Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Tint trochę będzie, bo powłoka nie odbija kolorów równomiernie, a przy tym rozmiarze ekranu nawet jak siedzisz na wprost, to patrzysz na niektóre obszary pod sporym kątem. I tak to poprawili względem c2, choć nie jest tak dobrze jak w serii G https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-c2-oled-vs-lg-c3-oled/31229/37848?usage=1&threshold=0.10#test_17

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

banding powinien z czasem robić się większy ale to po tysiącach godzin.

Pixel refresh pomagał w jakimś stopniu pomagał.
Tak było w starszych modelach.

55 minut temu, someI napisał:

Oni testowali jak pamiętam c2 na wbc nie wbe.

promocja na uchwyt biurdkowy do 42 cale

https://www.pepper.pl/promocje/silver-monkey-um-900-sprezyna-gazowa-max-17-49-cali-825018

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

masz zapewne na myśli, że banding robi się mniejszy z czasem

jestem po 3 dniowej lekutrze avs forums i tam jest temat o bandingu, tincie we wszystkich oledach i ma ponad 1000 stron 😀 - TV formuje swój ostateczny obraz przez pierwsze 100-200h, można po uprzednim wypracowaniu 5-10h kumulatywnie w materiale HDR na dużej jasności zrobić pixel refresh (szczególnie w panelach, które mają spory banding i tint i który po kilku dniach używania nie ulega poprawie), jednak ogólnie w większości TV banding ulega poprawie samoistnie po oglądaniu treści i automatycznym odświeżaniu TV po wyłączeniu (kumulatywne 4h, za każdym razem), z tintem bywa różnie i często jednynym rozwiązaniem na tint jest manualny pixel refresh (efekty są różne)

pink tint jest typowy dla paneli wbe, pierwsze C2 miały czasami panele wbc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Banding staje się z czasem coraz gorszy a nie coraz lepszy bo matryca się zużywa.
Jeśli na nowym TV po włączeniu jest jakiś ekstremalny to go wyrównamy ta pierwsza kompensacja, ale ponadto nic innego nie zniknie i  czasem będzie mniej lub bardziej widoczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Keken napisał:

Oni testowali jak pamiętam c2 na wbc nie wbe.

Możliwe, ja mam już wbe i też na białym tle widzę to co jest tam zmierzone na obu TV, czyli przy małych kątach ubywa zielonego (więc lekko wpada w róż), a przy krawędziach ekranu odwrotnie. I podąża to za ruchem głowy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

akurat nowa aktualizacja pod c2 13.30.56 teraz pokazuje ile zamuje. Dużo jak na ekran bo prawie 1,5GB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, kadajo napisał:

Banding staje się z czasem coraz gorszy a nie coraz lepszy bo matryca się zużywa.
Jeśli na nowym TV po włączeniu jest jakiś ekstremalny to go wyrównamy ta pierwsza kompensacja, ale ponadto nic innego nie zniknie i  czasem będzie mniej lub bardziej widoczne.

ja mam na myśli pierwsze ileś tam godzin pracy panelu, w ciągu których banding często ulega poprawie po prostu dzięki wyświetlaniu treści i automatycznych kompensacjach (po 4h kumulatywnie) na wyłączonym TV

można zrobić pixel refresh zaraz na początku i nie zaszkodzi to panelowi, po którym będziemy mieli wersję panelu która raczej nie ulegnie już poprawie 

w nowych oledach LG (chyba od serii 12) TV sam robi pixel refresh co 500h (w tych starszych było co 2000h jak dobrze pamiętam)

Edytowane przez MuziPL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupiłem sobie za 5799zł Samsunga qe65s90c, jako iż to mój pierwszy oled, to czy są jakieś zalecenia jak dobrze tego używać żeby się nie wypaliło ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, ShaDow_Pro napisał:

Kupiłem sobie za 5799zł Samsunga qe65s90c, jako iż to mój pierwszy oled, to czy są jakieś zalecenia jak dobrze tego używać żeby się nie wypaliło ?

gratulacje

czarna tapeta lub automatyczna żonglerka tapetami co jakis czas, ukrywanie paska, brak ikonek na pulpicie i wygaszacz obrazu, unikać wyświetlania statycznego kontentu godzinami bez przerwy (loga stacji telewizyjnych czy agresywne hudy)

możesz też to olać i używać jak chcesz : ) masz gwarancję (doczytaj czy Samsung daje gwarancję na wypalenia do swoich Tv, bo tego nie wiem)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

w temacie wypaleń

czy ktoś z użytkowników C2 lub C3 często grywa w ultrawide (kustomowa rozdziałka) i zauważył jakeś małe retencje/wypalenia tym spowodowane (nierówne zużycie panelu)?

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak, gdy na początku używałem go ciągle w trybie ultrawide, ślady na szarych planszach pojawiły się dość szybko.

Edytowane przez someI
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ktoś ma pojemną kieszeń i spory pokój to można zastosować jako monitor :E O ile dobrze pamiętam to 10000 nit to maksymalna wartość jaką przewidywała specyfikacja HDR.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tym graniem w ultrawide to tak jak byś oglądał cały czas filmy w "panoramie" też masz czarne paski. W C7 o dziwo te pasy powodowały u mnie "powidoki", które znikały po czyszczeniu pikseli. W C9 nie mam czegoś takiego. 

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

LG C4 42

7699PLN

oled-c4-42-a-basic.jpg

Zgodnie z polityką cenową LG z poprzednich lat. Na premierę cena oficjalna LG modelu 2024 ponad 2x większa od ceny rynkowej modelu 2023.

Edytowane przez MSky7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dodajmy do tego szokujące zmiany w stylu podkręcenie matrycy do 144Hz ze 120. I tyle. 

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, gret napisał:

Z tym graniem w ultrawide to tak jak byś oglądał cały czas filmy w "panoramie" też masz czarne paski. W C7 o dziwo te pasy powodowały u mnie "powidoki", które znikały po czyszczeniu pikseli. W C9 nie mam czegoś takiego. 

od c8 bodaj sie cos zmienilo z panelem i przestal się degradowac expresowo. Tuż przed wprowadzeniem HDMI 2.1 i 120Hz po HDMI. Te powidoki o których piszesz to było juz dawno wiadomo ;) 

Godzinę temu, MSky7 napisał:

LG C4 42

7699PLN

🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, MSky7 napisał:

LG C4 42

7699PLN

oled-c4-42-a-basic.jpg

Zgodnie z polityką cenową LG z poprzednich lat. Na premierę cena oficjalna LG modelu 2024 ponad 2x większa od ceny rynkowej modelu 2023.

C3 42 można obecnie kupić za 3.6 - 3.8 k za nówkę

będziesz rok czekać? : )

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam C2 42 więc jakoś wytrzymam. Pamiętam też, że w mapie drogowej paneli oled LG, na rok 2025 zaplanowana jest matryca 42 cale 240Hz. Gdyby to się miało potwierdzać, to zaczekam nawet na C5 :-)

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, MSky7 napisał:

Mam C2 42 więc jakoś wytrzymam. Pamiętam też, że w mapie drogowej paneli oled LG, na rok 2025 zaplanowana jest matryca 42 cale 240Hz. Gdyby to się miało potwierdzać, to zaczekam nawet na C5 :-)

Wytrzymasz do C5 za 8k pln? Czy wtedy będziesz znowu czekał do premiery C6 i dylemat nie odpuści ;) 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

nie no na najbliższą przyszłość 240hz w 4k nie ma sensu, bo żadne kombo cpu+gpu nie wypluje takich klatek na najwyższych ustawieniach nawet z dlss i fg włączonymi w ambitnych grach aaa

na miejscu LG zostawiłbym 144Hz i popracował nad tintingiem, bandingiem i jasnością w hdr (która już jest wystarczająca swoją drogą imo, a najlepiej jakby wpakowali panel mle do serii c, tylko czy 1500 nitów w oknie 10% z metra wtedy nam oczu nie będzie wypalać? 😀 )

Edytowane przez MuziPL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to jest jakiś przepis, że na takim monitorze można grać tylko w "ambitne" aaa i tylko na najwyższych ustawieniach?

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Google Gemini odpowiada tak na Twoje pytanie: ;-)

Regulamin użytkowania LG TV OLED 42

Artykuł 1: Cel

Niniejszy regulamin ma na celu zapewnienie optymalnego doświadczenia graczy korzystających z telewizora LG TV OLED 42. Celem jest dbanie o wyjątkową jakość obrazu i wydajność tego urządzenia, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.

Artykuł 2: Definicje

• Ambitne gry AAA: Gry o wysokiej jakości grafiki i wymagające dużej mocy obliczeniowej, znane z zaawansowanej rozgrywki i wciągających światów.
  • Najwyższe ustawienia: Maksymalne ustawienia graficzne dostępne w grze, zapewniające najlepszą jakość obrazu i szczegółów.

Artykuł 3: Zasady użytkowania

1. Na telewizorze LG TV OLED 42 można grać wyłącznie w ambitne gry AAA.
  2. Podczas grania w gry należy zawsze stosować najwyższe ustawienia graficzne.
  3. Nie należy używać telewizora do grania w gry o niskiej jakości graficznej lub prostej rozgrywce.
  4. Nie należy używać telewizora do grania w gry przez dłuższy czas bez przerwy. Zaleca się robienie krótkich przerw co 30-60 minut.
  5. Należy dbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajduje się telewizor.
  6. Należy regularnie czyścić ekran telewizora miękką, suchą szmatką.
  7. Nie należy używać żadnych chemikaliów ani rozpuszczalników do czyszczenia ekranu telewizora.
  8. Należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi telewizora LG TV OLED 42.

Artykuł 4: Sankcje

W przypadku naruszenia niniejszego regulaminu użytkownik może utracić gwarancję na telewizor LG TV OLED 42.

Artykuł 5: Wejście w życie

Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem opublikowania.

Edytowane przez MSky7
  • Thanks 1
  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i po gwarancji, Gram w FPSy na najwyższych co prawda, ale jest potencjał kręcić się w okolicy 240FPS/Hz... i co teraz? :( A jeszcze czasem odpalam jakies starsze gierki to chyba będę napiętnowany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powinno być jeszcze

9. Jeśli serwisant przyjedzie wymienić matrycę i zobaczy że jest podłączona konsola pod telewizor to wtedy kłóci się to z punktem 3 i ma prawo odmówić wymiany 😁

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po prawie 3 latach używania LG C1 48, udało mi się go sprzedać nawet za niezłą kaskę i postanowiłem przeskoczyć na LG C3 42 i kurde srogo się zawiodłem jakością panelu przy 5% szarościach, strasznie widoczne zaciemnienia przy używaniu Windowsa (tryb ciemny eksplorator plików), jakiś mocno różowy nalot na szarościach, szczególnie na środku panelu, sprawdzałem 3 egz (czyszczenie pikseli, przynajmniej 40h pracy) i każdy był kiepski pod tym względem.

Dzisiaj za to udało mi się dorwać LG Flexa 42 za 5800zł na stronie lg.com/pl ciekawy jestem czy w startowo tak drogim modelu była lepsza kontrola jakości przy wsadzaniu paneli do niego, czy będzie to samo co na C3 :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

DSE jest mocno zależny od fuksa i chyba nikt nie wie jak on działa. Widziałem wpisy na reddicie gdzie niektórzy mieli tragiczną nierównomierność przy niskich poziomach jasności a po 100-200 godzinach pracy im się wyrównało do praktycznie idealnego poziomu, znowu inni mówią że u nich bez zmian.

Ja na swoim B1 też nie widzę różnicy, prawie 6000 godzin pracy a nierównomierności takie jak były z fabryki - takie same są nadal, te cykle czyszczenia i zużycie panelu nie wpłynęło w ogóle na ten aspekt.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi