Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Vivrael napisał:

Autor filmu jeszcze 2-3 lata temu był znany tylko z filmów typu jak przeżyć dzień za 10 zł xD Na myśl przychodziła jedynie pasta o czokoszokach.

Cóż ODIN85 i Minciu zamieścili filmik tego autora aż dwa razy więc obejrzałem 🤗

W dniu 19.06.2021 o 17:58, ODIN85 napisał:

W dniu 19.06.2021 o 22:39, Minciu napisał:

.

PS>

Jak przeżyć cały dzień za 10 zł 😄?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Normalnie,żaden wyczyn.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
35 minut temu, azgan napisał:

Cóż ODIN85 i Minciu zamieścili filmik tego autora aż dwa razy więc obejrzałem 🤗

.

PS>

W Polsce nikt poza nim nie kręci tego typu materiałów. Może nie jest to klasa światowa ale szanuję, zawsze wnoszą takie materiały jakąś wartość dla Polskiego klienta planującego kupno ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, azgan napisał:

Nie wyglada jakby to była dycha :E raczej stówa dziennie :E:E:E 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, acus231 napisał:

W Polsce nikt poza nim nie kręci tego typu materiałów. Może nie jest to klasa światowa ale szanuję, zawsze wnoszą takie materiały jakąś wartość dla Polskiego klienta planującego kupno ekranu.

Przecież ja go nie krytykuję. Nic nie mam do Autora tych filmów sam wcześniej oglądałem jego materiał o LG CX 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ma TV i wprowadza ludzi w błąd z tą ikoną PC. A nic takiego nie trzeba robić by mieć 4:4:4 do tego traci się możliwość włączenia szerokiego gamutu przy PC, a wystarczy wbić HDMI Deep Color.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@sideband

Hmm?

Ta ikonka to nie jest tylko ikonka. Ona przełącza TV w tryb PC. Bez przełączenia tego nie będziesz miał chromy 4:4:4, a pomimo ustawienia 4:4:4 czy RGB w panelu to TV będzie przetwarzał obraz dalej w 4:2:2 czy tam 4:2:0.

Nie testowałem nowszych modeli bo sam mam C9 i tutaj tak jest na 100%. Bez ustawienia trybu PC nie ma chromy 4:4:4.

Z tego co pamiętam i obiło mi się o uszy czy to z materiałów Vincenta czy AVS forum na nowszych modelach Oledów jest podobnie.

Dla pewności wystarczy sprawdzić na planszy testowej czy wchodzi chroma 4:4:4 gdy ustawimy inny tryb jak PC, np. standardowe HDMI.

chroma-444.png

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, lukadd napisał:

@sideband

Hmm?

Ta ikonka to nie jest tylko ikonka. Ona przełącza TV w tryb PC. Bez przełączenia tego nie będziesz miał chromy 4:4:4, a pomimo ustawienia 4:4:4 czy RGB TV będzie przetwarzał obraz dalej w 4:2:2 czy tam 4:2:0.

Nie testowałem nowszych modeli bo sam mam C9 i tutaj tak jest na 100%. Bez ustawienia trybu PC nie ma chromy 4:4:4.

Z tego co pamiętam i obiło mi się o uszy czy to z materiałów Vincenta czy AVS forum na nowszych modelach Oledów jest podobnie.

Dla pewności wystarczy sprawdzić na planszy testowej czy wchodzi chroma 4:4:4 gdy ustawimy inny tryb jak PC, np. standardowe HDMI.

Ja u siebie bez zmiany ikonki na pc w panelu dowmowym nie mogłem ustawić 4:4:4 ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mylisz się masz 4:2:2 jak nie włączysz deep color tak jak pisałem. Mogę nawet dekoder wbić i będę miał 4:4:4 10bit HDR.

Dasz PC nie masz możliwości włączenia szerokiego gamutu taka różnica na tym sofcie. W starszych modelach może być inaczej tu jest tak jak napisałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na c1/g1 jest to samo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wejdź w ustawienia hdmi to się przekonasz. Tam masz deep color.

