Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Rozumiem, że dzięki temu urządzeniu

 

https://allegro.pl/oferta/mostek-adapter-usb-3-0-na-sata-unitek-y-1039-zasi-7247722420

 

będę mógł podłączyć dysk twardy HDD 3.5" przez port USB.

 

Czy będą również mógł ten dysk sformatować, usunąć stare partycje i stworzyć nowe ?

 

Z kopiowanie plików nie powinno być problemu, ale mi potrzebne właśnie od zarządzania dyskiem, nie grzebiąc w w środku PC, podłączając, odłączają itd...

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk 3.5 cala wymaga do prawidłowego działania zasilania 12V , w tym zestawie jest dołączony taki zasilacz czyli będzie OK. Jeśli chodzi o partycjonowanie formatowanie itp. z poziomu windowsa też nie będzie problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj opnie o tych mostkach. Możesz łatwo uwalić dysk. Ja tak uwaliłem trzy, zanim zorientowałem się, że to wina mostka.

 

Edycja: moja opinia dotyczy mostków z zasilaczem. Tutaj nie powinno być problemów.

Edytowane przez vhp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiłem się tym produktem, bo chciałem pójść na łatwiznę.

 

Zawsze odłączałem stary dysk. Nowy wpinałem w te same kable nawet nie wkładając do budy, tylko podstawiałem np pudełka CD i tak sobie leżał na czas roboty.

 

Robiłem partycje, czy co tam trzeba. Na backup mam dyski zewnętrzne. To mogę zgrać na zewnętrzny a potem z zew. na nowy.

 

Piszą też, ze można CD podłączyć a nie planuję w nowej budzie CD. Jak już to zewnętrzny nośnik musiał bym kupić za drożej niż 60 zł.

 

Teraz nie wiem czy kombinować za 60 zł, czy zrobić po staremu a CD pod USB kupić aby okazyjnie jakąś starą płytę włożyć.

 

Ale jak może się coś spalić... Chyba nie będę ryzykował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak może się coś spalić... Chyba nie będę ryzykował.

Przecież napisałem, że palą się dyski na mostkach z zasilaczem. Tutaj nie ma zasilacza.

Edytowane przez vhp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem, że palą się dyski na mostkach z zasilaczem. Tutaj nie ma zasilacza.

 

Jest tutaj zasilacz 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tutaj zasilacz 12V.

Faktycznie. Sugerowałem się fotkami.

 

To odradzam gorąco! Też miałem mostek Uniteka (a nie jakieś chiński no name) i właśnie nim zniszczyłem trzy dyski.

 

Teraz mam taki: https://allegro.pl/listing?string=media-tech%20sata&order=m&bmatch=baseline-cl-n-uni-1-5-1123. Co prawda też z zasilaczem, ale wygląda na solidniejszy (nie chciałem stacji dokującej, bo zajmuje za dużo miejsca). Często nie używam, ale póki co nie było problemów. Co nie znaczy, że polecam.

Edytowane przez vhp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie zastanawiam nad czymś takim ale teraz już sam nie wiem. SATA to USB .

 

Jeszcze można pominąć te niepewne zasilanie z sieci wyprowadzając kabel zasilający molex na np. śledziu. zasilanie

Edytowane przez Tomban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnoszę. Potrzebuję przejściówki z SATA do USB 2.0. To ma być kabel, a nie kieszeń wymagająca zdjęcie szyny z dysku.

 

Znalazłem coś takiego:

 

https://www.komputronik.pl/product/473125/unitek-usb-3-0-sata.html

https://www.x-kom.pl/p/408363-kontroler-unitek-mostek-usb-30-do-sata-iii-6-gbps.html (inny model?)

 

Czy coś takiego się sprawdzi, czy poszukać czegoś lepszego? Nie chcę uwalić dysku ani danych na nim.

 

Zamierzam tego często używać (dysk HDD będzie służył jako dysk zewnętrzny).

Edytowane przez WebCM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest pod dyski 2,5". Jeżeli chcesz z większymi, to nie da rady.

 

Skoro ma być często używane i z tym samym dyskiem, to nie lepiej obudowę na dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To jest pod dyski 2,5". Jeżeli chcesz z większymi, to nie da rady.

Dysk jest z laptopa, czyli 2.5".

 

Skoro ma być często używane i z tym samym dyskiem, to nie lepiej obudowę na dysk?

Kabel daje taką swobodę, że można wyjąć dysk z laptopa i podłączyć bez odkręcania szyn. Kupując obudowę ograniczam się do jednego dysku (albo bawić się z przekładaniem dysków do obudowy). Ale które rozwiązanie lepsze dla dysku?

Edytowane przez WebCM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponowałbym się zdecydować, czy to ma być do przekładanych dysków z laptopa, czy jako dysk zewnętrzny (w domyśle ciągle ten sam).

 

W pierwszym przypadku wygodnie z takim kablem adapterem. W drugim lepsza będzie obudowa (przy przenoszeniu dysk jest dodatkowo zabezpieczony, nie zużywasz jego złączy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pracy mamy tego Uniteka, po kilku latach nadal sprawuje się i wygląda dobrze.

Prywatnie mam ten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski 7200rpm 2,5" moga mieć problemy z rozruchem na USB 3.0, ale powinny chodzić po w pięciu do portu 1.0A.

Dyski 7200 na USB 2.0 nawet się nie rozkręcą.

 

Duże dyski 3,5" 5400rpm też powinno dać się odpalać na adapterach SATA USB3.0. Te 7200rpm będą bez szans. Można zawsze sprawdzić na etykiecie dysku ile prądu pobiera. Jak nie ma zapasu do 1.0A to kieszeń/adapter nie dźwignie dysku.

 

Duże dyski 3,5" można podpiąć pod sam wsad z kieszeni 2,5". Np tutaj wykręca się ze środka elektronikę i można wsadzić do 3,5"

 

https://allegro.pl/oferta/obudowa-dysku-2-5-usb-3-0-sata-kieszen-przezroczys-7811686752

 

Jak ktoś planuje zakupy, to polecam coś w ten deseń, z czasem przyda się tez do dysków SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem problemu z zasileniem dysków 2,5" z usb, także tych 7200.

 

Odpalenie 3,5" dysku z usb jest niemożliwe, chyba że przejściówka jest w stanie z 5V usb dać napięcie 12V do dysku.

Wszystkie obudowy/adaptery pod dyski 3,5" jakie widziałem miały dodatkowy zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oo to może coś w tym być :D Pewnie dla tego mi nie zadziałał 7200rpm 3,5".

 

Ale miałem też kieszeń co nie ciągneła 2,5" na 7200rpm na usb 2.0.

 

Taki jakiś pierwszy z brzegu. 0,58A na 5V. Gdzie port USB 2.0 daje 0,50A na dysk i elektronike adaptera.

https://www.pc-data.com.pl/images/pc-data/1000-2000/Dysk-twardy-WD-Black-HDD-320-GB-7200-RPM-2-5_%5B1785%5D_480.jpg

 

A tutaj 0,8A, co może być wyzwaniem nawet dla USB 3.0:

https://a.allegroimg.com/s1024/0cb7ee/8412a20f4b02b34f5e6a8491d7f4

 

EDIT:

Rzuciłem okiem w naklejki 3,5", rzeczywiście potrzebują 5V i 12V. Lipa..

 

Domyślam się że problemy wynikające z dyskami z dodatkowym zasilaczem to jakaś różnica mas, potencjałów czy coś takiego.. mamy podwójne zasilanie do jednego sprzętu z różnych zasilaczy?

 

Jeszcze taka ciekawostka, dzisiaj podpinałem do USB 3.0 w adapterze 7200rpm i talerze poszły dopiero za drugim podpięciem. Za pierwszym razem dysk nie zapiszczał a system szukał go i szukał :D Na rozruchy możliwe że potrzeba więcej prądu niż mówią naklejki.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze sprawdzę te 7200, bo jednak obecnie w obudowie mam 5400 (wydawało mi się że jest szybszy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj masz taką z gniazdem na zasilacz 12V jak Ci nie zależy na czasie tak bardzo.

albo aliexpress z możliwością zakupu z zasilaczem, który zapewne jest marnej jakości.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka ciekawostka, dzisiaj podpinałem do USB 3.0 w adapterze 7200rpm i talerze poszły dopiero za drugim podpięciem. Za pierwszym razem dysk nie zapiszczał a system szukał go i szukał :D Na rozruchy możliwe że potrzeba więcej prądu niż mówią naklejki.

Może port kiepski w obudowie i nie daje tyle co powinien, ewentualnie kabel źle styka lub jest za długi.

' date='29 Styczeń 2020 - 09:43' timestamp='1580287390' post='15776968']

Jeszcze sprawdzę te 7200, bo jednak obecnie w obudowie mam 5400 (wydawało mi się że jest szybszy).

Nie chciało mi się rozkręcać obudowy na usb3 ale przypomniałem sobie, że mam nieużywaną usb2.

WD7500BPKX podpięty pod przednie gniazdo usb2 w obudowie, ruszył bez problemu. Na naklejce ma 0,55A.

 

Jak już, to obstawiałbym, że na naklejce jest maksymalny pobór, a nie typowy.

Z drugiej strony dla mojego dysku producent podaje maksymalnie 1,15A (+/-10%), a średnio pod obciążeniem 0,35A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój stary dysk WD5000BEVT ma 5400 rpm. Pobór prądu 2.5 W, więc na USB 2.0 powinien ruszyć.

Ktoś używał tego adaptera?

https://www.unitek-products.com/products/usb3-0-to-sata6g-converter

Chyba zdecyduję się na ten. Tylko dziwne, że ten sam w X-Komie kosztuje 80 zł, a w innych 40-50 zł.

Dyski 3.5" nie ruszą, ale tych akurat nie mam potrzeby podpinać.

Edytowane przez WebCM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś razem z SSD kupiłem kieszeń Tracer 724 AL. Odkręciłem szynę (tu konieczne były kombinerki), włożyłem stary HDD, podpiąłem, działa i pod windą wszystkie partycje wykrywa. Co do tej marki, to nie mam do niej zaufania. Czy ewentualna awaria elektroniki w kieszeni może pociągnąć za sobą dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...