Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

No ja mam Xonara, ale nie wiem właśnie czy to ta karta jest problemem, czy chodzi o coś innego? Komp z sygnaturki, bez OC- mam problem z zimnym startem. Otóż obojętnie czy wyłączony z listwy czy w stanie czuwania. Jeśli dłuższy czas nie był uruchamiany, botowanie kończy się na czerwonej diodzie led od CPU. Jednak wystarczy wyłączyć kompa i już jest wszystko ok i sprzęt się uruchamia. Wszystko poza tym działa jak należy, jest stabilnie. Wydaje mi się, że tu problem powoduje badziewny bios od MSI albo sama płyta. Jest to denerwujące i zastanawiam się już nad drugą płytą, bo nigdy wcześniej z żadnym kompem nie miałem takich problemów. Czy ktoś się orientuje czy to wyłącznie albo głównie problem płyt od MSI? Czy na innych płytach taki jaja też się działy? I czy faktycznie dobrze dedukuję? Bo raczej te G.skille nie powinny sprawiać problemów z tą platformą...

 

Przewertowałem również zagraniczne fora i ten problem mam nie tylko ja. Ale po wynikach wyszukiwania patrząc, to tylko znalazłem ludzi z tym problemem, którzy mieli płyty od MSI. Nikt jednak jasno nie napisał gdzie leży problem. A ja przerobiłem wszystkie dostępne biosy do tej płyty i nic się nie zmieniło.

 

U mnie zero problemów ze startem zimnym i ciepłym. Miałem już chyba 4 biosy, zawsze było ok. Nie robię OC. Pamięci domyślne, xmp 3200 CL16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się zapytać czy jeśli procesor z ramami przeszedł mi OCCT godzinny z wybranymi opcjami : duży rozmiar danych + avx2 to jest stabilne wszystko??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się zapytać czy jeśli procesor z ramami przeszedł mi OCCT godzinny z wybranymi opcjami : duży rozmiar danych + avx2 to jest stabilne wszystko??

 

Jakie masz temperatury na tym chłodzeniu w stresie?

Renderujesz może video? Średnio mnie temp w OCCT interesują, bo to są testy syntetyczne ale może renderujesz video i mógłbyś podać temp pod za renderingu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz temperatury na tym chłodzeniu w stresie?

Renderujesz może video? Średnio mnie temp w OCCT interesują, bo to są testy syntetyczne ale może renderujesz video i mógłbyś podać temp pod za renderingu?

Na razie nic nie renderuje, a temperatury po 55 min testów jak tak sobie patrzyłem to były między 68 - 72 stopni. Tylko jeszcze jest taka sprawa, że ja mam na odwrót zalozonego tego krakena bo osoba, ktora to montowala powiedziala, ze nie da rady zrobic tak by wentylatory byly do srodka obudowy tylko jak widzisz na zdjeciu to chlodnice widać z wewnatrz, a wentylatory sa nad chlodnica, wiec jeszcze na pewno by cos spadly te temperatury + jeszcze mi nie przyslali wiatrakow od Noctua, aby zmienic te fabryczne co sa na krakenie wiec znowu by cos spadlo, wydaje mi się, że chlodzenie daje rade z tym prockiem na all core 4275

 

Screen: https://ibb.co/fNRJb8W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobre masz temp. Ja podczas renderowania takiego max 25 min, mam bez frontu jakos 76. Z frontem obudowy 4-5 więcej. Musiałbym sprawdzić dokładnie bo teraz nie pamiętam. Tu w wątku pisałem o tym ha :) bez OC procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobre masz temp. Ja podczas renderowania takiego max 25 min, mam bez frontu jakos 76. Z frontem obudowy 4-5 więcej. Musiałbym sprawdzić dokładnie bo teraz nie pamiętam. Tu w wątku pisałem o tym ha :) bez OC procesora.

No to się cieszę! Ze spokojem wszystko chyba gra :D

 

Co do tej stabilności to jeszcze zrobiłem real bencha, pograłem 3 godziny w grę i nic się nie stało i każdy test przeszło więc chyba wszystko jest dobrze, tak mi się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma na asusie x570 (lub innej płycie bez t topology) 4x samsunga bdie ? Da się wyciągać dobre wyniki, czy temat jest ciężki ? Chodzi mi po głowie dokupienie 2 zestawu bdie , bo cena jest fajna, ale nie wiem czy ryzen 3xxx na x570 puchnie tak jak ryzen 1600 z b450 tomahawk po dorzuceniu ramu. A jak mam stracić dość dużo na wydajności, to lepiej sobie odpuszczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma na asusie x570 (lub innej płycie bez t topology) 4x samsunga bdie ? Da się wyciągać dobre wyniki, czy temat jest ciężki ? Chodzi mi po głowie dokupienie 2 zestawu bdie , bo cena jest fajna, ale nie wiem czy ryzen 3xxx na x570 puchnie tak jak ryzen 1600 z b450 tomahawk po dorzuceniu ramu. A jak mam stracić dość dużo na wydajności, to lepiej sobie odpuszczę.

