Skocz do zawartości
azgan

LG 27GL850B - Nowość 27 cali WQHD 1440p, 144Hz, 98% DCI-P3, G-SYNC Compatible i NANO IPS

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda tylko że większość gier w rozdzielczości 1440p nie osiągnie takiej liczby klatek, czyli w większości przypadków nie wykorzystamy nawet jego pootencjału.

Jednak będą też takie gry, gdzie się osiągnie te ~144fps w 2560x1440.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten monitor jest trochę bez sensu- rozdzielczość 1440p i do tego 144Hz i szybkie odświeżanie. Szkoda tylko że większość gier w rozdzielczości 1440p nie osiągnie takiej liczby klatek, czyli w większości przypadków nie wykorzystamy nawet jego pootencjału. A nie uśmiecha mi się wydawać 3k na topową kartę graficzną, która za 2 lata będzie przestarzała.

Ja sobie włączam 10 bitów w 120Hz i wykorzystuję w 100%. Do 60Hz już bym nie wrócił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sobie radzicie z kontrastem na tym monitorze? Rozumiem ze kolory są wyblakłe? Da się coś takiego w ogóle oglądać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolory wyblakłe być nie mogą, bo monitor ma szeroki gamut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja sobie włączam 10 bitów w 120Hz i wykorzystuję w 100%. Do 60Hz już bym nie wrócił.

 

Z taką kartą to pewnie tak (2080ti) :)

 

Ale znamienita większość ma jakieś średniaki z poprzednich serii.

 

Jednak będą też takie gry, gdzie się osiągnie te ~144fps w 2560x1440.

 

W porywach WOTopodobne na najmocniejszych kartach.

 

Jak dla mnie również taki monitor nie ma sensu bytu, szczególnie z tą piękną optymalizacją nowych gier np. RDR2

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sobie radzicie z kontrastem na tym monitorze?

Rewelacji nadal nie będzie ale oświetlenie dużo pomaga w każdym przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz proszę odpalić na tym monitorku RDR2 w 1440p i 100 fps. Jakiea karta będzie potrzebna? Może za 10 lat taka się znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^^

 

Jak zejdziesz z ultra i zrezygnujesz z kilku zbędnych bajerów to zapewne i na RTX 2080 spokojnie tyle osiągniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz proszę odpalić na tym monitorku RDR2 w 1440p i 100 fps. Jakiea karta będzie potrzebna? Może za 10 lat taka się znajdzie.

 

Duża ilość FPS w takich grach nie jest niezbędna i nawet w okolicach 40-50fps gra się przyjemnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^^

 

Jak zejdziesz z ultra i zrezygnujesz z kilku zbędnych bajerów to zapewne i na RTX 2080 spokojnie tyle osiągniesz.

 

jasne , rtx 2080 super : 54 klatki na ustawieniach wysokich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

rtx 2080 super : średnio 88 klatki na ustawieniach wysokich w 2k

 

 

 

13.50s

 

Więc nie tak źle , nawet na 2070 super mamy 78 więc całkiem przyjemnie.

 

tu jeszcze jakiś teścik

 

da się żyć ;)

Edytowane przez Tenzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem i potestowałem trochę monitor. Porównywałem z moim 3 letnim innym LG 27" też na IPS ale full hd.

 

Monitor ma jeszcze lepsze kolory, widać że ten szeroki gamut poprawia już i tak b. dobre kolory jest to widoczne od razu jak się postawi jeden obok drugiego.

 

Brak martwych pikseli , paprochów itp.

 

Ips glow widoczny i b. podobny do mojego poprzedniego LG'ka i dokładnie w tym samym miejscu (lewy dolny róg + prawy dolny już mało).

 

Jeśli chodzi o rozdziałkę 1440p vs full hd to w grze Ghost Recon wildlands widać delikatną poprawę, ale spodziewałem się że będzie to bardziej widoczne / zauważalne.

 

Co ciekawe nvidia chyba coś zrobiła ostatnio lub gra jest b. dobrze zoptymalizowana bo na starym monitorze, gdzie miałem freesync 75 Hz przez hdmi (z kartą nvidia teoretycznie nie powinno więc działać) nie było żadnego tearingu i innych przypadłości tak jakby freesync działał. W nowym płynność podobna przez gsync.

Ogólnie raczej monitorek zachowam. :)

 

I jeszcze jedno nowy monitor ma dużo słabsze kąty widzenia w porównaniu do starego.

 

update2:

freesync jednak nie działa z hdmi

Edytowane przez Gromitek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny? Ja mam monitor z FreeSync i u mnie w NVidia Control Panel zakładka G-SYNC pojawia się tylko przy podłączeniu monitora kablem DisplayPort.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny? Ja mam monitor z FreeSync i u mnie w NVidia Control Panel zakładka G-SYNC pojawia się tylko przy podłączeniu monitora kablem DisplayPort.

 

Po dokładnym sprawdzeniu na wahadle jednak nie działa.

Edytowane przez Gromitek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że zbyt pochopnie wyciągnąłeś wnioski. Pobierz demo z wachadłem, przełącz na pełny ekran, wyświetl pionowe paski zamiast wachadła i wtedy będziesz mógł dopiero ocenić, czy FreeSync działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do posiadaczy monitora- czy też tak macie że po podłączeniu monitora przez display port nie można wejść do biosu? Tzn. monitor zgłasza wtedy brak sygnału. Sygnał pojawia się dopiero po wczytaniu windowsa, nie widać również ekranu post oraz znaczka ładowania windowsa.

 

update:

 

znalazłem rozwiązanie- okazało się że firmware displayportu karty gtx 1070 jest przestarzały i wymagał aktualizacji

 

Po uruchomieniu aktualizacji:

https://www.nvidia.com/en-us/drivers/nv-uefi-update-x64/

jest wszystko ok.

Edytowane przez Gromitek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odebrałem monitor kilka dni temu i też chyba go zostawię. Brak syfów i innych łoniaków pod matrycą, brak bad/dead pixeli. Glow niestety jest z odległości z jakiej patrzę na monitor (50-60 cm) najbardziej z dolnych rogów ale tego niestety jeśli chodzi o IPS nie przeskoczę. Gdy się oddalam od monitora to nie srebrzy w ogóle patrząc na wprost. Z odległości z której siedzę też raczej nie jest to rzecz, która bardzo przeszkadza i myślę, że się przyzwyczaję. W dwóch Aorusach FI27Q, które miałem było o wiele gorzej i widać było srebrzenie nawet z większej odległości chociaż nie wiem czy to nie był jakiś okropny BLB. Kolorki fajne ale różnicy względem Aorusa nie dostrzegam nawet jeśli chodzi o kontrast. Co mi się bardzo podoba jeszcze względem FI27Q to po pierwsze brak zbędnych bajerów przez które trzeba było dopłacać 400 zł i co najważniejsze można ustawić 10bit w 144Hz, a w Aorusie było tylko 120Hz (albo 8bit 144Hz). Taka mała uwaga, pamiętajcie by w panelu G-sync było odznaczone "włącz ustawienia dla wybranego modelu monitora". W Aorusie miałem tą opcję zaznaczoną i obraz w BF5 mi czasem migotał co było strasznie uciążliwe i nieprzyjemne (myślałem na początku, że to wina gry). W przypadku LG na razie wszystko super. LG>Aorus jak dla mnie.

Edytowane przez tomskyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JGlow niestety jest z odległości z jakiej patrzę na monitor (50-60 cm) najbardziej z dolnych rogów ale tego niestety jeśli chodzi o IPS nie przeskoczę.

Przeskoczysz to na IPS, ale monitory IPS pozbawione tego są stosunkowo drogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obserwuje ten temat od początku,

ja już mam trzecią sztukę tego monitora (lg27gl850), wszystkie monitory kalibrowane

1 egzemplarz: koszmarny glow i bleed głównie prawy górny róg, o black uniformity pisać nie będe bo brak słów, kontrast 660 to jakaś masakra myślałem ale okazuje się może byc gorzej (egzemplarz 3), seria zaczynająca się od 907NT,

2 egzemplarz: zdecydowanie lepiej prawie wogóle bleed, glow na minimum , kontrast 780, po podbiuciu w ustawieniach wybijał 870 kosztem kolorów, zgodność adobe rgb 92 %, wszystko ok gdyby nie paprochy pod matryca , prawy dolny róg, seria zaczynająca się od 909NT

3 egzemplarz: we wtorek leci na zwrot, paprochów brak, bleed lewy górny róg poziom średni napisałbym, ips glow znikomy ale jednak, tak pomiędzy pierwszym a drugim egzemplarzem, kontrast to już dno jakieś 640, seria 909NT

monitor jest warty uwagi ale: jak ktoś ma cieprliwość, blisko do sklepu (jednak koszty zwrótu zaczynają sie generować przy takiej zabawie)

plusy: czasy reakcji, reprodukcja barw, 'w tej cenie' rewelacja.

Edytowane przez knapff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś duży ten rozrzut kontrastu. Na jakich nastawach osiągany? K70 R50 G50 B50 i pomiar z dokładnością do minimum 0,001cd? Przy jakiej jasnosci? 200cd na białym? (pomiar przy dużej jasności daje mniejszy błąd pomiarowy). Czy moze podajesz kontrast po kalibracji do 6500K? Jednak też przy jakich nastawach R G B i kontrast w OSD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontrast to już dno jakieś 640, seria 909NT

Jak się mierzy kontrast w monitorze? Idzie to jakoś sprawdzić samemu bez konkretnego urządzenia? Nie znam się :E

Edytowane przez tomskyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się mierzy kontrast w monitorze?

Mierzysz jasność bieli i jasność czerni (bez manipulacji podświetleniem oczywiście). Kontrast to stosunek jasności białego do czarnego. Dodatkowo aby pomiar był dokładny, to czerń trzeba mierzyć z dużą dokładnością (do 0,001cd albo 0,0001cd), szczególnie jak mierzysz przy niższej jasności podświetlenia, bo inaczej wychodzą takie bzdury jak na RTings albo PCmonitors :] ... ponadto pomiar w sumie powinien być po prawidłowej kalibracji do 6500K ... co też wiele redakcji nie potrafi zrobić jak należy. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawinie kalibracji wedle zaleceń:

zmiana w osd nigdy nie przekraczała łacznie 5 punktów odpowiednio na R, G, B, i nigdy nie odbijałem przy każdej z prób bardziej jak o 3 punkty na którejś z pojedyńczych wartości.

 

przykładowy wynik z jednej z prób kalibracji na drugim egzemplarzu

 

Instrument: i1 Display 2 — LCD (generic)

Correction: eye-one display 2 & Wide Gamut S-IPS (generic) <eye-one display… (generic).ccmx>

Display profile: 27GL850 #1 2019-11-04 20-24 D6500 2.2 F-S XYZLUT+MTX

Display profile luminance: 126.6 cd/m²

Display profile whitepoint: xy 0.3127 0.3288 (XYZ 95.09 100 109.03), CCT 6507K

Measured luminance: 126.6 cd/m²

Measured whitepoint: xy 0.3124 0.3289 (XYZ 94.99 100 109.04), CCT 6519K

Assumed target whitepoint: 6500K daylight, xy 0.3128 0.3292 (XYZ 95.02 100 108.77)

Measured black luminance: 0.1673 cd/m²

Contrast: 757.1:1

Testchart: verify_extended.ti1

Simulation profile: None

Gamma mapping: N/A

Whitepoint simulation: N/A

Chromatic adaptation: Bradford

Devicelink profile: None

Evaluation criteria: RGB

 

 

Summary

Criteria Nominal Recommended # Actual Result

Measured vs. assumed target whitepoint ΔE*00 <= 2 <= 1

 

0.18

 

OK ✔✔

Measured vs. display profile whitepoint ΔE*00 <= 1

 

0.26

 

 

Average ΔE*00 <= 1.5 <= 1

 

0.2

 

OK ✔✔

Maximum ΔE*00 <= 4 <= 3

02

 

 

1.06

 

OK ✔✔

Edytowane przez knapff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawinie kalibracji wedle zaleceń:

zmiana w osd nigdy nie przekraczała łacznie 5 punktów odpowiednio na R, G, B, i nigdy nie odbijałem przy każdej z prób bardziej jak o 3 punkty na którejś z pojedyńczych wartości.

Nie chodzi o to, by nie przekraczać określonej ilości punktów, tylko o to, by mieć maksymalny zakres dynamiczny/kontrast, ale bez przepaleń. W tym celu najpierw trzeba odszukać kontrast natywny (na LG często jest to K70 i R50 G50 B50, ale w jednym LG było to K69 a w innym K71) i dopiero od tego punktu kalibrujesz temperaturę barwową na 6500K (przykładowo mój model ma kontrast natywny na K71 R50 G50 B50, a 6500K znalazłem przy K71 (bez zmian - tego nie ruszamy od natywnej) R50 G49 B42 - zwróć uwagę, że żadna wartość RGB nie jest powyżej natywnej, a co najmniej jedna z nich jest na natywnej.

 

ps. raport możesz wysłać do pobrania (plik html) mój dla przykłądu z LG 32UD99 https://ufile.io/hgvb3rzc

 

ps. z i1 Display2 jest coś nie tak, tylko nie wiem co, bo dawno temu o tym pisali - musiałbyś zapytać na forum mva.pl (za to i1 DisplayPro jest OK)

 

ps2. z tego co piszą na reddit, to coś jest nie tak z domyślnym wysterowaniem matrycy w tym modelu, skoro udało im się osiągnąć kontrast ~1000:1 (a na domyślnych znacznie niższy) - zalecałbym poszukanie kontrastu natywnego na własną rękę (na gradientach - zerujesz LUT karty graficznej i szukasz w Paint, po wyświetleniu gradientu 256 kolejnych odcieni) może jest znacznie dalej niż K70 R50 G50 B50.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...