Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Komp włączony od 8 do teraz, 0 resetu. Trzaski pojawiły się z 3 razy nie więcej, jakieś nie mocne. Whea i kernel nie pojawia się w podglądzie zdarzeń . Gta 5 włączone od około 9 do 18 , potem muzyka na yt i od około 19.30 sesja w apexa, do przed 10 minut . Po takim zachowaniu pc , co można wywnioskować? Przypomnę, że teraz mam przełożone gpu w dolny slot i dzięki temu te błędy znikły. Nie widzę jeszcze nawet bety z agesa 1.0.0.4 bo bym wrzucił i zobaczył czy pc się przestanie resetowac, jak mam kartę w normalny slocie.

 

To mi wyglada bardziej na zwalony BIOS niz CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem - trochę się zawiodłem.

 

Nic dziwnego... single core test 482, kiedy 3600 wbija mi 491. Niestety, potwierdza się, że w single core te ryzeny to jeden pies, czy masz 3600, czy 3900x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mi wyglada bardziej na zwalony BIOS niz CPU.

 

Oki, jeśli jednak się okaże, że aktualizacja biosu usunie błędy, a jednak pc będzie się resetował, to będzie wina cpu? Żeby jeszcze bardziej dociążyć cpu, to dobrym pomysłem będzie wrzucenie dysku m2 w górny slot? Ten górny to chyba korzysta z linii cpu ?

Mam leżeć dysk jakiś patriot m2 , 16/32gb taki bardzo krótki, pewnie do dociążenia procka się nada ? To jest dysk na pci-x co to za wynalazek? PL32GPEPCSSDR

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wgrałem ten bios 1202 i mi błędy whea chyba na dobre zniknęły w końcu. Zostawiam sobie procka na sztywno, przy 1.35V maks stabilny to u mnie 4175 Mhz i daje to 100 pkt lepszy wynik w cinebenchu niż stock. U mnie boosty są słabe i do 3950 dobijał fabrycznie na wszystkich rdzeniach. Single core też mi tylko do 4150 boostował. Nawet jeżeli napięcie nie spada, to mnie to specjalnie nie przeraża, mój 7700K prawie 3 lata latał na stałym napięciu i problemów nie stwierdziłem.

 

Ogólnie po tygodniu żadnych krytycznych problemów nie stwierdziłem, tylko płyta i soft asusa mi się nie podoba.

Edytowane przez Mackay22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego... single core test 482, kiedy 3600 wbija mi 491. Niestety, potwierdza się, że w single core te ryzeny to jeden pies, czy masz 3600, czy 3900x.

 

A no bo cały test mieliło na najsłabszym CCXie z Ryzena 3600 stąd ten wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy gear mode down obniża wydajność w dużym stopniu względem 1t? Jaka jest zasada jak chodzi o wydajność? 1t>gmd>2t czy jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Geardown to 1.5T mniej więcej. Wydajność za wiele niższa nie jest, za to jest dużo stabilniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geardown to 1.5T mniej więcej. Wydajność za wiele niższa nie jest, za to jest dużo stabilniej.

Czyli na 2t stabilność jest jeszcze wyższa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Powinno tak być, wszak im luźniejszy timing tym większa stabilność. Ale 2T bym nie zalecał jednak, lepiej geardown używać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze od konkretnego ramu.

Np na gear down mode 2t mogłem na micronach e-die puścić niżej timingi, co skutkowało 1ns niższym opóźnieniem w aidzie niż 1t na max ściśniętych timingach. Na razie testowałem na ryzenie 1600, na 3600 nie walczyłem o jak najlepsze wyniki oc ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo właśnie testuje mniejsze timingi. Zjechałem z 86 domyślnego na 58 oraz trfc z 688 na 570. 1000% w memteście pod windows i 0 błędów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - szybka pomoc potrzebna. Mam okazję zamienić swoje Predatory 4x8GB 3200CL16 na Predatory 2x16GB 3600CL17 (HX436C17PB3K2). Koleś ma threadrippera 2920X i teoretycznie obaj bylibyśmy zadowoleni - ja miałbym szybsze pamięci i możliwość rozbudowy do 64GB w razie czego, on - Quad Channel. Brać? (na TH piszą, że te 2x16 są na Szajsungach B-die).

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie wiem...

 

3200MHz = 0.31ns; CL16 = 4.96ns

3600MHz = 0.27ns; CL17 = 4.59ns

 

Teoretycznie powinno byc nieco szybciej, aczkolwiek Ryzen woli podobno parzyste CL, wiec zeby sie nie okazalo ze skonczysz z 3600 CL18, a to by oznaczalo ze wyjdzisz praktycznie na zero...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkich płytach skraca posta na 1.0.0.4 nawet na X370 co bardzo cieszy.

To u mnie będzie ujemny chyba :E

 

A co do benchów to miałem 4811 w Cinebench z wyłączonym PBO i boostem do 4000 MHz offset -0,05V. W single boost do 4360 Mhz, ale nie chciało mi się czekać na wynik :E.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę spać więc to idealny czas na to by katować nowy nabytek. Zgodnie ze wcześniejszymi sugestiami ustawiłem offset -0.1V. W dalszym ciągu wynik jak i boost bez zmian. Gigabyte coś zepsuł i nie umie tego naprawić. Za to za sugestią jednego z użytkowników forum ze śmiesznymi obrazkami postanowiłem dokonać OC pojedynczych CCXów. I tak metodą prób i błędów i wielogodzinnych testów udało mi się dojść do takich oto wyników

 

6XOamAr.png

 

Jednym słowem - trochę się zawiodłem. Nie miałem szczęścia w loterii silikonowej albo najzwyczajniej w świecie ogranicza mnie moja płyta. Aczkolwiek względem stocka udało się podbić wynik o około 500 punktów. Mam nadzieje że wraz z nadejściem nowej Agesy uda się naprawić PBO :thumbup:

 

jak dokładnie osiągnąłeś ten wynik 7300 pkt?

Ja na stock łapię 7 150 około i nie zamierzam dla jakiś 150 pkt robić OC, ale ciekawi mnie jak to osiągnąłeś? Wcześniej miałeś 6800 pkt pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień na plus dla drugiego slotu pci, parę godzin komp pracował, 0 restartu czy innych anomalii. Jutro zaprawa w boju , i prawdziwy test , bo planuje pograć parę godzin więc zdam relację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

novi tylko podobne objawy miałeś na innych płytach nie? to jak może być to slot na obecnym mobo :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi Tyle, że to trochę lipa - max gen3 x4. I tak naprawdę dalej nie wiadomo gdzie leży problem. Czy w uwalonych liniach PCIe w CPU, czy w płycie głównej, czy w BIOSie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

novi tylko podobne objawy miałeś na innych płytach nie? to jak może być to slot na obecnym mobo :hmm:

 

 

Nie ukrywam, na tomahawku również miałem random resety pc. Dodatkowo w grach miałem artefakty i zakłócenia dźwięku. Teraz zakłócenia dźwięku pojawiły się minimalne na asusie , a na stock cpu + ram xmp zakłócenia audio zaczęły się pojawiać parę dni temu.

Drugi slot pcie obsługuję grafikę z linii chipsetu płyty głównej, a nie z procesora, więc procesor jest odciążony, i jak się teraz nie sypię to są 2 opcje. Uwalony procek, lub problem z biosem/płytą główną (w co szczerze wątpię). Na tomahawku też miałem problem z grafiką, magicznie zaczęła pokazywać jakieś artefakty, ale tylko i wyłącznie na ryzenie 3600, po zamontowaniu ryzena 1600 arty zniknęły, tak samo jak po zmianie płyty. Wyjdzie bios z agesą 1.0.0.4 co już definitywnie usunęła whea na asusach, wrzucę go, przełożę kartę w normalny slot i zobaczę. Dodatkowo przydałoby się, abym dorzucił dysk nvme w górny slot m2, dociążę dodatkowe linie cpu, i jak coś jest z nim nie tak, to jeszcze częściej zacznie się sypać, co tylko potwierdzi moje przypuszczenia.

 

 

@novi Tyle, że to trochę lipa - max gen3 x4. I tak naprawdę dalej nie wiadomo gdzie leży problem. Czy w uwalonych liniach PCIe w CPU, czy w płycie głównej, czy w BIOSie.

 

 

Bios do asusa, ma być na dniach, więc jakoś wytrzymam. Trochę za dużo wspólnych problemów miałem na 2 płytach głównych, i raczej to kwestia mojego procka, nie płyty czy biosu. Prawdopodobnie na innym egzemplarzu cpu, mój tomahawk śmigałby jak złoto, a tak musiałem trochę dołożyć do płyty głównej, żeby teoretycznie pozbyć się definitywnie problemu. Te resety nabrały na silę. Na początku pojawiały się raz na 7/10 dni , parę dni temu, zacząłem mieć je codziennie , nawet parę razy dziennie . Parę osób posiada identyczną lub podobną płytę do mnie i szczerze, nie mają tych anomalii , jedynie w podglądzie zdarzeń mają wpisy takie jak ja, ale nie skarżył się nikt, że ma jakieś resety, trzaski audio.

Prześledziłem forum asus rog, i niestety w 75% przypadków takie anomalia naprawiła wymiana procka. Jedna osoba miała nawet takiego pecha, że dopiero 3ci egzemplarz działał prawidłowo.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi: Jakie plyty przerabiales? Zamow w koncu tego procka i sprawdz...

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta pod 3700X jak najtańsza, która jednak bez problemu utrzyma maksymalny boost i nie będzie jakichś cyrków z bootowaniem? Żadnego OC nie planuje, jedynie może RAM spróbuje pogonić na 3600 MHz. Coś na B450/X470? Mam ok. 1900/2000 zł na 3700X + płytę, co byście polecili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo już jak najlepiej ustawić te procesory? Automatyczne ustawienia czy lepiej stały zegar? Ewentualnie te PBO i autooc?

 

Płyta pod 3700X jak najtańsza, która jednak bez problemu utrzyma maksymalny boost i nie będzie jakichś cyrków z bootowaniem? Żadnego OC nie planuje, jedynie może RAM spróbuje pogonić na 3600 MHz. Coś na B450/X470? Mam ok. 1900/2000 zł na 3700X + płytę, co byście polecili?

MSI b450 z dopiskiem MAX. Każda będzie działać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może opiszę moją przygodę od początku z ryzenem 3600.

 

Ryzen przyjechał, zamontowałem go na msi b450 tomahawk, pierwszy dzień na siłę walczyłem z oc ramu, niestety bezskutecznie, ustawienie ramu powyżej 3533mhz powodował bootlopy płyty, lub problem z cold startem. Ale do tego doszedłem po paru dniach.

Ustawiłem ram na 3533mhz cl14, testy stabilności zaliczone, procek na sztywno był albo 4.1ghz albo 4.2ghz nie pamiętam dobrze, wszystko działało fajnie , po paru dniach miałem jeden reset (taki jak na aktualnej płycie). Nie miałem żadnego artefaktu , trzasku w słuchawkach z zmutowanym dźwiękiem.

 

Minęły około 2-3 tygodnie i naglę pojawiły się trzaski w słuchawkach i artefakty podczas gry. Trzaski na początku występowały tylko raz na godzinę czy coś takiego, z czasem pojawiały się parę razy na minutę, artefakty pojawiały się losowo też dość często. Kombinowałem sporo sterowniki/ustawienia windowsa/ bios / oc/stock anomalia były.

Po zamontowaniu ryzena 1600, na tym samym windowsie , sterownikach i reszcie hardware anomalia znikały.

 

Zamówiłem gigabyte b450m ds3h , zamontowałem ryzena 1600, zaktualizowałem bios, w międzyczasie pograłem z godzinkę na tym stuffie. Przełożyłem procesor na docelowy , czyli ryzena 3600 pc odpalił od strzała, wszedłem do windowsa, odpaliłem grę, żeby wykluczyć anomalia, i mam wrażenie że raz miałem zamulony dźwięk i trzask (procek,ram stock), ale ręki sobie uciąć nie dam, bo w głowie miałem tylko to byle wszystko działało. Artefaktów nie miałem na tej płycie. Wyłączyłem pc, wszedłem do biosu, żeby się z nim zapoznać, wyszedłem bez zapisywania, pc uruchomił się do okna logowania, nacisnąłem wyłącz. Przychodzę po paru godzinach, chcę uruchomić pc a tam czarny ekran, 0 obrazu. Przerabiałem patenty na zbrickowaną płytę, u mnie nie pomogło, podejrzewam że płyta padła, akurat pech.

