Skocz do zawartości
azgan

LG 27GL850B - Nowość 27 cali WQHD 1440p, 144Hz, 98% DCI-P3, G-SYNC Compatible i NANO IPS

Rekomendowane odpowiedzi

Amazon UK, maja je na stanie co jakis czas, zazwyczaj za chora cene £480, ale regularnie robia lightning deala za £385 i za tyle zlapalem tydzien temu. Wczoraj bodajze tez byly za tyle.

Szczesciaze wyrwali je w Black Friday za £329.

 

I tak, jest to ubozsza wersja gl850 bez nano filtra i portow USB, na szczescie ciagle z DP1.4 dajacy 10bit w 144Hz, cos co Aorus fi27q ma uciete w porownaniu do drozszej wersji "P". Ma natywne sRGB zamiast WCG z czego oczywiscie wynika mniejsze pokrycie barw, reszta parametrow i wynikow ma praktycznie taka sama jak gl850, razem z jego bolaczkami :)

 

USB HUB nie jest mi potrzebny. Zwykłe sRGB również dla mnie OK, więc 27GL83A byłby chyba lepszym wyborem dla mnie, jednak są dwa "ale" ;)

Po pierwsze słaby kontrast. Poprzedni mój monitor miał go na poziomie 1200:1, więc ciężko będzie się pogodzić z kiepską czernią. Kolejny punkt to skalowanie w 1920x1080. Według manuala maksymalna częstotliwość odświeżania spada wówczas z 144 Hz do 75 Hz, a ja nie mam dobrego sprzętu dla WQHD, więc tylko granie w FullHD dla większości tytułów jest w moim zasięgu. WQHD mógłbym używać tylko w CS:GO i starszych tytułach. Sprawdziłbyś czy w FullHD idzie jednak ustawić 144 Hz bez modyfikacji w CRU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

USB HUB nie jest mi potrzebny. Zwykłe sRGB również dla mnie OK, więc 27GL83A byłby chyba lepszym wyborem dla mnie, jednak są dwa "ale" ;)

Po pierwsze słaby kontrast. Poprzedni mój monitor miał go na poziomie 1200:1, więc ciężko będzie się pogodzić z kiepską czernią. Kolejny punkt to skalowanie w 1920x1080. Według manuala maksymalna częstotliwość odświeżania spada wówczas z 144 Hz do 75 Hz, a ja nie mam dobrego sprzętu dla WQHD, więc tylko granie w FullHD dla większości tytułów jest w moim zasięgu. WQHD mógłbym używać tylko w CS:GO i starszych tytułach. Sprawdziłbyś czy w FullHD idzie jednak ustawić 144 Hz bez modyfikacji w CRU?

Moge sprawdzic wieczorem. Ale skoro mowisz ze w wiekszosci bedziesz i tak gral w fhd to nie mam sensu wywalac tyle kasy na whd monitor raczej, skalowanie ubija jakosc wiec bedziesz tutaj stratny i tak. No chyba ze potrzebujesz wiecej przestrzeni do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge sprawdzic wieczorem. Ale skoro mowisz ze w wiekszosci bedziesz i tak gral w fhd to nie mam sensu wywalac tyle kasy na whd monitor raczej, skalowanie ubija jakosc wiec bedziesz tutaj stratny i tak. No chyba ze potrzebujesz wiecej przestrzeni do pracy.

 

 

a jaki byś polecił monitor FHD 144hz na IPS ? 24-25 cali ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie nie mam pojecia bo za 24-25 lub FHD nie rozgladalem sie od kilku lat i nie wiem co warto a co nie. Popatrz na rtings, Hardware Unboxed na youtubie oni napewno cos polecaja z tego zakresu

Edytowane przez Sheeneek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

USB HUB nie jest mi potrzebny. Zwykłe sRGB również dla mnie OK, więc 27GL83A byłby chyba lepszym wyborem dla mnie, jednak są dwa "ale" ;)

Po pierwsze słaby kontrast. Poprzedni mój monitor miał go na poziomie 1200:1, więc ciężko będzie się pogodzić z kiepską czernią. Kolejny punkt to skalowanie w 1920x1080. Według manuala maksymalna częstotliwość odświeżania spada wówczas z 144 Hz do 75 Hz, a ja nie mam dobrego sprzętu dla WQHD, więc tylko granie w FullHD dla większości tytułów jest w moim zasięgu. WQHD mógłbym używać tylko w CS:GO i starszych tytułach. Sprawdziłbyś czy w FullHD idzie jednak ustawić 144 Hz bez modyfikacji w CRU?

Różnica w wymaganiach między FHD a QHD to 1,5x (mniej-więcej tyle to zwykle w testach wychodzi). To nie jest taka znowu przepaść, by z tego powodu kupować monitor z niższą rozdzielczością, szczególnie,że FHD wygląda dosyć ubogo w porównaniu do 2560x1440. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica w wymaganiach między FHD a QHD to 1,5x (mniej-więcej tyle to zwykle w testach wychodzi). To nie jest taka znowu przepaść, by z tego powodu kupować monitor z niższą rozdzielczością, szczególnie,że FHD wygląda dosyć ubogo w porównaniu do 2560x1440.

 

Niby tak, ale te 1.5x to dużo. Do tego dochodzi wysokie zapotrzebowanie na VRAM, a planuję zakupić GTX 1650 Super z 4 GB VRAMU. Komp ma też być użytkowany przez 10 lat bez modernizacji, więc szybko zabraknie mu mocy obliczeniowej w grach. Każda klatka będzie ważna. Z drugiej strony więcej teraz pracuję niż gram, więc jestem rozdwojony i nie wiem co zrobić. Chciałoby się czegoś lepszego niż FullHD, ale do 60 Hz nie chcę wrócić, tym bardziej na IPS'ie. Zastanawiam się nawet nad TN, ale brak recenzji mnie zniechęca. Teraz TN'ki są mało popularne. Tak naprawdę nieudany zakup iiyamy XUB2492 zniechęcił mnie do 60 Hz i IPS. Moja stara 17" TN'ka 75 Hz była o wiele szybsza i przyjemniejsza w użytkowaniu.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego dochodzi wysokie zapotrzebowanie na VRAM,

Przejście z 1920x1080 na 3840x2160 zwiększa zużycie VRAM na poziom 1,3x (wiadomo: mniej-więcej). Przejście z FHD na 2,5K przy grach 3D w takim razie to już zupełnie pikuś pod wzgl. wzrostu zużycia VRAM. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przebrnąłem tutaj Praktycznie przez wszystkie strony i mam proste pytanie.

2500zl Koniecznosc 1440p i 144hz

Aorus FI27Q

Ten LG

Czy Lenovo Legion też tutaj omawiany

Co będzie najlepszym wyborem, czy może pojawił się nowy gracz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przebrnąłem tutaj Praktycznie przez wszystkie strony i mam proste pytanie.

2500zl Koniecznosc 1440p i 144hz

Aorus FI27Q

Ten LG

Czy Lenovo Legion też tutaj omawiany

Co będzie najlepszym wyborem, czy może pojawił się nowy gracz?

Mozna dolozyc Asusa VG27AQ, tanszego lg 27gl83, ale co do wyboru to jest wlasnie problem. Kazdy z tych modeli ma swoje przewagi i slabosci, zalezy na jakim aspekcie ci bardziej zalezy:

- LG sa najszybsze ale maja gorszy kontrast, tanszy z lg nie ma wcg

- legion pewnie podobnie do lg ale jest tylko 1 sensowny w miare test

- aorus lepszy kontrast ale ciut wolniejszy od lg

- asus podobnie jak aorus lepszy kontrast od lg ale tez wolniejszy

 

