Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

To jest po prostu max co dzis te ekrany potrafią. Nic więcej. Problem w tym że wykorzystują tylko około 10-20% tego co daje HDR... To tak jakby słuchać muzyki HiRes na jamniku manty i mówić ze się słucha muzyki HiRes. Może dla przeciętnego Kowalskiego to wszystko jedno, ja natomiast będę słyszał hałas, a nie dźwięk wysokiej jakości.
Nie ma dzis lepszej technologii wyświetlania niż Oled, ale nawet ona nadal nie jest w stanie wykorzystać potencjału HDR. Z SDR natomiast potrafi czarować. I tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, kadajo napisał:

I teraz problem leży w tym ze taki obraz aby był w miarę zachowany tonalnie zostaje mocno rozjaśniony i powoduje dyskomfort, jak dodamy do tego jeszcze to ze to sztuczne światło to nie wiem czemu się dziwisz ze komuś nie odpowiada jak mu TV gały chce wypalić. Nasz wzrok nie jest przystosowany do takiej nienaturalnej rozpiętości tonalnej.

No to najwidoczniej ja jestem jakiś inny, bo ja lubię te "fajerwerki" i mi się podoba, jak czasem TV "przypali". 

Np. w takim RDR 2 (wiem, wiem... skopany HDR) było mega, gdy otworzyłem drzwi i dostawałem słupem światła w oczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś inny, to są po prosty twoje prywatne preferencje.
Tak jak pisałem, rozumiem ze komuś się to może podobać.
Tak jak ludzie lubią oglądać TV w trybie obrazu żywy, podbijać ostrość na 100%, czy używać upłynniaczy obrazu.

Edit.

Ciekawostką może być to ze tobie obraz HDR/DV na referencji może się mniej podobać niż to, co masz teraz.
Tak jak ludziom skalibrowane ekrany często podobają się mniej niż te w trybie "żywym" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.png.451091b681ced1db450b99576903162c.png

 

image.png.ee410a3c6b0169c01bee5a1efbd46f51.png

 

Mało tego, odnoszę wrażenie, że sugerujesz jeszcze aby HDR odpalić na pulpit, bo inaczej to jak Ferrari jadące o zgrozo zgodnie z przepisami :D 

 

Wydaje mi się że to Ty tutaj kierowałeś? XD Idealnie w punkt wypalania :P 

 

 

Edytowane przez Minciu
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi po kalibracji dziś na C1 wyszło zaskakujące ~840nit. Ciekawe czy jak zmienię w menu serwisowym na G1 coś podbije jeszcze :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, LJ19 napisał:

Co??? LG CX w zakresie 0-30% podświetlenia nadaje się tylko do materiałów SD i to w ciemnym pomieszczeniu. Serio używasz tak oledowego wyświetlacza? Przecież to jest jakaś masakra. To tak, jakbyś kupił Ferrari i jeździł na tyle wolno, by nie załączała się turbina, bo przecież przez to się zużywa i może dojść do kosztownej awarii. 

W poprzednim poście podawałem dwie przeciwności. Nie pisałem w jaki sposób ja korzystam z oleda. I tak nawiązałem dla treści SDR, bo jednak w większości korzystając z wyświetlacza na takich treściach się pracuję. Pulpit, net, progsy itd.

 

Ale jeśli chodzi o moje użytkowanie oleda to dla treści SDR jak gry i filmy operuję w zwykle zakresie 30-40 jasności. Czasami niżej.

30/100 to jest 100cd/m2, ~36 to jest 120cd/m2 czyli takie wartości w jakich są masterowane materiały SDR. I tu obojętne czy OLED czy LCD trzymam się zwykle ~100-120cd i tak od lat. Wyświetlacze mam tak ustawione, że słońce w nie nie wali bezpośrednio, a w określonych godzinach w słoneczne dni gdzie mam najjaśniej w pokoju jeśli zachodzi potrzeba to trochę podbijam jasność na tyle ile jest to konieczne dla optymalnego komfortu.

Jeśli chodzi o pracę, net, pulpit, jakieś progsy przy słabym zewnętrznym świetle to lubię zjeżdżać do kilkudziesięciu CD. I jest to dla mnie optymalne wtedy do pracy.


A HDR to całkowicie inna sprawa, używa się tego od czasu do czasu. Niektóre gry i filmy. Tam wiadomo jak to działa, TV i wyświetlany materiał sam świeci i reguluję do tego jak jest to zakodowane w materiale i 100% jasności oled dla maksymalnego peak mam ustawione prawie zawsze dla takich treści.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, lukadd napisał:

A HDR to całkowicie inna sprawa, używa się tego od czasu do czasu. Niektóre gry i filmy. Tam wiadomo jak to działa, TV i wyświetlany materiał sam świeci i reguluję do tego jak jest to zakodowane w materiale i 100% jasności oled dla maksymalnego peak mam ustawione prawie zawsze dla takich treści.

Od czasu do czasu? Większość nowych filmów i gier (przynajmniej na XSX) wchodzi w tryb HDR/DV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie znaczy ze trzeba koniecznie je tak oglądać.
Wczoraj widziałem urywki Dune 2021 w HDR10 i dupy to mi nie urwało w porównaniu do zwykłego BD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezu ale macie problem, niech każdy ogląda jak mu się podoba i nie wciska swoich racji na siłę innemu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nikt nikomu tu nic nie wciska. Od zwykła rozmowa. Jak cie drażni to po co to czytasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo czytam ten wątek...

W kółko piszecie to samo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, LJ19 napisał:

Od czasu do czasu? Większość nowych filmów i gier (przynajmniej na XSX) wchodzi w tryb HDR/DV.

Tak dla mnie od czasu do czasu. Pewnie gdzieś 85% wykorzystania mojego OLEDa to SDR :E

Nowe gry AAA gdzie jest HDR to w sporej większości crap w który po prostu nie gram. Filmów oglądam bardzo mało. Siedząc na necie itd. wiadomo nie korzysta się z HDR.

A nawet jeśli chodzi o gry to HDR nie zawsze jest dobry. Np. taki RDR2 ma skopany HDR, co prawda da się go z grubsza na średnim poziomie ogarnąć, ale mnie to nie zadowala więc wolę SDR.

Ostatnio jak grałem w np. FC6 to tak pół na pół raz z HDR raz w SDR. W FH5 też nie gram zawsze z HDR. Szczególnie przy dłuższych sesjach jednak wybieram SDR.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diuna akurat to ciemny film  z dosyc dużym  efektem ziarna, przez co ogólny efekt jest lekko rozmazany i szału nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ranu znowu mnie naszło na kolorymetr, aby sobie w końcu poustawiać wyświetlacze jak należy :E

I tak jakoś zobaczyłem, że na Amazonie w normalnej cenie jest SpyderX pro i nawet dostawa jeszcze na dziś by była :E

No i kupiłem i dopiero zacząłem czytać. Jednak poleci na zwrot nawet bez rozpakowywania.


Da się na tym i oledy niby kalibrować, ale nie ma dedykowanego presetu, gorzej sobie radzi z HDR. Bardziej sprzęt do monitorów i SDR. Z tego co wyczytałem to Calibrite ColorChecker Display Plus to jest fajny kozak. Ma dedykowany profil dla oleda. W przypadku HDR do 2000nit sobie radzi, tak samo z tego co wyczytałem lepiej radzi sobie z pomiarami najniższych jasności.

Tylko cena x2 co ten Spyder :E Ale chyba trzeba będzie się z tym przespać i ugryźć tego Calibrite, wydaję się, że to zdecydowanie lepszy sprzęt i na dłuższe lata.

Co sądzicie?

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie w sumie kolorymetr przydałby się tylko aby mierzyć na oledzie i monitorze przy jakich ustawieniach ile jest nitow. Bo muszę na oko ustawiać 120, 160, 180 czy 200.

58 minut temu, gret napisał:

Bo czytam ten wątek...

W kółko piszecie to samo. 

A ty spamujesz. Chcesz o tym pogadać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś kalibrował innym sprzęt za kasę to ma sens. Dla siebie może się , że różnica po kalibracji będzie kosmetyczna, a nawet może się okazać, że obraz mniej Ci się podoba?

Edytowane przez sideband
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kadajo napisał:

A mnie w sumie kolorymetr przydałby się tylko aby mierzyć na oledzie i monitorze przy jakich ustawieniach ile jest nitow. Bo muszę na oko ustawiać 120, 160, 180 czy 200.

To też i z ciekawości dowiedziałbym się ile realnie moje wyświetlacze wyciągają na maxa jasności :E

Chociaż jeśli chodzi o mojego oleda to z grubsza wiem jakie wartości odpowiadają za jaką jasność. ~30 to jest ~100cd, a ~36 to będzie ~120cd.
 

13 minut temu, sideband napisał:

Gdybyś kalibrował innym sprzęt za kasę to ma sens. Dla siebie może się , że różnica po kalibracji będzie kosmetyczna, a nawet może się okazać, że obraz mniej Ci się podoba?

Może znajomym, ale pewnie i za hajs coś czasami by się trafiło. Ogólnie ciekawa zabawka. Gamma, poziomy czerni, dopracowanie białego do optymalnej wartości gdzie C9 ma to trochę skopane i idealnie jest gdzieś dopiero pomiędzy poszczególnymi gotowymi profilami temperatury barw.

Co do obrazu po kalibracji to wiem bo widziałem skalibrowane wyświetlacze. Zresztą swoje swojego czasu też na oko ustawiałem sobie moje przez plansze :E Również posiłkując się drukowanymi planszami testowymi :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko oglądanie białej planszy a właściwego materiału video np to dwie różne kwestie. Na oledzie min się odchylisz i pięknie zmienia się temp bieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle siedzę na wprost. NA VA też odlot, a na TN to szkoda gadać :E

Ogólnie nie jestem fanem przejaskrawionych kolorków, dynamicznych trybów, na oledzie dla hdr nigdy nie używam dynamicznego mapowania podkręcającego jasności. Lubię raczej bliżej referencji te kwestie. Więc tak sobie myślę, że bym z takiej zabawki skorzystał i dopracował moje wyświetlacze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie trzeba brać.

Sam miałem brać kolorymetr, ale doskonała większość ludków preferuje efektowne i rozjechane nastawy jakie z reguły serwują Samsungi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie odwieczna walka z trybem dynamicznym vs standard XD 

Ja z żona nienawidzimy buraków i zlanych cukierkow. 

Tata i synek przeciwnie XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, sideband napisał:

W takim razie trzeba brać.

Sam miałem brać kolorymetr, ale doskonała większość ludków preferuje efektowne i rozjechane nastawy jakie z reguły serwują Samsungi.

Odeślę tego Spyder X pro bez testowania, jeszcze się prześpię i raczej się porwę na tego Calibrite Display Plus.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lukadd napisał:

Nowe gry AAA gdzie jest HDR to w sporej większości crap w który po prostu nie gram. Filmów oglądam bardzo mało. Siedząc na necie itd. wiadomo nie korzysta się z HDR.

Jakbym korzystał z neta na oledzie, to także stosowałbym inne ustawienia. Natomiast imho schodzenie z jasnością w treściach HDR/DV to głupota i wolę kierować się zaleceniami ekspertów (RTings, Vincent, AVforum itp.).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maksymalną jasność dla HDR prawie zawsze mam na 100. Czasami jak gram przy zgaszonym świetle w coś gdzie jestem długo w jasnej lokacji to lekko zmniejszam. Chociaż w takich trybach załącza się ABL to i tak w zależności od materiału i humoru czasami lekko koryguję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Minciu napisał:

Mało tego, odnoszę wrażenie, że sugerujesz jeszcze aby HDR odpalić na pulpit, bo inaczej to jak Ferrari jadące o zgrozo zgodnie z przepisami :D 

To odnosisz - nie pierwszy już raz - mylne wrażenie. 

Dla mnie "jeżdżenie Ferrari zgodnie z przepisami" jest wtedy, gdy ktoś odpala treść w trybie HDR/DV  (np. grę, film) i zjeżdża z podświetleniem. Kumasz już?

11 minut temu, lukadd napisał:

Maksymalną jasność dla HDR prawie zawsze mam na 100. Czasami jak gram przy zgaszonym świetle w coś gdzie jestem długo w jasnej lokacji to lekko zmniejszam. Chociaż w takich trybach załącza się ABL to i tak w zależności od materiału i humoru czasami lekko koryguję.

ABL? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...