: SNR DAC: 97dB; SNR AMP: 88dB

W miarę spoko się dopasowuje specyfikacja obu urządzeń, jedynie tego SNR się obawiam, bo już nie raz widziałem dziadostwo co szumi ;) Ale szumofony przeważnie mają coś w okolicy 70dB na SNR.. ( pomijając zintegrowane dźwiękówki na płytach bo tutaj to specyfikacja sobie a wykonanie to czysty random XD )

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 17.12.2021 o 02:00, Minciu napisał:

Ja potrzebuję do pudła które nie jest podpięte do komputera. A wzmacniacz jest czysty, w pełni analogowy jeśli chodzi o wejścia. 

Dotychczas leciałem po BT z DACa na baterię :D Ale bateria spuchła i trzeba go na gwarancję odesłać... Chyba za długo pod ładowarką siedział i nie miał sensownego zabezpieczenia przed przeładowaniem baterii. Mam sterowanie głosem ale też lekki lag obraz-dźwięk.

Sensownych extractorów albo DACów z HDMI ARC wcześniej nie widziałem, teraz znalazłem to wklejam bo możę komuś się przydać. Co do OLEDa C1 48" to ma on wyjście analogowe na słuchawki ( jeszcze ) ale niektóre TV już nie mają takich wyjść wcale. Choć przyznam że jak wpisałem słuchawki w te wyjście to szybko wróciłem do DACa w kompie.

No i teraz jeszcze wracając do TV, jeśli leci na nim YT to fajnie jakby działał ze wzmacniaczem bez współpracy z komputerem obok, który miałby robić za extractor Audio, bo tak zrozumiałem że da radę przechwycić sygnał z TV przez GPU?  ;) 

Tak czy siak, ten extractor SMSL zapowiada się sensownie w porównaniu do innych z zatajoną specyfikacją, pewnie same szumofony i generatory zniekształceń w tych extractorach do 100zl można znaleźć.

Jak przyjdzie SMSL to dam znać czy szumi. Schanling UP2 nie szumiał ani trochu. Mam nadzieję że ten tez nie będzie, bo wzmacniacz mam z lekkim overkillem mocowym (2x400wat) i nie kręcę na codzień w nim gałkami od głośności. Cały czas jest rozkręcony na 3/4 na regulacji. Więc jak SMSL szumi to wyjdzie to od razu.

Wzmacniacz mam akurat taki:
Stosunek S/N    > 110 dBA
THD    < 0.004 %

Natomiast extractor ma:
THD: THD+N DAC: 0.0008%; THD+N AMP: 0.003%
SNR: SNR DAC: 97dB; SNR AMP: 88dB

W miarę spoko się dopasowuje specyfikacja obu urządzeń, jedynie tego SNR się obawiam, bo już nie raz widziałem dziadostwo co szumi ;) Ale szumofony przeważnie mają coś w okolicy 70dB na SNR.. ( pomijając zintegrowane dźwiękówki na płytach bo tutaj to specyfikacja sobie a wykonanie to czysty random XD )

nie lepiej wyjść optykiem z telewizora do jakiegoś DAC, mają o wiele lepsze parametry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, akslow napisał:

nie lepiej wyjść optykiem z telewizora do jakiegoś DAC, mają o wiele lepsze parametry.

Daj linka do DACa z obsługą pilota i z konkretną specyfikacja, ale tak bez atakowania 2-5k pln+. Zauważ że ten extractor SMSL w teorii nie jest wcale zły. Śmiem twierdzić że jest nawet więcej niż spoko 

Bo w takiejej sytuacji to lepiej kupić Yamaha R-N803D. Parę Wat mniej ale funkcjonalność mocno do przodu. 

Optyczny kabel nie ma regulacji głośności z pilota TV. Więc pilot TV trzeba przyuczyć do obsługi zewnętrznego wzmaka po IR.

Ps. SMSL doszedł. Chyba jest uwalony bo ani Samsung ani LG nie chcą się z nim dogadać. 

FUCK. 2TV. 3 kable HDMI w tym jeden 2.1.. a wszystkie kable dość konkretne. Nawet te 2.0 grube są jak pierun i krótkie do 2m chyba. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

HDMI regulacja opóźnienia i głośności. 

Optyk regulacja opóźnienia bez regulacji głośności. 

BT regulacja Glośnosci bez regulacji opóźnienia z gwarancją ok 200ms laga w głosie. 

Dodatkowo, BT w TV to zabytki z zabytkowymi kodekami. LDAC itp nie ma szans znaleźć.

Optyk wprowadza ograniczenia przepustowości, 2 kanały i nieco przycięty bitrate.

eARC w HDMI 2.1 daje pełnię możliwości z Atmosem wlacznie. ARC w starszych HDMI 1.4+ obcina przepustowość do starszych formatów przestrzennych. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze możesz sobie kupić coś takiego jak AIYIMA D03, AMP + DAC z USB, pilocki, toslink, coax, BT 5.0 APTX. Fajny, nie drogi sprzęcik, dużo mocy, nawet mam drugi, nowy egzemplarz na sprzedaż :P.

Edytowane przez RENMEi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 12.12.2021 o 17:03, lukibossss napisał:

Panowie  mam  pytanie,  bo na wcześniejszym C1 tego nie było. Teraz podczas gier występuje efekt piszczenia cewek (tzn nie wiem co tam piszczy w tym TV, ale jest to identyczne jak piszczenie cewek na grafice). To normalne? Wcześniej tak nie miałem... W grach strasznie to wkurza, bo ja nie gram na słuchawkach. Może  jeszcze to się wygrzeje? 

Nie wiem czy TV się musiał wygrzać czy co, ale teraz już tego problemu nie ma, nic nie słychać :) Także jak ktoś będzie miał podobne objawy to mogą one same ustąpić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze, że napisałeś "może" ucichnąć, ale z czasem może być tylko gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Minciu napisał:

HDMI regulacja opóźnienia i głośności. 

Optyk regulacja opóźnienia bez regulacji głośności. 

BT regulacja Glośnosci bez regulacji opóźnienia z gwarancją ok 200ms laga w głosie. 

Dodatkowo, BT w TV to zabytki z zabytkowymi kodekami. LDAC itp nie ma szans znaleźć.

Optyk wprowadza ograniczenia przepustowości, 2 kanały i nieco przycięty bitrate.

eARC w HDMI 2.1 daje pełnię możliwości z Atmosem wlacznie. ARC w starszych HDMI 1.4+ obcina przepustowość do starszych formatów przestrzennych. 

Optyk też umożliwia regulację głośności, wszystko kwestią urządzenia.

2 kanały? Jeżeli będzie obsługa enkoderów DD i DTS to bez problemu 5.1 da się obsłużyć, inna sprawia że nawet SMSL ma z wyjść liniowych only stereo, więc w sumie po co mu obsługa pełnego eARC.

Coś z serii FiiO było by akurat zauważalnie lepsze pod kątem jakości dźwięku i dostarczanej dynamiki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie spotkałem się jeszcze, aby po optyku działała regulacja głośności. 

Co do stereo masz rację, przesadziłem trochę. Ale po optyku przepustowość jest mocno przycięta. I moim zdaniem sensownie jest na stereo poprzestać.

hdmiarcguide-5l.jpg

Tak ja potrzebuję stero z Volume Control XD

Czy FIIO byłoby lepsze od SMSL to ciężko powiedzieć, bo nie mają chyba nic podobnego. Musiałbym zostać z BT ale tu jak wspominałem wchodzi spore opóźnienie bez możliwości dopasowania w TV obrazu do dźwięku. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 godziny temu, Minciu napisał:

Nie spotkałem się jeszcze, aby po optyku działała regulacja głośności. 

Co do stereo masz rację, przesadziłem trochę. Ale po optyku przepustowość jest mocno przycięta. I moim zdaniem sensownie jest na stereo poprzestać.

Tak ja potrzebuję stero z Volume Control XD

Czy FIIO byłoby lepsze od SMSL to ciężko powiedzieć, bo nie mają chyba nic podobnego. Musiałbym zostać z BT ale tu jak wspominałem wchodzi spore opóźnienie bez możliwości dopasowania w TV obrazu do dźwięku. 

Nie wiem o jaką dokładnie regulację Ci chodzi, bo w menu wielu telewizorów jest pasek od dostrojenia głośności dla SPDIF, jeżeli mówisz o tej głośności z pilota to pewnie że nie zmienisz, ale tutaj na HDMI jest ten sam problem, jedyna różnica jest taka że HDMI za pomocą CEC może przesyłać sterowanie i przyciszając TV tak naprawdę przyciszasz urządzenie końcowe tj. np. Amplituner, DAC etc. FiiO ma modele DAC'ów z regulacją głośności, ale jeżeli chodzi o pilot to szczerze wątpię, chociaż może się mylę. 😅

Cóż na kompresji rzeczywiście jest dość spora różnica między SPDIF, a HDMI, ale trzeba by realnie ocenić też straty na poziomie DAC'a np. w SMSL który no szału nie robi. - Nie mam pojęcia czemu Sony i Philips porzucili dalszą implementację, SPDIF'a, światłowód i niemalże nieograniczone możliwości...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie te SPDIF to genialny wynalazek ludzkości i jednocześnie największą wtopa praktycznie nieograniczonych możliwości które porzucili chyba w takiej wersji jak była w latach 80tych. 

Na HDMI powinno działać sterowanie głośnością w TV. Z pilota TV w samym TV. Bez przesyłania dalej info o głośności. Chyba, że przesyła i tym standardem CEC.. nie wiem.. na BT miałem w ogóle podwójna regulację głośności. 64 kroki w DACu. Plus ta skala z TV. I na koniec jeszcze pokrętła na wzmacniaczu. Oczywiście używałem tylko te z TV.

Wiem, że to nie jest idealne bo powinno się sterować na końcowym urządzeniu analogowo. Wzmacniacz albo przed wzmacniacz. Tak żeby nie obcinać bitów sygnału (dynamika się pogarsza). Ale dobry sprzęt i mierne ucho daje radę. Przynajmniej przy BT było spoko.

Jestem w trakcie podmiany smsl'a na kolejnego. Dojdzie to dam znać czy i jak działa. Gorzej jak nie zadziała, bo nie znalazłem sensownej alternatywy.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
57 minut temu, Minciu napisał:

Właśnie te SPDIF to genialny wynalazek ludzkości i jednocześnie największą wtopa praktycznie nieograniczonych możliwości które porzucili chyba w takiej wersji jak była w latach 80tych. 

Na HDMI powinno działać sterowanie głośnością w TV. Z pilota TV w samym TV. Bez przesyłania dalej info o głośności. Chyba, że przesyła i tym standardem CEC.. nie wiem.. na BT miałem w ogóle podwójna regulację głośności. 64 kroki w DACu. Plus ta skala z TV. I na koniec jeszcze pokrętła na wzmacniaczu. Oczywiście używałem tylko te z TV.

Wiem, że to nie jest idealne bo powinno się sterować na końcowym urządzeniu analogowo. Wzmacniacz albo przed wzmacniacz. Tak żeby nie obcinać bitów sygnału (dynamika się pogarsza). Ale dobry sprzęt i mierne ucho daje radę. Przynajmniej przy BT było spoko.

Jestem w trakcie podmiany smsl'a na kolejnego. Dojdzie to dam znać czy i jak działa. Gorzej jak nie zadziała, bo nie znalazłem sensownej alternatywy.

HDMI gdyby porzucili na pierwszej wersji 1.0, to było by gorszym dziadostwem od DVI. Każdy interfejs wymaga rozbudowy z czasem. Gdyby to zrobiono z SPDIF/Toslink to dzisiaj pchał bez problemu by Atmosa/DTS:X

Nie, przy transmisji przez ARC/eARC TV nie steruje własną głośnością, bo niby jak, skoro sygnał wędrujący przez HDMI jest w pełni cyfrowy, podobnie jak w SPDIF, na tym etapie nawet nie ma jeszcze podziału na ilość kanałów, to dopiero czyni dekoder w urządzeniu końcowym przetwarzającym to na słyszalny analog. U mnie w przypadku obydwu zestawów kina domowego sterowanie głośnością w TV owszem występuje pojawia się normalnie pasek na ekranie, ale w rzeczywistości jest to sterowanie głośnością amplitunerów przez CEC.
Raczej jedyną opcją na sterowanie głośnością dla HDMI/SPDIF to właściwie sterowanie kompresją dynamiki co jest możliwe w zaawansowanych ustawieniach dźwięku TV. No mógł by też być mikser głośności w końcu komputer steruje głośnością nawet na cyfrowych interfejsach.

Oj tak regulacja głośności zawsze powinna następować po stronie przedwzmacniacza, cyfrowe źródła powinny być ustawione na zakres 90-100%.

A PS. przypomniało mi się że w przypadku SPDIF da się podnieść przepustowość za pomocą enkoderów DD Live i DTS Connect, ten pierwszy daje 640 kb/s ten drugi nawet do 1.5 mb/s, realnie bliżej 1 mb/s.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie wiem co mają w sobie optyki HDMI2.1 ale obstawiam że jedna nitka dla wszystko, więc SPDIF atmosa z obrazem pewnie by ogarniał jakby go nie zlali. 

Przy BT miałem sterowanie głośnością w TV. Osobno na pokrętle DACa. Plus na koniec we wzmacniaczu analogowo. Ale nie wiem czy DAC z Sabre nie miał czegoś w sobie wbudowanego Ala analogowa głośność.  Wiem, że BT daje dwie możliwości, steruje głośnością w DACu albo osobno niezależnie od DACa plus jeszcze w DACu..  

Mi tam to stykało bo na TV max głośność miałem taką pod muzykę hakami na wzmacniaczu ustawiona. A pierdzielenia głupot z YT ciszej. Jak im nawet dynamikę na YT obcinali to i tak było milion razy lepiej niż to co TV oferuje XD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 17.12.2021 o 00:40, Gronek31 napisał:

Czy ktoś mógłby polecić porządny/prawdziwy kabel HDMI 2.1. Pytam, ponieważ jest pełno ofert. Czytałem opinie ludzi co kupowali nawet droższe kable już nie jakieś no name i nie działy tak jak powinny. Jeszcze jakiś krótki kabel 1-1,5m może łatwiej znaleźć porządny i kupić tylko, że ja bym potrzebował 3 a najlepiej 4 metrowy. Chyba, że jeszcze jak to HDMI 2.1 i TV z HDMI 2.1 wchodziły dopiero to może były jakieś buble sprzedawane a teraz już się kupi normalny w rozsądnej cenie.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B08TV27NL3/ref=ppx_yo_dt_b_search_asin_title?ie=UTF8&psc=1

Ja mam ten 5m, certyfikowany i dziala swietnie od 6mc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ludki z c9 cx c1

Możecie sprawdzić czy będzie wam migotać ten kolorek ?

Tutaj plik z kolorkiem

https://mega.nz/file/VZ4QDDjR#XWr4xmoWP64Hr5fkqLUiZiUIuJqG5MiZo0AmvZ4vSn0

Proszę tak ustawić.. najlepiej z otwartym oknem occt ..tak jak na zdjęciu

wpyNLYS.png

U mnie migocze ta "barwa w takim układzie" Pomaga wyłączenie gsync w sterowniku lub w opcji oleda.

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nowy soft dla C1/G1

(03.21.05)

Poprawa drobnych problemów związanych z oprogramowaniem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi