Skocz do zawartości
azgan

BenQ EW277HDR AMVA+ 4200:1, HDR400, PFS LED, 93% DCI-P3 i ładne żywe kolory - Zaskakująco dobry mały mocarz w przystępnej cenie

Rekomendowane odpowiedzi

Krzywizna w VA jest akurat przydatna, wolałbym żeby BenQ też był krzywy.

 

Ja wręcz przeciwnie szukałem monitora bez krzywizny i kolejne moje monitory też będą z klasycznie prostym ekranem nie lubię jak mi się obraz deformuje i zapada do środka.

 

Sam napisałeś że konty widzenia ma zaskakująco dobre

 

Zdziwiły mnie kąty widzenia, są spokojnie na poziomie IPS czy TV VA, dużo lepsze niż w Samsungu C24F396 czy tym bardziej BenQ GW2470HL.

 

więc co miałaby mi dać ta krzywizna na tak małym ekranie? Deformacje czcionki jak u Samsunga?

 

TV też lubie z klasycznie prostym ekranem i nie kupiłbym krzywulca.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt, że na IPS black crush jest mniejszy.

Ale nadal wolę VA od IPS.

Trzy razy wyższy kontrast względem IPS wynagradza dużo.

Ale ten Samsung to też VA.

Sam napisałeś że konty widzenia ma zaskakująco dobre

więc co miałaby mi dać ta krzywizna na tak małym ekranie? Deformacje czcionki jak u Samsunga?

Odwołuję, to było w dzień, teraz jest noc i jednak wygląda to tylko nieco lepiej niż na tym BenQ za 500 zł.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten Samsung to też VA.

Masz go dobrze ustawionego?

 

Na szybko sprawdziłem ciemne sceny w filmach blu-ray i nie widzę black crusha w porównaniu EW277HDR vs ekran z XPS 9570

https://www.notebookcheck.net/Dell-XPS-15-2018-9570-8300H-GTX-1050-97Wh-Laptop-Review.308420.0.html

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten Samsung to też VA.

 

No wiem i modlę się o to żeby Samsung robił proste ekrany VA do monitorów z dobrym kontrastem a nie tak jak te 32 calowce 4K co kończą się na kontraście 2500:1 :(

 

PS> I żeby była normalna czcionka bez pól pixeli :)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś nieco zbyt przewrażliwiony na punkcie tego monitora, ja tylko porównuję, wyluzuj. :D

Krzywizna w VA jest akurat przydatna, wolałbym żeby BenQ też był krzywy.

 

Nie, to znaczy, że na AMOLEDzie masz za nisko ustawiony punkt czerni, polecam Color Calibrator z Google Play Store.

Krzywizna potrzebna tylko przy większej przekątnej. Dla 27" zbędna wg mnie.

 

Pograłem trochę w CS:Go. Zero smużenia. Serwisy polecają ustawić AMA (Overdrive) na High, to optymalna opcja.

Edytowane przez Ryzen2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz go dobrze ustawionego?

 

Na szybko sprawdziłem ciemne sceny w filmach blu-ray i nie widzę black crusha w porównaniu EW277HDR vs ekran z XPS 9570

https://www.notebookcheck.net/Dell-XPS-15-2018-9570-8300H-GTX-1050-97Wh-Laptop-Review.308420.0.html

Raczej tak, ustawiłem jak na PCMonitors, czyli tak jak pisał azgan.

Moje ustawienia - profil własny:

 

Jasność 20% - dodatkowe informacje (luminacja czerni 0.03) (luminacja bieli 100)

Kontras 50% - dodatkowe informacje (3333:1) w trybie HDR (4200:1)

Gamma 0

Ostrość +7 - dodatkowe informacje (obraz robi się wyraźniejszy)

Temperatura kolorów R99 G98 B100

HDMI RGB PC Range 0-255

AMA= High

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz go dobrze ustawionego?

 

Na szybko sprawdziłem ciemne sceny w filmach blu-ray i nie widzę black crusha w porównaniu EW277HDR vs ekran z XPS 9570

https://www.notebookcheck.net/Dell-XPS-15-2018-9570-8300H-GTX-1050-97Wh-Laptop-Review.308420.0.html

 

Już mu pisałem że albo trafiła mu się lipna sztuka albo ma coś źle ustawione bo takich cyrków jak on nie mam ale co dwie opinie to nie jedna

 

Smużenie i input lag też jakoś dziwnie niskie, to na pewno VA? :D

 

Pograłem trochę w CS:Go. Zero smużenia. Serwisy polecają ustawić AMA (Overdrive) na High, to optymalna opcja.

 

Ja to też potwierdzam bardzo doberze to wygląda brak uciązliwego smużenia w grach :cool::thumbup:

 

Raczej tak, ustawiłem jak na PCMonitors, czyli tak jak azgan.

 

A w ustawieniach monitora (OSD) zmieniłeś ręcznie HDMI RGB PC Range z Auto na 0-255 :hmm: ?

 

Posprawdzaj go jeszcze dobrze i jak coś to niech Ci go wymienią na inną sztukę (loteria jak we wszystkich monitorach LCD).

 

Nie masz jakiś innych trybów wł.? Może przywróć ustawienia fabryczne i ustaw go jeszcze raz.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz czas to wypisz mi wszystkie ustawienia z Twojego modelu, ustawię tak samo.

Chyba że nie zmieniałeś nic więcej niż to:

Jasność 20% - dodatkowe informacje (luminacja czerni 0.03) (luminacja bieli 100)

Kontras 50% - dodatkowe informacje (3333:1) w trybie HDR (4200:1)

Gamma 0

Ostrość +7 - dodatkowe informacje (obraz robi się wyraźniejszy)

Temperatura kolorów R99 G98 B100

HDMI RGB PC Range 0-255

AMA= High

Mogę go ustawić pod starego LG, on ma fabryczną profesjonalną kalibrację, nawet mam kartkę z wykresami. :D

Generalnie wolałbym tego BenQ, bo jednak HDR to HDR, Samsung ma tylko lepszy kontrast od mojego poprzedniego monitora. :/

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czaję jednego, monitory VA z 144 Hz mają słabe kolory, smużenie i wyższą cenę. Tutaj za sporo mniej mamy oprócz 144 Hz tylko lepiej. :hmm:

 

No i ma normalny wygląd, nie jak odpustowe MSI.

Edytowane przez Ryzen2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz czas to wypisz mi wszystkie ustawienia z Twojego modelu, ustawię tak samo.

 

Teraz mam tak ustwaione - finalnie (na czysto po restarcie do sutawień fabrycznych)

 

Jasność 30%

Kontras 50%

Saturacja 50%

Gamma ustawiona na 0 (ale możesz sam posprawdzać różne tryby)

Ostrość 5

Temperatura kolorów R99 G98 B100

HDMI RGB PC Range przestawione ręcznie z Auto na 0-255

AMA= High

 

nic innego nie zmieniałem, czujniki swiatła wył. filtry światła niebieskiego też - całkowicie własne ustawienia

 

Nie czaję jednego, monitory VA z 144 Hz mają słabe kolory, smużenie i wyższą cenę. Tutaj za sporo mniej mamy oprócz 144 Hz tylko lepiej. :hmm:

 

No i ma normalny wygląd, nie jak odpustowe MSI.

 

A to nie tylko Ty się zdziwiłeś, poczytaj co pisałem wcześniej. Miałem monitory z dopiskiem Gaming nawet po 3500 zł i albo miały gorsze kolory, albo wypalały oczy (spawarki), albo problemy z czcionkami, albo nierówne podświetlanie, BLB, chmurki i inne cyrki albo smużyły tak że przewijając forum było widać ślady a tutaj dostajemy niepozornego "pizdryka" od BenQ za śmieszne pieniądze na którego praktycznie nikt nie zwracał uwagi i obraz petarda – szok i niedowierzanie o co tutaj chodzi :E ?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ciemnym pokoju nie mogę mieć więcej niż 10% jasności, bo przeglądarka mi wypala oczy. :/

Reszta tak samo, teraz wygląda podobnie jak ten LG, czyli raczej dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wolałbym tego BenQ, bo jednak HDR to HDR, Samsung ma tylko lepszy kontrast od mojego poprzedniego monitora. :/

 

Jak się nie uda z tym egzemplarzem to go wymień (naprawdę warto sam widzisz że ma bardzo fajny HDR jak na takiego malucha) może przy kolejnym losowaniu będziesz miał fart i trafi Ci się igła sztuka.

 

Reszta tak samo, teraz wygląda podobnie jak ten LG, czyli raczej dobrze.

 

Jak nie ma wypalonych pixeli to go zostaw potestuj go bo w nocy lepiej widać ;)

 

PS> Musisz się też przyzwyczaić do nowego ekranu ja zawsze tak mam że 2-3 dni to adaptacja do nowego wyświetlacza aż oczy się przyzwyczają.

 

EDIT: Odpal sobie grę z HDR i zobacz jak daje po oczach przy zgaszonym świetle np. słońce i jak kolory się wylewają z ekranu w Horizon Zero Dawn i pojawiają nowe detale których nie widać w SDR :cool:.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna wada to ta nierównomierność szarości, z tym sobie mogę poradzić ustawiając czarne tło ale to taki półśrodek.

Księżyc razi w Battlefieldzie 1 ale ja przykleję mu na tył ten pasek z białymi LEDami, wtedy będzie kontrast jak w OLEDzie. :D

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna wada to ta nierównomierność szarości, z tym sobie mogę poradzić ustawiając czarne tło ale to taki półśrodek.

 

No nie powinno tak być. Mówię Ci że u mnie nic takiego nie ma bo sprawdzałem jak tylko napisałęś to mnie to zaniepokoiło.

 

Księżyc razi w Battlefieldzie 1

 

Mówiłem że HDR ma bardzo fajny i ładnie wygląda na tym "maluchu". Niby to tylko 390 cd/m2 ale potrafi oddać detale w bieli aż do 4000 nitów i grając w nocy po ciemku oślepić nagłym błyskiem światła.

 

jka przykleję mu na tył ten pasek z białymi LEDami, wtedy będzie kontrast jak w OLEDzie. :D

 

Przy jakimkolwiek pasku ledowym czy oświetleniu z tyłu za monitorem czerń faktycznie robi się przyjemna. Mnie natomiast bardzo cieszy to że nie ma chmurek przy zgaszonym świetle mimo że czerń nie jest jak smoła w dobrej klasy TV tylko jest bardziej atramentowa.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam kolor zielony, jako kolor światła za monitorem. Oddaje najlepszy efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mój już również jest ;)

 

Dopiero zamówiłeś czy już go masz :D ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam kolor zielony, jako kolor światła za monitorem. Oddaje najlepszy efekt.

E nie, ja wolę neutralny kolor. :D

rbNLBEM.jpg

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E nie, ja wolę neutralny kolor. :D

Jak dasz biały to efekt HDR będzie słabszy na monitorze/TV. Trzeba dawać spokojne kolory, dasz niebieski to ci oczy wysiądą :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co teraz :P W kropce jestem, bo poza FreeSync ten monitor ma wszystko i jest genialny xD Nie wiem co zrobić :P

 

Zmówić i potestować jak będzie pasować to zostawić jak nie to oddać na zwrot :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz biały to efekt HDR będzie słabszy na monitorze/TV.

Bardzo w to wątpię. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E nie, ja wolę neutralny kolor. :D

 

Krisol fajne, podoba mi się no i teraz to bajer wygląda a czerń prawie jak na OLED :thumbup:

 

Jakie masz te paski ledowe? Z pilotem?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest jeszcze na starym LG IPS, na BenQ jeszcze nie zamontowałem. :E

To jest taki pasek, tylko biały kolor, temperatura 6000k, na BenQ przydałoby się pewnie coś dłuższego. https://allegro.pl/tasma-led-5050-z-wt-usb-do-tv-100cm-b-zimna-i7200969873.html?snapshot=MjAxOC0xMS0yMFQxNjo1NTowNC44MDBaO2J1eWVyO2JlMzdkZmUxOWUxNzU1ZDk2ZmM2MGJiNDY1ZWVjZDg1ZTg1ZmJhZTExOWEyMDA5NDBiYzczNjBhZDY4NzVmMzI%3D

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo w to wątpię. :D

Jeśli ci to pasuje to OK, mnie by biały za bardzo rozpraszał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam kolor zielony, jako kolor światła za monitorem. Oddaje najlepszy efekt.

 

Ja lubię RGB i jak się kolorki same zmieniają ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię RGB i jak się kolorki same zmieniają ;)

Taki strip RGB z IKEI mam założony za monitorem. Kolorki same się zmieniają. Mam tylko nadzieję, że jak świeci na czerwono sąsiedzi nie zachodzą w głowę, co ja tu wyprawiam :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...