Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Napiszę parę słów od siebie bo od 2 lat praktycznie gram wyłącznie na TV. To flagowy model QLEDa od Samsunga z 2018 r.. Bałbym się brać OLEDa bo taki HUD mógłby utrwalić ślad na nim (chyba to nazywacie ghostingiem ? ) No i do tego jaśniejszy ekran na QLED.

Gram na w/w TV 75'' i używam pada od xbox one + pomocniczo bezprzewodowa klawiatura i myszka - no i jest zajebiście. Jak na konsoli. Do tego pod TV podłączone jest kino domowe w Atmosie więc efekty dźwiękowe jak i wizualne rewelacja. Nigdy bym już tego nie zamienił na monitor i np. słuchawki. Ale też wiadomo trzeba mieć do tego odpowiednie pomieszczenie. Ja mam to szczęście, że mam własne mieszkanie więc wszystko jest w salonie... Ale efekty dźwiękowe jak i wizualne wymiatają. Nawet nie wiem czy jakiekolwiek monitory mają taki dobry HDR i parametry jak flagowe modele QLEDA czy OLEDa ?

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz u siebie chyba 320 stref podświetlania (Q9FN?), więc całkiem spoko. W monitorach ostanio pojawiają się okolice 1000stref. Ale to teraz, wcześniej była tragedia, więc HDR w zasadzie nie istniał w porównaniu nawet do TV z 50 strefami ;) A co dopiero z trzysetką. 

Jak się nie mylę powinieneś mieć też powłokę na kąty widzenia, tej w monitorach nie ma. Wolą wyginać ekrany bo taniej.

Tak więc ciężko byłoby znaleźć coś na poziomie Twojego TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Minciu napisał:

Masz u siebie chyba 320 stref podświetlania (Q9FN?), więc całkiem spoko. W monitorach ostanio pojawiają się okolice 1000stref. Ale to teraz, wcześniej była tragedia, więc HDR w zasadzie nie istniał w porównaniu nawet do TV z 50 strefami ;) A co dopiero z trzysetką. 

Jak się nie mylę powinieneś mieć też powłokę na kąty widzenia, tej w monitorach nie ma. Wolą wyginać ekrany bo taniej.

Tak więc ciężko byłoby znaleźć coś na poziomie Twojego TV.

Tak dokładnie Q9FN. Kąty są słabe (w modelu na 2019 poprawili, ale kosztem kontrastu), ale ja i tak zawsze siedzę na wprost więc dla mnie w ogóle nie ma to znaczenia. A jeszcze mam obracaną podstawkę więc jak jest potrzeba mogę TV obrócić...? Oprócz ilości stref podświetlania ważne też są inne podstawowe parametry jak np. kontrast ANSI, jasność ogólna i w HDR i dużo więcej. Nie śledzę tematu monitorów. Sam i tak mam jakiś wypasiony (swojego czasu) gamingowy model BanQ no i co się stało ? Ponieważ używam gł. monitora do pracy po jakiś 2 latach pojawił się ślad ramki z przeglądarki, który jest widoczny. Może właśnie ten ghosting co piszecie.Jest to całkowicie widoczna, szczególnie na ciemnym tle pozioma linia biegnąca wzdłuż całej szerokości monitora przy górnej krawędzi... W każdym razie obecnie nie wiem jakie parametry mają topowe monitory, ale tak czy inaczej nie ma chyba 75' monitora więc wielkość i tak w TV robi swoje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojęcia. Masz na myśli wypalenia, a piszesz ghosting.

Ghosting to smużenie obrazu. To masz najlepiej widoczne właśnie na różnych VA ze względu na powolną reakcję pixela.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na LCD nie ma co się wypalić. To jest image retention, powinien zniknąć po jakimś czasie jak monitora nie będziemy używać albo schowamy element który się utrwalił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się LCD wypali, to nadaje się do kosza.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Doamdor napisał:

Jak się LCD wypali, to nadaje się do kosza.

 

LCD się nie wypala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jako ciekawostka...cena preorderowa więc wiadomo że może być inna

 

https://www.johnlewis.com/lg-oled48c24la-2022-oled-hdr-4k-ultra-hd-smart-tv-48-inch-with-freeview-hd-freesat-hd-dolby-atmos-black/p6031875?irclickid=Ttr0QW1DhxyIWaGW3Qy3XRbDUkGUyWUtnRYgWo0&irgwc=1&s_afcid=af_221109

 

If the information given is correct, the 48 "C2 will be available in March : on the John Lewis website we read that delivery is expected in 5 weeks

 

pphr4Oo.png

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Ogider napisał:

Tak jako ciekawostka...cena preorderowa więc wiadomo że może być inna 

https://www.johnlewis.com/lg-oled48c24la-2022-oled-hdr-4k-ultra-hd-smart-tv-48-inch-with-freeview-hd-freesat-hd-dolby-atmos-black/p6031875?irclickid=Ttr0QW1DhxyIWaGW3Qy3XRbDUkGUyWUtnRYgWo0&irgwc=1&s_afcid=af_221109

If the information given is correct, the 48 "C2 will be available in March : on the John Lewis website we read that delivery is expected in 5 weeks

Szkoda ze nie podali ceny 42' bo on będzie najbardziej interesujący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QLED od Szajsunga 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie to montują 

 

55 minut temu, azgan napisał:

QLED od Szajsunga 

Za podstawe szacun.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kadajo napisał:

LCD się nie wypala.

Naprawdę ? Mój się wypalił po 2 latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się w nim wypaliło, przecież tam piksele nie świecą więc nie mogą się wypalić. To nie OLED ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, kadajo napisał:

Co się w nim wypaliło, przecież tam piksele nie świecą więc nie mogą się wypalić. To nie OLED ?

Mylisz wypalenie, z martwymi pikselami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kadajo napisał:

To ty mylisz martwe piksele z powidokami ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Image_persistence

"Image persistence can be reversed by allowing the liquid crystals to relax and return to their relaxed state"

Mylisz wypalenie, z powidokami.

Jak znajdę czas, to zrobię zdjęcie, żebyś zobaczył, jak wygląda wypalenie.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LCD nie może się wypalić. Przestań wymyślać bzdury.

Nie potrzebuje żadnego zdjęcia. Wypalić się mogą tylko plazmy, CRT albo Oledy. A nie LCD.

Dałem ci nawet linka w którym jest wyraznie napisane ze często właśnie w LCD myli się to z wypaleniem, to nie jest żadne wypalenie bo w LCD nie ma co się wypalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matrycę LCD nie emitują światła więc nie można pisać o żadnym wypaleniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, kadajo napisał:

LCD nie może się wypalić. Przestań wymyślać bzdury.

Nie potrzebuje zadnego zdjecia. Wypalic sie moga tylko plazmy, CRT albo Oledy. A nie LCD.

Dalem ci nawet linka w ktorym jest wyrznie napisane ze czesto wlasnie w LCD myli sie to z wypaleniem, to nie jest zadne wypalenie bo w LCD nie ma co sie wypalic.

 

Na jakiej podstawie tak twierdzisz ?

To co podałeś, nie ma nic wspólnego z wypaleniem matrycy.

 

1 minutę temu, sideband napisał:

Matrycę LCD nie emitują światła więc nie można pisać o żadnym wypaleniu.

Jeżeli tak uważasz, to jak usunąć wypaloną ramkę, wyprane kolory, wypalony pasek start ?

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sideband napisał:

Matrycę LCD nie emitują światła więc nie można pisać o żadnym wypaleniu.

Ale LED'y mogą się już wypalić i podświetlanie matrycy do wymiany będzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LED'y podświetlają matryce LCD ale nie są jej częścią. Matryca LCD sama w sobie nie emituje światła, wiec nie może się wypalić. Tam się nic nie zużywa. Jedyne zjawiskowo jakie może zachodzić to właśnie Image persistence, or image retention. Ale to nie jest żadne wypalenie.

15 minut temu, Doamdor napisał:

 

Na jakiej podstawie tak twierdzisz ?

To co podałeś, nie ma nic wspólnego z wypaleniem matrycy.

Jak to na jakiej, na naukowej na zasadzie działania matrycy LCD. To ja ci podaje fakty a ty wymyślasz teorie bo nie wiesz z czym masz do czynienia. Oczywiście ze nie ma nic wspolnego z wypaleniem bo ty nie piszesz o wypaleniu matrycy tylko o IP/IR. Tobie się mylą twa rożne zjawiska tylko dlatego ze dla ciebie wyglądają podobnie.

 

15 minut temu, Doamdor napisał:

Jeżeli tak uważasz, to jak usunąć wypaloną ramkę, wyprane kolory, wypalony pasek start ?

Przecież ci napisałem:

Image persistence can be reversed by allowing the liquid crystals to relax and return to their relaxed state

Dodam ze jeśli chodzi o problemy z kolorem to mogą one już byc spowodowane wadliwym działaniem podświetlenia a nie samej matrycy. I to podświetlenie się zużywa w LCD i może powodować problemy z kolorami, DSE itd. ale nie żadne wypalenia. Chyba ze za wypalenie uznamy, zużycie się diód LED w tym podświetleniu.

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, kadajo napisał:

LED'y podświetlają matryce LCD ale nie są jej częścią. Matryca LCD sama w sobie nie emituje światła, wiec nie może się wypalić. Tam się nic nie zużywa. Jedyne zjawiskowo jakie może zachodzić to właśnie Image persistence, or image retention. Ale to nie jest żadne wypalenie.

Jak to na jakiej, na naukowej na zasadzie działania matrycy LCD. To ja ci podaje fakty a ty wymyślasz teorie bo nie wiesz z czym masz do czynienia. Oczywiście ze nie ma nic wspolnego z wypaleniem bo ty nie piszesz o wypaleniu matrycy tylko o IP/IR. Tobie się mylą twa rożne zjawiska tylko dlatego ze dla ciebie wyglądają podobnie.

 

Przecież ci napisałem:

Image persistence can be reversed by allowing the liquid crystals to relax and return to their relaxed state

Naprawdę ? Matryca nie może się wypalić ? To dlaczego od 1,5 roku nieużywania monitora dalej podziwiam wypalenia na jego matrycy ? :szczerbaty:

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do ściany. :D

Idź zapytaj w serwisie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kadajo napisał:

Jak do ściany. :)

Idź zapytaj w serwisie ;)

No przecież napisałeś tłustym drukiem, ile jeszcze mam go trzymać zadała od prądu ?

Panie Ekspercie, co mam zrobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałeś co ci napisałem tłustym drukiem a teraz idź przeczytaj cały artykuł. Ekspercie :E

3 minuty temu, Doamdor napisał:

Panie Ekspercie, co mam zrobić ?

Idź do serwisu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...