Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

f585a4d9d62f662a.jpg

f4cf0f0bf1a3adeb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

d15886b31d2595c5.jpg

f67aea4e93d8b162.jpg

a3c62b29967c10c4.jpg

b0f991da3b169c31.jpg

19e6e03c9c85b878.jpg

bf807a70478be39f.jpg

df879b7fe6d0bc61.jpg

 

 

 

 

Tym whea się zbytnio nie przejmowałem, bo hwinfo nie pokazuję tam błędów

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reset pc jak się zaczyna pojawiać randomowo lub bsody, to głównie podczas gry.

Hmm Najprawdopodobniej byłem w grze jak wyskoczył ten whea.

Jak to rozwiązać hmm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reset pc jak się zaczyna pojawiać randomowo lub bsody, to głównie podczas gry.

Hmm Najprawdopodobniej byłem w grze jak wyskoczył ten whea.

Jak to rozwiązać hmm ?

 

Ciezko powiedziec. Ktorys BIOS mial poprawiac bledy WHEA. Wydaje mi sie ze byla to AGESA 1.0.0.3ABB, a skoro masz 1.0.0.3ABBA, to nie powinienes miec juz tych bledow.

Moze sprobuj wymusic PCI-E 3.0?

 

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, pozostaje przeczekać na agese 1.0.0.4 , pewnie na x570 dość szybko się pojawi.

Wejdę do biosu i poszukam gdzie to jest, i spróbuję .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, pozostaje przeczekać na agese 1.0.0.4 , pewnie na x570 dość szybko się pojawi.

Wejdę do biosu i poszukam gdzie to jest, i spróbuję .

 

Sprobuj wymusic Gen3. CO ciekawe watek na reddicie tez dotyczy Asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to złożyłem.

Na fabrycznym BIOS-ie 52 st. i 1,41V w UEFI, po aktualizacji spadło chyba do 1,3xV, ale temp. wiadomo, taka sama.

 

W Windows sprawdzone tylko na szybko w HWinfo, który jak wiadomo źle pokazuje takty, niemniej napięcie chyba przez większość czasu ok 1,1V (nie pamiętam z jakimi maksami), temp. pomiędzy 33-40 st. na Ferze z 600 RPM, także jak puszę 950 RPM jek na Intelu, powinno być nieźle...

 

Boot z fasto-bootem błyskawiczny (kilka sekund, z czego chyba 3 sek. oczekiwania na wciśniecie DEL/F2), histereza dla wentylatora w Q-fan o ile dobrze zobaczyłem to MINIMUM 2,7 sek. :E (domyślnie 0).

 

Jest nadzieja, ze to jakoś będzie działać.

 

Szkoda tylko, że mamy 2019 r. a Windows przy instalacji na SSD dalej tworzy boot sektor na podłączonym HDD, więc musiałem instalować dwa razy... :mad2:

 

BTW - pierwszy raz w życiu po instalacji sterów nVidii miałem problem z kolorami ekranu aż do restartu. Ale to był jakieś starsze, i chyba trefna wersja, bo mi z kolei na starym PC zmieniały kolor kursora na jakiś wyblakły :E (serio, to niebieskie kółeczko oczekiwania zmieniało się na bladoniebieskie!). Nowsze poszły bez problemu.

 

BIOS nawet nie wiem jaki mam, ostatni ze strony Asusa, a tam nie podają jaki, ale z września.

 

Za to mają tam chyba stare sterowniki do chipsetu, powinienem instalować nowsze ze strony AMD? Asus jakoś sprawdza działanie czy tylko wrzuca co dają (Z opóźnieniem)?

 

W ogóle mieli tam jakaś starszą wersję 370GB i nowszą 50GB, skąd taka różnica? Odpalał się jakiś dziwny instalator jak do sterowników Radeon Adreanline, w tych 50 GB był już normalny do samego chipsetu...

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj wymusic Gen3. CO ciekawe watek na reddicie tez dotyczy Asusa.

 

Przeszukałem bios na szybko, i szczerze nie widzę gdzie mogę wymusić gen3 na pci :hmm: .

Jedynie tu coś mam, ale nie wiem czy od tego:

8b4ef026342e24c8.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To konfiguracja COMa.

 

 

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/PRIME_X570-P/E15829_PRIME_PRO_TUF_GAMING_X570_Series_BIOS_EM_WEB.pdf - t ochyba od Twojej plyty, ale nie widze tam tez takich opcji... W ogole biedny wydaje sie ten BIOS.

 

 

5:20 - Power loading (Enables or disables dummy load. When the power supply is at low load, a self-protection will activate causing it to shutdown or fail. If this occurs, please set to Enabled. Auto lets the BIOS automatically configure this setting)

5:50 - PCIe Slot Configuration pozwala na zmiane szybkosci szyny (Gen 1 - Gen 4)

 

 

A u Ciebie w manualu tych opcji nie widze. Tych i pewnie paru innych...

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na redicie jest jakiś Fix co paru osoba działa, spróbuję to w wolnej chwili, jak nie pomoże, to jakoś przeczekam na nowy bios , pewnie spotka mnie to z 2-3 razy za nim wyjdą biosy . Tylko dziwne czemu na stocku pc miałem jakieś zamulenia dźwięku itp, a na kręconym tego nie mam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje sie to jakby to byl problem z pcie, dziwne ze nie masz mozliwosciu zmiany.. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie poradzicie coś ? Miałem cold starty od początku, ale wystarczył reset i za drugim razem wstawał.Dzisiaj nie wstał nawet za 5 razem tylko zatrzymywał się na świecącej diodzie CPU, więc zresetowalem bios zworką i nic to nie dało, zmieniło tylko to, że wentyl od chipsetu kreci sie jak szalony i tak zostaje na swiecącej się kontrolce CPU. Co mogę zrobić w tej sytuacji ? Jeszcze takich jaj nie miałem ,zawsze wstawał za drugim razem, ale żeby nie reagował na reset zworką ?

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, wolałbym zdecydowanie żeby to bios broil i następna aktualizacja by to ogarnęła, bo jakby procek był trefny to będę się bujał z gwarancją i pewnie przez dość dłuższy czas będę musiał lecieć na zastępczym pc, bo wątpię że za pierwszym razem by mi wymienili procek . Chyba że by go testowali cały czas i by się jednak wysypal i by uznali reklamację. Nie jest to jakoś mocno uciążliwe, ale jednak się coś takiego pojawia raz na parę dni . Ale z drugiej strony nie po to się kupuje nowego kompa, żeby mieć cyrki takie same jak na kompie złożonym z 10 letnich części, albo i nawet większe:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otworz ticket w AMD Global Customer Care. Opisz swoj problem, napisz ze miales 3 plyty i na kazdej to samo, ze podejrzewasz trafionego CPU. Jak trafisz na ogarnietego goscia, to zorganizuje Ci wymiane CPU. Ja sie z nimi kontaktowalem i kolej mi napisal, ze jesli uwazam, ze procek jest uwalony, to mi go bez problemu wymienia jesli bede chcial. ALe pozniej zmienilem plyte i okazalo sie to zbedne.

 

Dlatego tez i w Twoim przypadku powatpiewam w wade CPU. Masz strasznie ubogi BIOS, ktory nie pozwala zmienic wielu opcji, ktore mam u siebie. Inna sprawa ze leca u Ciebei nadal WHEA, ktorych po 1.0.0.3ABB nie powinno byc. Nie wie mczy czekanie na 1.0.0.4 ma sens, skoro 1.0.0.3ABB juz mial to poprawic. Nie sadze zatem. aby nadal nad tym pracowali.

 

Masz jakis inny zasilacz, aby podmienic i zweryfikowac czy bedzie lepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy użytkownicy naszego forum na asusach mają ten spam whea w podglądzie zdarzeń. Na msi b450 tomahawk też miałem random resety raz na jakiś czas nieznanych przyczyn , na gigabyte b450m ds3h nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo używałem pc z godzinę z ryzenem 3600 i płyta padła . Ale jeśli chodzi o trzask audio, to jestem na 99% przekonany że raz się pojawił na tej gigabyte , na asusie pojawił mi się wczoraj na xmp, zamulony dźwięk taki jak na tomahawku . Na oc i Full stock z ramem 2400mhz nie doświadczyłem tego .

Jedynie mogę poprosić przyjaciela żeby podrzucił mi swojego kompa i mogę podmienić zasilacze na vero m2 600w.

 

Zrobię tak . Podmienie zasilacz, poczekam na aktualizację biosu . Nic się nie poprawi to napisze tam gdzie wspomniałeś, przedstawię wszystko po kolei . Dobrze że cruciale są na liście qvl Asusa, chociaż nikt się nie przyczepi, że ram mam niewspolpracujacy

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy użytkownicy naszego forum na asusach mają ten spam whea w podglądzie zdarzeń. Na msi b450 tomahawk też miałem random resety raz na jakiś czas nieznanych przyczyn , na gigabyte b450m ds3h nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo używałem pc z godzinę z ryzenem 3600 i płyta padła . Ale jeśli chodzi o trzask audio, to jestem na 99% przekonany że raz się pojawił na tej gigabyte , na asusie pojawił mi się wczoraj na xmp, zamulony dźwięk taki jak na tomahawku . Na oc i Full stock z ramem 2400mhz nie doświadczyłem tego .

Jedynie mogę poprosić przyjaciela żeby podrzucił mi swojego kompa i mogę podmienić zasilacze na vero m2 600w

U mnie na abba też spam whea, ale nie mam resetów, bsodów itd.

 

Na tufie też brak opcji zmiany na pcie 3...

Edytowane przez Mackay22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę u siebie dzisiaj.

BTW - macie te same zasilacze :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bledy whea ktore wczoraj jeszcze zaraz po starcie sie pokazywalo, naprawilo ponowne wlozenie grafy O_o, od tego momentu, wczoraj jak gralem/streamowalem z 6h, hwinfo pokazuje 0, dzisiaj tez od rana jest 0.

Zaraz i tak wszystko wyciagam bo nocute zakladam, ale moze to pomoze. Dziwne ale prawdziwe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie masz główne komponenty podobne, ram, płyta, procek, grafika też rtx , w dodatku zasilacz taki sam . Tylko że te resety pojawiają się z czapy, jest 5 dni dobrze, na 6ty dzień pach i lecą resety co chwilę. Wczytam stocka posiedzę z 2h , włączam swój profil i znów działa 5-10dni i pach to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak lecisz na xmp to u mnie wystarczyły 3h żeby dźwięk był zmutowany w słuchawkach i pc się przycinal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi widzę na stronie Gainwarda jest jakiś BIOS do Twojej karty, sprawdź jaką masz wersję i zaktualizuj w razie potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak lecisz na xmp to u mnie wystarczyły 3h żeby dźwięk był zmutowany w słuchawkach i pc się przycinal

Xmp i u mnie było ok,a wczoraj komp był cały dzień włączony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyciągałem RAM i próbuje na pojedynczych kościach i nic. Gdy wyciągne RAM to wtedy wiadomo świeci kontrolka DRAM gdy wsadze obojętne w który slot, to święci kontrolka CPU i noe wstaje do windowsa a wentyl chipsetu kręci się na full. Jak go teraz postawić skoro zworka nic nie daję ? Wczoraj normalnie wylaczylem PC i dzisiaj rano takie cuda. Pobrać Bios na pendrive, wsadzić z tylu w ten slot usb do flashowania i nacisnąć flash bios ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy użytkownicy naszego forum na asusach mają ten spam whea w podglądzie zdarzeń. Na msi b450 tomahawk też miałem random resety raz na jakiś czas nieznanych przyczyn , na gigabyte b450m ds3h nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo używałem pc z godzinę z ryzenem 3600 i płyta padła . Ale jeśli chodzi o trzask audio, to jestem na 99% przekonany że raz się pojawił na tej gigabyte , na asusie pojawił mi się wczoraj na xmp, zamulony dźwięk taki jak na tomahawku . Na oc i Full stock z ramem 2400mhz nie doświadczyłem tego .

Jedynie mogę poprosić przyjaciela żeby podrzucił mi swojego kompa i mogę podmienić zasilacze na vero m2 600w.

 

Zrobię tak . Podmienie zasilacz, poczekam na aktualizację biosu . Nic się nie poprawi to napisze tam gdzie wspomniałeś, przedstawię wszystko po kolei . Dobrze że cruciale są na liście qvl Asusa, chociaż nikt się nie przyczepi, że ram mam niewspolpracujacy

 

U mnie żadnych błędów WHEA. Co prawda rzadko (a nawet bardzo rzadko) uruchamiam Windows ale na BIOSie 5216 (ABB) i 5220 (ABBA) specjalnie sprawdziłem, czy nic złego się nie dzieje. Może problem dotyczy tylko kart NVidii? U mnie nawalone na PCIe na maksa (na gen3: Vega i 2x NVMe, czyli wszystkie linie zapchane; na gen2 grabber HDMI Blackmagic Intensity Pro i wszystko inne co obsługuje chipset).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...