Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
13 minut temu, kadajo napisał:

Ilość wypalonych oledow zmalała bo podniosła się wytrzymałość paneli...

Dasz linka do kilku przypadków? :) Bo skoro ilość zmalała ale nie przestały się wypalać, to z tych milionów sprzedanych pewnie setki wypalonych są na Twoim google? :) U mnie google się popsuło i odkąd pamiętam to mam kłopot z wyszukiwaniem wyjaranych oledów od serii 8+. Chociaż ta mnie i tak nigdy nie interesowała. Bardziej 9+ bo HDMI 2.1 :) 

Z rok temu o to prosiłem, to C8 i C9 były za krótko na rynku. Linka nie dostałem. 

C6-C7 wyjarane można było odszukać w necie po roku-dwóch od premiery. Rok temu c9 był tylko dwa lata na rynku to za świeży - pisaliście. Dzisiaj już jest 3 lata więc może coś się ruszyło. Bo moim zdaniem zrobiła się lekka pustka w tych wypalonych LG.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam B7 z przegranymi praktycznie 10 tys. godzin i nie jest wypalona. Według ciebie B7 padały ich muchy. Co tutaj widzisz nie tak ?

P.s. idź sobie pogadaj z serwisem LG, oni ci potwierdza czy oledy się nie wypalają :E

Najlepsze jest to ze żaden z was nie przyzna się do wypalenia przez używanie na 100% czy jako monitora, ściemnicie ze zmieniliście bo była okazja albo inna bajkę walniecie i tak w zaparte będę czytał ze oledy już się nie wypalają :)

Pamiętaj, ze to ty siebie sam oszukujesz a nie rzeczywistość :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Powiem tak, dzięki wspaniałym poradom na temat wypalania się oledów poszedłem w QLEDa do salonu ( bo nie zrealizowali mi OLEDa na moje nieszczęście - brak towaru był). Pomyślałem, że może to i dobrze bo akurat VA się trafiło.. Stwierdziłem, że kupię coś wytrzymałego i jeszcze raz ( po DSE na LG LCD IPS ) kupiłem LCD tym razem VA od Samsunga. Miało być pięknie i żywotnie. Nie to co OLED, bo ten na pewno się zaraz wypali.. Matryca w samsungu już poszła na wymianę (DSE) więc tak.. czytam dalej jak to OLEDy się wypalają i są nietrwałe. A jako monitor to już w ogóle masakra i dętka w kilka miesięcy.

Jak wspomnę o QLEDzie to nie na temat? 

Ale jak ktoś napisze że OLED się WYPALA to już na temat i czyta się fajnie?

Masz na B7 10k godzin?  Ja na Qledzie miałem 11k godzin. Więc pytanie czy ciągłe sranie się o wypalające się OLEDy ma jakiś sens? Ma coś wspólnego z rzeczywistością? Skoro nawet mizernego B7 nie udało Ci się rozwalić po 10k godzin pracy? A ja w podobnym czasie pracy QLEDa miałem matrycę jak z kibla wyjętą!

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo ja jestem świadomy czym jest oled, nie ustawiam mu podświetlenie na 100% i nie żyłuje go HDR bo wiem jak to się skończy. I przede wszystkim nie używam go jako monitora.

Tak Qleda nie wypalisz bo to LCD czyli nie jest to technologia samo emisyjna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Qleda nie wypalisz, ale DSE zalapie i co to zmienia? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ano to ze nie rozmawiamy o DSE a o wypalaniu się Oledow. ile razy jeszcze mam ci to napisać ?

Można tez odwrócić kota ogonem, skoro twoim zdaniem Oledy się nie wypalają to po co w nich zabezpieczenia przeciwko wypalaniu :E

P.S.

Właśnie z ciekawości zadzwoniłem do kumpla w ME, mówi ze od 2 lat nikt nie przyszedł z wypalonym oledem ale sami wypalili Panasonica na ekspozycji :E

Tak ze walcie śmiało 100%, HDR DV 100% i pulpity z paskami itd... :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

HDR na pulpit i 100% jasnosci?

Jak nie widzisz zwiazku z uszkodzeniem matrycy LCD i OLED gdzie to nie wiem jak Ci to wytlumaczyc.  Dla mnie nie ma roznicy czy pierdzieli sie podswietlanie pixeli w LCD czy tez sa samoemisyjne pixele w OLEDzie, jak efekt koncowy jest na podobnym poziomie komforu kozystania z takiego uszkodzonego pudla.

30 minut temu, kadajo napisał:

Właśnie z ciekawości zadzwoniłem do kumpla w ME, mówi ze od 2 lat nikt nie przyszedł z wypalonym oledem ale sami wypalili Panasonica na ekspozycji :E

Jak wylaczaja TV na noc? Pilotami czy z hebla? W jakich warunkach pracował ten Panasonic? 100% HDR zapętlona reklamówka? Zapewne od rana do nocy 10h/7dni ? :D 

LG w tych samych warunkach co Panasonic nie udalo im sie rozwalic mimo iz twardo próbowali?

Od 2 lat zaden klient nie rozwalil OLEDa LG czy zadnego OLEDa?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Minciu napisał:

Dasz linka do kilku przypadków? :) 

Przy okazji ponawiam prośbę o te Linki ;)

Usilnie starasz się udowodnić, że OLEDy się sypią to daj kilka przykładów. 

ja rozumiem że każdy oled wypali się prędzy czy później jak to piszesz, ale jakbyś tak jeszcze dopisał szacunkowo kiedy nastąpi to prędzej czy później. Rok ? Dwa ? Pięć ? Dziesieć ? Dwadzieścia ? O jakiej skali mówimy zakładając że nastąpi to prędzej. Szybciej zrypie się panel czy może elektronika w pudle ze starości? 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wie ktoś może czy pojawią się jakieś modele oledów 4k@120hz z freesync/gsync ale w rozmiarze 40/43 cale? Lubię duże ekrany do pc ale 48 to już dla mnie przesada :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Minciu

Zasadnicza kwestia to sposób użytkowania.

Oledy się wypalają i to jest fakt. A kiedy się wypali to tylko kwestie sposobu użytkowania, które to wielokrotnie mogą przyśpieszyć ten proces.

Będziesz leciał na ~70-100%  podświetlenia 15h dziennie w ogóle nie wyłączając wyświetlacza do szybkiego czyszczenia i głównie na podobnych statycznych elementach to się zacznie jarać bardzo szybko.

Będziesz leciał tylko częściowo na statycznych elememtach często robiąc co innego gry, net film etc. z podświetleniem 0-30%, wyłączał nawet jak odchodzisz na te 20minut gdzie wyświetlacz będzie mógł przeprowadzić szybkie czyszczenie to i może dobre kilka lat pociągnąć bez wypaleń.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, Minciu napisał:

Jak wylaczaja TV na noc? Pilotami czy z hebla? W jakich warunkach pracował ten Panasonic? 100% HDR zapętlona reklamówka? Zapewne od rana do nocy 10h/7dni ? :D 

LG w tych samych warunkach co Panasonic nie udalo im sie rozwalic mimo iz twardo próbowali?

Od 2 lat zaden klient nie rozwalil OLEDa LG czy zadnego OLEDa?

Nie dopytywałem ale TV wyłączają z pilotów. A wypalił się znaczek PEGI 18 :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 minuty temu, kadajo napisał:

Nie dopytywałem ale TV wyłączają z pilotów. A wypalił się znaczek PEGI 18 :)

Pewnie był jak logo stacji, tylko w HDR i tej zapętlonej reklamie :D 

I to pewnie był jak pisałeś, wysoki model z NAJWYŻSZĄ JANOŚCIĄ ? :) Gdzie skali na LG nawet brakuje aby to gonić.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niby tak ale Panasonic miał mieć lepsze chłodzenie matryc, i niby być lepiej zabezpieczony przed wypalaniem a to tylko marketingowe hasła jak widać tak samo jak Philips i ich super systemy AI zapobiegające wypaleniom i innym problemom. W sumie to takie stanie w sklepie po 12H z jasnością na 100% nie będzie się niczym różnic od stania w domu jako monitor na 100% z pulpitem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

100% nawet na SDR z pulpitem jest nie użyteczne. Poza tym pulpit w SDR i tak będzie ciemniejszy niż na wystawce reklamówka w HDR. 

Mam wrażenie że na siłę chcesz udowodnić że oled jako monitor się rozwali jak będziemy go rozwalać umyślnie :D Tak jakbym pisał, że te matryce OLEDa się nie tłuką, a Ty kazałbyś mi ładować w niego młotkiem.

Daj sobie 100 na jasność na pulpit i poprzeglądaj neta przez 12h w takich warunkach.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Minciu napisał:

100% nawet na SDR z pulpitem jest nie użyteczne.

Do pulpitu to dla mnie nawet i 30 bywa za mocne na oledzie :E

Ostatnio co prawda nie na oledzie, a na Dell S2721DGF miałem akcję domową jak wróciłem z pracy. Dzieciak prawie zaryczany, że monitor mu się popsuł. Bo jakoś tak mu świeci i to tak mocno, że nie da się z niego korzystać, a on nic nie dotykał.

No i jak siadłem to się okazało, że jakimś sposobem HDR mu się ostał odpalony na pulpicie, a, że suwak jasności w windzie nie był skręcony dla HDR to walił po gałach pewnie gdzieś w przedziale 300-400cd i to był popsuty monitor :E

W tym monitorze HDR jak wiadomo jest tylko dla picu, dzieciak normalnie nigdy z tego nie korzysta, a pulpit i SDR ma ustawiony na ~80cd i był szok po takiej zmianie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
32 minuty temu, Minciu napisał:

100% nawet na SDR z pulpitem jest nie użyteczne. Poza tym pulpit w SDR i tak będzie ciemniejszy niż na wystawce reklamówka w HDR. 

Mam wrażenie że na siłę chcesz udowodnić że oled jako monitor się rozwali jak będziemy go rozwalać umyślnie :D Tak jakbym pisał, że te matryce OLEDa się nie tłuką, a Ty kazałbyś mi ładować w niego młotkiem.

Daj sobie 100 na jasność na pulpit i poprzeglądaj neta przez 12h w takich warunkach.

A czym się różnią statyczne elementy w grze od statycznych elementów na pulpicie ? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja na OLED mam jasność 50. Filmy i gry. Jasność na 50 w zupełności  mi wystarcza. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Minciu napisał:

Dłużej niż moje oczy :) 

No to najwidoczniej masz czułe patrzałki albo niskie wymagania co do efektów HDR.

4 godziny temu, sideband napisał:

Wejdź chociażby na forum LG w tym zagraniczne to się przekonasz czy się wypalają czy nie. Jeszcze pomszczą na LG, że LG jako zalecane podaja 85% na "podświetleniu"  🤣

Także nie jeden zmądrzał by skręcić kontrast ze 100% oraz grubo "podświetlenie" by TV pod 2-3latach nie leciał do kosza.

Aha, czyli kupujesz telewizor za kilka tysięcy złotych i dewastujesz efekt HDR, bo się szybko zużyje? Ech, a coś czułem, że z tymi oledami to nie tak kolorowo.

Dla mnie na CX 55" bez 100% podświetlenia nie ma efektu wow podczas grania/oglądania filmów z DV/HDR w ciągu dnia. Wcale nie chodzi mi tu o sytuację, w której przez okno wali na ekran słońce. 

4 godziny temu, kadajo napisał:

Myślisz ze co robisz ze swoim oledem ustawiając go na 100% ?

Bez wysokiej jasności oled wcale nie robi wrażenia... no i koło się zamyka. Na jakim poziomie jasności Ty masz ustawione tryby gra/film gdy odpalasz HDR/Dolby Vision?

2 godziny temu, lukadd napisał:

Będziesz leciał tylko częściowo na statycznych elememtach często robiąc co innego gry, net film etc. z podświetleniem 0-30%, wyłączał nawet jak odchodzisz na te 20minut gdzie wyświetlacz będzie mógł przeprowadzić szybkie czyszczenie to i może dobre kilka lat pociągnąć bez wypaleń.

Co??? LG CX w zakresie 0-30% podświetlenia nadaje się tylko do materiałów SD i to w ciemnym pomieszczeniu. Serio używasz tak oledowego wyświetlacza? Przecież to jest jakaś masakra. To tak, jakbyś kupił Ferrari i jeździł na tyle wolno, by nie załączała się turbina, bo przecież przez to się zużywa i może dojść do kosztownej awarii. 

56 minut temu, Saren7 napisał:

Ja na OLED mam jasność 50. Filmy i gry. Jasność na 50 w zupełności  mi wystarcza. 

Który model? Jakie gry/filmy? HDR, Dolby Vision? Sprawdź sobie ile masz wtedy cd i jaki realnie efekt HDR uzyskujesz przy takim ustawieniu wyświetlacza.

Okej Panowie, no to wyszło szydło z worka, jaka na forum powszechna psychoza w temacie wypalania oledów... a ja od prawie roku katuję CXa domyślnymi ustawieniami podświetlenia i kontrastu. 😄

Serio, ja bym już teraz nie mógł zejść niżej, bo po prostu jest za ciemno i nie ma porządnego efektu HDR.

Edytowane przez LJ19

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zapominasz o świetle otoczenia. Jak oglądasz oleda w środku dnia przy świetle słońca, albo w pokoju gdzie wala lampy ze wszystkich stron to faktycznie oled potrzebuje full mocy.

Ja trybów HDR używam bardzo rzadko bo są zbyt jasne dla moich oczu ze względu na ograniczenia technologiczne jakie dziś mamy. Efekt fajny ale po godzinie rzygać się chce, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu.

Jak TV będą w stanie utrzymać 4000 tys. nitow na całej powierzchni ekranu, wtedy pogadamy o HDR, gdzie film zarejestrowany faktycznie w tej technologi będzie potrafił sie wyświetlić prawidłowo a nie mnie oślepiać bo scena została przez TV skompresowana bo jest w stanie utrzymać ledwo 600 czy 800 nitow.

Dziękuję już wole porządne SDR niż byle jakie HDR. Ale rozumiem ze komuś się to może podobać. Wreszcie nie od dziś najwięcej TV sprzedaje się tych które w sklepach nawalaj po gałach jak supernova.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
26 minut temu, LJ19 napisał:

No to najwidoczniej masz czułe patrzałki albo niskie wymagania co do efektów HDR.

Ale jako monitor używasz OLEDa na 100% jasności w HDR cały czas? 

26 minut temu, LJ19 napisał:

Co??? LG CX w zakresie 0-30% podświetlenia nadaje się tylko do materiałów SD i to w ciemnym pomieszczeniu. Serio używasz tak oledowego wyświetlacza? Przecież to jest jakaś masakra. To tak, jakbyś kupił Ferrari i jeździł na tyle wolno, by nie załączała się turbina, bo przecież przez to się zużywa i może dojść do kosztownej awarii. 

To mówisz dwie czy trzy paki po mieście trzeba lecieć bo inaczej nie ma efektu wow?

Pocztę też sprawdzasz tylko w HDR ? :P 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja sprawdziłem czas pracy mojego C1

obraz.png.84833b6f28cbec443491ede4f74e4e47.png

Użytkowany od 15 czerwca 21, więc raczej jakoś go nie wymęczyłem :D. Chociaż ostatnio jak pracuje, to siedzę czasami na laptopie i wtedy OLEDa nie używam i zostawiam go na wieczorne buszowanie po netach i grańsko. Też mam nawyk, ze od razu jak odchodzę od ekranu to naciskam czerwony guziczek na pilocie (leży za klawą więc jest pod ręką) i dzięki temu też coś pewnie zyskuję . Ostatnio ogrywam HALO i tam przy jasności 50 w HDR za jasno mi było, musiałem zjechać do 35 :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
51 minut temu, Minciu napisał:

Ale jako monitor używasz OLEDa na 100% jasności w HDR cały czas? 

To mówisz dwie czy trzy paki po mieście trzeba lecieć bo inaczej nie ma efektu wow?

Pocztę też sprawdzasz tylko w HDR ? :P 

Pisałem już, że ja nie używam tego TV jako monitor. Tylko filmy, czasem seriale i gry na konsoli (XSX). 

39 minut temu, RENMEi napisał:

Ostatnio ogrywam HALO i tam przy jasności 50 w HDR za jasno mi było, musiałem zjechać do 35 :E

Zaraz się okaże, że te HDRy 2000 itp. to pic na wodę i wszystkim wystarcza 300 cd, bo inaczej "za jasno". 😄

Oj chłopaki, coś nie chcę mi się wierzyć, że naprawdę komfortowa Wam się ogląda treści HDR na tak niskich poziomach podświetlenia. 

Racjonalizujecie sobie w ten sposób strach przed wypaleniem TV za kilka patyków. ;)

Godzinę temu, kadajo napisał:

Dziękuję już wole porządne SDR niż byle jakie HDR. Ale rozumiem ze komuś się to może podobać. Wreszcie nie od dziś najwięcej TV sprzedaje się tych które w sklepach nawalaj po gałach jak supernova.

Co to znaczy porządne SDR? SDR to masz w starych filmach czy grach i wtedy ustawiasz filmmaker mode. Nowsze treści zgodne z trybami HDR/DV wymagają innych ustawień.

Pisałem, że nawet w średnio oświetlonym pomieszczeniu moim zdaniem CX nie jest zbyt jasny, a nawet jak gram w nocy (zero innych świateł) to zejście z jasnością przy trybie DV po prostu dewastuje efekt. 

Gadanie o telewizorach przyszłości to trochę puste hasło. 

No ale okej, skoro Wy kupujecie "ferrari" żeby jeździć nim ciągle na pierwszym biegu, to Wasza decyzja. Aż tak boicie się tego wypalenia? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@LJ19 najpierw zrozum czym jest HDR i jak się masteruje materiał Video ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, kadajo napisał:

@LJ19 najpierw zrozum czym jest HDR i jak się masteruje materiał Video ;)

Co mi z tego, skoro wyświetlacz jest po prostu niezbyt jasny? Mi nie chodzi o technikę, a odczucia wzrokowe. 
W dzień przy 50% podświetlenia na CXie nie tyle kiepsko widać HDR, co po prostu trzeba się przyglądać, co się dzieje w scenie. 

Zrobię sobie dziś test i ustawię na 50% w Hitmanie 3. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi