Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież piszę, że do pracy z tekstem to najlepsze są najgorsze ekrany ;) 

Najprościej jest kupić sobie zwykłe FHD IPSy. Na pewno 32" to za mało do komfortowej pracy na 4 okna. 

 

Kontrast do czytania textu im niższy tym lepszy. Ma schodzić z jasnością nisko. Kontrast trzymać niski. Tak najwygodniej. 

Oled do tekstu po prostu nie ma sensu :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FHD 32" do tekstu to byłaby tragedia

Ja biorę oleda do tekstu, będzie leciał te min 8-10h z oknami i tekstem :) Minimalną jasność ma niższą niż większość monitorów więc wierzę że sobie poradzi w tym wymagającym scenariuszu :D 

Będę relacjonował postępy w wypalaniu :D

 

A co do refleksów to wystarczy wziąć monitor z matem, nie jest to cecha matrycy

 

 

  

5 godzin temu, frog67 napisał:

 

 

Co ciekawe jedna z lepszych recek bo w końcu są jakieś pomiary a nie "fajne kolory i czarny to czarny"

Edytowane przez Wu70
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Wu70 napisał:

FHD 32" do tekstu to byłaby tragedia

2x24" albo 3x24" a nie kilka razy 32" FHD :D 

Chyba nie zrozumiałeś.

Do pracy z tekstem 32"  4K to za mały ekran. To tak jakbyś teraz miał 4x 16" ekraniki. Wyobrażasz sobie pracować przed takimi ekranikami? Mnie by coś trafiło po kilku minutach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ok :) Ale minus niskie PPI w 2x24" FHD, w biurze mam taki setup i szału nie ma. Raczej szedłbym w 24"/27" 1440p lub 4k jak 32"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Minciu napisał:

Kontrast do czytania textu im niższy tym lepszy. Ma schodzić z jasnością nisko. Kontrast trzymać niski. Tak najwygodniej. 

Chyba kolego myślisz kontrast z jasnością... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2-3 x 24" FHD i tak nie trzymasz 10cm przed nosem. PPI daje radę bez skalowania. 

Jak masz soft co bez problemu się skaluje to można wrzucić WQHD.

27" a tym bardziej 32" nie nadaje się jako multi monitorowe stanowisko, bo za duże się to wszystko zrobi. 
Przynajmniej dla mnie praca na 24" jest całkiem spoko. No i nie oszukujmy się, do pracy z tekstem akurat nic nadzwyczajnego nie potrzeba.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Wu70 napisał:

Ja biorę oleda do tekstu, będzie leciał te min 8-10h z oknami i tekstem :) Minimalną jasność ma niższą niż większość monitorów więc wierzę że sobie poradzi w tym wymagającym scenariuszu :D 

Zgodzę się, że 32" i FHD to byłaby masakra... 

Natomiast zupełnie nie zgadzam się z pomysłem kupowania oledowego monitora żeby go katować statycznymi oknami z tekstem... ale okej, rób co chcesz. W końcu to twoja kasa. 

Dobrze, że chociaż chcesz się zabezpieczyć i już nim kupiłeś, to zamierzasz lecieć na minimalnej jasności. Kup tylko do tego porządne rolety/zasłony, bo niewiele zobaczysz w ciągu dnia. No chyba że pracujesz w innej strefie czasowej, więc na długie noce taki oledowy monitor będzie jak znalazł! :E

Edytowane przez LJ19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, LJ19 napisał:

Chyba kolego myślisz kontrast z jasnością... 

Nic nie mylę. 

Ekran ma być ciemny, nie migotać, oraz najlepiej mieć jak najniższy kontrast. Tak jak kartka papieru albo ebook ;) 

7 minut temu, LJ19 napisał:

Natomiast zupełnie nie zgadzam się z pomysłem kupowania oledowego monitora żeby go katować statycznymi oknami z tekstem... ale okej, rób co chcesz. W końcu to twoja kasa. 

Ja bym Oleda do pracy z tekstem nie brał właśnie przez wspomniany kontrast ;) Jak coś jest do wszystkiego to ostatecznie wyjdzie do niczego..

Do tekstu bodajże 300:1 czy 400:1 jest chyba w miarę neutralny 

 

https://www.signs.pl/jak-dbac-o-oczy-podczas-pracy-z-monitorem,384617,artykul.html

Jasność i kontrast

Typowy monitor umożliwia ustawienie jasności do 200 kandeli, te dla graczy nawet do 450. Pomiary jakości obrazu przeprowadza się przy wartości 120. Prawidłowa jasność jaką należy ustawić do pracy zależy oczywiście od tego jak jasno jest w pomieszczeniu, ale zazwyczaj mieści się w przedziale 10-40 procent zakresu regulacyjnego monitora. Jasność i kontrast należy ustawić na minimalnym poziomie niezbędnym do komfortowej pracy. Praktycznie na granicy, w której obraz robi się szary. Co prawda początkowo wygląda to nieatrakcyjnie, ale szybko się do tego przyzwyczaimy a zbyt jasno ustawiony monitor potrafi już po kilku godzinach wywołać bardzo nieprzyjemny ból głowy

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Minciu napisał:

Nic nie mylę. 

Ekran ma być ciemny, nie migotać, oraz najlepiej mieć jak najniższy kontrast. Tak jak kartka papieru albo ebook ;) 

Czcionki mają być wyraźnie widoczne, a za to odpowiada kontrast. "Za ciemność" ekranu odpowiada jasność... przy niskim kontraście ciężko się czyta i oczy szybciej się męczą. Spróbuj sobie czytać z karki papieru przy kiepskim świetle. Ebooki też mają dobry kontrast.

Edytowane przez LJ19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, LJ19 napisał:

Czcionki mają być wyraźnie widoczne, a za to odpowiada kontrast. "Za ciemność" ekranu odpowiada jasność... przy niskim kontraście ciężko się czyta i oczy szybciej się męczą. Spróbuj sobie czytać z karki papieru przy kiepskim świetle. Ebooki też mają dobry kontrast.

taaa jasne ;D To chyba w rosji tylko można takie teorie próbować wciskać :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysoki kontrast nie jest problemem bo można go banalnie zredukować jeśli ktoś chce

10 minut temu, LJ19 napisał:

Zgodzę się, że 32" i tekst to byłaby masakra... 

Natomiast zupełnie nie zgadzam się z pomysłem kupowania oledowego monitora żeby go katować statycznymi oknami z tekstem... ale okej, rób co chcesz. W końcu to twoja kasa. 

Dobrze, że chociaż chcesz się zabezpieczyć i już nim kupiłeś, to zamierzasz lecieć na minimalnej jasności. Kup tylko do tego porządne rolety/zasłony, bo niewiele zobaczysz w ciągu dnia. No chyba że pracujesz w innej strefie czasowej, więc na długie noce taki oledowy monitor będzie jak znalazł! :E

Mi tam jego ból nie przeszkadza, mogę go katować, po to jest ;)

A co do jasności to akurat pisałem w kontekście komentarza Minciu o schodzeniu z jasnością. Osobiście nie szukam zabezpieczeń i będę używał tak jak teraz, czyli minimalna tylko późnym wieczorem ale może się okazać że nawet wtedy nie (gdyby schodził zbyt mocno z jasnością na minimum)

12 minut temu, Minciu napisał:

2-3 x 24" FHD i tak nie trzymasz 10cm przed nosem. PPI daje radę bez skalowania. 

Jak masz soft co bez problemu się skaluje to można wrzucić WQHD.

27" a tym bardziej 32" nie nadaje się jako multi monitorowe stanowisko, bo za duże się to wszystko zrobi. 
Przynajmniej dla mnie praca na 24" jest całkiem spoko. No i nie oszukujmy się, do pracy z tekstem akurat nic nadzwyczajnego nie potrzeba.

To nie chodzi że potrzeba, można i na TN pracować ale tekst wygląda dużo lepiej na tym WQHD 24/27, samo 24 jak najbardziej mi pasuje w pracy ale FHD średnio
W pandemii z pracy wziąłem 2x27" i mi pasuje ;) Problem jedynie gdzie tu wcisnąć 34" bo 1x27"+1x34" będzie mega szerokie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, LJ19 napisał:

Tyle tych monitorów i żaden nie zasługuje na zakup? W takim razie w co twoim zdaniem warto zainwestować? :)

Serio chcesz tyle kasy zmarnować na monitor do tekstu? Tam są głównie monitory do grania i dlatego posiadają HDMI 2.1 ;)

