Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze wątpię że w tym czasie płyty robią problemy, tym bardziej na x570 . Prędzej bym powiedział, że procek broi lub operator coś popsuł. To tak z doświadczenia napisze xd. Na razie testuje kartę w drugim slocie , na razie jest ok , ale zdam jeszcze relację na koniec dnia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie mam trupa w opakowaniu to problemow nie bedzie, tym sie akurat nie martwie.

Pogadamy jak okaze sie ze 1 BIOS bedzie powodowal problem X a drugi problem Y ;)

Ale oczywiscie zycze Ci udanego zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja po paru dniach totalnego spokoju, gdzie komputer przepracował ze 30 godzin bez wysypywania się, miałem przed chwilą losowy reset kompa przy włączonej przeglądarce.

 

Jedyne rzeczy jakie zmieniałem wczoraj wieczorem to włączenie na ENABLED ponownie opcji Cool'n'Quiet oraz Global C-State Control, które miałem na Disabled przy ustawieniu procka na sztywno na 4,1 (tak mi się trochę żal zrobiło tego procka, że ciągle żre te stałe napięcie, zamiast sobie od czasu do czasu odpocząć :lol2::E ).

 

I teraz tak się zastanawiam czy właśnie to może być przyczyną tych losowych restartów w niektórych konfiguracjach sprzętowych i słabszych prockach, a nie ustawienia OC pamięci. No, ale ja się na tym nie znam :hmm:

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na zamgranicy był temat , że Windows ma problem z stanami oszczednosci na nowych ryzenach . Jaki masz wybrany plan zasilania w Windowsie? Daj mu 99% minimalnego stanu procesora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko stwierdzić. Jednym pomaga wyłączenie CnQ, innym ustawienie pcie na gen3. Niektóre płyty nie mają pierwszej opcji, niektóre drugiej... Także ten...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak , na tomahawku też miałem random resety , cnq on/off pcie chyba też mogłem wybrać na gen3 i nie pomagało. Tam w dodatku czy oc czy stock miałem zakłócenia audio/gpu , na asusie nie mam zakłóceń gpu, a audio zacząłem mieć na stock i xmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam sprzęt. Do tej pory miałem już w głowie zestaw z Ryzenem 5 3600 i MSI X470 Gaming Max, ale jak czytam ten temat, to coraz większe łapią mnie wątpliwości. Ze swoją i5 2500K do dzisiaj nie ma żadnych problemów. Przyznam, że właśnie czytając ten temat zamiast Ryzena kupiłem i5 9600k, ale wszystko jest jeszcze zapakowane, więc spokojnie mogę wymienić. Kusi mnie dalej Ryzen, bo rzadko robię jak widać upgrade i boję się problemów, choćby tych z Xonarem którego posiadam. Ryzen jest na dzień dzisiejszy bardziej przyszłościowy, ale jak czytam niestety problematyczny. Czy wersje MAX płyt od Msi są stabilniejsze? Czy komuś od początku nowe Ryzeny chodziły bezproblemowo?

 

No i w końcu, co robić, żeby nie stracić ostatnich włosów z głowy? Zostawic tego intela i5 96ook czy zaryzykować i brać 5 3600?

 

Dodam jeszcze, że Ryzena używałbym bez żadnego OC z włączonym profilem XMP.

Edytowane przez ketton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak :D

 

Do tego czasu pewnie wyjdzie jeszcze najnowsza agessa.

Ja już mam i jest w sumie spoko pomimo że to niestabilna beta. No ale jest stabilniejsza niż poprzedni oficjalny na 1.0.0.3 :E Niestety na 3600 dalej nie warto korzystać z PBO bo wydajność ssie ale działa i poprawnie boostuje i wentyle nie chodzą jak odkurzacz z adhd. Jutro powinna dojechać chłodziarka od g.skilla i zobaczę, czy da radę do 1.45v zrobić 3733 na cl14 na płasko albo chociaż cl14-15-15 bez zastanawiania się czy to pamięć się przegrzała czy coś ma za mało papciu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na zamgranicy był temat , że Windows ma problem z stanami oszczednosci na nowych ryzenach . Jaki masz wybrany plan zasilania w Windowsie? Daj mu 99% minimalnego stanu procesora

 

Plan zasilania balanced od Ryzena, ustawiony na 99 % minimalnego stanu.

Przypomniało mi się też jednak, że przecież zmieniłem jeszcze jedno: zszedłem z napięcia 1,35 V na 1,33 V przy moich 4.1.

Na razie jednak napięcie zostawię na tych 1,33 V i przywrócę Disabled na obu funkcjach oszczędzania.

 

Ciężko stwierdzić. Jednym pomaga wyłączenie CnQ, innym ustawienie pcie na gen3. Niektóre płyty nie mają pierwszej opcji, niektóre drugiej... Także ten...

 

Potestuję odrobinę. Grunt to cierpliwość i obserwacja. Jak pojawi się znowu reset, to przywrócę napięcie 1,35 V i znowu będę wyczekiwał na reset. Jeśli się pojawi, to będzie to oznaczało, że będę musiał pogrzebać więcej w OC pamięci.

 

 

Zmieniam sprzęt. Do tej pory miałem już w głowie zestaw z Ryzenem 5 3600 i MSI X470 Gaming Max, ale jak czytam ten temat, to coraz większe łapią mnie wątpliwości. Ze swoją i5 2500K do dzisiaj nie ma żadnych problemów. Przyznam, że właśnie czytając ten temat zamiast Ryzena kupiłem i5 9600k, ale wszystko jest jeszcze zapakowane, więc spokojnie mogę wymienić. Kusi mnie dalej Ryzen, bo rzadko robię jak widać upgrade i boję się problemów, choćby tych z Xonarem którego posiadam. Ryzen jest na dzień dzisiejszy bardziej przyszłościowy, ale jak czytam niestety problematyczny. Czy wersje MAX płyt od Msi są stabilniejsze? Czy komuś od początku nowe Ryzeny chodziły bezproblemowo?

 

No i w końcu, co robić, żeby nie stracić ostatnich włosów z głowy? Zostawic tego intela i5 96ook czy zaryzykować i brać 5 3600?

 

Kłopoty z Ryzenem są głównie związane z OC samego procka oraz OC pamięci. U mnie problemy z restartami zaczęły się dopiero w momencie jak próbowałem ustawić coś więcej niż 3600 Mhz pamięci i na lepszych timingach. A tak to działało w sumie bezproblemowo. No, ale ja tam traktuję to trochę teraz jak zabawę, bo w sumie nie jest mi nic więcej niż te 3600 Mhz potrzebne.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan zasilania balanced od Ryzena, ustawiony na 99 % minimalnego stanu.

Przypomniało mi się też jednak, że przecież zmieniłem jeszcze jedno: zszedłem z napięcia 1,35 V na 1,33 V przy moich 4.1.

Na razie jednak napięcie zostawię na tych 1,33 V i przywrócę Disabled na obu funkcjach oszczędzania.

 

 

 

Potestuję odrobinę. Grunt to cierpliwość i obserwacja. Jak pojawi się znowu reset, to przywrócę napięcie 1,35 V i znowu będę wyczekiwał na reset. Jeśli się pojawi, to będzie to oznaczało, że będę musiał pogrzebać więcej w OC pamięci.

 

Ja tak miesiac cierpliwie grzebalem, az wkoncu oddalem plyte na RMA :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak miesiac cierpliwie grzebalem, az wkoncu oddalem plyte na RMA :D

 

E tam, tak jak wspomniałem, mnie działało to bezproblemowo przez ponad dwa miesiące, więc wiem, że to nie jest wina płyty, a co najwyżej BIOS-u do niej (czekam na nowy). No i mam kijową sztukę procka, bo przy OC do 3733 Mhz pamięci procek dostaje zawału i dławi się nagle w sposób masakryczny, zjeżdżając na luźnych timingach z wynikami Cinebench20 nawet o 600 punktów.

 

EDIT:

Na razie prawie 4 godzin bez resetu. Na razie tylko przeglądarka chodzi (nie mam czasu usiąść na dłużej do kompa). Zobaczę czy to ustawienie przetrwa cały nadchodzący weekend, gdzie będę używał intensywniej sprzęt. Dam znać w każdym razie czy operacja zakończy się sukcesem czy też nie.

 

EDIT 2

Ogółem jak na razie 16 godzin działania kompa bez reseta, ale sukcesu jeszcze nie ogłaszam. Przede mną cały weekend.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze wiekszosc tych problemow jest spowodowana przez BIOS. U mnie zreszta na F40 takze dzialalo prawidlowo. A na kazdym innym sie sypalo na potege.

Tak czy inaczej, plyta oddana, kasa zwrocona, bylo - minelo. I mimo ze xkm cos tam krecil, to ostatecznie zalatwili wszystko po mojej mysli bez wiekszych przepychanek.

 

A poki co czekamy na (mam nadzieje) dobre wiesci od @novi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zmieniam sprzęt. Do tej pory miałem już w głowie zestaw z Ryzenem 5 3600 i MSI X470 Gaming Max, ale jak czytam ten temat, to coraz większe łapią mnie wątpliwości. Ze swoją i5 2500K do dzisiaj nie ma żadnych problemów. Przyznam, że właśnie czytając ten temat zamiast Ryzena kupiłem i5 9600k, ale wszystko jest jeszcze zapakowane, więc spokojnie mogę wymienić. Kusi mnie dalej Ryzen, bo rzadko robię jak widać upgrade i boję się problemów, choćby tych z Xonarem którego posiadam. Ryzen jest na dzień dzisiejszy bardziej przyszłościowy, ale jak czytam niestety problematyczny. Czy wersje MAX płyt od Msi są stabilniejsze? Czy komuś od początku nowe Ryzeny chodziły bezproblemowo?

 

No i w końcu, co robić, żeby nie stracić ostatnich włosów z głowy? Zostawic tego intela i5 96ook czy zaryzykować i brać 5 3600?

 

Dodam jeszcze, że Ryzena używałbym bez żadnego OC z włączonym profilem XMP.

 

Nie będziesz miał żadnych problemów, ot możesz się jedynie jak inni denerwować skokami napięć, ew. rozruszaniem chłodzenia jak masz słabe. Ja sobie zamontowałem cichy wentylator na Noctuę ze stałym 900RPM i nie mam problemu.

 

A co do MSI czy max czy nie max ten sam bios, tyle że graficzny. Ja tam testowałem u siebie dwa Ryzeny 3600 i 3600X (jeden mam na sprzedaż) i zero problemów na A-Pro z najnowszym biosem.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw tego Intela, procesory są porównywalne, i5 może troche szybszy w grach. Ryzen jest dobry ale nie jest to jakiś wielki killer, trzeba poczekać jeszcze parę miesięcy ew. na Zena 3 lub LGA1200.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw tego Intela, procesory są porównywalne, i5 może troche szybszy w grach. Ryzen jest dobry ale nie jest to jakiś wielki killer, trzeba poczekać jeszcze parę miesięcy ew. na Zena 3 lub LGA1200.

 

No właśnie...Na słupkach wygląda to wszystko ładnie, pięknie na korzyść Ryzena (prawie wszystkie programy) i wydaje się to bardziej przyszłościowy zakup ze względu na więcej wątków niż w intelu. I podstawka AM4 o ile wiem na dłużej pozostanie. Ogólnie na papierze same plusy. Ale im więcej czytam ten temat i podobne, to wydaje mi się, że z dwojga złego ważniejszy jest święty spokój. ;)

 

Jutro podejmę ostateczna decyzję :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz, to wstrzymaj się z wymianą do przyszłego roku.

Wejdą nowe intele z większą ilością rdzeni i wątków w każdym segmencie i masz zestaw na kilka lat.

Jak dla mnie, ryzeny są zbyt problematyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jak oni ogarną temperatury w intelach, skoro dołożą rdzeni?

 

9900k już się gotuje, wyobraźcie sobie jeszcze mocniej wyżyłowany 10/20... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz, to wstrzymaj się z wymianą do przyszłego roku.

Wejdą nowe intele z większą ilością rdzeni i wątków w każdym segmencie i masz zestaw na kilka lat.

Jak dla mnie, ryzeny są zbyt problematyczne.

 

A miałeś kiedyś Ryzena? :) Dla mnie problematyczny był I5-8400 z jego mikroprzycięciami. Problemy (oprócz Novi-ego) to mają tylko ludzie, którzy z procka wyciskają ostatnie soki. Co więcej, 100% problemów jest pod Win10 (ja korzystam z Win7 i nie mam kompletnie problemów z prockiem). A jak sobie odpalam Win10, to wykres temperatur zaczyna szaleć - choć dalej jest stabilnie i jak na to nie patrzę, to mam święty spokój :). Ale odpowiedz - z ciekawości - miałeś kiedyś Ryzena? Czy wypowiadasz się o problemach z Ryzenem jako użytkownik Intela? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jak oni ogarną temperatury w intelach, skoro dołożą rdzeni?

 

9900k już się gotuje, wyobraźcie sobie jeszcze mocniej wyżyłowany 10/20...  :E

Tylko że 9900k na 5GHz ma temperatury jak Ryzen 3900X z PBO...zena ratuje kaganiec TDP/EDP. Szkoda mi AMD że tak żyłują tego procka, boost nie rośnie tylko rosną wachania...

Po delidzie 9900K już całkowicie ucieka AMD, pierwsze sztuki rewizji P0 można ładować po 5.2-5.3GHz na AiO.

 

Intel ma zwalony design na HEDT bo po prostu wzięli Xeona, pierwsze co to muszą wywalić mesh i coś zrobić z deltą miedzy rdzeniami po 20-25*C.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po dłuższej sesji gamingowej, pc się nie zresetowal, ale zaczyna się pojawiać coś niepokojącego. Otóż miałem raz trzask w słuchawkach i minimalnego laga w grze, lag to akurat może przez neta . Ale ten trzask trochę mnie martwi . Jeszcze niedawno na tej płycie nie miałem ani razu trzasku, parę dni temu pojawił się na stock + xmp, teraz pojawił się na oc. Oczywiście whea nie miałem ani razu. Jest za wcześnie by świętować, bo jednak na samym początku pc śmigal z tydzień może 10dni oc i miałem tylko jeden reset, potem sytuacja identyczna, a teraz to już miałem resety codziennie praktycznie. Jak ustawiłem stock to resetoe nie było ale znowu jakieś anomalia z dźwiękiem się pojawiały i scinki w grach . Najprawdopodobniej od samego początku broil u mnie procesor , i podejrzewam że inny egzemplarz nawet na moim ex tomahawku by śmigal jak złoto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że 9900k na 5GHz ma temperatury jak Ryzen 3900X z PBO...zena ratuje kaganiec TDP/EDP. Szkoda mi AMD że tak żyłują tego procka, boost nie rośnie tylko rosną wachania...

Po delidzie 9900K już całkowicie ucieka AMD, pierwsze sztuki rewizji P0 można ładować po 5.2-5.3GHz na AiO.

 

Intel ma zwalony design na HEDT bo po prostu wzięli Xeona, pierwsze co to muszą wywalić mesh i coś zrobić z deltą miedzy rdzeniami po 20-25*C.

 

Tak, tak, deliduj sobie lutowanego cepa :E

 

Wykonalne ale bardzo ryzykowne, o wiele bardziej aniżeli przy serii z glutem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...