Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że game boost wyłączył mi smart fan dla Fortisa, stąd leci cały czas max, ale nie pamiętam jakie miał domyślnie ustawione obroty jak chciałem samemu ustawić.

 

Tak średnio to widzę, chyba wrócę do stocku, jestem ciekaw czy mi przywróci obroty na wentylatorze Fortisa, bo nie mam zdjęć jak mają wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, game boost to jest auto-oc pod inną nazwą. Aczkolwiek teraz włączyłem u siebie game boosta i też mam 4,2GHz na niższym napięciu, gdzie nigdy ręcznie nie byłem w stanie tego wycisnąć. O co w tym chodzi? :o

iB8KrDW.png

 

Odpal Blender Benchmark albo LinX to Ci się wyłoży na plecy ;-)

 

Ten Game Boost jest gówno wart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal Blender Benchmark albo LinX to Ci się wyłoży na plecy ;-)

 

Ten Game Boost jest gówno wart.

Już to stwierdziłem w poście wyżej :E Nie rozumiem logiki AMD - podawanie w Ryzen Masterze VID zamiast Vcore :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój potrzebuje do LinX czy Blendera 1.44v aby ogarniać 4.2.

 

Prime95 nawet nie wystartuje.

Ale tym gównem nie ma co katować CPU.

 

Ja przechodzi 1h LinX albo kilka pełnych Blender Benchmark to luz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, to chyba max co mogę wycisnąć z mojego RAM-u na obecnym biosie:

 

d8pHyWN.png

 

dla ramu OC z sygnatury. Czyli Hynix CJR nie jest wcale taki straszny, mimo, że był tani.

 

oczywiście jeśli memtest się wyłoży, to zwiększe tRP do 21.

 

Gameboost wyłączyłem.

 

Myślę, że 1632 w multi-core w R15 to całkiem przyzwoity wynik i nie ma sensu dalej w tym grzebać.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem zadowolony:P Do intela dopłaciłbym krocie jak na moją kieszeń, wprawdzie co nowszy bios to benchmarki wypluwają gorsze wyniki, ale w grach nie widzę różnicy. :thumbup: A to jest najważniejsze.

Ja również jestem zadowolony z praktycznie wszystkiego (wydajność wyraźnie wyższa niż przy 4790k w single, o multi nawet nie ma co wspominać - temperatury podobne, cicho), tylko dobija mnie ten cold start. Nie chce mi się marnować 5 minut z życia na klepanie w power i off aż łaskawie zaskoczy :kwasny: musiałbym nigdy zasilania nie odcinać a lubię na noc wyłączyć listwę zasilającą.

Ja tez jestem zadowolony z przesiadki z i7-4700MQ na 3700X. Jezeli chodzi o wydajnosc, to nie ma nawet porownania. I pisze to pomimo problemow ze stabilnoscia na B450. Po zmianie plyty na X570 wszystko dziala jak powinno.

Również jestem zadowolony i to bardzo, ja się przesiadałem jeszcze z i5 to już w ogóle przepaść w wydajności. Temperatyry w idle 33C przy 600RPM mam jak na starej i5 przy Macho HR-02 w grach również podobnie. Taktowanie w idle spada do 300MHz, napięcie poniżej 1,0, czego chcieć więcej. W dodatku wziąłem go świadomie, gdzie naczytałem się masę o wszystkich problemach i ostatni procek AMD jaki miałem to okolice 2002 roku, tak to cały czas Intele. Chciałem też ich w jakimś stopniu wesprzeć, to dzięki AMD coś się ruszyło, bo dalej siedzielibyśmy na 4/4 cenowych okolicach dzisiejszych 6/12 i czasem 8/16 :E I z wielkim bólem kupiłem GPU od nVidii, bo jednak wypada lepiej w stosunku do 5700XT, zwłaszcza w grach na których mi zależy. A tak chciałem się zrobić cały na czerwono :E Najwyżej w przyszłym roku, jak wyjdzie duże "Navi". Jedyne na co mogę narzekać, to raz na jakiś czas nie wstanie do Windowsa i Biosu, tylko zatrzyma się na święcącej kontrolce CPU na MOBO i wystarczy go zresetować. Niby nic, ale mam nadzieję, że w którymś Biosie się to zmieni, o ile to w ogóle wina Biosu, ale nie ma różnicy, czy wszystko na stocku czy nie.

 

Trzeba jednak brać Intela :E

Daj mi podobną wydajność i koniecznie 8/16 za 1399zł ;) pod koniec zeszłego roku, bardzo nie dużo brakowało i wziąłbym 9700K za 1900zł, lub 9600K za prawie 1300zł, ale bym się w lipcu tego roku .....ił, zdenerwował :E

 

Cholera, szkoda, ze wszyscy tu biorą po taniości B450 od MSI, i same problemy, ciekawe, czy na pewno Asusy i reszta, na X470, się nie kaszanią...

To jest loteria, bo ile ludzi na B450 nie ma żadnych problemów, a niektórzy na X570 jakieś mają, u mnie na X570 jak wyżej.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale też MSI :E

Ale może to przypadek.

 

Ja też myślałem nad ich płytą, dobrze, że ten Asus Prime Pro na X470 okazał się taki ładny, od razu wiedziałem, że muszę go mieć. :lol2: A potem jeszcze się okazało, że jest dobry, to mogłem go z czystym sumieniem zamówić.

Oby nie było problemów. :o

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z MSI oprócz tego cold startu nie ma problemów. Poza tym za płytę dałem tylko 350 zł na promce, więc raczej jestem zadowolony. Gdybym nie wyłączał listwy zasilającej na noc to nie miałbym żadnych problemów.

 

W ogóle upgrade kompa z 4790k wyniósł mnie zaledwie ~300zł po odliczeniu sprzedanych elementów (przy czym sam procesor kosztował łącznie 30 zł :lol2: kupiłem za 830zł, sprzedałem i7 4790k za 800zł). W tej cenie bomba (licząc Cpu, mobo i ramy), bo wzrost wydajności spory i zdecydowanie zauważalny.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale też MSI :E

Ale może to przypadek.

 

Ja też myślałem nad ich płytą, dobrze, że ten Asus Prime Pro na X470 okazał się taki ładny, od razu wiedziałem, że muszę go mieć. :lol2: A potem jeszcze się okazało, że jest dobry, to mogłem go z czystym sumieniem zamówić.

Oby nie było problemów. :o

To co w końcu wziąłeś ? 3700X ?

 

z MSI oprócz tego cold startu nie ma problemów. Poza tym za płytę dałem tylko 350 zł na promce, więc raczej jestem zadowolony. Gdybym nie wyłączał listwy zasilającej na noc to nie miałbym żadnych problemów.

 

W ogóle upgrade kompa z 4790k wyniósł mnie zaledwie ~300zł po odliczeniu sprzedanych elementów (przy czym sam procesor kosztował łącznie 30 zł :lol2: kupiłem za 830zł, sprzedałem i7 4790k za 800zł). W tej cenie bomba (licząc Cpu, mobo i ramy), bo wzrost wydajności spory i zdecydowanie zauważalny.

Ciekawe co to jest u mnie, wygląda to inaczej niż u Ciebie, po prostu raz na jakiś czas, przy włączaniu PCta nie wstanie Windows i Bios tylko się zatrzyma przy święcącej kontrolce CPU na MOBO i wystarczy restart, do prądu podpięty jest cały czas :hmm: Oczywiście na pełnym stocku i auto też.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co w końcu wziąłeś ? 3700X ?

 

 

Ciekawe co to jest u mnie, wygląda to inaczej niż u Ciebie, po prostu raz na jakiś czas, przy włączaniu PCta nie wstanie Windows i Bios tylko się zatrzyma przy święcącej kontrolce CPU na MOBO i wystarczy restart, do prądu podpięty jest cały czas :hmm: Oczywiście na pełnym stocku i auto też.

 

Poluzuj timing tRFC - powinien wstawać bez problemu przy cold starcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, 3700X bez zmiany chłodzenia i X470 Prime Pro, do tego Corsair MP510 960 GB.

 

Ja to chyba na początku nie będę kombinował, tylko puszczę wszystko na stock, potem podbiję pamięci, ale tylko ze zmiana niezbędnych napięć, plus sprawdzę jak jest z PBO i offsetem.

 

A może opchnę te Kingstony i kupię jakieś tanie Baliistix Sport 3000 MHz z szarymi radiatorami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poluzuj timing tRFC - powinien wstawać bez problemu przy cold starcie :)

tRFC nigdy nie ruszałem, czyli te cold starty mogą występować na oryginalnym XMP ?

 

Tak, 3700X bez zmiany chłodzenia i X470 Prime Pro, do tego Corsair MP510 960 GB.

 

Ja to chyba na początku nie będę kombinował, tylko puszczę wszystko na stock, potem podbiję pamięci, ale tylko ze zmiana niezbędnych napięć, plus sprawdzę jak jest z PBO i offsetem.

 

A może opchnę te Kingstony i kupię jakieś tanie Baliistix Sport 3000 MHz z szarymi radiatorami...

Jestem z Ciebie dumny :E:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentyle PWM.

 

https://i.imgur.com/0RKLByL.jpg

 

Czyli w sumie nie ma sobie czym zawracać głowy, bo najbardziej zawyje GPU, a krzywą wentyli od CPU jeszcze ciągle zmieniam, bo chcę dojść do tego, żeby w grach nie było więcej jak 1400 RPM.

 

Nie wiem czy już dostałeś rozwiązanie, ale krzywa jest źle ustawiona, sprawdź jakie masz prędkości obrotowe wentylatorów i ustaw według limitów własną linię.

 

Aktualnie masz średnią na poziomie 2100-4200 RPM, co oznacza że większość wentylatorów będzie wariować.

Co do GPU to nie miałem tej karty więc ciężko mi się wypowiedzieć, ale żadna MSI w ostatnim czasie którą miałem nie rozkręcała wentylatorów podczas postu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tRFC nigdy nie ruszałem, czyli te cold starty mogą występować na oryginalnym XMP ?

 

Mogą, u mnie XMP ustawia tRFC na 312, a komp rusza bez problemów dopiero przy tRFC 380.

Edytowane przez BFA of Suspect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dla swojego z kalkulatora mam sugerowane tRFC 504 (tRFC alt 497), natomiast moja płyta ma to rozwiązane tak, że można podać na sztywno tRFC, lub uzupełnić trzy rubryczki: tRFC, tRFC2, tRFC4.

 

W osobnym okienku kalkulatora można wyznaczyć te trzy powyższe i wychodzi:

tRFC: 570

tRFC2: 423

tRFC4: 261

 

Zamiast uzpełniania powyższych można wpisać też jedną w opcji powyżej (i wtedy tRFC=tRFC2=tRFC4).

 

 

I teraz nie wiem, co powinienem zrobić :E wstępnie uzupełniłem tRFC, tRFC2 i tRFC4, a opcję powyżej zostawiłem na "Auto".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie wy też tak macie ze swoimi ryzenkami nowej gen że po podkręceniu pamięci occt sobie śmiga bez błędów a gry losowo kraszują?

 

mam tak z ryz5 3600 + msi mpg x570 gaming plus + ballistixy 3000 cl 15 (micron edie) ustawione na 3600 wg kalkulatora safe 3600 cl16-19-16-16-36 1,4v wraz z subtimingami, benchmarki stabilnie a world of warships wywala po chwili grania. A może to wargaming coś skopał?

Ewentualnie co poluźnić?

Kod producenta pamięci BLS2K8G4D30AESEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kalkulator nie oznacza, że będzie stabilnie... Skoro wyrzuca gry, to stabilnie nie jest, więc testuj. Timingi, napięcie, opory ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie oporów nie ruszałem, zostały na auto. może tak tkwi stabilność której nie ma obecnie. dziwne że benchmarki lecą ok a gra tak obnażyła stabilność a raczej jej brak i to od razu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższe taktowanie pamięci w moim przypadku wymusza wyższe napięcie dla procesora. Przy 3200cl14 Ryzen 5 3600 śmiga stabilnie na 4.2Ghz z napięciem 1.33-1.34v. Jak zrobię OC pamięci na 3600-3800Mhz cl14 z agresywnymi subtimingami to muszę podnieść napięcie dla procesora bo traci stabilność. Przy takim taktowaniu pamięci procesor na 4.2Ghz jest stabilny przy 1.37-1.39v

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, dorzucę trochę papu na proca i potestuję gdyż obecnie pomimo obecności ryzen mastera w systemie większość parametrów jest na auto, napięcie pod obciążeniem widziałem 1,34V właśnie, może trzeba dorzucić parę mv na cpu aby ustabilizować to 3600 cl16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie wy też tak macie ze swoimi ryzenkami nowej gen że po podkręceniu pamięci occt sobie śmiga bez błędów a gry losowo kraszują?

 

mam tak z ryz5 3600 + msi mpg x570 gaming plus + ballistixy 3000 cl 15 (micron edie) ustawione na 3600 wg kalkulatora safe 3600 cl16-19-16-16-36 1,4v wraz z subtimingami, benchmarki stabilnie a world of warships wywala po chwili grania. A może to wargaming coś skopał?

Ewentualnie co poluźnić?

Kod producenta pamięci BLS2K8G4D30AESEK

 

Miałem to samo. Po aktualizacji biosu nagle gry zaczęło wyrzucać do pulpitu. Miałem pamięci ustawione na 3600 16,18,18,18,36 1,35v.Podnoszenie napięć procesora i pamięci nic nie dawało. W wątku o pamięciach znalazłem, że to fclk może powodować problemy. Ustawiłem vddg 1,01v , vddp 1000mV , procODT 53.3 i fclk na 1800 zaczęło działać, nic nie wywala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo. Po aktualizacji biosu nagle gry zaczęło wyrzucać do pulpitu. Miałem pamięci ustawione na 3600 16,18,18,18,36 1,35v.Podnoszenie napięć procesora i pamięci nic nie dawało. W wątku o pamięciach znalazłem, że to fclk może powodować problemy. Ustawiłem vddg 1,01v , vddp 1000mV , procODT 53.3 i fclk na 1800 zaczęło działać, nic nie wywala.

kto pyta nie błądzi, dzięki. że też trzeba w robocie siedzieć :E już bym testował ale nie mogę kurnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dzięki, dorzucę trochę papu na proca i potestuję gdyż obecnie pomimo obecności ryzen mastera w systemie większość parametrów jest na auto, napięcie pod obciążeniem widziałem 1,34V właśnie, może trzeba dorzucić parę mv na cpu aby ustabilizować to 3600 cl16

 

Żeby wiedzieć co powoduje problem musisz podkręcać 1 rzecz na raz, a nie że proc i ram, a potem nie wiadomo co jest przyczyną. Może timingi, może napięcia, może to może tamto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby wiedzieć co powoduje problem musisz podkręcać 1 rzecz na raz, a nie że proc i ram, a potem nie wiadomo co jest przyczyną. Może timingi, może napięcia, może to może tamto.

proc jest na default w ryzen master jak i w bios włącznie z napięciem więc nie jest podkręcony, narazie chcę ustabilizować memki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • A mi w ich testach VRR coś nie gra, testowali AOC którego mam (VA) i według nich i tej scenki migocze jak diabli. Posiadam go od dwóch dni i ani jednego mignięcia nie widziałem.  Tutaj też ludzie się sprzeczali, który model migocze, a który nie.
    • Model ASUS TUF Gaming , o którym wspominasz jest to fajnie prezentujący się 27 calowy monitor IPS 2K (2560 x 1440) z natywnie 240 Hz, po OC 260Hz (1ms) dodatkowo pokrycie barw DCI-P3 wynosi 90 % więc monitor zapewni dobrą jakość i wyrazistość a obraz będzie płynny i przyjemny. Niektóre gry wykorzystują HDR więc z tym monitorem również można skorzystać z tej funkcji. Według mnie plusem jest też jasność na poziomie 400 nitów oraz technologie synchronizacji FreeSync i G-Sync (dla amd i nvidia).  Oczywiście są też tańsze modele z rozdzielczością 2K 240Hz patrz Lenovo Legion z lepszym pokryciem bartw DCI-P3 95% i z funkcją PIVOT - aby móc dostosować sobie wysokość i kąt pochylenia monitora do swoich potrzeb.
    • Chociaż faktycznie, niezawarcie umowy o produkcji w Polsce plus offset to wina Plaszczaka który brał wszystko z półki. Z samolotami bez uzbrojenia też się popisał, więc pewnie MON odkręca wszystko i spróbuje podpisać offset + produkcję w ostatniej umowie. Czemu się nie dało w drugiej? A no Plaszczak to Plaszczak co tutaj więcej dodawać.   Jak podpisywać umowy z Niemcami potrafią Czesi którzy w Europie mniej znaczą niż Polska ale jednak potrafią negocjować. Pomysł żeby brać pociski z Korei jako lewar na Niemcy nawet nie skomentuję, bo to poziom debila mógł wymyślić. 
    • Przede wszystkim to przynajmniej moim zdaniem zmiana bez sensu. Co do OC to jest to poblokowany CPU (coś jak non k u intela), więc tylko UV  
    • Fajnie że podałeś typ tego extendera bo z samego zdjęcia tak niskiej jakości trudno wywnioskować. Po zdjęciu wnioskuje, że to ten typ:  https://rbline.pl/extender-poe-pft1320-36882.html    Ogólnie standardowe extendery jakie stosowałem tylko regenerują sygnał nie są switchami czyli nie rozdzielają sygnału. W tym przypadku mają w sobie switcha. Różnica jest taka, że takie urządzenie różni się od typowego switcha tym, że zasilanie bierze z "głównego" switcha POE i nie ma w sobie zasilacza (taka jest idea extenderów). Na stronie którą podlinkowałem jest informacja  Więc można łączyć kaskadowo. Jednak pod 1 wyjście nie podłączysz kolejnych 2 extenderów (pewnie sam z siebie pobiera na własne działanie ze 2 W) oraz 3 kamer (każda np. po 6W). Czyli nie możesz podłączyć urządzeń które w sumie biorą więcej niż 15W. Jeszcze jedna uwaga. W specyfikacji masz 1 x PoE (802.3af/at). Oznacza to, że aby na 2 wyjściach w expanderze mieć 15W to switch musi być POE+ 802.3at, czyli na jednym porcie musi dać 30W. Jak dasz standardowego switcha 802.3af (czyli 15W) to w extenderze nie możesz podłączyć do każdego z dwóch wyjść urządzeń biorących 15 W. Wtedy tylko 1 port będzie działał z teką mocą  albo 2 gdzie suma mocy nie przekroczy 15W (Możesz wtedy np. podłączyć tylko 2 kamery np. po 6W).   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...