Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz dopracować ustawienia ramu...albo kompatybilność w biosie jeszcze leży :P

 

Btw. który EPS dla CPU podpiąłeś? Bo ponoć na 4pin płyty się ubijało :P

nie rozumiem... Jaki EPS dla CPU? :) o co chodzi? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem... Jaki EPS dla CPU? :) o co chodzi? :D

 

Jaki kabel zasilający CPU podpiąłeś? 8pin czy 4pin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi zależało na tym kabelku dla pewności braku problemów kompatybilności i dylematów :D Miałem wcześniej bardziej zabytkowy ATX to w dzisiejszym świecie był jakiś taki właśnie wybrakowany. Tak jakoś czułem, że może to się stać standardem w kolejnych generacjach płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja mobo s sygny też ma dodatkowe 8pin eps...a zasilacz 6 lat prawie...nie ma kabla 8pin i jadę na 4pin.

 

Powinienem zmienić zasilacz?

 

Jest gdzieś info od AMD jak zasilać te Ryzen 3000?

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak też ma gwarancję 10 lat, to powinien dobrze się sprzedać i niewiele dopłacisz do wymiany. Na pewno nie musisz, ale zawsze głowa spokojniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak też ma gwarancję 10 lat, to powinien dobrze się sprzedać i niewiele dopłacisz do wymiany. Na pewno nie musisz, ale zawsze głowa spokojniejsza.

 

Nie ma już gwarancji. Tyle wtedy nie dawali :P

 

Poza tym...skąd informacja, że ma być podpięte 8+4?

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji jakby sugerują podpięcie CPU_PWR1 i CPU_PWR2 ( 8pin + 4pin ).

 

Do aktualizacji biosu flashbackiem wystarczy CPU_PWR1 ( 8pin ).

 

 

Na pewno samo 4PIN nie będzie rozsądnym posunięciem. Skoro do aktualizacji biosu zalecają 8PIN :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 pin dostarczy CPU 144W, do 3600 wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 pin dostarczy CPU 144W, do 3600 wystarczy.

 

Aha i dla tego nazywa się CPU_PWR2 ( dwa jako drugie zasilanie ? ). 4PIN jest nieobowiązkowy przy aktualizacji FlashBack. Ale wymagany jest 8PIN (CPU_PWR1 - jeden czyli podstawa). Czemu prosić się o awarię ? :)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmęczony nie załapałem o co chodzi :D

podpiąłem 8 PIN bo więcej nie mam :)

a po co więcej? Czytałem gdzieś że przez te kable leci 2 x więcej prądu niż CPU potrzebuje. 8+4 to do jakiegoś mega OC i to nawet to podobno nie jest potrzebne.

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie ma takiej możliwości, by przeszło przez "kabel" więcej niż potrzeba. To jest tylko zabezpieczenie na wypadek gdyby było potrzeba więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak są rozprowadzone ścieżki na PCB. Gdzie trafia jakie zasilanie, ale raczej więcej kabelków i ścieżek PCB służy jedynie równemu rozłożeniu zasilania. Mniej prądu na ścieżce = mniej strat. Mniej strat = stabilniejsze zasilanie/napięcie.

 

A stabilne napięcie jest raczej pozytywne. Na pewno samo 4 pin nie odważyłbym się używać na co dzień, mimo iż w teorii wystarcza, to nie mając bladego pojęcia o konstrukcji płyty, wolałbym nie być mądrzejszy od konstruktorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tu czytam, i dorzucę swoje 3 grosze . Jeśli ktoś ma zasilacz markowy, z solidnymi przewodami, a nie z 3 żyłkami na krzyż , to takie 8 pin samo wystarczy do zasilenia najmocniejszej jednostki, ba nawet jak ktoś ją podkręci. A jak ktoś chłodzi ciekłym azotem i daję ponad 1.5v na cpu, to by się przydała ta druga kostka.

Moc jaką może zapewnić taka kostka zależy od przekroju przewodu (miedzi) i jego długości . Jak ktoś nawet podłączy obie kostki a ma 0.5mm2 to ten prąd będzie słabszy niż na jednym przewodzie 8pin co ma przewody po 1.5mm2 . To jest sprawa mocno dyskusyjna. Ale raczej każdy markowy zasilacz, ma przewody o odpowiednim przekroju . Akurat na zasilaczach się nie znam, ale zasada jest podobna jak w car audio ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko napisze, że ja z moim prockiem na mojej płycie miałem dużą niestabilność z tylko jedną wtyczką wpiętą, na markowym zasilaczu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

$ uname -a
Linux BelliashPC 5.3.1-gentoo #1 SMP Wed Sep 25 13:03:03 CEST 2019 x86_64 AMD Ryzen 7 3700X 8-Core Processor AuthenticAMD GNU/Linux

$ sensors
No sensors found!
Make sure you loaded all the kernel drivers you need.
Try sensors-detect to find out which these are.

 

Nope... chyba jednak jest nadal potrzebny :P

 

Hmmm, moje źródła mają nałożonego patcha (ostatnia linijka):


#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_ROOT  0x1450                                                                    
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_M10H_ROOT 0x15d0                                                                
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_M30H_ROOT 0x1480                                                                
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_DF_F4 0x1464                                                                    
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_M10H_DF_F4 0x15ec                                                               
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_M30H_DF_F4 0x1494                                                               
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_M70H_DF_F4 0x1444                                                               

 

Zasysam stąd: git://git.launchpad.net/~ubuntu-kernel-test/ubuntu/+source/linux/+git/mainline-crack v5.3.1

Ale sprawdziłem jeszcze przed nałożeniem debianowych i ubuntowych łat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, moje źródła mają nałożonego patcha (ostatnia linijka):


#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_ROOT  0x1450                                                                    
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_M10H_ROOT 0x15d0                                                                
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_M30H_ROOT 0x1480                                                                
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_DF_F4 0x1464                                                                    
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_M10H_DF_F4 0x15ec                                                               
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_M30H_DF_F4 0x1494                                                               
#define PCI_DEVICE_ID_AMD_17H_M70H_DF_F4 0x1444                                                               

 

Zasysam stąd: git://git.launchpad.net/~ubuntu-kernel-test/ubuntu/+source/linux/+git/mainline-crack v5.3.1

Ale sprawdziłem jeszcze przed nałożeniem debianowych i ubuntowych łat.

 

 

https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/stable/linux.git/tree/arch/x86/kernel/amd_nb.c?h=v5.3.1

 

Tu jej nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Belliash

Wrzuć fotkę z RM.

U mnie wygląda to tak na tych kościach 2*8GB na tej samej płycie.

rr.jpg

Na 2*16GB bedą trochę inne nastawy, użyj ryzen dram calculator.

Napięcia powinieneś ustawić na start tak samo.

Napięcie min 1.4V na pamięci przy 3600MHz, później można próbować obniżać.

W AMD Overclocking pamięci zostaw na auto.

Edytowane przez warrior666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie MSI masz ustawienie vcore Offset na MINUS i ujmujesz trochę. Ale za wiele nie ugrasz. Wysoki zegar przy niskim obciążeniu w grach i tak wymaga wyższego napięcia. Musiałbyś chyba zmniejszyć PBO albo ustawić ręcznie zegar jaki chcesz wykręcać z dopasowanym napięciem.

 

RyzenMaster zainstaluj ponownie i zobacz czy jest OK. Jak nic nie namieszasz to powinno wszytko działać :)

Jutro będę testował, tak jak piszesz.

 

Obstawiam że ten badziew Dragon Center coś Ci przestawiał. Ja wszelkiej maści programów od producentów płyt głównych unikam jak ognia.

Możliwe, też się staram, ale musiałem go zainstalować, bo przyszło mi GPU i musiałem ogarnąć te światełka.

 

Procki 3700X tak mają że napięcie potrafi wbić pod 1.5V więc ja mam na sztywno 4100 z napięciem 1.2875V. Jeszcze sporo wody upłynie nim to będzie działa na auto znośnie o ile uda im się to ogarnąć.

No właśnie i tutaj zaczyna się dla mnie dylemat, bo niektórzy mówią, że dla tych procków lepsze jest Auto i skoki pod 1,5V, ale też spadki poniżej 1,0V niż jednolite, stałe napięcie. Nawet AMD pisze, żeby nie obniżać napięć

 

Co jakiś czas te same tezy wracają o napięciu. Czy Wy nie możecie zrozumieć, że 7nm Zen2 tak działa? To nie jest wymysł, to nie jest błąd, to nie jest niedopatrzenie - one miały i będą miały skoki do ~1.5V w zależności od posiadanego modelu CPU.

I anticipate that many people are now trying Ryzen processors for the first time (because they're awesome), and may not understand what to expect versus whatever CPU they had previously. You want to know if what you're seeing is "normal," but may not know what "normal" looks like.

 

;) Ja właśnie jestem takim gościem jak piszą tutaj

 

I nie mogę tego przeboleć, przyzwyczaić się i może za bardzo panikuję, że czasem sama przeglądarka Chrome, włączenie karty, minimalizacje itd. powoduje skoki pod 1,48V. Zawsze jak mi przychodzi do głowy ustawić na sztywno przypominam sobie, Twoje wpisy, i to co pisało samo AMD, ale mimo wszystko mam jakies dziwne przeczucie, że za jakiś czas jednak okaże się co innego i, że procki się degradują :boink:

 

Urok, nie urok, stare Ryzeny też mają skoki napięć. Urok, nie urok, mnie tam zeżarło 50Mhz na Ryzenie 3600 kiedy ręcznie zapodałem mu 1.45V dosłownie na 1-2 sekundy Prime95.

 

Degradacja, pstro.

 

Najgorzej jak w idlu jest 1.47-1.50, niby tak ma być, ale mnie to nie przekonuje kiedy AMD powiedziało, że max 1.325V może być przy obciążeniu. Każdy byłby spokojny gdyby boost działał tak, że powiedzmy w biosie i w idle/pulpit było ustawione nie wiem. 1.2V, a dopiero pod obciążeniem napięcie szło do góry. Tutaj skacze sobie jak sobie chce, aż do wartości które po prostu degradują procesor.

AMD powiedziało to co wkleił Minciu, podobno wszystko jest w najlepszym porządku, ale jakoś ciężko mi w to uwierzyć, jutro chyba zrobię z ciekawości ankietę, jak ludzie trzymają swoje Ryśki 3000.

 

Pewnie zmienili regułę dobierania napięć. U mnie w każdym biosie są różnice w napięciach dochodAce do ponad 0.1V np na takim SOC.

 

Miało być do SuchyX, żeby nie czekał na jakąś magię. Te proce nie są stabilne z napięciem 1.3V czy 1.2V i z zegarem po 4,4GHz i nigdy nie będą. Nie te wyprodukowane do dzisiaj. Jak poprawi się proces produkcyjny i 7nm zacznie biegać jak w reklamach, to co innego. Ale to na nowych rewizjach proców. I bios tego nie poprawi. Jak VID proca jest do dupy to już na zawsze do dupy zostanie.

 

U mnie nie skacze i siedzi w okolicy 1.0V. Nie pamietam dokładnie ale chyba nawet niżej. Masz zdupczony BIOS albo wbiłeś napięcie na FIXED. Najprościej jest wstępnie rzucić offset jakiś minimalny i sprawdzić czy zacznie działać jak trzeba. Qool&Quiet i C-State też oczywiście musi być włączone. Niektóre biosy na AUTO wyłączają i trzeba dać ENABLED.

 

AMD powiedziało tak:

Jakoś mi się nie uśmiecha w przyszłym roku wymieniać procka, chyba trzeba było kupić 3600, a dopiero w przyszłym roku 8/16 ;)

 

Ja mam 8 + 4 pin ;)

Nie ma już gwarancji. Tyle wtedy nie dawali :P

 

Poza tym...skąd informacja, że ma być podpięte 8+4?

W instrukcji jakby sugerują podpięcie CPU_PWR1 i CPU_PWR2 ( 8pin + 4pin ).

 

Do aktualizacji biosu flashbackiem wystarczy CPU_PWR1 ( 8pin ).

Na pewno samo 4PIN nie będzie rozsądnym posunięciem. Skoro do aktualizacji biosu zalecają 8PIN :)

Tak tu czytam, i dorzucę swoje 3 grosze . Jeśli ktoś ma zasilacz markowy, z solidnymi przewodami, a nie z 3 żyłkami na krzyż , to takie 8 pin samo wystarczy do zasilenia najmocniejszej jednostki, ba nawet jak ktoś ją podkręci. A jak ktoś chłodzi ciekłym azotem i daję ponad 1.5v na cpu, to by się przydała ta druga kostka.

Moc jaką może zapewnić taka kostka zależy od przekroju przewodu (miedzi) i jego długości . Jak ktoś nawet podłączy obie kostki a ma 0.5mm2 to ten prąd będzie słabszy niż na jednym przewodzie 8pin co ma przewody po 1.5mm2 . To jest sprawa mocno dyskusyjna. Ale raczej każdy markowy zasilacz, ma przewody o odpowiednim przekroju . Akurat na zasilaczach się nie znam, ale zasada jest podobna jak w car audio ;)

Ja wpiąłem samo 8 pin i na Seasonicu nie było opcji 8+4. Ale oglądając, czy czytając recenzje (przynajmniej mojego modelu) pisali, czy mówili żeby kompletnie nie zawracać sobie tym głowy. Samo 8 pin w zupełności wystarczy do wszystkiego, i dostarcza 384W, dodatkowe 4 pin co najwyżej może obniżyć temperaturę kabli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tam w tym wątku od napięć z AMD tech support napisał, że cpu-z jest okej i ryzen master.

 

Problem w tym, że cpu-z pokazuje mi napięcie zawsze powyżej tego co pokazuje bios.

 

Może inaczej napiszę.

 

W bios mam ustawione 1.37V

 

Bios pokazuje 1.386V.

 

HWInfo pokazuje 1.396V.

 

Ryzen Master pokazuje różnie, od spadków po 0.800, średnio tak myślę 1.1-1.2 w Windowsie.

 

CPU-Z cały czas 1.396-1.4V

 

No i komu wierzyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze pytanie, czy degradację proca powoduje napięcie czy wysoki pobór prądu?

 

W PBO pod obciążeniem napięcie samo spada w dół razem z zegarami. Co za tym idzie pobór prądu również.

 

I tak np Prime smallfft zbija zegar nawet do 3.8Ghz. Ustawiając na sztywno 4.2GHz w ciężkim teście będziemy mieć znacznie większy pobór prądu niż w PBO. No chyba, że zadziałają power limity jak je zostawimy.

 

Ludzi też prąd zabija a nie napięcie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mój się zdegradował w 2 sekundy po włączeniu wysokiego napięcia. To jest rozkmina czy 2 sekundy wysokiego napięcia były złe, czy nagły skok poboru prądu. Wg mnie napięcie nie jest tolerowane tak dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dokładniej co się stało? Jak przykatowales proca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...