Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

barszc123890

Tania, przyszłościowa zmiana na Ryzena 7 1700- która płyta?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako że z racji studiów zacząłem potrzebować wielowątkowości planuję zmienić wysłużonego 4770k na Ryzena 1700- w końcu kosztuje ledwo 700zł.

Pytanie- czy znajdę coś lepszego niż AsRock x370 Gaming X za 500zł? Widziałem jakieś płyty na B450 za ok. 500-600 ale patrząc na sekcje zasilania i ogół podzespołów wydaje mi się, że x370 Gaming X zwycięża łatwo. Alternatywnie używany Asus prime x370-pro.

Do tego chciałbym RAM Adata D10 3200MHz CL16 2x8gb, lub Patrioty Viper 4 3200 CL16 albo G.Skill Ripjaws V Black CL16, takze 3200. Czy kompatybilność RAM już się poprawiła? Będzie te 3200MHz na Ryzenie 1gen bez Samsungowych B-die? Chłodzenie byłby SPC Grandis 2- im RAM niższy tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jako że z racji studiów zacząłem potrzebować wielowątkowości planuję zmienić wysłużonego 4770k na Ryzena 1700- w końcu kosztuje ledwo 700zł.

Pytanie- czy znajdę coś lepszego niż AsRock x370 Gaming X za 500zł? Widziałem jakieś płyty na B450 za ok. 500-600 ale patrząc na sekcje zasilania i ogół podzespołów wydaje mi się, że x370 Gaming X zwycięża łatwo. Alternatywnie używany Asus prime x370-pro.

Do tego chciałbym RAM Adata D10 3200MHz CL16 2x8gb, lub Patrioty Viper 4 3200 CL16 albo G.Skill Ripjaws V Black CL16, takze 3200. Czy kompatybilność RAM już się poprawiła? Będzie te 3200MHz na Ryzenie 1gen bez Samsungowych B-die? Chłodzenie byłby SPC Grandis 2- im RAM niższy tym lepiej.

Do czego potrzebujesz tej x370? Jako posiadacz tej płyty mogę spokojnie powiedzieć ze ...może nie żałuje ze ją kupiłem, ale w sumie mogłem wziąć coś na b350 (w chwili kiedy ją kupowałem b450 w zasadzie nie było)Z tą sekcją zasilania to tez nie przesadzajmy, normalna sekcja 4+2 jakich wiele, choc fakt nie przegrzewa się. Patrioty śmigają u mnie na 3200Mhz bez problemów, a na starszym(co trochę dziwne) BIOSie śmigały na 3333Mhz.

 

BTW. Te patrioty mi się trafiły właśnie na kościach B-Die, ale to podobno ich marna wersja z odrzutów czy jakoś tak.

 

PGA AM4 B350 / X370 / B450 / X470 VRM List

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic ciekawszego do ok. 500 nie widzę.

B450 Tomahawk ma gorszą sekcje zasilania, karta sieciowa Realteka, tylko 4x SATA, tylko 5x USB i co najważniejsze- nie ma wyjścia optycznego na czym mi bardzo zależy. Karta dźwiękowa też sama w sobie ALC892 zamiast 1220.

 

Ładnie wygląda B450 Aorus Pro za tyle samo co X370 Gaming X- już ma wyjście optyczne, ma sieciówkę Intela, na duży plus radiator na dyski M.2 ale znowu tylko 5 złącz USB, grzejąca się sekcja zasilania i BIOS mocno ogranioczny- tylko +/- 0,3V na rdzeniu, co do wykręcenia 1700 nie starcza.

 

EDIT:

Dodam że planuję do płyty podpiąć parę wentylatorów 140mm na PWM- jakby była możliwość ustawień że np. poniżej 50 stopni żaden wentylator się nie kręci, od 50 lekko i tam potem zadaną krzywą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic ciekawszego do ok. 500 nie widzę.

B450 Tomahawk ma gorszą sekcje zasilania, karta sieciowa Realteka, tylko 4x SATA, tylko 5x USB i co najważniejsze- nie ma wyjścia optycznego na czym mi bardzo zależy. Karta dźwiękowa też sama w sobie ALC892 zamiast 1220.

 

Ładnie wygląda B450 Aorus Pro za tyle samo co X370 Gaming X- już ma wyjście optyczne, ma sieciówkę Intela, na duży plus radiator na dyski M.2 ale znowu tylko 5 złącz USB, grzejąca się sekcja zasilania i BIOS mocno ogranioczny- tylko +/- 0,3V na rdzeniu, co do wykręcenia 1700 nie starcza.

Mogę Ci tylko napisać ze nie sprawia mi kłopotów :E Choć ostatnio mnie trochę ASRock zdenerwował, bo po zaktualizowaniu BIOS okazało się ze obcięli ręczne ustawienie napięcia dla SOC (zostawili tylko offset). Na szczęście bez większych problemów udało się ustawić pamięci na 3200 i zjechać odrobinę z tajmingami (16-17-17-34 zamiast 16-18-18-(chyba)36) (Tylko ze u mnie Ryszard 2600)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pytanko jeszcze mam, możesz w BIOSie ustawić np. wentylatory od CPU z PWM żeby były wyłączone do pewnej temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pytanko jeszcze mam, możesz w BIOSie ustawić np. wentylatory od CPU z PWM żeby były wyłączone do pewnej temperatury?

