Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli masz tak jak ma być, u mnie niestety tak kolorowo nie jest . O dziwo zamula przeglądarki + dźwięku zdarzyła się raz, nie zresetowalem pc, poszedłem grać w apexa i miałem 2x w dźwięku takie zakłócenie jakbym miał niedocisniety wtyk słuchawkowy i bym go wciągnął, czyli taki jednorazowy strzał w dźwięku . Resetu nie było, ale posiedzę parę dni na takim ustawieniu i będę obserwował co się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz tak jak ma być, u mnie niestety tak kolorowo nie jest . O dziwo zamula przeglądarki + dźwięku zdarzyła się raz, nie zresetowalem pc, poszedłem grać w apexa i miałem 2x w dźwięku takie zakłócenie jakbym miał niedocisniety wtyk słuchawkowy i bym go wciągnął, czyli taki jednorazowy strzał w dźwięku . Resetu nie było, ale posiedzę parę dni na takim ustawieniu i będę obserwował co się dzieje.

Przeloz grafikę jeden slot w bok,przesuwając ja dalej względem cpu i zobacz czy coś się poprawi.

 

Masz różnica jest porażająca i wymaga 1.35v z biosa i wymaga 16mv więcej gd off chodzi na 1.368v. AGESA 1.0.0.4 zdecydowanie daje radę.

 

Edit: Przekłada się to na 11 pkt więcej w cb20 zamiast 3744 jest 3755

 

obtSp8Wl.jpg

 

Bo GearDown pozwala pamieci czasami pracowac na polowie tego co masz ustawione i pozwala na ustawienie tylko parzystego tCL. Wiec to nie znaczy, ze zawsze bedziesz mial gorszy wynik.

 

W grach przykladowo powinienes zyskac kilka FPSow, wiec jak duzo grasz i nie podnosisz bardzo napiecia, to mysle ze warto sie pobawic.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz tak jak ma być, u mnie niestety tak kolorowo nie jest . O dziwo zamula przeglądarki + dźwięku zdarzyła się raz, nie zresetowalem pc, poszedłem grać w apexa i miałem 2x w dźwięku takie zakłócenie jakbym miał niedocisniety wtyk słuchawkowy i bym go wciągnął, czyli taki jednorazowy strzał w dźwięku . Resetu nie było, ale posiedzę parę dni na takim ustawieniu i będę obserwował co się dzieje.

 

Wymień wreszcie tego procka, po co masz się dłużej męczyć. Zamów sobie nową sztukę i potestuj przez parę dni. Ta epopeja trwa już zdecydowanie za długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mój pc wali restarty, ma przycinki dźwięku, towarzyszące przecięcie nawet na stock , to Twierdzisz że jest Oki. Sory dla mnie nie jest Oki jest coś zjebane i nie mam już nerwów do tego

 

Niech zgadnę tryb zasilania ryzen balanced? Miałem takie same zwiechy na tym trybie, zmieniłem na ryzen high performance + 99% minimalny stan procesora i jest gitara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeloz grafikę jeden slot w bok,przesuwając ja dalej względem cpu i zobacz czy coś się poprawi.

 

 

 

Bo GearDown pozwala pamieci czasami pracowac na polowie tego co masz ustawione i pozwala na ustawienie tylko parzystego tCL. Wiec to nie znaczy, ze zawsze bedziesz mial gorszy wynik.

 

W grach przykladowo powinienes zyskac kilka FPSow, wiec jak duzo grasz i nie podnosisz bardzo napiecia, to mysle ze warto sie pobawic.

Jak dobrze pójdzie to będzie 1 fps to b-die z niskim trfc, a GD z tego co pamiętam pozwala wykonać dodatkowy cykl a nie pracować na połowie. Na e-die warto powalczyć o gd off i jak miałem włożone ballistixy to jak najbardziej trzymałem na off. Na b-die mehhh póki nie ma oficjalnego biosa to nawet nie włączam bo raz tak średnio warto. Dwa to że teraz zrobiłem 10 pętli na 1.368v to nie znaczy, że zrobię za dwa dni, te biosy nie są stabilne. Jest progres ale jeszcze nie występuję hura optymizm, co najwyżej zaskoczenie, że ten progres jest. Jakby mi zbrakło wydajności to ustawiam 3600 14-14-14-28 RD WR scl najciaśniej jak się da 2 lub 3 + napięcie 1.45v i jazda. Mam monitor 4k więc różnice u mnie są nie widoczne na średnim fps jeśli nie mam problemów z minimalnym fps to trzymam ram na jak najniższym napięciu. Mam Patrioty 4400 CL19 i jak wysokie takty robią bez trudu przy śmiesznych napięciach tak aby zacisnąć bardzo mocno timingi to już prądu trzeba a bez nawiewu nie sprawdzisz stabilności bo się przegrzeją wcześniej czy później

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech zgadnę tryb zasilania ryzen balanced? Miałem takie same zwiechy na tym trybie, zmieniłem na ryzen high performance + 99% minimalny stan procesora i jest gitara.

 

Niestety wczoraj miałem ryzen performance tryb z 99% minimalnym stanem procesora . Próbowałem różne tryby zasilania, nawet te z Windowsa, i anomalia się zdarzały. Nie ma wyjścia, trzeba będzie coś zdziałać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety wczoraj miałem ryzen performance tryb z 99% minimalnym stanem procesora . Próbowałem różne tryby zasilania, nawet te z Windowsa, i anomalia się zdarzały. Nie ma wyjścia, trzeba będzie coś zdziałać.

 

Sprobuj jeszcze na szybko grafike przelozyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy orientuje się ktoś może, jak przełożę kartę na dolny slot PCI-E, to zadziała karta czy musi być w pierwszym porcie? Niestety mam długą kartę i zasłania mi chłodzenie chipsetu na ASUF X570 TUF.

 

Druga kwestia co lepsze Dark Rock Pro 4 czy Noctua DS15 dla Ryzen 9 3900x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up pewnie zadziała, ale będzie 8x. Nie wiem jak dzieli linie PCIe X570, u mnie, albo mam x16 w pierwszym slocie albo 2x8, nie da się zrobić tak, żeby 16x było w drugim slocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety wczoraj miałem ryzen performance tryb z 99% minimalnym stanem procesora . Próbowałem różne tryby zasilania, nawet te z Windowsa, i anomalia się zdarzały. Nie ma wyjścia, trzeba będzie coś zdziałać.

 

Czy robiłeś już przywrócenie defaultowe Bios?U mnie pomogło, po wgraniu nowego biosu miałem ściny i proc bostował bardzo różnie. Teraz procek potrafi trzymać stałe 4050MHz na wszystkich rdzeniach przy OCCT.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, resety zworka robię + ustawiam tylko xmp w biosie. Nic innego totalnie nie tykam, boot mam fabrycznie wybrany na ssd . Windows siedzi na uefi u mnie, jeśli to ma jakieś znaczenie .

 

Kartę przełoże w drugi slot i zobaczę czy to coś da . I przy okazji poinformuje czy karta idzie na pci 8x czy 16

Karta przełożona , w dolnym slocie jest x4 przepustowość karty , oczywiście obciążyłem żeby sprawdzić.

Szczerze minęło z 15 minut, whea nie widać jak na razie . Tak to mi cały czas spamuję od razu po włączeniu pc.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spodziewam się że nie będzie WHEA bo tam masz pcie z X570 a nie Ryzena.

 

@up pewnie zadziała, ale będzie 8x. Nie wiem jak dzieli linie PCIe X570, u mnie, albo mam x16 w pierwszym slocie albo 2x8, nie da się zrobić tak, żeby 16x było w drugim slocie.

Skoro 16x jest pcie gen4 i idzie z procka a drugi slot idzie z chipsetu... To wkładając kartę tu i tu nic nie powinno zwolnić? Oczywiście pod warunkiem że w kolejnych slotach nic nie masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność niższa raczej jest niż w pierwszym slocie. Jeśli chodzi o chipset, to kręci niższe obroty, ale jest cieplejszy, aż dziwne.

Temperatura karty jakoś drastycznie nie skoczyła, około 4-5* więcej. Whea nie ma ani jednego, a pograłem ponad pół godziny.

Te pcie to z jaką prędkością w końcu działa?

 

d98ca5cc76587d81.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko kartę graficzną w slotach pci, żadnych dzwiękowych, sieciowych itp. Nawet dysku na m2 nie mam.

 

Tu logi z dziś i wczoraj z podglądu zdarzeń:

 

 

6ec6fa7d41a732a5.jpg76664444b88d20eb.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność niższa raczej jest niż w pierwszym slocie. Jeśli chodzi o chipset, to kręci niższe obroty, ale jest cieplejszy, aż dziwne.

Temperatura karty jakoś drastycznie nie skoczyła, około 4-5* więcej. Whea nie ma ani jednego, a pograłem ponad pół godziny.

Te pcie to z jaką prędkością w końcu działa?

 

d98ca5cc76587d81.jpg

Pewnie 8x@pcie 4.0 więc będzie pewnie coś w stylu pcie x16. Zobacz sobie w GPU-Z jakie pcie tam lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi

 

GT/s na sekundę informuje tylko o aktualnie aktywnej wersji PCIe w jakiej pracuje karta. Oszczędzanie energii pozwala na jej zmianę.

 

Jeżeli chcesz dobrze sprawdzić ilość pracujących linii, to najlepiej wejść do drzewka BUS w hwinfo i tam sprawdzić na ile pracuje karta (current link width).

Niektóre karty są widoczne jako kilka pośrednich urządzeń PCIe jedno pod drugim, dlatego programy takie jak gpu-z potrafią się pomylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wydaje mi sie ze powinna pojsc 8x.

 

BTW: Te screeny nic nie mowia, skoro nie widac co to sa za ostrzezenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskoczyło tylko 8gt/s zamiast 2 , ale cały czas pokazuję 4x.

 

whea leciała wczoraj na przemian tak:

 

VendorID 0x10de

DeviceID 0x10f9

VendorID 0x10de

DeviceID 0x1f08

 

Innego nie ma , tylko te deviceid pokazuję tak .

 

Dzięki wam dowiedziałem się, że mam lepszą wersję rtxa 200A :)

 

550659e7223fff0c.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja plyta ma slot PCI-E 4.0 16x pracujacy maksymalnie jako 4x.

 

Tak w ogole jest cos lepiej po zmianie slotu?

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę dobrze pod wieczór, wczytam profil na którym się resetował pc. Whea nie leci w dzienniku zdarzeń, więc coś się zmieniło . No i fps strasznie latają, ale to przez pci-e . Na xmp+ stock procek, dopiero po paru godzinach miałem jakieś przycięcie w dźwięku, a teraz mam pc włączony dopiero godzinę. Zostawię go do wieczora na puplicie, zanim zmienię ustawienia w biosie , i puszczę muzykę. Zobaczę, czy znów mi zatnie się pc z zamuleniem dźwięku jak na laptopie z 2005roku bez ssd.

 

Zachowanie zegarów podczas gry w cs go, fps_max 0 w konsoli.

 

https://drive.google.com/drive/folders/1kBa-cbnPb9KnvlDKIhdNE88tF1U2phMP?usp=sharing

 

Fps na takim ustawieniu, podobny do ryzena 1600+ ram 3600mhz cl14 :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty na talerzu siedzisz? Dysk nie wydaje chrobotnięć z siebie? Mam takiego ShitGatea w wresji 2TB i jak zaczyna mieć problem z błędami to nawet jak ich jeszcze nie zaraportuje do smarta to już ci poniewiera cały system przycięciami. Robisz min. 30% miejsca odpalasz seatools i dajesz fix all long. Jak miewasz BSOD to już po jednym nie fortunnym ten shitgate potrafi siać zniszczenie i to jako magazyn :E a co dopiero mówić pod systemem xD Mam też shitgatea seahawk 4 TB i nic się nie zmieniło też profilaktycznie raz na jakiś czas puszczam mu fix all bo tak to super dyski jak dbasz o nie a jak nie to szybko musisz robić RMA. Znowu HGST UltraStar 2 TB choć głośny jak wiertarka to można go tłuc młotkiem robić bsod co 15 minut i nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System mam na m500 ssd, talerz z 8 badami, które ma przez 5 lat ma dane jest i jakieś gierki. Apex i cs go siedzi na ssd , reszta gier na hdd i problemów jako takich nie mam :). U mnie każdy pc/laptop ma ssd na system , nie te czasy, żeby się kisić na hdd. Chociaż ja za te dyski 240gb cruciala z drugiej ręki dawałem po 400zł , ale mam je parę lat i działają świetnie.

 

Co do hdd, to powiem Ci, że głowicy nie słychać, kiedyś nawet system stał na nim awaryjnie i nie miał jakichś zwisów, działał jak w pełni sprawny hdd :). Ostatnio koledze co sprzedałem ryzena 1600 i płytę, zmodernizowałem też pc o ssd, jego hdd hałasował tak jakby ktoś w niego młotkiem pukał :D. U mnie tego nie ma .

 

Edit. Odpalony Yt , spotkały mnie 2 takie trzaski jakby nie łączyło gniazdo audio, więc za problemy z dźwiękiem na xmp i stock nie odpowiada slot pcie

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System mam na m500 ssd, talerz z 8 badami, które ma przez 5 lat ma dane jest i jakieś gierki. Apex i cs go siedzi na ssd , reszta gier na hdd i problemów jako takich nie mam :). U mnie każdy pc/laptop ma ssd na system , nie te czasy, żeby się kisić na hdd. Chociaż ja za te dyski 240gb cruciala z drugiej ręki dawałem po 400zł , ale mam je parę lat i działają świetnie.

 

Co do hdd, to powiem Ci, że głowicy nie słychać, kiedyś nawet system stał na nim awaryjnie i nie miał jakichś zwisów, działał jak w pełni sprawny hdd :). Ostatnio koledze co sprzedałem ryzena 1600 i płytę, zmodernizowałem też pc o ssd, jego hdd hałasował tak jakby ktoś w niego młotkiem pukał :D. U mnie tego nie ma .

 

Edit. Odpalony Yt , spotkały mnie 2 takie trzaski jakby nie łączyło gniazdo audio, więc za problemy z dźwiękiem na xmp i stock nie odpowiada slot pcie

 

To akurat pikus. Bardziej interesuja mnie BSODy i restarty. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi a tak mi się przypomniało - masz w tym swoim Asusie ustawienie BCLK, albo wyłączenie BCLK spread spectrum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...