Przy PC wbija z automatu deep color, a innym trybie albo pyta czy włączyć lub trzeba włączyć ręcznie.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
17 minut temu, sideband napisał:

Mylisz się masz 4:2:2 jak nie włączysz deep color tak jak pisałem. Mogę nawet dekoder wbić i będę miał 4:4:4 10bit HDR.

Dasz PC nie masz możliwości włączenia szerokiego gamutu taka różnica na tym sofcie. W starszych modelach może być inaczej tu jest tak jak napisałem.

Mam włączone Deep Colour i dla trybu PC i dla innych trybów dla odpowiedniego wyjścia HDMI. Na C9 to nie wystarcza. Dopiero przy trybie PC dostaje wyświetlaną chrome 4:4:4. W innych trybach np. HDMI mogę sobie ustawić w panelu nvidii 4:4:4, ale to nic nie da TV dalej jej nie wyświetla i konwertuje do 4:2:2. Na 100% bo sprawdzałem na planszach testowych i to samo mam dalej po najnowszym update firmware dla C9.

Z tego co czytałem na nowszych modelach też tak jest. Ale ręki nie dam sobie uciąć bo osobiście nie testowałem.

Dla tego sprawdź planszę testową przy podłączeniu z GPU i na trybie PC vs np. tryb HDMI oczywiście przy Deep Colour na ON.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

OSD TV pokazuje prawdę czy nie? Jeżeli tak, to nawet nie muszę sprawdzać ponownie tam podglądałem czy działa 4:4:4.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

NA C1 czy CX jest trochę inne OSD jak na C9.

Na C9 pokazuje mi PCM. Nie pokazuje np. 4:4:4. I pokazuje mi PCM w trybie PC i również w zwykłym trybie np. HDMI to samo czyli PCM. Ale realnie chrome 4:4:4 wyświetla przy podłączonym kompie tylko w trybie PC jak zerkam na planszę testową, w innym trybie dostaje 4:2:2.

Ogólnie nie chce mi się szukać, ale jak Vincent testował C1 czy tam CX to z tego co pamiętam chrome 4:4:4 też miał tylko w trybie PC i normalnie BT. 2020 szeroki gamut działał.

Te tviki są mega fajene, ale to firmware i ustawienia są pokręcone i pokićkane do bólu, szczególnie jak się korzysta z PC.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Co do gamutu to pisze o trybie SDR, w momencie kiedy wbijam PC opcja zmiany gamutu jest wyłączona.

Sprawdzę dokładnie łącznie z planszami czy leci 4:4:4.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
59 minut temu, lukadd napisał:

@sideband

Hmm?

Ta ikonka to nie jest tylko ikonka. Ona przełącza TV w tryb PC. Bez przełączenia tego nie będziesz miał chromy 4:4:4, a pomimo ustawienia 4:4:4 czy RGB w panelu to TV będzie przetwarzał obraz dalej w 4:2:2 czy tam 4:2:0.

chroma-444.png

U mnie ta plansza była jednak brzydka bez zmiany na PC. Ale po zmianie na PC psuła się czcionka i pojawiała się na niej jakaś kompresja jak z JPG.

Wszystko na porcie HDMI 4.

Przepiąłem TV na port HDMI 3 i wskoczyło normalnie na teście bez kompresji i czcionki już nie rozmazuje.

WTF? HDMI4 jest jakiś okrojony czy co? Zaraz przepnę ponownie na HDMI 4 i zobaczę czy zaskoczy jak należy.

Chociaż w panelu serowania NV widzę że dalej jest coś nie teges z czcionką.. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Weź na hdmi1 jak człowiek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, sideband napisał:

Co do gamutu to pisze o trybie SD, w momencie kiedy wbijam PC opcja zmiany gamutu jest wyłączona.

Sprawdzę dokładnie łącznie z planszami czy leci 4:4:4.

Sprawdź dla pewności.

W trybie HDMI 4:2:2 i HDR na C9 mogę zmieniać gamut z szerokiego na rozszerzony.

W trybie PC + HDR nie to, że jest wyłączone tylko jest zablokowane na auto. Normalnie w tym trybie załącza BT 2020 przy treściach HDR.

I tak samo jak np. Vincet testował c1/CX, to nie przypominam sobie, aby miał jakieś uwagi odnośnie gamutu. Wszystko leciało jak należy.

A W trybie SDR to w sumie bez znaczenia tam jest tryb szeroki i rozszerzony. W SDR i tak nie działa BT 2020, tylko zwykle RGB czy 4:4:4. Więc masz automat który ustawia to co leci z wyjścia. Tak ja to przynajmniej widzę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie w HDR tak to wygląda:

image.png.1294074201c6e611664e896c07b83b36.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
24 minuty temu, Minciu napisał:

U mnie ta plansza była jednak brzydka bez zmiany na PC. Ale po zmianie na PC psuła się czcionka i pojawiała się na niej jakaś kompresja jak z JPG.

Tą planszę musisz otworzyć w jej natywnej rozdzielczości jak klikniesz raz na to co wstawiłem na forum to wszystko będzie rozmazane. Kliknij jeszcze raz i się ustawi.

Patrzysz tylko na dwie dolne linie i porównujesz ich ostrość w trybach 4:2:2 vs 4:4:4. Lub sobie sprawdzasz czy przy ustawieniu 4:4:4 w panelu nvidii na pewno TV wyświetla pełne kolory. Na tym filmiku co wrzucił kilka postów wyżej dawidoxx masz to pokazane na co patrzeć i kiedy masz chrome 4:4:4, a kiedy jej nie masz.

Plansza testowa jest stąd i tam też masz porównania
https://www.rtings.com/tv/learn/chroma-subsampling

Ogólnie Oled i tak sobie dobrze radzi z jakością koloru i czcionek w trybie 4:2:2, no, ale mimo wszystko dalej zauważalnie widać rozmycie przy 4:2:2 na określonych grupach małych elementów i kolorów(dwie dolne linie na planszy testowej).

Wziąłem z Rrings dla zobrazowania 4:2:2 vs 4:4:4

Px5k4e7.png

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tu i tu są czytelne, ale w trybie PC kolorki są żywsze z góry na dół. I kreski się nie sklejają/ nie pogrubiają, te między napisami.

Bez trybu PC lekko nieraz się pogrubiają. Kolory są jak z TNki na tej planszy. Mocno sprane.

Ale czcionka dopiero po wybraniu OSTROŚĆ 0 jako tako traci ten efekt kompresji, który jest normalnie dość mocno widoczny. Może miałem na HDMI 4 wybrany jakiś wyższy poziom OSTROŚĆ ? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Bo na oledzie będą i w 4:2:2 i 4:4:4 czytelne. Ale jak w masz 4:2:2 lub TV konwertuje ci wyjście z GPU 4:4:4 na 4:2:2 to właśnie będziesz miał pogrubione kreski i stratę ostrości.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to ustawiać na pc czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale na 4:2:2 wygląda to zupełnie inaczej, gorzej ;) Jak powoli sunę oknem, to co druga kreska łączy się z inną kreską i z każdym mini ruchem grubości przeskakują w inne miejsca. 

1 minutę temu, ODIN85 napisał:

No to ustawiać na pc czy nie?

A sprawdź sam co CI wyjdzie. Na PC panel Nvidia jest rozmazany, jakby miał kompresję JPEG, ale kolory testowe tego obrazka znacznie się poprawiają. 

Za to na zwykłym HDMI czcionki są lepsze, ale kolory wyblakłe i skleja niektóre kreski. 

W obu przypadkach jak wrzucam na Chroma 4:2:2 to obraz ulega znacznej degradacji.

Zostawie ten PC, do panelu NV za często nie zaglądam ;) Chociaż czuję, że to nie to 😜 Pewnie coś jeszcze trzeba rozgrzebać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Na PC ogólnie zawsze powinno być RGB czy 4:4:4 jeśli jest taka możliwość. Standardowo monitory zawsze to zapewniają. Ze względu na małe czcionki i drobne elementy.

W grach w ruchu czy nawet na statycznych grafikach nikt na oko raczej nie zauważy różnicy 4:2:2 vs 4:4:4(RGB). No chyba, że to będą specjalnie ustawione plansze, Vincent ma takie takie fajne :Dna swoich materiałach.

Ogólnie jeśli chodzi o filmy nawet Blu-ray 4k HDR to one są dalej robione w kompresji koloru 4:2:0 :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi