Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

No i kupiłem Ballistixy na promocji dzisiaj :E Czerwone do niczego mi nie pasują ale promocja to promocja :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procki 3700X tak mają że napięcie potrafi wbić pod 1.5V więc ja mam na sztywno 4100 z napięciem 1.2875V. Jeszcze sporo wody upłynie nim to będzie działa na auto znośnie o ile uda im się to ogarnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej mnie wkurza ta plyta...

Wchodze w M.I.T, ustawiam RAM... niby dziala, wchodze jeszcze raz do BIOSu i w AMD Overclocking znajduje te same ustawienia od RAMU... ustawiam te same wartosci i komp nie postuje... smiech na sali... Te same ustawienia w 2 roznych miejscach i zupelnie rozne zachowanie sprzetu przy dokladnie takich samych wartosciach!

 

Zwiekszylem jeszcze napiecie na RAMie z 1.35 na 1.36V... zauwazylem ze wczesniej napiecie wahalo sie miedzy 1.344V a 1.356V, a teraz pomiedzy 1.356V a 1.368V... mam nadzieje ze ta subtelna zmiana poprawi stabilnosc, bo w przeciwnym wypadku to chyba nie RAM... a jesli nie RAM, to co? :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Procki 3700X tak mają że napięcie potrafi wbić pod 1.5V więc ja mam na sztywno 4100 z napięciem 1.2875V. Jeszcze sporo wody upłynie nim to będzie działa na auto znośnie o ile uda im się to ogarnąć.

 

To im się nigdy nie uda ogarnąć, bo RYzen 2700X na auto też mi zapodaje zbyt wysokie napięcia. Jak w starszych Ryzenach nie poprawili to i w nowych będzie trudno.

 

Coraz bardziej mnie wkurza ta plyta...

Wchodze w M.I.T, ustawiam RAM... niby dziala, wchodze jeszcze raz do BIOSu i w AMD Overclocking znajduje te same ustawienia od RAMU... ustawiam te same wartosci i komp nie postuje... smiech na sali... Te same ustawienia w 2 roznych miejscach i zupelnie rozne zachowanie sprzetu przy dokladnie takich samych wartosciach!

 

Zwiekszylem jeszcze napiecie na RAMie z 1.35 na 1.36V... zauwazylem ze wczesniej napiecie wahalo sie miedzy 1.344V a 1.356V, a teraz pomiedzy 1.356V a 1.368V... mam nadzieje ze ta subtelna zmiana poprawi stabilnosc, bo w przeciwnym wypadku to chyba nie RAM... a jesli nie RAM, to co? :|

 

Taki już urok podkręcania, trzeba testować po kolei każdy sprzęt, każdą opcję. Najpierw testuj sam procesor, później dopiero ramy itd. Nigdy razem, bo wtedy nie wiesz co powoduje błąd.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To im się nigdy nie uda ogarnąć, bo RYzen 2700X na auto też mi zapodaje zbyt wysokie napięcia. Jak w starszych Ryzenach nie poprawili to i w nowych będzie trudno.

 

 

 

Taki już urok podkręcania, trzeba testować po kolei każdy sprzęt, każdą opcję. Najpierw testuj sam procesor, później dopiero ramy itd. Nigdy razem, bo wtedy nie wiesz co powoduje błąd.

 

Ale rozumiesz kuriozum? Na F40 (AGESA 1.0.0.2) RAM ustawiam na 3600MHz i od strzala wszystko dziala stabilnie.

Na kazdym nowszym BIOSie RAM puszczam na domyslnych wartosciach z SPD - 2400MHz i sie wy******la. Wlaczam XMP, tj. 3000MHz i nadal sie wy******la...

Przeciez to nie mozliwe, ze winny jest RAM. Myslalem ze kwestia dobierania timingow przez plyte, wiec ustawilem wszystko na sztywno na F40, przetestowalem ze jest stabilnie, wrzucilem F42c i ustawilem dokladnie te same wartosci...

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jakiś czas te same tezy wracają o napięciu. Czy Wy nie możecie zrozumieć, że 7nm Zen2 tak działa? To nie jest wymysł, to nie jest błąd, to nie jest niedopatrzenie - one miały i będą miały skoki do ~1.5V w zależności od posiadanego modelu CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej mnie wkurza ta plyta...

Wchodze w M.I.T, ustawiam RAM... niby dziala, wchodze jeszcze raz do BIOSu i w AMD Overclocking znajduje te same ustawienia od RAMU... ustawiam te same wartosci i komp nie postuje... smiech na sali... Te same ustawienia w 2 roznych miejscach i zupelnie rozne zachowanie sprzetu przy dokladnie takich samych wartosciach!

 

Zwiekszylem jeszcze napiecie na RAMie z 1.35 na 1.36V... zauwazylem ze wczesniej napiecie wahalo sie miedzy 1.344V a 1.356V, a teraz pomiedzy 1.356V a 1.368V... mam nadzieje ze ta subtelna zmiana poprawi stabilnosc, bo w przeciwnym wypadku to chyba nie RAM... a jesli nie RAM, to co? :|

W tym drugim miejscu chyba ustawienia mają zapis w systemie szesnastkowym. Najprościej jest tam nie wchodzić. Po co jak masz wszystko co potrzeba w normalnych opcjach ramu? Szukanie gówna na siłę.

 

 

Procki 3700X tak mają że napięcie potrafi wbić pod 1.5V więc ja mam na sztywno 4100 z napięciem 1.2875V. Jeszcze sporo wody upłynie nim to będzie działa na auto znośnie o ile uda im się to ogarnąć.

 

Proc jak potrzebuje 1.5v na 4.4GHz to z żadną kolejną biosu nie pójdzie na 1.3V z takim zegarem. Chyba że czekasz na bios z booster do 4.2GHz max?

 

Albo w jedną albo w drugą.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Urok, nie urok, stare Ryzeny też mają skoki napięć. Urok, nie urok, mnie tam zeżarło 50Mhz na Ryzenie 3600 kiedy ręcznie zapodałem mu 1.45V dosłownie na 1-2 sekundy Prime95.

 

Degradacja, pstro.

 

Najgorzej jak w idlu jest 1.47-1.50, niby tak ma być, ale mnie to nie przekonuje kiedy AMD powiedziało, że max 1.325V może być przy obciążeniu. Każdy byłby spokojny gdyby boost działał tak, że powiedzmy w biosie i w idle/pulpit było ustawione nie wiem. 1.2V, a dopiero pod obciążeniem napięcie szło do góry. Tutaj skacze sobie jak sobie chce, aż do wartości które po prostu degradują procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym drugim miejscu chyba ustawienia mają zapis w systemie szesnastkowym. Najprościej jest tam nie wchodzić. Po co jak masz wszystko co potrzeba w normalnych opcjach ramu? Szukanie gówna na siłę.

 

Proc jak potrzebuje 1.5v na 4.4GHz to z żadną kolejną biosu nie pójdzie na 1.3V z takim zegarem. Chyba że czekasz na bios z booster do 4.2GHz max?

 

Albo w jedną albo w drugą.

 

Przeciez pisalem o napieciu podanym na RAM, nie CPU :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiesz kuriozum? Na F40 (AGESA 1.0.0.2) RAM ustawiam na 3600MHz i od strzala wszystko dziala stabilnie.

Na kazdym nowszym BIOSie RAM puszczam na domyslnych wartosciach z SPD - 2400MHz i sie wy******la. Wlaczam XMP, tj. 3000MHz i nadal sie wy******la...

Przeciez to nie mozliwe, ze winny jest RAM. Myslalem ze kwestia dobierania timingow przez plyte, wiec ustawilem wszystko na sztywno na F40, przetestowalem ze jest stabilnie, wrzucilem F42c i ustawilem dokladnie te same wartosci...

Pewnie zmienili regułę dobierania napięć. U mnie w każdym biosie są różnice w napięciach dochodAce do ponad 0.1V np na takim SOC.

 

Przeciez pisalem o napieciu podanym na RAM, nie CPU :)

 

Miało być do SuchyX, żeby nie czekał na jakąś magię. Te proce nie są stabilne z napięciem 1.3V czy 1.2V i z zegarem po 4,4GHz i nigdy nie będą. Nie te wyprodukowane do dzisiaj. Jak poprawi się proces produkcyjny i 7nm zacznie biegać jak w reklamach, to co innego. Ale to na nowych rewizjach proców. I bios tego nie poprawi. Jak VID proca jest do dupy to już na zawsze do dupy zostanie.

 

 

Najgorzej jak w idlu jest 1.47-1.50, niby tak ma być, ale mnie to nie przekonuje kiedy AMD powiedziało, że max 1.325V może być przy obciążeniu. Każdy byłby spokojny gdyby boost działał tak, że powiedzmy w biosie i w idle/pulpit było ustawione nie wiem. 1.2V, a dopiero pod obciążeniem napięcie szło do góry. Tutaj skacze sobie jak sobie chce, aż do wartości które po prostu degradują procesor.

 

U mnie nie skacze i siedzi w okolicy 1.0V. Nie pamietam dokładnie ale chyba nawet niżej. Masz zdupczony BIOS albo wbiłeś napięcie na FIXED. Najprościej jest wstępnie rzucić offset jakiś minimalny i sprawdzić czy zacznie działać jak trzeba. Qool&Quiet i C-State też oczywiście musi być włączone. Niektóre biosy na AUTO wyłączają i trzeba dać ENABLED.

 

Najgorzej jak w idlu jest 1.47-1.50, niby tak ma być, ale mnie to nie przekonuje kiedy AMD powiedziało, że max 1.325V może być przy obciążeniu.

 

 

 

 

AMD powiedziało tak:

 

Jest całkowicie w porządku, jeśli twój procesor okresowo używa 1,4-1,5 V, aby osiągnąć częstotliwości doładowania, i powinieneś zobaczyć spadki poniżej 1,0 V, gdy procesor przechodzi w stan bezczynności. Te spadki mogą być krótkie i jest w porządku. Napięcia obciążenia około 1,2-1,3 V są również w porządku. To procesor działa zgodnie z oczekiwaniami. Ryzen to bardzo dynamiczny system, w którym do 1000 zmian napięcia i prędkości zegara co sekundę. Podczas pracy z systemem zobaczysz wiele podskoków.

 

Chcesz wiedzieć, czy to, co widzisz, jest „normalne”, ale może nie wiedzieć, jak to wygląda „normalne”. Rozumiem! Chcę cię zapewnić, że procesor potrzebuje napięcia do zwiększenia, a napięcia 1,2-1,5 V są zupełnie normalne dla Ryzen w warunkach obciążenia (gry, aplikacje, cokolwiek).
Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zmienili regułę dobierania napięć. U mnie w każdym biosie są różnice w napięciach dochodAce do ponad 0.1V np na takim SOC.

 

Dlatego, podnioslem o 0.01V, zobaczymy czy to cos pomoze. Ale faktem jest ze BIOS od Gigabyte po prawej podaje timingi jakie odczytal z SPD/XMP i w zaleznosci od wersji BIOSu podaje rozne wartosci...

 

Miało być do SuchyX

 

Spoko, cytowales mnie, wiec sadzilem ze cala wypowiedz skierowana jest do mnie ;)

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej porónaj sobie wszystkie napięcia między biosami. Może gdzieś będzie spora różnica przez jakieś niedopatrzenie GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej porónaj sobie wszystkie napięcia między biosami. Może gdzieś będzie spora różnica przez jakieś niedopatrzenie GB.

 

Otworzylem u nich ticket, chociaz pewnie i tak napisza ze maja mnie w powazaniu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios zworką już resetowałeś? Próbowałeś jeszcze raz wgrać Bios?

 

Sterowniki Chipsetu zainstalowane? Plan zasilania wszedł automatyczny ten od AMD? Nic tam nie grzebałeś z procentami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios zworką już resetowałeś? Próbowałeś jeszcze raz wgrać Bios?

 

Sterowniki Chipsetu zainstalowane? Plan zasilania wszedł automatyczny ten od AMD? Nic tam nie grzebałeś z procentami?

 

BIOS resetowalem zworka, wyjmowalem tez baterie.

Wiesza sie na Windowsie i na Linuksie. Windowsa ostawilem tylko z powodu tych problemow, zeby potwierdzic ze to nie kwestia samego systemu. Nie grzebalem tak i nie zamierzam grzebac. Zamierzam go zaorac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wina biosu. Ja tak miałem na ABB. Na ABBA jest wszystko OK z moją MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jakim programem mogę sprawdzić temperatury poszczególnych rdzenie procesora Ryzen 3600?

HWinfo, Core temp, Aida 64 pokazują tylko ogólną temperaturę CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wina biosu. Ja tak miałem na ABB. Na ABBA jest wszystko OK z moją MSI.

 

 

Widzę, że mamy to samo mobo, który bios masz aktualnie? Bo widzę, że jest jakiś nowy: E7C37AMS.151

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się, co najwyżej poszczególnych chipletów.

- Added monitoring of per-CCD Tdie temperatures for AMD Zen2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wina biosu. Ja tak miałem na ABB. Na ABBA jest wszystko OK z moją MSI.

 

Ja tak mam na obu... Tylko na 1.0.0.2 dziala OK.

Ale najciekawsze, ze kiedys (przed upgrade do 1.0.0.3ABB i pozniej 1.0.0.3ABBA) dzialalo rowniez poprawnie na 1.0.0.3AB. Tylko 1.0.0.3AB wgralem przez @BIOS - spod Windowsa i zachowal wszystkie ustawienia - ew jakis zbieg okolicznosci, ale sprzetowo nic sie u mnie nie zmienilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mamy to samo mobo, który bios masz aktualnie? Bo widzę, że jest jakiś nowy: E7C37AMS.151

 

Ten oficjalny:

https://pl.msi.com/Motherboard/support/MPG-X570-GAMING-EDGE-WIFI

7C37v14 - Data publikacji:2019-09-18

 

Ten z wyższym numerkiem tez chyba testowałem z forum albo z chin pobierałem, ale oficjalny jest 100% sprawny. Na 151 chyba napięcia w idle nie zmieniało. Oficjalny v14 masz sprzed tygodnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którą X570 teraz najlepiej wziąć?

Aby działała od strzała, bez humorów?

 

Czy warto inwestować hajsy w płyty powyżej 1K zł?

 

Ja kupiłem x570 i jak na razie zero problemów, wszystko działa elegancko, nic się nie grzeje, nie hałasuje, RGB działa :lol2: BIOSY testowałem 3 (ten ze sklepu, potem kolejny, potem kolejny, teraz muszę wgrać jeszcze ABBA... zobaczymy jak będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, widzę, że masz MSI :)

jak ustawiłem taktowanie ramu na 3600... reszta bez zmian AUTO (xmp) to wywala mnie z Wiedźmina (wyłącza gre i pojawia się pulpit). Na 3200 nic się nie dzieje, można grać pare godz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz dopracować ustawienia ramu...albo kompatybilność w biosie jeszcze leży :P

 

Btw. który EPS dla CPU podpiąłeś? Bo ponoć na 4pin płyty się ubijało :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...