Rozumiałbym jeszcze jakbyś na tym grał. Ale decyzje o kupnie danego monitora najlepiej podejmować po przejrzeniu porządnego testu. Także polecanie w ciemno to nieporozumienie i może skończyć się wprowadzaniem kogoś w błąd i zakupem gorszego modelu ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sideband napisał:

Serio chcesz tyle kasy zmarnować na monitor do tekstu? Tam są głównie monitory do grania i dlatego posiadają HDMI 2.1 ;)

Rozumiałbym jeszcze jakbyś na tym grał. Ale decyzje o kupnie danego monitora najlepiej podejmować po przejrzeniu porządnego testu. Także polecanie w ciemno to nieporozumienie i może skończyć się wprowadzaniem kogoś w błąd i zakupem gorszego modelu ;)

To ma być dość uniwersalny monitor. 60-70% pracy z tekstem, do tego trochę multimediów i od czasu do czasu gry. 

Monitor wymieniam raz na dziesięć lat, więc sam rozumiesz... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 godziny temu, LJ19 napisał:

Mam świadomość jakie są ceny... a jakbyś miał już coś wybrać z tej listy, to byłoby to... ? ;)

Nie wiem jak u Ciebie, ale na CX ekran jest tak glossy, że obija dosłownie wszystko i tak... to jest realny kłopot w codziennym zastosowaniu. Jeśli ten "uber" oledowy monitor Della zachowuje się podobnie, to mam jeden komentarz: "a idź pan w ch... z takim monitorem". 

Ja monitory wymieniam raz na wiele lat, więc chciałbym mieć coś "future-proof". Stąd szukanie monitora z HDMI 2.1.

 

Dell teraz wypuścił nowe IPSy 32 cale 16:9 1440p i 4k ale podobno mają być drogie jak cholera. Nie wiem czemu. One mają hdmi 2.1
Niestety przez wojne część elektroniki mocno podrożała.
Z 32 ale bez hdmi 2.1 to jest Gigabyte 32” (M32Q) i FI32Q

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Wompierz napisał:

Dell teraz wypuścił nowe IPSy 32 cale 16:9 1440p i 4k ale podobno mają być drogie jak cholera. Nie wiem czemu. One mają hdmi 2.1
Niestety przez wojne część elektroniki mocno podrożała.
Z 32 ale bez hdmi 2.1 to jest Gigabyte 32” (M32Q) i FI32Q

Chodzi Ci o Della G3223Q? Gigabyte ma dość dobrze wycenione monitory z HDMI 2.1, ale niestety w niepełnej przepustowości złącza. 

Jak dla mnie ten Dell idealnie skrojony pod moje potrzeby, tylko ta cena. Zastanawiam się, czy nie dałoby się za taką kwotę kupić czegoś ciekawszego/lepszego.
(tak wiem, można kupić oleda od LG i używać w funkcji monitora, ale moje zdanie na ten temat już znacie...)

Według mnie ciekawie zapowiadają się też LG UltraGear 32GQ950 i Samsung Odyssey Neo G8. Pytanie jak z dostępnością i ceną...

Edytowane przez LJ19
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Ogider napisał:

 

Pierwszy sensowny monitor dla graczy od wielu lat który warto kupić ale jak mam być szczery to sam i tak wybrałbym OLED TV na "monitor" od LG.

22 godziny temu, frog67 napisał:

 

Na tle tych wszystkich paździerzy LCD z dopiskiem Gaming to ten DELL jest wręcz na zupełnie innej planecie ale jak już ktoś ma OLED'a 42-48 cali to ten QD-OLED od Samsunga nie zrobi na nim większego wrażenia. Za to przesiadka z LED'ów będzie wręcz kosmiczna.

16 godzin temu, Minciu napisał:

2-3 x 24" FHD i tak nie trzymasz 10cm przed nosem. PPI daje radę bez skalowania. 

Jak masz soft co bez problemu się skaluje to można wrzucić WQHD.

27" a tym bardziej 32" nie nadaje się jako multi monitorowe stanowisko, bo za duże się to wszystko zrobi. 
Przynajmniej dla mnie praca na 24" jest całkiem spoko. No i nie oszukujmy się, do pracy z tekstem akurat nic nadzwyczajnego nie potrzeba.

 

Ja do pracy na co dzień korzystam z IPS'a od Sharpa 17.3 cala FullHD i z bliska jest O.K ale do grania wolę i tak podłączyć lapka do OLED'a i śmigam na 55 calach ?

Edytowane przez azgan
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, azgan napisał:

Na tle tych wszystkich paździerzy LCD z dopiskiem Gaming to ten DELL jest wręcz na zupełnie innej planecie ale jak już ktoś ma OLED'a 42-48 cali to ten QD-OLED od Samsunga nie zrobi na nim większego wrażenia. Za to przesiadka z LED'ów będzie wręcz kosmiczna.

Trochę się chyba rozpędziłeś z tą "inną" planetą. Monitor za 1300 euro z HDMI 2.0 i DP 1.4 limitowanym do 8 bitów. ;)

Oczywiście nie mogli dać w tym roku HDMI 2.1. W kolejnym zrobią to samo, ale z aktualnym zestawem portów i być może zażyczą sobie nieco wyższej ceny. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, LJ19 napisał:

Trochę się chyba rozpędziłeś z tą "inną" planetą. Monitor za 1300 euro z HDMI 2.0 i DP 1.4 limitowanym do 8 bitów. ;)

Oczywiście nie mogli dać w tym roku HDMI 2.1. W kolejnym zrobią to samo, ale z aktualnym zestawem portów i być może zażyczą sobie nieco wyższej ceny. :E

Różnicę zrobi już sama matryca, czas reakcji, kontrast, brak BLB tutaj nie ma nawet czego porównywać do LED'ów z dopiskiem Gaming ten QD-OLED rozjedzie je jak walec drogowy ślimaka i co do tego nie mam wątpliwości.

Zupełnie inna jakość.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, azgan napisał:

Różnicę zrobi już sama matryca, czas reakcji, kontrast, brak BLB tutaj nie ma nawet czego porównywać do LED'ów z dopiskiem Gaming ten QD-OLED rozjedzie je jak walec drogowy ślimaka i co do tego nie mam wątpliwości.

Zupełnie inna jakość.

Ile to będzie kosztować w Polsce i czy jest sens płacić za 32-calowego karzełka, który oferuje mniej niż 42 czy 48 calowe TV od LG? 

Dla mnie to jest produkt wybrakowany. Ten zestaw portów to jakiś śmiech na sali. Tym bardziej, że to urządzenie tylko pod PC (chyba że ktoś lubi grać na konsolach z paskami po bokach...).

Edytowane przez LJ19
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, LJ19 napisał:

Ile to będzie kosztować w Polsce i czy jest sens płacić za 32-calowego karzełka, który oferuje mniej niż 42 czy 48 calowe TV od LG? 

Dla mnie to jest produkt wybrakowany. Ten zestaw portów to jakiś śmiech na sali. Tym bardziej, że to urządzenie tylko pod PC (chyba że ktoś lubi grać na konsolach z paskami po bokach...).

Dlatego pisałem wyżej że i tak wolałbym kupić TV OLED od LG zamiast tego DELL'a. Na tym porównaniu od Linusa gdzie obok QD-OLED Samsunga jest C1 to jak wł. bajkę to kolory i tak ładniejsze (bardziej nasycone i żywe) na OLED'zie LG już pomijam że C1 ma pełne 10bit i HDMI 2.1 ?

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się na pewno teraz już nie pchał w tę technologię od Samsunga jak on sam przyznał ze cos nie halo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, azgan napisał:

Dlatego pisałem wyżej że i tak wolałbym kupić TV OLED od LG zamiast tego DELL'a. Na tym porównaniu od Linusa gdzie obok QD-OLED Samsunga jest C1 to jak wł. bajkę to kolory i tak ładniejsze (bardziej nasycone i żywe) na OLED'zie LG już pomijam że C1 ma pełne 10bit i HDMI 2.1 ?

 

Dlatego mówię, że ten Dell to produkt wybrakowany, ale z pewnością wielu "wygłodniałych" pecetowców po latach na IPSach/VA rzuci się na to jak szczerbaty na suchary. :E

4 minuty temu, kadajo napisał:

Ja bym się na pewno teraz już nie pchał w tę technologię od Samsunga jak on sam przyznał ze cos nie halo ;)

Jak to przyznał? Możesz napisać coś więcej? 

Tak czy inaczej mamy - nawet na forum - osoby, które z chęcią zapłacą za możliwość testowania tej nowej technologii. Za rok/dwa będziemy mądrzejsi. :)

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tam jest wybrakowane? Sorry nie ogladam za duzo recek bo 99% to czyste lokowanie produktu. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...