Powiem szczerze ze nie wiem, musiał bym zobaczyć. Fera 3 nie chodzi zbyt głośno, nie grzebałem przy tym. Jakieś tam ustawienia mi się o oczy obiły, ale nie e zwracałem uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś miał kiedyś czas sprawdzić na szybko to byłbym wdzięczny, chce pod płytę całą obudowę podpiąć- miło jakby było cicho :) U mnie na starawej MSI od 12,5% się ustawia, na niektórych nowszych słyszalem że można wyłączyć, nie wiem jak z tym AsRockiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7dbb676134f3.jpg

 

Tak to wygląda, ale jak mu ustawiam 0% to się dalej kręci

 

Edit:

Tak samo to wygląda dla pozostałych wentylatorów, teoretycznie można wszystko ostawiać ręcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki wielkie, może to 500 obr nie będzie słychać i przeżyję :P

Polecam dobre słuchawki sposób niezawodny :E

 

Teraz się sam tym zaciekawiłem. bo czy ustawiłem na 0. czy na 10-15 % miałem wrażenie ze kręcił się tak samo. Moze cos jeszcze trzeba włączyć/wyłączyć? QnQ się do tego jakoś ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale idziesz spać, komputer włączony i o... teraz na co dzień kręcą się tylko u mnie 2 wentylatory na 500 obr, zasilacz półpasywny i brak HDD

 

Mi się w SpeedFAN udało wyłączyć ale to daleko do "automatyzacji" przez BIOS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, cokolwiek nie wpisuje to kręci się dalej, czy z tą samą prędkością trudno powiedzieć :E Komputer i tak wyłączam wiec mi to nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że o ile po prostu przeglądasz internet czy oglądasz film, nie podkręcasz procesora i nie obciążasz go graniem czy renderingiem to R7 1700 z budżetowym chłodzeniem nieco lepszym od stockowego (nawet czymś na poziomie Freezer 7) może z powodzeniem chodzić pasywnie, nie przekraczając przy tym 55*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że o ile po prostu przeglądasz internet czy oglądasz film, nie podkręcasz procesora i nie obciążasz go graniem czy renderingiem to R7 1700 z budżetowym chłodzeniem nieco lepszym od stockowego (nawet coś na poziomie Freezer 7) może z powodzeniem chodzić pasywnie, nie przekraczając przy tym 55*C.

Tylko chyba nie każda płyta pozwala na takie ustawienie, jak już napisałem niby w swojej mogę ustawić na 0%, ale i tak się kręci, a przecież nie będę wyciągał zasilania od wentyla :E W sumie to nigdy i jakos szczególnie hałas nie przeszkadzał, bo wcale jakoś specjalnie głośno nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że o ile po prostu przeglądasz internet czy oglądasz film, nie podkręcasz procesora i nie obciążasz go graniem czy renderingiem to R7 1700 z budżetowym chłodzeniem nieco lepszym od stockowego (nawet czymś na poziomie Freezer 7) może z powodzeniem chodzić pasywnie, nie przekraczając przy tym 55*C.

 

Wiem że może- pytanie czy płyta może wyłączyć całkowicie wentylatory z krzywej PWM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem na specyfikacje chłodnika Frera 3 i jest tam napisane "Prędkość obrotowa [obr./min.] 500-1600" Może być tak ze nawet jak ustawie 0%, to wolniej niż te 500 obrotów chodzić nie będzie?

 

Taki trochę bezsens, bo regulacja chyba odcinałaby całkowicie napięcie po ustawieniu na 0%, nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhh obecnie testuje R7 1700 na Biostar X370GT7 :) Ram tanie adaty XPG D10 3200 16-18-18 na hynixach MFR jak się okazało. Ram wskoczył z XMP na 3200 ... resztę zobaczę po testach.

 

Biostar X370GT7 dostaniesz na brzoskwinie za ~465 pln

 

Najgorzej będzie ogarnąć BIOS, wentylatorów to jeszcze nie ogarnąłem przez te dziwne ustawianie ale płyta sama w sobie wypas :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że może- pytanie czy płyta może wyłączyć całkowicie wentylatory z krzywej PWM?

Bez problemu, przynajmniej w MSI X370 Gaming Pro Carbon przełączasz na sterowanie DC, ustawiasz krzywą w biosie poniżej 20% i same stają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo No to u mnie jest ustawione na sterowanie PWM, może dla tego dalej się kręcą zaraz sprawdzę :E

Edit:

i ..upa, dalej się kręci

Edit2:

 

Tyle ze u mnie PWM/DC można zmieniać tylko dla opcjonalnego wentylatora :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhh obecnie testuje R7 1700 na Biostar X370GT7 :) Ram tanie adaty XPG D10 3200 16-18-18 na hynixach MFR jak się okazało. Ram wskoczył z XMP na 3200 ... resztę zobaczę po testach.

 

Biostar X370GT7 dostaniesz na brzoskwinie za ~465 pln

 

Najgorzej będzie ogarnąć BIOS, wentylatorów to jeszcze nie ogarnąłem przez te dziwne ustawianie ale płyta sama w sobie wypas :E

 

 

Kurczę fajny ten Biostar, szkoda że tylko 5 USB, ale jako taki radiator na M.2 i bardzo mi się ładowanie 18W podoba. Obawiam się trochę dopisku Max 95W TDP, no i sieciówka Realteka...

 

Oo No to u mnie jest ustawione na sterowanie PWM, może dla tego dalej się kręcą zaraz sprawdzę :E

Edit:

i ..upa, dalej się kręci

Edit2:

 

Tyle ze u mnie PWM/DC można zmieniać tylko dla opcjonalnego wentylatora :kwasny:

 

 

Czyli można ustawić że na CPU chodzi ok. 500 obrotów, a reszta w obudowie jako SYSFAN nie działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę fajny ten Biostar, szkoda że tylko 5 USB, ale jako taki radiator na M.2 i bardzo mi się ładowanie 18W podoba. Obawiam się trochę dopisku Max 95W TDP, no i sieciówka Realteka...

 

Nie wnikam gdzie ten dopisek 95w doczytales, ale zaufaj mi, nie ma to znaczenia.

 

Ta plyta ma jedeną z najlepszych sekcji zasilania na plytach AM4, nie przeciązy jej nawet wycisniety na maxa 2700x na cieklym azocie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta, ale w liście CPU ma 2700x pobierającego 105w i już problemu nie widzą.

To BioStar czy AsRock? Jak miałbym być szczery, moim faworytem wciąż zostaje AsRock.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też ostatnio kupiłem ryzena 1700. i powiem tak, jak nie chcesz wydawać na dodatkowe chłodzenie ze 150-200PLN czyli 1/4 ceny cpu, to płytkę można brać najtańszą. i tak na ryzenie 1700 trzeba robić undervolting bo inaczej chłodzenie box hałasuje niemiłosiernie. czyli ustawiasz zegar na 3,4-3,5GHz i vcore na 1,0-1,1V i masz cicho i chłodno. ciśnięcie do 4,0GHz jak ten cpu kupuje się do pracy wielowątkowej nie ma najmniejszego sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też ostatnio kupiłem ryzena 1700. i powiem tak, jak nie chcesz wydawać na dodatkowe chłodzenie ze 150-200PLN czyli 1/4 ceny cpu, to płytkę można brać najtańszą. i tak na ryzenie 1700 trzeba robić undervolting bo inaczej chłodzenie box hałasuje niemiłosiernie. czyli ustawiasz zegar na 3,4-3,5GHz i vcore na 1,0-1,1V i masz cicho i chłodno. ciśnięcie do 4,0GHz jak ten cpu kupuje się do pracy wielowątkowej nie ma najmniejszego sensu

 

Tzn budżet mam 2000zł + sprzedaż 4770k, B85-G43, obudowy Gladius M40, RAM 2x4gb DDR3, dźwiękówki Xonar D2 i chłodzenia Zalman CNPS10x Performa.

 

Wyliczając na szybko to po kupnie Ryzena 1700 + AsRocka x370 Gaming X (jako dobra podstawka pod Ryzena 5 3600 np) + 2x8gb 3200MHz + Grandisa 2 + obudowy Fractal Design Meshify C + DAC FX-Audio X6 wyjdę na 0, a nawet mi trochę zostanie. Karta póki co zostaje R9 390, zasilacz RM750 od Corsair oraz dysk SSD Crucial MX500 500gb. Może dokupię jeszcze Adata SX8200 Pro.

 

Główne zastosowanie wielowątkowości: maszyny wirtualne. Po 2-3 Windowsy 2016/9 Server + Win 10 jako główny system. Oczywiście gry i codzienne użycie też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli można ustawić że na CPU chodzi ok. 500 obrotów, a reszta w obudowie jako SYSFAN nie działa?

Trudno powiedzieć, wszystkie wentylatory prócz wentyla od CPU mam podpięte pod kontroler obrotów w obudowie.

 

W BIOSIE dla CPU fan mam ustawienia od silient przez standard, performance, fullspeed, po customize ale nie mam tutaj zmiany z PWM na DC. Ta opcja jest w CPU optional fan control mode.

W chasis fan ta opcja(PWM/DC) znajduje się dopiero w chasis fan 3. w pierwszych dwóch jej nie ma, choć teoretycznie tez oferują ustawiania od silient przez standard, performance, fullspeed, po customize.

 

Edit: Tak jak już napisałem, nawet jak ustawiam zarówno dla CPU jak i optional CPU 0%, to wentyl i ta się kręci. -Nigdy się tym nie bawiłem, bo w sumie nie potrzebuje tego, może robię coś źle, nie wiem, sam jestem ciekaw dlaczego nie wyłącza wentylatora przy ustawieniu na 0%

 

Krzywą tez jak ustawie na 0 to kręci się dalej.

 

a5f262fd8e26.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...