Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Też wyszedłem z tego założenia, że płyta broi, dlatego ja wymieniłem. Ale teraz na x570 pojawiły mi się podobne anomalia i już śmiem wątpić, że w moim przypadku pomoże bios . Sporo osób ma Asusy , czy na tym forum , czy na innym , ale chyba nikt nie ma takich anomalii jak ja, albo nikt się tym głośno nie chwali. Na forum Asus rog parę osób wgrało betę z agesa 1.0.0.4 ,i bledy whea znikły, niestety na chwilę obecną do mojej płyty nie ma chyba jeszcze bety dostępnej do pobrania, na razie wyszła tylko na strixy i Hero.

 

 

Na forum Asus rog przeczytałem około 50stron i jeden przypadek jakby podpasowal do mojego. Nic użytkownik nie wspominał o problemach z dźwiękiem, ale miał random resety, bez bsoda czyli tak jak ja , po zdemontowaniu dysków m2 resety zaczęły pojawiać się zdecydowanie rzadziej. Wymienił dysk , wymienił zasilacz , wymienił płytę na wyższy model Asusa, problem miał ten sam . Wysłał cpu na rma, przyszedł drugi egzemplarz i problem znikł. Dlatego chciałbym dorzucić dysk m2 i zweryfikować czy resety będą częstsze itp, co by tylko mnie utwierdziło w tym, że jednak mam uszkodzony procesor. Mogę go wysłać na rma, bo jednak przez sklep xtreem taka wymiana procka potrwa zdecydowanie dłużej, niż przez rma. Ma ktoś doświadczenie z rma amd ? Ile czasu mniej więcej zajmuje taka reklamacja ?

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo już jak najlepiej ustawić te procesory? Automatyczne ustawienia czy lepiej stały zegar? Ewentualnie te PBO i autooc?

 

 

MSI b450 z dopiskiem MAX. Każda będzie działać

Lepiej oczywiscie ustawic manualnie zegary i napiecie. Czesto poswiecenie 100mhz na zegarze skutkuje sporo nizszym poborem vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 3666 Mhz pojawiły się wczoraj trzaski audio podczas obciążenia (granie + stream + włączona muzyka + Teamspeak). Zszedłem wieczorem z pamięcią do 3600 Mhz i wszystko ucichło. Widocznie taka sztuka procka, bo u mnie OC pamięci kończy się na 3666 Mhz i nie jest to wina pamięci. Przy 3733 Mhz procesor już się dławi i wyniki w Cinebench 20 lecą na łeb, na szyję, mimo że AIDA pokazuje w wynikach, że pamięć jest nieźle podkręcona i co ważne, wstępnie stabilna.

 

Natomiast co do resetów to wygląda, że sprawę rozwiązuje wyłączenie opcji Cool'n'Quiet oraz Global C-State Control w BIOS (trzeba ustawić DISABLED), jeżeli ktoś ma procka ustawionego na sztywno. Od momentu wyłączenia tych funkcji restartu nie uświadczyłem, a minęło już ok. 35 godzin pracy komputera przez ostatnie parę dni. Wcześniej też restartów nie miałem, a pojawił się on właśnie w momencie gdy zachciało mi się te funkcje ponownie włączyć, żeby procek od czasu do czasu schodził z napięciami w dół mimo ustawienia na sztywno zegarów. No i tak procek odpoczywał, że się z przysypiania resetował :lol2:

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co posiadaja 3700X, mozecie napisac srednio na jakim napieciu lata ten cpu przy nastawach na sztywno 4,3Ghz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 3666 Mhz pojawiły się wczoraj trzaski audio podczas obciążenia (granie + stream + włączona muzyka + Teamspeak). Zszedłem wieczorem z pamięcią do 3600 Mhz i wszystko ucichło. Widocznie taka sztuka procka, bo u mnie OC pamięci kończy się na 3666 Mhz i nie jest to wina pamięci. Przy 3733 Mhz procesor już się dławi i wyniki w Cinebench 20 lecą na łeb, na szyję, mimo że AIDA pokazuje w wynikach, że pamięć jest nieźle podkręcona i co ważne, wstępnie stabilna.

 

Natomiast co do resetów to wygląda, że sprawę rozwiązuje wyłączenie opcji Cool'n'Quiet oraz Global C-State Control w BIOS (trzeba ustawić DISABLED), jeżeli ktoś ma procka ustawionego na sztywno. Od momentu wyłączenia tych funkcji restartu nie uświadczyłem, a minęło już ok. 35 godzin pracy komputera przez ostatnie parę dni. Wcześniej też restartów nie miałem, a pojawił się on właśnie w momencie gdy zachciało mi się te funkcje ponownie włączyć, żeby procek od czasu do czasu schodził z napięciami w dół mimo ustawienia na sztywno zegarów. No i tak procek odpoczywał, że się z przysypiania resetował :lol2:

 

Wszelkie opcje oszczędzania energii mam na off, w biosie, w Windowsie, erp włączone na 5 . Jak miałem on, to miałem randomowe resety , nawet w idle i przeglądarce:). Czytałem różne poradniki/ wskazówki, poustawialem wszystko tak, jak na różnych forach sugerowali, nawet siedziałem na forum amd i czytałem o tych random resetach. No cóż, ujrzałem tylko ile osób wysłalo swoje cpu na rma lub zwróciło do sklepu , a wina leżała w samym cpu . To nie 2-3szt ale zdecydowanie więcej.

 

U mnie wyniki się poprawiają jeśli chodzi o ram 3600mhz vs 3733mhz , nie tylko w aidzie , ale i w benchmarkach i cs go .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co posiadaja 3700X, mozecie napisac srednio na jakim napieciu lata ten cpu przy nastawach na sztywno 4,3Ghz?

Ale masz na myśli 4.3ghz i napięcie auto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hindusi już testują 3500,3500x, jeśli nie zaszaleją z ceną u nas, to szykuję się spoko procek za 500 cebulionów :cool: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale masz na myśli 4.3ghz i napięcie auto?

Napiecie na sztywno, jakie widelki :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiecie na sztywno, jakie widelki :hmm:

Łooo panie, mój aby być w 100 stabilnym na 4.3ghz potrzebuje sztywne 1.47v w bios, czyli pod windows działa między 1.44 a 1.462

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hindusi już testują 3500,3500x, jeśli nie zaszaleją z ceną u nas, to szykuję się spoko procek za 500 cebulionów :cool: .

Na Ali już jest do kupienia za ~163 $ :kwasny:

AMD-Ryzen-5-3500X-R5-3500X-3-6-GHz-Six-Core-Six-Thread-CPU-Processor-7NM.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 500 nie ma co liczyć, prędzej 600-650zł będzie kosztował ten nowy procek.

 

Drugi slot pcie wyeliminował mi błąd w podglądzie zdarzeń sata, dotyczący cruciala m500 :hmm:

Właśnie szperam w dzienniku zdarzeń i tak to wygląda. Dodam, że od około 3-4 dni dopiero mam kartę przełożoną w drugi slot.

 

 

afb452bad86b6889.jpg

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już byś z pięć razy ten CPU wymienił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że ja tydzień nie mogę być bez pc, używam dość duże programy do swojej pracy, 2-3 dni bym ogarnął bez pc, ale dłużej niestety nie dam rady. A nie będę specjalnie do laptopa kupował dysku 500gb sata, żeby sobie przerzucić programy, na czas wymiany cpu. Jeszcze jakbym miał nvme w lapku, to bym sobie kupił taki dysk, przerzucił programy i włożył do lapka na ten czas, a tak jestem pomiędzy młotem a kowadłem. Albo kupuję awaryjnie innego ryzena na czas gwarancji i go zwracam, aż mój wróci z gwarancji. Akurat ostatnimi czasy mam słabszy okres finansowy i nie mam leżeć nawet wolnych 500zł , żeby wyłożyć na jakąś część do pc. Jakbym nie potrzebował pc, to bym bez zastanowienia odesłał cpu już jakiś czas temu, jak zacząłem mieć podejrzenia co do jego poprawnego działania, a tak to niestety, leże i kwiczę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że ja tydzień nie mogę być bez pc, używam dość duże programy do swojej pracy, 2-3 dni bym ogarnął bez pc, ale dłużej niestety nie dam rady. A nie będę specjalnie do laptopa kupował dysku 500gb sata, żeby sobie przerzucić programy, na czas wymiany cpu. Jeszcze jakbym miał nvme w lapku, to bym sobie kupił taki dysk, przerzucił programy i włożył do lapka na ten czas, a tak jestem pomiędzy młotem a kowadłem. Albo kupuję awaryjnie innego ryzena na czas gwarancji i go zwracam, aż mój wróci z gwarancji. Akurat ostatnimi czasy mam słabszy okres finansowy i nie mam leżeć nawet wolnych 500zł , żeby wyłożyć na jakąś część do pc. Jakbym nie potrzebował pc, to bym bez zastanowienia odesłał cpu już jakiś czas temu, jak zacząłem mieć podejrzenia co do jego poprawnego działania, a tak to niestety, leże i kwiczę .

Może najpierw spróbuj kupić taki sam i potestować dwa tygodnie. Znaczy jak się nie wysypie to ten aktualny jest uwalony i wtedy albo jesteś w porządku i ten nowy odsyłasz a stary idzie na RMA z tym że masz pewność iż jest uszkodzony lub zachowujesz się jak świnia i ten stary oddajesz jako 2 tygodniowy zwrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam na uwadze zakupić inny egzemplarz ryzena 3xxx, ale na razie z w/w powodu muszę się z tym wstrzymać. Ale przed rma, chciałem tak zrobić, przetestować na innym egzemplarzu. Do tego czasu wyjdzie nowy bios na asusa, zobaczę co mi w dzienniku zdarzeń pozostanie i ewentualnie co po zmianie procka się w nim zmieni, to może dawać pewien podgląd na to czy będzie dobrze czy nie, bo z tym resetem może być tak, że do 2 tyg nie będzie go, a potem się pojawi. Chociaż, zobaczę stock+xmp i czy mam jakieś zakłócenia audio, jak znikną to można podejrzewać, że problem został rozwiązany.

 

Nie, nie, aktualnego egzemplarza nie oddam na 14 dniowy zwrot, mimo, że by to rozwiązało problem i najkrócej trwało, ale jestem za stary i za uczciwy na takie machlojki . Może jakbym miał 16 lat, to bym coś takiego odwalił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dokładnie osiągnąłeś ten wynik 7300 pkt?

Ja na stock łapię 7 150 około i nie zamierzam dla jakiś 150 pkt robić OC, ale ciekawi mnie jak to osiągnąłeś? Wcześniej miałeś 6800 pkt pamiętam.

 

OC poszczególnych CCXów

 

CCX1 - 4400 MHz

CCX2 - 4325 MHz

CCX3 - 4175 MHz

CCX4 - 4225 MHz

 

1.325V i LLC na Turbo.

 

Udało się wykręcić ponad 7500 w jednym z testów z wyższymi taktami ale przy OCCT komputer wyłączył się po 20 minutach testu OCCT więc lipa.

 

Edit// Zapomniałem że wszystkie testy były przeprowadzone na Windowsie 10 1607 bo pomyliłem pendrajwy :lol2: :lol2:

 

Zaktualizowałem do wersji 1903 i na tych samych taktach wynik to już okolice 7600 i 510 pkt w teście jednowątkowym. W końcu jest przyzwoicie. Jestem zadowolony. Teraz spróbuję podkręcić pamieci :E

 

JTZ1wrZ.png

Edytowane przez pijacka_czkawka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co posiadaja 3700X, mozecie napisac srednio na jakim napieciu lata ten cpu przy nastawach na sztywno 4,3Ghz?

 

u mnie na 4.350 mam w biosie 1.35

podczas grania spada jest ok 1.344-1.350 i nic sie nie sypie, ale jak odpale cinebench to wtedy na moment spada na 1.337 i zwiecha bo juz za malo.

nie zwiekszalem mimo to bo cinebencha nie odpalam codziennie, podczas grania jest stabilnie obecnie wiec mi styka.

hwinfo od ja wiem 5 dni zadnym bledem juz nie sypie, samo sie naprawilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czym podważyć procesor żeby wyszedł z socketu ? Jutro mam swojego odesłać, ściągnąłem Grandisa, wajcha do góry, ale procek nie chce wyjść, gdy łapie go z góry za krawędzie, a nie chce pogiąć pinów. Próbowałem też delikatnie obracać płytę na druga stronę, ale nie chce "wypasć"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niczym bym nie podważał - nawet procesory z lekko wygiętymi pinami, które potrzebują pomocy by wejść, nie mają problemu by wyjść.

 

Wajcha na pewno w pełni do góry?

Powinna być prostopadle do powierzchni płyty. Chwilę przed tym podczas otwierania powinieneś poczuć przeskok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi: Wez poprostu zamow jakiegos Ryzena 3000 i sprawdz CPU. Zakonczmy juz ta epopeje. Tak bedzie najszybciej i najprosciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jeżu, wajcha jednak nie była w pełni prostopadle i nie było przeskoku, a wprawę z AMD mam żadną ;)

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi się ciekawie,

Ryzen 5 3500 OC vs Core i7 3770K OC vs Ryzen 5 3600 OC vs Core i7 4770K OC

Fake kanal.... :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy podkręcanie pamięci podwyższa automatycznie Vcore?

 

Ustawiłem sobie bezpieczne i lamerskie 2800 MHz 16 16 16 36 56 na 1.30V dla RAM... i w sumie nie wiem jak było wcześniej, ale trochę to wkurza, że napięcie CPU (SVI2) nadal siedzi na 1,4V w grach opartych na jednym rdzeniu, np. ETS2... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...