 

W determinacji zamówiłem x570 od asusa, tą co mam w sygnaturce , wszędzie się czytało, że asrock/gigabyte i asus, są najmniej problematyczne jeśli chodzi o ryzeny 3xxx, więc zamówiłem taką, która najbardziej mi odpowiadała w najniższym budżecie. Złożyłem pc - uruchamiam a tam pc z niewiadomych mi powodów ładuję windowsa po 10-15 minut, strzeliłem formata i zaczął się uruchamiać w 20sek do pulpitu. Wziąłem się za oc , procesor sztywno + ram 3533mhz pc działał tak około 7-10 dni , bez najmniejszego problemu, 0 resetu, 0 bsoda , 0 ścinki, czy anomalii z dźwiękiem/gpu. Wersja windowsa po formacie to 1709 , zaktualizowałem windowsa do najnowszego i już po paru minutach dostałem reset w idle. Pokombinowałem, planami zasilania, w biosie itp i wyeliminowałem ten problem. Skorzystałem z kalkulatora i podkręciłem ram na 3733mhz, musiałem skorygować parę ustawień, żeby ram działał na tej częstotliwości, udało się, testy stabilności zaliczone, pc działał kolejne parę dni bez resetu, po czym się jeden pojawił. Uruchomiłem ponownie pc, po paru minutach kolejny reset, więc wszedłem do biosu, ustawiłem wszystko stock+ wybrałem ram xmp, włączyłem pc i znów po 1 meczu w apexie reset. Zresetowałem bios zworką, nic nie dotykałem, cały wieczór pc działał oki. Na drugi dzień rano (chyba była to niedziela nawet), chciałem rzeźbić w ramie, bo myślałem, że coś mi go wysypuję. Puściłem tm5, memtest , occt , prime95 pc stabilny, więc zostałem na tym samym profilu podkręcania, pc znowu działał parę dni bez zarzutu, po czym sytuacja się powtórzyła, zrobiłem jak chwilkę wcześniej opisałem, i znowu działał oki. Jakoś w tym tygodniu co był , resety zaczęły pojawiać się częściej, miałem codziennie, aż się wkurzyłem i zacząłem sprawdzać co się dzieje na xmp i stock ramie, z prockiem ustawionym na stock.

 

Ustawiłem procesor stock+ ram xmp, pograłem około 1-2h było oki, zostawiłem pc w idle na około 2-3h , wróciłem zaczęły się pojawiać anomalia dźwięku, trzaski , dźwięk taki jakiś zamulony, artefaktów nie stwierdziłem. Zresetowałem pc, wszedłem do biosu, ustawiłem ram na stock, przeklepałem 3200mhz cl16 ręcznie, wedle tego co sugerowało xmp, włączyłem grę , zacząłem mieć ścinki w grze, jakbym miał lagi, reset routera, nie pomógł. Wchodzę na speedtest, mam 8 pingu , loss 0% 50mb up / 5 down czyli idealnie jak moje łącze mieć powinno, wszedłem do biosu, wczytałem profil 3733mhz ram, ścinki w grze znikły. Przetestowałem totalny stock , gra też nie była najprzyjemniejsza, odczuwałem jakieś ścinki jakby mnie lagowało i coś z dźwiękiem jakby się działo, nie były to takie jawne trzaski, ale takie minimalne, jakbym miał nadłamany przewód od słuchawek i by na chwilę przerywało. Przełożyłem kartę graficzną w dolny slot, jak na razie 3ci dzień, katuję go grami, zostawiam włączone jak mnie nie ma w domu, żeby mi się pc resnął i nic z tych rzeczy, pc działa jak na razie oki. Karta idzie x4 i wydajność karty jest słaba , ale dla testu posiedzę jeszcze parę dni. Oczywiście mam teraz ustawione jak w sygnaturce.

 

Wykluczam uszkodzenie reszty komponentów, miałem je przed zakupem ryzena 3600, używałem, nie miałem najmniejszego problemu, przyszedł ryzen 3600 pojawiły się jakieś dziwadła. To samo tyczy się tomahawka, którego miałem od stycznia 2019r, teraz ma go mój przyjaciel, razem z moim ex ryzenem 1600, pc śmiga jak złoto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat MSI mialy najwiecej problemow na starcie. O Asusie sie nie wypowiem, a ze GB padl to powiedzialbym, ze sie trafil poprostu jakis wadliwy egzemplarz.

Anyway widze 2 opcje - albo CPU, albo BIOS. LEca WHEA a nie powinny bo AGESA 1.0.0.3ABB miala to rozwiazac. U czesci osob pomoglo u czesci nie. 1.0.0.4 ma to iby definitywnie rozwiazac - moze to Twoj problem? Jesli nie, to zostaje juz chyba tylko CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...