Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma pomiaru temperatury ale założenia są proste:

- wentylator na RAM mocno zbija temperaturę (-10*C), czujnik sam z siebie i tak jej nie zbije. Koszt 50-100pln https://www.komputronik.pl/product/247615/g-skill-turbulence-iii-memory-cooler.html

- wyższe napięcie w codziennej pracy nie podbije tak temperatury jak HCIpuszczony na całą noc.

- 60*C i tak na pamięciach nie wykręcisz :)

- wywalenie HCI po kilku godzinach testów prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem temperatury i spadkiem stabilności przez temperaturę.

 

 

Podstawą do szaleństwa jest raczej nawiew na kościach a nie sam czujnik. U mnie niestety nie ma jak go zamontować, a chętnie bym sobie dokupił. Zostaje rozważyć opcję zwodowania modułów w moim przypadku ;)

 

Podziękował za inf. :D pamięci kupione na proshop czy tak jakoś :P cena 300pln więc nie jest źle jeżeli to normalne kostki szajsunga

 

za 300pln to raczej normalnych bdie się nie kupi. Niestety ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1.42 i GD off przy 3800, SoC 1.096 (drugi czujnik pokazuje 1.087), tRFC 298 :E

Nie wiem czy na T-top dałbym rade aby to miało dobrą wydajność. Chyba, że ustawić tylko pod aide ale mieć wywalone na wydajność w grach to wtedy też mogę :P Napięcia odczytuj z SVI czy jak to się tam nazywa te są prawidłowe.

 

Podziękował za inf. :D pamięci kupione na proshop czy tak jakoś :P cena 300pln więc nie jest źle jeżeli to normalne kostki szajsunga

Jak jest 4 z przodu to normalne b-die. Nie wiem jak je trafiłeś ale ja rok temu nie dałem rady ich namierzyć na terenie europy :E i skończyłem z aframi. Tylko czujki nie mają a ta się przydaje ja dlatego dałem cooler bo patrioty też nie mają. No ale te timingi które mi chodzą a są ciasne to nawet nawiewu nie potrzebują do 1.45v jednak wolałem nie drapać się po głowie, a cooler jest tani jak barszcz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pomiaru temperatury ale założenia są proste:

- wentylator na RAM mocno zbija temperaturę (-10*C), czujnik sam z siebie i tak jej nie zbije. Koszt 50-100pln https://www.komputronik.pl/product/247615/g-skill-turbulence-iii-memory-cooler.html

- wyższe napięcie w codziennej pracy nie podbije tak temperatury jak HCIpuszczony na całą noc.

- 60*C i tak na pamięciach nie wykręcisz :)

- wywalenie HCI po kilku godzinach testów prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem temperatury i spadkiem stabilności przez temperaturę.

 

 

Podstawą do szaleństwa jest raczej nawiew na kościach a nie sam czujnik. U mnie niestety nie ma jak go zamontować, a chętnie bym sobie dokupił. Zostaje rozważyć opcję zwodowania modułów w moim przypadku ;)

 

 

 

za 300pln to raczej normalnych bdie się nie kupi. Niestety ;)

Być może tak jest ,nie mówię że nie,człowiek od którego zostały kupione nabył je miesiąc temu nówki z tego co mówił na z390 z miejsca bez zbednych zabaw z automatu ruszyły na 3600mhz po czasie trafił na jakieś promo 32gb jakiś gskili 4400 więc kupił a te w ludzi bez zbednego wnikania.Jak za te 300 papirowych polskich z pewną gwarancją i nawet niech namiastka b-die to myślę że źle nie jest a jak będzie to się zobaczy

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aa jak uzywki to mogą być tam normalne Bdie, jeśli nowe były droższe o jakieś 200-300pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pomiaru temperatury ale założenia są proste:

- wentylator na RAM mocno zbija temperaturę (-10*C), czujnik sam z siebie i tak jej nie zbije. Koszt 50-100pln https://www.komputronik.pl/product/247615/g-skill-turbulence-iii-memory-cooler.html

- wyższe napięcie w codziennej pracy nie podbije tak temperatury jak HCIpuszczony na całą noc.

- 60*C i tak na pamięciach nie wykręcisz :)

- wywalenie HCI po kilku godzinach testów prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem temperatury i spadkiem stabilności przez temperaturę.

 

 

Podstawą do szaleństwa jest raczej nawiew na kościach a nie sam czujnik. U mnie niestety nie ma jak go zamontować, a chętnie bym sobie dokupił. Zostaje rozważyć opcję zwodowania modułów w moim przypadku ;)

 

 

 

za 300pln to raczej normalnych bdie się nie kupi. Niestety ;)

 

Ty to masz chociaż jakąś możliwość montażu tych helikopterów do ramu, a co ja mam powiedzieć :D ? moduł w 2 slocie jest pod radiatorem noctuy praktycznie, jedynie mogę kupić jakieś slimy wentyle 40mm-60mm ale nie grubsze niż 1cm, bo więcej miejsca nie mam, i zamocować na druta nad ramem :D Taki stojaczek raczej nie wejdzie, chyba, że bym go dociął , żeby był na wysokości praktycznie równej z ramem. Na czas testów stabilnośći, mogę jedynie jakoś na trytytkę wrzucić wentyl pod kątem, żeby dmuchał na ram, ale to rozwiązanie prowizoryczne i tylko do testów, buda z szybą, więc niezbyt by to wyglądało na dłuższą metę :). Co do wysokości patriotów, to serio one mają 44mm ? Przecież cruciale są b niskie i mają 43mm :). Zobaczymy jak dojdzie ram, to coś się wykombinuję, byle był na b-die a nie micronach E-die haha ^^.

 

Jestem bardzo ciekawy, co będzie w ryzenach 4xxx z fclk, ciekawe czy da się dobić do 2000mhz na nim, to takie patrioty jeszcze lepiej by wykorzystał :). Mam niesamowity mętlik w głowie jeśli chodzi o cpu, przyjdą b-die to powalczę o coś więcej niż 3533mhz , może na nich się uda. A jak nie to rozważę, raczej coś z "x" w nazwie. I tak najprawdopodobniej procka będę zmieniał na coś z zen3 , ale zawsze te 3 kwartały można przeczekać trochę wydajniej niż mam teraz :P

 

Gdzieś mam leżeć 1 wentylator taki z 1cm max , może mniej grubości, ale nie jest on większy niż na chipsecie w x570 ^^ Jakbym znalazł 2 to coś bym mógł wymyślić, bo widzę że kupić ciężko nowe, chyba że chiny mają :D

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze skrajny wentyl mozna od drugiej strony założyć Mój link

Ja mam tak, srodkowy wentyl jest na maxa do dołu i daje mi nawiew na pamieci, z tego co hwinfo pokazuje, max mialem 42C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie jest głupi pomysł, tylko musiałbym odwrócić wszelkie wentylatory w budzie? Bo jednak obieg powietrza zmienia swój kierunek ? W sumie to nawet jest ciekawe rozwiązanie, a drugi wentyl na tym cepie zbytnio nic nie daję, więc mogę z niego zrezygnować, bo przecież wentylator z obudowy w jakimś stopniu by na niego dmuchał. Ty masz d15, ja 14 i w sumie kiedyś jak opuściłem środkowy wentyl na max na dół to mi się z jakiegoś powodu zatrzymywał, ale nie wiem z jakiego. Może to zbieg okoliczności, albo coś mu przeszkadzało . Testowo opuszcze wentyl na max na dół i zobaczę czy działa.

Wedle kalkulatora dram, bdie przy 3533mhz powinny zejść z trfc do około 280, to przecież sporo niżej niż 530 na edie. Ciekawe jak to się przełoży na realną wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ostatecznie 2 stabilne znalazłem, ale różnic nie widzę zbytnio w wydajności.

 

3600Mhz geardownoff scl2

 

3733mhz geardown on scl4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie jest głupi pomysł, tylko musiałbym odwrócić wszelkie wentylatory w budzie? Bo jednak obieg powietrza zmienia swój kierunek ? W sumie to nawet jest ciekawe rozwiązanie, a drugi wentyl na tym cepie zbytnio nic nie daję, więc mogę z niego zrezygnować, bo przecież wentylator z obudowy w jakimś stopniu by na niego dmuchał. Ty masz d15, ja 14 i w sumie kiedyś jak opuściłem środkowy wentyl na max na dół to mi się z jakiegoś powodu zatrzymywał, ale nie wiem z jakiego. Może to zbieg okoliczności, albo coś mu przeszkadzało . Testowo opuszcze wentyl na max na dół i zobaczę czy działa.

Wedle kalkulatora dram, bdie przy 3533mhz powinny zejść z trfc do około 280, to przecież sporo niżej niż 530 na edie. Ciekawe jak to się przełoży na realną wydajność

 

U mnie jest odwrotnie, powietrze wypuszcza do przodu a nie do tyłu, ale to wszystko kwestia tego jak założysz wentyle.

Jeśli ci się zatrzymywał to być może założyłeś go nie po tej stronie finów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty to masz chociaż jakąś możliwość montażu tych helikopterów do ramu, a co ja mam powiedzieć :D ? moduł w 2 slocie jest pod radiatorem noctuy praktycznie, jedynie mogę kupić jakieś slimy wentyle 40mm-60mm ale nie grubsze niż 1cm, bo więcej miejsca nie mam, i zamocować na druta nad ramem :D

 

Chyba żartujesz. U mnie wentylator z górnej chłodnicy styka się z ramem na żyletkę, dosłownie. Nie da się nic dowiesić, potrzebna jest inna buda. U Ciebie w noctua można zrezygnować z zewnetrznego wentyla albo dać go na tył budy bo jest dobry. Zostawić jedynie ten po środku jak w D15S.

 

Odwracanie ciągu nie ma sensu, już lepiej sobie odpuścić ten jeden wentylator. Jest jeszcze jedna dobra opcja, jak mamy budę na 3 wentylatory na TOPie, lub dwa duże 140mm to ten bliżej frontu nad ramem można odwrucić, tak żeby wtłaczał chłodne powietrze do budy i dmuchał jednocześnie po pamięciach. To jest najprostsze i najszybsze co można zrobić pod nawiew na RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, ja mam taką sytuacje przy zatrzaskach od ramu a obudową wentylatora chipsetu, na żyletkę dosłownie i drugi moduł ram jest schowany pod radiatorem, jest lekka gimnatyka by włożyć ram w ten slot bez ściągania noctuy. Ale Gpu i tak muszę wyciągnąć do wymiany ramu bo nie ma miejsca :). Zobaczymy, może bez nawiewu ogarną, powyżej 1.45v nie zamierzam karmić tego ramu, i też nie będę za dużo grał w wypalacze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze skrajny wentyl mozna od drugiej strony założyć Mój link

Ja mam tak, srodkowy wentyl jest na maxa do dołu i daje mi nawiew na pamieci, z tego co hwinfo pokazuje, max mialem 42C

Bez sensu - cały przedni blok coolera nie jest chłodzony, nie bez przyczyny Noctua zaleca montaż jednego wentylatora z przodu i jednego w środku.

Jeszcze ta orientacja na zdjęciu - wentyle wtłaczające powietrze do tyłu, to już jest januszex komputerowy. :E

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie 2 stabilne znalazłem, ale różnic nie widzę zbytnio w wydajności.

 

3600Mhz geardownoff scl2

 

3733mhz geardown on scl4

Zacznij przechodzić gry w 720p zobaczysz co twój ryzen potrafi :E

 

Bez sensu - cały przedni blok coolera nie jest chłodzony, nie bez przyczyny Noctua zaleca montaż jednego wentylatora z przodu i jednego w środku.

Jeszcze ta orientacja na zdjęciu - wentyle wtłaczające powietrze do tyłu, to już jest januszex komputerowy. :E

Jaki Januszex zrobi szrałdy z tektury i będzie elegancki drutex :lol2:

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już ktoś na forum co złożył zamówienie na 3950x?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już ktoś na forum co złożył zamówienie na 3950x?

A da radę już gdzieś złożyć pre order? Nie widzę nigdzie. Jak się tylko pojawi możliwość to biorę.

Edytowane przez Snajper3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu - cały przedni blok coolera nie jest chłodzony, nie bez przyczyny Noctua zaleca montaż jednego wentylatora z przodu i jednego w środku.

Jeszcze ta orientacja na zdjęciu - wentyle wtłaczające powietrze do tyłu, to już jest januszex komputerowy. :E

 

Zalezy co masz na myśli przód? Widzisz ze w moim przypadku przód jest z "tyłu" obudowy wiec jest tak jak noctua zaleca, jeden na front a drugi w srodu.

A to ze powietrze idzie do środka, tylko chyba nie masz pojęcia jaką ja mam obudowe i w niczym to nie przeszkadza bo w niby czym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doszlifowałem swoje Patrioty 4133 CL19 i wszystko jest ciasno ustawione na 3733 stabilnie. IF 1900 i płyta już nie wstaje. Nareszcie Aszrot się spisał z kwestią biosu. Zauważyłem że u mnie Ryzen Master pokazuje zupełnie inne wartości VDDCR SOC oraz CLD0 VDDG niż to co mam w ustawione w biosie.

2144139.jpeg

Edytowane przez duzy1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ładnie latency, ale coś Read/Write/Copy słabo...

a jakie masz napięcia w BIOSie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ładnie latency, ale coś Read/Write/Copy słabo...

a jakie masz napięcia w BIOSie?

 

DRAM Voltage 1.5V

VTT DDR 0.77V

VDDCR SOC 1.125V

SOC Voltage (VID) 1.125V

SoC/Uncore OC Voltage (VID) 1.17V

CLD0 VDDP 1V

CLD0 VDDG 1.1V

BGS OFF

BGS alt ON

GDM OFF

CR 1T

 

Stabilność uzyskałem dzięki zwiększeniu SoC/Uncore oraz VTT DDR.

Edytowane przez duzy1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bardzo dobre ready jak na BGS ALT ON. Jak dodasz BGS to może się jeszcze podwyższą. Tyle, że włączanie tych rzeczy to obniżanie wydajności w grach, jedynie benchmarki zyskują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu to nagraj telefonem jak będziesz miał czas bo chcę wkońcu to zobaczyć :E

Takie chłodzenie pamięci z dwóch małych wentylatorków to pewnie jest mega głośne :E nie używałem nigdy tego wynalazku a jest już sporo lat na rynku, niezłym pomysłem było by też odwrócenie (jak ktoś ma) pierwszego górnego wentylatora wyciągającego tak aby dmuchał na ramy, tylko nie wiem jak wtedy z temperaturą karty jak ciepło z dołu z powrotem będzie wpychane do budy :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu to nagraj telefonem jak będziesz miał czas bo chcę wkońcu to zobaczyć :E

Takie chłodzenie pamięci z dwóch małych wentylatorków to pewnie jest mega głośne :E nie używałem nigdy tego wynalazku a jest już sporo lat na rynku, niezłym pomysłem było by też odwrócenie (jak ktoś ma) pierwszego górnego wentylatora wyciągającego tak aby dmuchał na ramy, tylko nie wiem jak wtedy z temperaturą karty jak ciepło z dołu z powrotem będzie wpychane do budy :Up_to_s:

 

Mam takie chłodzonko od Corsair :E

 

Wcale nie jest głośne.

 

TR3X6G1866C7GTF_motherboard.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ciekawą rzecz zauważyłem na X570 TUF - ustawienie napięcia w zakładce od podkręcania poszczególnych CCX działa zupełnie inaczej niż te na głównej stronie. Z opisu wygląda, że to ustawienie limituje VID i działają bajery od energooszczędności z czym się zgadzam. HW info wykrywa mi teraz spadki napięcia do nawet 0,44V i zauważalnie spadły temperatury w idle w porównaniu do ustawienia napięcia na manual tam gdzie wcześniej to było :)

 

Ustawienie napięcie na manual bugowało też mi odczyty Vidu na 1,099V, jak ustawie w zakładce CCX overlocking to odczyty są prawidłowe i maks VID to właśnie to co zostało wpisane w biosie.

Edytowane przez Mackay22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już ktoś na forum co złożył zamówienie na 3950x?

 

Premiera 25 listopada i wtedy pojawią się w sklepach. Chyba że zagraniczne sklepy organizują preorder. Ja bym się nie napalał bo dostępność będzie niska. Kolejna papierowa premiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiera 25 listopada i wtedy pojawią się w sklepach. Chyba że zagraniczne sklepy organizują preorder. Ja bym się nie napalał bo dostępność będzie niska. Kolejna papierowa premiera.

Tego procesora chyba nikt nie kupuje do grania wiec nie sadze zeby tu byl wysyp kupujacych ten procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • A podłączenie go pod płytę nie wchodzi w grę? puszczenie przewodu jakimś otworem z zasilacza i sterowanie obrotami z płyty wtedy byś miał dużo większe pole manewru inaczej to ze 140stek dobrać taki co startuje z niskiego napięcia i będzie cichy jest ciężko a musi startować nisko bo będziesz miał problem z jego obracaniem na 99%. Stare cichutkie Silent wings 2 startowały nisko, 120mm potrafił wystartować od 2.7v a 140 od 3.7 - 4v co jak na 140stkę jest bdb wynikiem, przykładowo taki arctic F12 w wersji 120 startuje poniżej 3v a wersja f14 już potrzebuje 6v  
    • No szybko, szybko, chyba niezły crunch. Dziś 4 hotfix wyszedł.     Widać te poprawki dużo dały z oceny "mieszanych" już jest 70% pozytywów.
    • @*** ChOpLaCz ***Niestety Horizon Forbidden West jest grą, która przeszła bez echa i na konsolach i, szczególnie, na PC. Nie rozumiem marketingu (jego braku) w przypadku PC-towych portów robionych przez Sony.
    • Jak masz gx'a 750 do wyrwania w takiej kasie to nie ma co się zastanawiać bdb i cichy zasilacz tylko najlepiej sobie wyłącz hybrid mode czyli wciśnij ten przełącznik z tyłu niech wentylator się kręci cały czas bo one mają często problem z lekkim terkotaniem jak tryb pół pasywny jest włączony, jak go wyłączysz to bez obciążenia kręci okoli 400rpm więc i tak jest niesłyszalny + pod obciążeniem jak "flaki" będą na bieżąco chłodzone osiągnie niższe obroty  
    • Nie wiem szczerze jakie są Alienware teraz, ale od kilku lat stawiam na ASUSa ROG lub TUF i nie zawiodłem się. Ani nie są przesadnie głośne, ani prądożerne i co lepsze, ani w TUFie A15 ani w poprzednim ROGu G15 nie miałem problemu z cewkami. Nie słyszałem też, żeby inni mieli a polecałem sporo tych laptopów ludziom.  Podobnie kwestia np Lenovo LOQ czy Legionów się tyczy - tutaj też zero odzewu że jest głośno czy coś piszczy.  W rękach miałem też kilka HP Omenów i podobna kwestia, cisza    Wiem, że onegdaj piszczały cewki w serii GTX 1xxx i chyba w pierwszych RTXach. Na forach ludzie trochę narzekali, ale te nowsze serie 3xxx i 4xxx są już zupełnie spoko. .... natomiast AORUS 17G już taki problem ma. Jak się odpali coś w 300 fpsach (np cs go) to zanim wentylator wskoczy w trybie cichym to słychać jak piszczy zasilanie od GPU.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...