Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Minciu napisał:

Dla niedowidzących tak. 

Spokojnie można, np siedząc jak przy biurku.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pisałem o HDR wyglądającym nieźle. A obok wspominka z OLEDa. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, azgan napisał:

Czyli można go spokojnie polecać też do grania na XSX gdyby ktoś pytał o 32 cale monitor?

Jeszcze nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. :) Potrzebuję dodatkowych kilku dni na testy. 

Zapowiada się obiecująco, ale jest jeszcze kilka "ale". 

Z pewnością 32 cale na NORMALNE biurko to dużo, a mówię to jako użytkownik 55-calowego TV, przy którym siadam dość blisko podczas grania. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie,

pytanie mam. Co obstawiacie:

1) Tandetny kabel DP (wstyd przyznać, jakiś 1,5-metrowy Unitek za 20 zł, ale w 1080p i 60 Hz dzielnie dawał radę przez kilka dobrych lat :D);
2) Walnięte złącze mini-DP w laptopie;
3) Walnięty monitor/złącze DP w monitorze.

Problem jest tego rodzaju, że gdy ustawię w Windowsie częstotliwość odświeżania na 144 Hz (max dla mojego monitora), to ekran potrafi się zwiesić/dawać dziwne artefakty podczas uruchamiania laptopa. 
Po ustawieniu na 120 Hz wszystko działa jak należy. Przez HDMI 2.0 (60 Hz) i USB-C nie zauważyłem takich problemów. 

Poza tym muszę napisać, że te śmieszne 16 stref wygaszania robi jednak różnicę w treściach/grach HDR. Oczywiście nie jest to blisko poziomu oleda, ale różnica w stosunku do SDR widoczna. 

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Up

Tandetny kabel.

Też tak myślę. Kamień z serca, bo nie widziałoby mi się odsyłać monitora. Tym bardziej, że imho trafiła mi się dość dobra sztuka pod względem jakości matrycy.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś dla fanów Samsunga 

Ten G7 Neo niegłupi, ale cena i data premiery nieznane. No i ta krzywizna...

Natomiast 1500 dolarów (aka 7k PLN) za G8 Neo... no nie wiem...

Myślałem zakupie czegoś z serii GX Neo, ale musiałbym dopłacić kilka tysięcy złotych względem MSI, które kupiłem. 
Jak tak teraz myślę, biorąc pod uwagę mój obecny zestaw (TV oled + monitor), to byłaby jednak niepotrzebnie wydana kasa. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten G7 Neo niegłupi, ale cena i data premiery nieznane. No i ta krzywizna...

Natomiast 1500 dolarów (aka 7k PLN) za G8 Neo... no nie wiem...

Myślałem zakupie czegoś z serii GX Neo, ale musiałbym dopłacić kilka tysięcy złotych względem MSI, które kupiłem. 
Jak tak teraz myślę, biorąc pod uwagę mój obecny zestaw (TV oled + monitor), to byłaby jednak niepotrzebnie wydana kasa. 

Nieoficjalnie ta tańsza wersja Neo ma być raptem niżej wyceniona o 100 funciaków czyli u nas w porywach 600zł taniej, za to niby coś chodzą słuchy o wersji 27' i ta ma mieć cene poniżej 1000 $ ! co było by no już dużo bardziej kuszące, chociaż dla częsci 27cali to może być za mało.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

szukam czegoś dla zastąpienia FS2735 od Eizo, ale ciężko

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Soniak A95K na nowej matrycy OLED od Samsunga

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O, nice. Fajnie że wzięli się za nowe panele. Raz na zawsze sprawdzimy ile są w stanie wytrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie będzie kilka modeli z tym panelem. Zastanawiam się tylko dlaczego nadal nic nie ma o modelu Samsunga?

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dopracują matrycę to się pojawi :szczerbaty:

• Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe monitory zaprezentowało wczoraj LG. Ten 32-calowiec zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Ech, gdyby premiera była w ciągu paru tygodni, to może nawet zwróciłbym mojego MSI, ale nie wiadomo, kiedy te monitory będą dostępne w Polsce: 

https://www.lgnewsroom.com/2022/05/gear-up-for-next-level-gaming-experiences-with-new-lg-ultragear-gaming-monitors/

• Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No te nowe monitory IPS od lg wyglądają ciekawie. Będą miały powłokę niwelującą srebrzenie i zapewniającą lepszą czerń.

Ten 1440p aż 240Hz. To dużo. Ciekawe jak będzie wyglądał pobór prądu bo pierwsze gamingowe monitory 120Hz ciągły strasznie dużo papu.
Te dwa monitory to będzie jakiś przełom na rynku. Oczywiście wszystko będzie się rozbijać o wykonanie. Każda dodatkowa powłoka może powodować delikatne pogorszenie lub rozmazanie obrazu no i dochodzi jeszcze cena. Skoro teraz 4-5tys zł za gamingowy monitor to norma więc nie spodziewałbym się mniej z takimi fjuczerami.
Ech te ceny zabawek PCtowych galopują jak na wyścigach konnych.

Czekam też na jakieś info z testów wypalania nowych paneli OLED. CX jest długo na rynku więc mogli to zacząć dawno temu.
Nie spodziewam się super przełomu bo obecne matryce takie są, że prędzej czy później nastąpi degradacja.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te dwa monitory to będzie jakiś przełom na rynku. Oczywiście wszystko będzie się rozbijać o wykonanie. Każda dodatkowa powłoka może powodować delikatne pogorszenie lub rozmazanie obrazu no i dochodzi jeszcze cena. Skoro teraz 4-5tys zł za gamingowy monitor to norma więc nie spodziewałbym się mniej z takimi fjuczerami.
Ech te ceny zabawek PCtowych galopują jak na wyścigach konnych.

Czekam też na jakieś info z testów wypalania nowych paneli OLED. CX jest długo na rynku więc mogli to zacząć dawno temu.
Nie spodziewam się super przełomu bo obecne matryce takie są, że prędzej czy później nastąpi degradacja.

No nie wydaje mi się, że to będzie "przełom", bo do tej pory powłoki ATW były już stosowane - nie tylko w monitorach NEC/Eizo. ;)

Ciekaw jestem, jak osiągnęli ten HDR 1000? Wystarczyło samo tylko podwyższenie kontrastu? W doniesieniach prasowych nie wspominają o żadnej formie lokalnego wygaszania. Na moim MSI nawet te marne 16 stref robi wyraźną różnicę na plus. 

Co do OLEDów - one zawsze będą się degradować, co najwyżej będzie to następowało na tyle późno, że większość przeciętnych użytkowników zdąży wymienić swój TV/monitor na nowy model. :)  

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do OLEDów - one zawsze będą się degradować, co najwyżej będzie to następowało na tyle późno, że większość przeciętnych użytkowników zdąży wymienić swój TV/monitor na nowy model. :)  

Tak jak było z plazmami które zresztą działają do dzisiaj ale i tak większość ludzi wymieniła je szybciej przesiadając się po prostu już na OLED 

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O proszę, oleda 48" wykręcili do 138Hz :D Z TV da radę też coś podciągnąć?

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No nie wydaje mi się, że to będzie "przełom", bo do tej pory powłoki ATW były już stosowane - nie tylko w monitorach NEC/Eizo. ;)

Ciekaw jestem, jak osiągnęli ten HDR 1000? Wystarczyło samo tylko podwyższenie kontrastu? W doniesieniach prasowych nie wspominają o żadnej formie lokalnego wygaszania. Na moim MSI nawet te marne 16 stref robi wyraźną różnicę na plus. 

Znaczek HDR 1000 nie potrzebuję kontrastu. Aby przykleić znaczek HDR 1000 wystarczy, że wyświetlacz zaświeci 1000 nit na białym oknie testowym L20. Tutaj i bez stref da się polecieć te ~1000nit.

windowl20.png

A 16 czy 32 strefy w monitorach jak w np. moim momentumie to i tak dalej podświetlenie krawędziowe tylko działające w strefach.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak było z plazmami które zresztą działają do dzisiaj ale i tak większość ludzi wymieniła je szybciej przesiadając się po prostu już na OLED 

Prawdziwy benchmark dla oledowych matryc to będzie ich użycie do produkcji monitorów. Ciekaw jestem, jak sobie poradzą ze statycznymi interfejsami. Od dawno mówiło się, że np. częste oglądanie telewizji informacyjnych to ryzyko dla oledowych TV. 

A 16 czy 32 strefy w monitorach jak w np. moim momentumie to i tak dalej podświetlenie krawędziowe tylko działające w strefach.

No tak, ale zrobiłem sobie kilka testów w ostatnich dniach i zarówno w grach, jak i filmach, nawet te 16 stref robi różnice i niweluje widoczność typowych dla matryc IPS wad. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z TV da radę też coś podciągnąć?

Elektronika nie puści więcej ;)

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi