Skocz do zawartości
azgan

LG 27GL850B - Nowość 27 cali WQHD 1440p, 144Hz, 98% DCI-P3, G-SYNC Compatible i NANO IPS

Rekomendowane odpowiedzi

'zalecałbym poszukanie kontrastu natywnego na własną rękę (na gradientach - zerujesz LUT karty graficznej i szukasz w Paint, po wyświetleniu gradientu 256 kolejnych odcieni) może jest znacznie dalej niż K70 R50 G50 B50.'

 

- to już dla mnie czarna magia

 

mam świadomość ze ten kalibrator jest nie najlepszy

natomiast traktuje go jako punkt odniesienia

skoro trzy różne egzemplarze nim testowałem wyniki te mogę odnieść do siebie wzajemnie

stąd uważam je za 'miarodajne'

jeśli 'upoluje' ten właściwy (i drugi egzemplarz, gdyby nie paproch, byłby nim )- zamierzam dokonać dokładniejszej kalibracji z pomocą profesjonalisty.

Edytowane przez knapff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzysz jasność bieli i jasność czerni (bez manipulacji podświetleniem oczywiście). Kontrast to stosunek jasności białego do czarnego. Dodatkowo aby pomiar był dokładny, to czerń trzeba mierzyć z dużą dokładnością (do 0,001cd albo 0,0001cd), szczególnie jak mierzysz przy niższej jasności podświetlenia, bo inaczej wychodzą takie bzdury jak na RTings albo PCmonitors :] ... ponadto pomiar w sumie powinien być po prawidłowej kalibracji do 6500K ... co też wiele redakcji nie potrafi zrobić jak należy.

No jak myślałem, bez profesjonalnego sprzętu się nie obejdzie. Słabe jest to, że mogę mieć lipny egzemplarz jeśli chodzi o kontrast i nawet o tym nie wiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak myślałem, bez profesjonalnego sprzętu się nie obejdzie. Słabe jest to, że mogę mieć lipny egzemplarz jeśli chodzi o kontrast i nawet o tym nie wiedzieć.

Bardziej istotne jest czy ci się podoba panel czy nie. Czy ma 700:1 czy 900:1 różnica jest marginalna dla oka. Jeśli ktoś nie akceptuje mniej głębokich czerni w IPS wybiera matryce VA.

Choć osobiście uważam, że w 2019r. IPSy żeby miały tak przeciętny kontrast to kaszana szczególnie w cenie 2k+ no ale w przyszłości może zastąpi jej MicroLed/Mini led pierwszy monitor już jest ale cena kosmiczna. Kontrast w HDR sięgał bodajże 70 000:1

https://www.x-kom.pl/p/517092-monitor-led-32-i-wiekszy-asus-proart-pa32ucx-k.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej istotne jest czy ci się podoba panel czy nie. Czy ma 700:1 czy 900:1 różnica jest marginalna dla oka. Jeśli ktoś nie akceptuje mniej głębokich czerni w IPS wybiera matryce VA.

Choć osobiście uważam, że w 2019r. IPSy żeby miały tak przeciętny kontrast to kaszana szczególnie w cenie 2k+ no ale w przyszłości może zastąpi jej MicroLed/Mini led pierwszy monitor już jest ale cena kosmiczna. Kontrast w HDR sięgał bodajże 70 000:1

https://www.x-kom.pl/p/517092-monitor-led-32-i-wiekszy-asus-proart-pa32ucx-k.html

W sumie to bardziej drażni mnie IPS Glow niż słaby kontrast bo różnicy w kontraście i tak nie dostrzegę, a glowing owszem. Im więcej myślę o tym srebrzeniu tym bardziej mnie to denerwuje w moim egzemplarzu i niby na początku byłem zadowolony bo jest lepiej niż w Aorusie ale teraz zaczyna mnie to znowu drażnić... Może kupię jeszcze jeden egzemplarz i zwrócę ten który będzie gorszy albo przywyknę po prostu i przestanę o tym myśleć. Wydaje mi się, że gdybym tyle nie czytał o srebrzeniu to bym w ogóle nie zwracał na to uwagi.

Edytowane przez tomskyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, by inny egzemplarz miał mniejsze srebrzenie. Lepiej przywyknij i wymień dopiero jak będą ładować warstwy OCF albo A+TW do standardowych monitorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się zakładki nie ma żadnej, ale w praktyce po włączeniu gry freesync działa, sprawdzałem tylko w Ghost Recon Wildlands, nie wiem jak w innych grach. Ważne jest aby freesync był włączony z poziomu monitora.

 

Kurcze była to jedna z przyczyn wymiany monitora, a tu okazuje się że bezzasadna.

 

Nie, nie działa Freesync i G-Sync działają na kartach NV tylko po podłączeniu kablem DP.

 

Włączanie i wyłączanie F-Sync z poziomu OSD monitora w momencie gdy podłączony jest kabel HDMI niczego nie zmieni, bo to karta musi wysyłać sygnał do monitora w którym momencie ten ma się odświeżyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, by inny egzemplarz miał mniejsze srebrzenie. Lepiej przywyknij i wymień dopiero jak będą ładować warstwy OCF albo A+TW do standardowych monitorów.

Zmniejszyłem jasność do 40 (bo gram praktycznie w ciemnym pokoju) i srebrzenia już dużego nie ma więc jest naprawdę ok. Teraz to już też wątpię by jakiś egzemplarz miał mniejsze.

 

EDIT: aczkolwiek zastanawiam się czy jest szansa dostać tak dobry egzemplarz by nie widać było srebrzenia z rogów przy patrzeniu na monitor z odległości ok 50-60 cm. Dostał ktoś może tak dobry egzemplarz? Mógłby ktoś sprawdzić? Zastanawiam się czy polować dalej czy to co dostałem to już najlepsze co mogłem dostać.

Edytowane przez tomskyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten monitor powinno sie używać przy jasności w zakresie od 20 do 25. (absolutny maks to 35)

tym bardziej z takiej odległości (50-60 cm), chyba ze użytkowni celowo ma zamiar zniszczyć sobie wzrok

Edytowane przez knapff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten monitor powinno sie używać przy jasności w zakresie od 20 do 25. (absolutny maks to 35)

tym bardziej z takiej odległości (50-60 cm), chyba ze użytkowni celowo ma zamiar zniszczyć sobie wzrok

Może masz rację. Ustawiłem na 27 i jest też ok, w dodatku przesunąłem monitor troszkę dalej. Teraz oczy od monitora dzieli jakieś około 65 cm i srebrzenia z rogów już raczej w ogóle nie widać.

Edytowane przez tomskyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak polecacie monitor bo mam mozliwosc dzis zakupu, czy lepiej przeczekac na cos w nast. roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekać można zawsze. Wszystkie zalety i wady monitora zostały już omówione w temacie.

Moim zdaniem dobry stosunek cena/jakość, na pewno wśród monitorów 1440p 144Hz IPS wyróżnia się pozytywnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak polecacie monitor bo mam mozliwosc dzis zakupu, czy lepiej przeczekac na cos w nast. roku?

Jeśli masz karte nvidii, to ja bym poczekał na viewsonic elite xg270qg z pełnym g-sync'iem. Jeśli masz AMD, ja bym brał tego LG, tylko bym poczekał do okolic black friday (29 listopada) na jakieś promki ewentualne. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w niektórych monitorach 144hz możliwość ustawienia innego odświeżania (np. 60hz) i nie chodzi mi o freesync. Czy ten monitor też to ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60 Hz musi mieć, bo taka wartość jest wyjściowa w profilu EDID.

Po za tym zawsze możesz sobie ręcznie dodać rozdzielczości w sterowniku GPU bądź CRU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie raz denerwuje ten monitor bo czasem widzę to srebrzenie, a raz tego tak nie dostrzegam (tak jak tu nawet wspomniałem, że nie ma go praktycznie W OGÓLE). Teraz nie wiem czy biję się z myślami i wmawiam sobie, że monitor wcale, aż tak nie srebrzy i jest OK, a w rzeczywistości jest kupa czy w drugą stronę, że już jestem przewrażliwiony i gdy jest ciemne tło to od razu patrzę w rogi. Ostatnio tak przeżywałem telewizor plazmowy 10 lat temu jak szukałem po matrycy czy się czasem nie wypalił obraz (wypalał się :/). Nienawidzę tego uczucia, gdy zamiast się cieszyć ze sprzętu to doszukuję się wad (w tym przypadku dla mnie sporych) i nie cieszę się z zakupu. Już przez chwilę przeszły mi myśli, żeby tylko nie mieć srebrzenia i przejść na inny rodzaj matrycy ale jednak IPS ma najwięcej plusów, szczególnie szybki IPS jak ten... Chyba wezmę jeszcze jeden egzemplarz, porównam i zwrócę ten gorszy chociaż na razie nie mają na stanie i na razie nie dostałem maila zwrotnego z informacją kiedy ma być dostawa, a czas na zwrot mi się kończy niebawem.

Edytowane przez tomskyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem co Ty. Zamiast się cieszyć mam po raz 4 już z nim problem tylko na głowie. Jak tym razem nie mam ani syfów anid badów, to mam BLB kilka miejac, które jestem w stanie przeżyć. Niestety, co rzuca mi się w oczy choćby przy czytaniu tego forum, jest tragiczna równomierność bieli. Czytając od lewej do prawej widzę jak kolory przechodzą z ciepłej, żółtawej barwy w zimną niebieskawą... Kusi mnie go po prostu oddać i siedzieć resztę życia na moim starym, dobrym TN, którego jedyną wadą jest to, że jest TN...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem co Ty. Zamiast się cieszyć mam po raz 4 już z nim problem tylko na głowie. Jak tym razem nie mam ani syfów anid badów, to mam BLB kilka miejac, które jestem w stanie przeżyć. Niestety, co rzuca mi się w oczy choćby przy czytaniu tego forum, jest tragiczna równomierność bieli. Czytając od lewej do prawej widzę jak kolory przechodzą z ciepłej, żółtawej barwy w zimną niebieskawą... Kusi mnie go po prostu oddać i siedzieć resztę życia na moim starym, dobrym TN, którego jedyną wadą jest to, że jest TN...

Miałeś już CZTERY (?!) egzemplarze tego monitora? Masakra... Ja na razie jeden (i dwa Aorusy FI27Q) i wszystko byłoby ok (nie ma badpixeli, nie ma syfów, nie ma problemu z bielą) gdyby nie problem z czernią. Bije od tych rogów srebrem chociaż w Aorusie było gorzej. Widzę nawet lekko wyblakłe kolory w lewym dolnym rogu czasami.

Edytowane przez tomskyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak 4. Pierwsze 2 miały paprochy pod matrycą, trzeci zielony stuck piksel. No i mój aktualny, z blb i tragiczna bielą. Czuję się jakbym jedną wadę wymieniał na drugą. Głupio mi odsyłać tyle razy te monitory. Na dobicie kupiłem kabel DP, który też musiałem oddać, bo nie działał... Nie mam w sobie już woli walki o jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja może jeszcze spróbuję walczyć o tego LG bo to naprawdę byłby dobry monitor jeśli nie miałby tych defektów. Moim zdaniem lepszy od FI27Q. Wolę kupić drugi bo ten, który mam aktualnie może się okazać najlepszym z możliwych, gdyż żadnych problemów oprócz glowingu nie ma. Mam już natomiast schizy chyba bo wydaje mi się, że na początku z lewego dolnego rogu walił szarym/srebrnym, a teraz bije jakby miedzianym (?) tak jak pozostałe trzy (prawy dolny, prawy górny). Lewy górny róg bardziej na niebiesko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pofatygowałem się o zdjęcie mojej nierówności bieli (różnica między szarym na lewo-dolny i po prawo od kartki):

https://imgur.com/a/qOLVWt7

Nawet się nie spodziewałem, że wyjdzie na zdjęciu, a jednak.

Edytowane przez Viforn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach testowania i ustawiania monitora pod siebie mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Brak uszkodzonych pikseli, nie ma paprochów i moim zdaniem podświetlenie też wygląda dobrze. Wrzuciłem trzy zdjęcia pokazujące ten monitor i obok mój stary (po prawej).

1.jpg 3.jpg

2.jpg

Edytowane przez saracen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach testowania i ustawiania monitora pod siebie mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Brak uszkodzonych pikseli, nie ma paprochów i moim zdaniem podświetlenie też wygląda dobrze. Wrzuciłem trzy zdjęcia pokazujące ten monitor i obok mój stary (po prawej).

To ostatnie zdjęcie raczej mało ma wspólnego z rzeczywistością bo takiej czerni nie uświadczysz w IPS. Reszta zdjęć lepiej i chyba takiej tragedii jednak nie mam chociaż no przy ciemnych obrazkach to widać.

 

Z jakiej odległości od monitora robiłeś zdjęcie?

 

BTW. Dzisiaj mi x-kom napisał, że kolejne losowanie szczęśliwego monitora obędzie się dopiero 10.01.2020r. Także nici z kupna kolejnego i oddania gorszego ale nie sprawdzałem jeszcze moreli.

Edytowane przez tomskyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW. Dzisiaj mi x-kom napisał, że kolejne losowanie szczęśliwego monitora obędzie się dopiero 10.01.2020r. Także nici z kupna kolejnego i oddania gorszego ale nie sprawdzałem jeszcze moreli.

 

Wszystkie monitory z ostatniej dostawy zeszły jednego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długość kabla od zasilacza do tego monitora woła o pomstę. Dosłownie na styk leży na podłodze, monitor trochę do góry i zasilacz będzie chłodzony powietrzem z każdej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak:

 

https://zapodaj.net/68c5895cc86e9.jpg.html

 

https://zapodaj.net/4126bf0e833ae.jpg.html

 

https://zapodaj.net/b62d283bc00b9.jpg.html

 

A i tak inaczej wyglada to w rzeczywistości ale rogi widać w realu wyraźnie przy ciemnych kolorach nawet nie przy kompletnie czarnym. Jakby jeszcze srebrzyło na jeden kolor ale nieee musi "srebrzyć" na niebiesko, srebrno i miedziano.

Edytowane przez tomskyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...