Najlepiej porownaj sobie je na rtings, zastanow sie co dla ciebie jest priorytetem. Wiem ze latwo powiedziec i ciezej wybrac bo sam sie nie zdecydowalem jeszcze, mam w domu gl83 i mysle ze moze zlapie do porownania asusa i zobacze czy lepszy kontrast jest warty wyzszej ceny i wolniejszej matrycy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna dolozyc Asusa VG27AQ, tanszego lg 27gl83, ale co do wyboru to jest wlasnie problem. Kazdy z tych modeli ma swoje przewagi i slabosci, zalezy na jakim aspekcie ci bardziej zalezy:

- LG sa najszybsze ale maja gorszy kontrast, tanszy z lg nie ma wcg

- legion pewnie podobnie do lg ale jest tylko 1 sensowny w miare test

- aorus lepszy kontrast ale ciut wolniejszy od lg

- asus podobnie jak aorus lepszy kontrast od lg ale tez wolniejszy

 

Najlepiej porownaj sobie je na rtings, zastanow sie co dla ciebie jest priorytetem. Wiem ze latwo powiedziec i ciezej wybrac bo sam sie nie zdecydowalem jeszcze, mam w domu gl83 i mysle ze moze zlapie do porownania asusa i zobacze czy lepszy kontrast jest warty wyzszej ceny i wolniejszej matrycy

Myśle, że rozkład użytkowania monitora to będzie 60/40 60 gry 40 seriale filmy yt itd.

Generalnie teraz siedze na zwyklym tv sharp FHD 32 cale podłączonym do kompa więć wydaje mi się, że co nie wybiore to różnica będzie kolosalna.

Ile musiałbym zaplacić za monitor który nie ma żadnej wady, oferuje 1440p i 144hz?

Póki co skłaniam się ku aorusowi, przemawia wygląd (nie, nie rgb, po prostu wygląd :D) z drugiej strony, czy odczuje tą różnice w szybkości między Aorusem i LG czy to tylko czysta statystyka?

Więcej niż połowe czasu w grach spędzam w lolu, reszte w najnowszych tytulach, najlepiej by było gdyby był wystarczająco szybki do lola i zapewniał piękny obraz w dużych grach. :/

Myślałem, że wykładająć 2.5 kloca na 27calowy panel nie będę musiał się już liczyć z żadnymi ustępstwami...

 

Albo zapytam jeszcze inaczej, widziałem, że są monitory z acera 1440p 144hz nawet poniżej 1400zl.

Czy dopłacanie prawie kapcia, za monitor z tym samym odświeżaniem i rozdzielczośćią ma sens?

Wiem, że różnica jest, ale czy aż taka aby było to warte dopłacania takich pieniędzy?

Edytowane przez domin2805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do filmów to pewnie lepiej brać tego Aorusa (zwłaszcza jak trafi się w dobrej cenie) z uwagi na lepszy kontrast (chociaż i tak to nie poziom VA). Natomiast gdyby miał to być monitor w 90% do gier to brałbym Lenovo Legion (szybsza matryca z lepszymi kolorami) - w sumie to prawie to samo co LG, ale jednak więcej Hz i w LG nie można chyba obracać monitora na boki. Gorszy kontrast w grach mniej przeszkadza, jak ktoś gra po nocach to warto za grosze dokupić jakąś listwę LED na tył monitora (chyba najlepsza będzie ciepła biel) i od razu kontrast będzie wydawał się lepszy.

Edytowane przez AUTO6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś gra po nocach to warto za grosze dokupić jakąś listwę LED na tył monitora (chyba najlepsza będzie ciepła biel)

"Ciepła biel" to zwykle 2700-3000K . To świeci na pomarańczowo. Lepiej kupić bliższą neutralności 4000K (nadal ciepława, ale nie wali tak pomarańczem jak ~2700K).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do filmów to pewnie lepiej brać tego Aorusa (zwłaszcza jak trafi się w dobrej cenie) z uwagi na lepszy kontrast (chociaż i tak to nie poziom VA). Natomiast gdyby miał to być monitor w 90% do gier to brałbym Lenovo Legion (szybsza matryca z lepszymi kolorami) - w sumie to prawie to samo co LG, ale jednak więcej Hz i w LG nie można chyba obracać monitora na boki. Gorszy kontrast w grach mniej przeszkadza, jak ktoś gra po nocach to warto za grosze dokupić jakąś listwę LED na tył monitora (chyba najlepsza będzie ciepła biel) i od razu kontrast będzie wydawał się lepszy.

Wiele osób mówi to samo, mianowicie, że różnice nie będą duże więc chyba po prostu biore aorusa, bo mi się podoba estetycznie.

Teraz pytanie z innej beczki, ktos wie czy go dostane gdzieś na raty 0%? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do niezdecydowanych. Zakupiłem przedmiotowego LG-ka choć nie obyło się bez przygód. Musiałem odwiedzić ponownie MM ponieważ pierwsza sztuka miała 3 martwe piksel świecące na czarnym tle. Wymiana od ręki (sprzedawca nie robił problemów - nawet dodał, że LG wymienia im od ręki). Nowa sztuka okazała się bardzo dobra w mojej opinii. Żadnych bad pixeli, podświetlenie bardzo dobre. Jako, że mam już swoje lata to nie gram zbyt często. Teraz ogarniają dzieciaki. Poprzedni monitor to 22" Iiyama (TN, 60Hz, FHD). Grafika 1070Ti. Nie myślałem, że monitor może aż tak wpływać na szybkość i przyjemność grania. Na ustawieniach max (Battelfield 1) miałem do 40-60 kl/s (czyli nie mało a i tak występowały częste przycinki), a na LG mam stabilne 70-80 kl/s zaznaczam, że ma rozdzielczość 2k, syn na CS GO ma ponad 140 kl/s. Obraz bajka w porównaniu do poprzedniego TN to jakieś nieporozumienie. W sklepie porównywałem jeszcze LG z HP Omen 27 (TN). Na HP też obraz mi się podobał ale kolorki zdecydowanie na korzyść LG.

Reasumując - być może trafiła mi się dobra sztuka, ale ten IPS jest naprawdę dobry, kąty widzenia - OMG jak ja mogłem używać TN-a.

Edytowane przez Defretto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przesiadałeś się z TN to zwykły IPS za 500zł zrobiłby wrażenie.

Zmieniłeś monitor z HD na WQHD i masz więcej klatek? Coś ci się ewidentnie pomyliło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobawilem sie w sklepie Gigabyte Aorus AD27QD zeby porownac do LG 27GL83 i niestety w odswiezaniu widac miedzy nimi roznice, LG jest zdecydowanie szybszy z pomiarow rtings i HU wynika ze jakies 1.5x min.https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/gigabyte-ad27qd-vs-lg-27gl850/757/912

Moglem to zaobserwowac robiac prosty test response od EIZO gdzie w porownaniu do LG bylo widac slad.

Dla graczy grajacych w w 144Hz bedzie robilo to roznice bo okno odswierzania ma 6.9 ms przy tej czestotliwosci i tylko LG bedzie sie w nim miescil caly czas praktycznie. Oczywiscie dla graczy grajacych z Active Sync w nizszych czestotliwosciach roznica bedzie mniej dokuczliwa bo im nizsze Hz to i okno wieksze (przy 100Hz ekran ma juz 10ms na przejscie).

 

Pisze o tym bo sam stalem przed dylematem co wybrac, LG 27GL850/83, AD27QD czy moze FI27Q. Dla mnie bardzo wazna jest szybkosc i brak smuzenia i zakochalem sie w szybkosci i plynnosci LG, ale niestety bardzo kiepska czern i kontrast sklonil mnmie do oddania, niestety w porownaniu do mojego starego u2424h w ciemniejszych partiach ekranu mialem wrazenie ze patrze przez szara mgle.

 

Niestety na chwile obecna decyzja wymaga kompromisu miedzy jakoscia a szybkoscia (w sumie nic nowego :) ). Czekam obecnie na fajna cene Aorusa i wezme go zeby pobawic sie wiecej w domu, bede celowal w free-sync w okolicach 100-120Hz, wtedy nie powinno byc smuzenia. W sumie z tego co rozumiem to jezeli w FI27Q lub AD27QD ustawimy 10bit to i tak nam ograniczy do 120Hz? ze wzgledu na DP1.2, ktos moze potwierdzic?

Jezeli chodzi o FI27Q to boje sie ze jest jeszcze wolniejszy od swojego poprzednika co wynika z tego wideo

, to jest w starym tescie rtings, zobaczymy co pokaza jak zrobia nowe testy. Ogolnie do 120Hz przejscia musza pozostac ponizej 8ms i bedziew bez smuzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przesiadałeś się z TN to zwykły IPS za 500zł zrobiłby wrażenie.

Zmieniłeś monitor z HD na WQHD i masz więcej klatek? Coś ci się ewidentnie pomyliło.

Nie pomyliło mi się. Nie jestem specem, ale skoro poprzedni monitor ograniczał poprzez 60Hz a teraz mam 144Hz to wydaje się być logicznym, że zadziała to lepiej. Opcję count włączoną miałem na poprzednim sterowniku i teraz również na najnowszym. Zresztą chyba o to pozytywne wrażenie chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyliło mi się. Nie jestem specem, ale skoro poprzedni monitor ograniczał poprzez 60Hz a teraz mam 144Hz to wydaje się być logicznym, że zadziała to lepiej. Opcję count włączoną miałem na poprzednim sterowniku i teraz również na najnowszym. Zresztą chyba o to pozytywne wrażenie chodzi.

Koledze chodzi o to ze monitor nie ma wplywu na klatki generowane przez karte, oczywiscie ze gorna granice ci blokowalo jezeli miales vsynca i nie poszly by powyzej 60 ale jezeli wczesniej miales minimalne od 40 to dziwne ze teraz nie spada ci ponizej 70, w szczegolnosci ze natywna rozdzielczosc nowego monitora jest wyzsza i to znacznie wiec zapotrzebowanie na moc obliczeniowa wzroslo.

Sprawdz czy napewno ustrawiles natywna rozdzielczosc, mozliwe tez ze wczesniej miales skalowanie wlaczone na wiecej niz 100% a teraz ci zresetowalo?

Oczywisciew nie zmienia to faktu ze przy takiej przesiadce wrazenia beda naprawde swietnie, w szczegolnosci jak Adaptive Sync wlaczyles.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyliło mi się. Nie jestem specem, ale skoro poprzedni monitor ograniczał poprzez 60Hz a teraz mam 144Hz to wydaje się być logicznym, że zadziała to lepiej. Opcję count włączoną miałem na poprzednim sterowniku i teraz również na najnowszym. Zresztą chyba o to pozytywne wrażenie chodzi.

Pomyliło ci się, nie mogłeś mieć wcześniej minimalnie 40 a teraz minimalnie 70.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, przesiadłem się z matrycy VA samsunga do IPS i czernie praktycznie nie istnieją.

 

 

LG, który mam posiada mocny backlight bleed/IPS glow, czy jak to się zwie.

 

ips.jpg

Oddawac do sklepu, czy to normalne w tym LG?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hej, przesiadłem się z matrycy VA samsunga do IPS i czernie praktycznie nie istnieją.

 

 

LG, który mam posiada mocny backlight bleed/IPS glow, czy jak to się zwie.

 

https://i.ibb.co/wKTT9qk/ips.jpg

Oddawac do sklepu, czy to normalne w tym LG?

 

 

 

 

Naprawdę jest tak źle ?

 

Nawet nie wiem jak to zdjęcie skomentować. :E

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie okropnie szumi więc było robione na wysokim ISO i wtedy takie plamy mega się uwydatniają. Na żywo tego nie widać w takim stopniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...