 

kup -> sprawdz -> zostaw / oddaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby najprościej, tylko znów będę musiał wyciągać gpu i cooler, żeby zamontować ram, w razie failu ta sama śpiewka, a może ktoś akurat ma taki zestaw i ram podkręcił na ciasnym 3600mhz cl14 :). Ale jak coś to kupie, mam nadzieje, że taka świetna cena utrzyma się z tydzeń-2 bo będę miał kasę na takie zabawki :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby najprościej, tylko znów będę musiał wyciągać gpu i cooler, żeby zamontować ram, w razie failu ta sama śpiewka, a może ktoś akurat ma taki zestaw i ram podkręcił na ciasnym 3600mhz cl14 :). Ale jak coś to kupie, mam nadzieje, że taka świetna cena utrzyma się z tydzeń-2 bo będę miał kasę na takie zabawki :).

Przyszły już te Twoje ramy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już są w drodze do paczkomatu, pewnie standardowo, za godzinę będą do odbioru, i poleżą w ciepłym miejscu do późnego popołudnia, akurat wilgoć odparuję :). Zobaczę co za rzeźba wyjdzie , i czy wymiary podają całkowite ramów, czy radiatora, jeśli całkowite to się zmieszczą, i nawet włożę je bez wyciągania noctuy, tylko gpu wyciągnę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już są w drodze do paczkomatu, pewnie standardowo, za godzinę będą do odbioru, i poleżą w ciepłym miejscu do późnego popołudnia, akurat wilgoć odparuję :). Zobaczę co za rzeźba wyjdzie , i czy wymiary podają całkowite ramów, czy radiatora, jeśli całkowite to się zmieszczą, i nawet włożę je bez wyciągania noctuy, tylko gpu wyciągnę :)

Jeśli będziesz już miał te ramy i je po prostu ogarniesz, będziesz wiedział na co je stać to ja chyba zrobię tak samo.. Tylko nie wiem czy jest sens? Teraz mam te cruciale 2x16 na 3733 CL 16 czy poczuję różnicę jakbym wymienił na te Twoje co zamówiłeś 2x8GB te patrioty? Bo myślę, że zen 3900x + te ramy od patriota na b-die to chyba było by zacne duo? Wydaje mi się, że 32GB Ram w tym momencie jest na wyrost?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz już miał te ramy i je po prostu ogarniesz, będziesz wiedział na co je stać to ja chyba zrobię tak samo.. Tylko nie wiem czy jest sens? Teraz mam te cruciale 2x16 na 3733 CL 16 czy poczuję różnicę jakbym wymienił na te Twoje co zamówiłeś 2x8GB te patrioty? Bo myślę, że zen 3900x + te ramy od patriota na b-die to chyba było by zacne duo? Wydaje mi się, że 32GB Ram w tym momencie jest na wyrost?

 

16GB to takie minimum dzis moim zdaniem. 32GB wcale nie jest na wyrost. Sam tyle mam w kompie.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam Xonara, ale nie wiem właśnie czy to ta karta jest problemem, czy chodzi o coś innego? Komp z sygnaturki, bez OC- mam problem z zimnym startem. Otóż obojętnie czy wyłączony z listwy czy w stanie czuwania. Jeśli dłuższy czas nie był uruchamiany, botowanie kończy się na czerwonej diodzie led od CPU. Jednak wystarczy wyłączyć kompa i już jest wszystko ok i sprzęt się uruchamia. Wszystko poza tym działa jak należy, jest stabilnie. Wydaje mi się, że tu problem powoduje badziewny bios od MSI albo sama płyta. Jest to denerwujące i zastanawiam się już nad drugą płytą, bo nigdy wcześniej z żadnym kompem nie miałem takich problemów. Czy ktoś się orientuje czy to wyłącznie albo głównie problem płyt od MSI? Czy na innych płytach taki jaja też się działy? I czy faktycznie dobrze dedukuję? Bo raczej te G.skille nie powinny sprawiać problemów z tą platformą...

 

Przewertowałem również zagraniczne fora i ten problem mam nie tylko ja. Ale po wynikach wyszukiwania patrząc, to tylko znalazłem ludzi z tym problemem, którzy mieli płyty od MSI. Nikt jednak jasno nie napisał gdzie leży problem. A ja przerobiłem wszystkie dostępne biosy do tej płyty i nic się nie zmieniło.

 

Mam podobny problem na swojej płycie z najnowszym biosem 2.10 (1.0.0.4B), tylko że u mnie na zimnym starcie po nocy komp uruchamia sie za 3 razem z defaultowymi ustawieniami. Do tego godzina jest dziwna, bo pozostaje taka jak przy wyłączeniu, tylko dzień się zgadza. Wyłączam kompa 20 listopada o 23:30 i po włączeniu kompa rano 21 listopada mam godzinę 23:30. Pamięci podkręcam do 3600CL18 i tak działały na biosie 1.9 (1.0.0.3 ABBA). Na razie wróciłem do starego biosu, nowy był o tyle lepszy, że komp wstawał 3x szybciej i to tyle. Może w weekend po testuję jeszcze raz nowy bios z innymi ustawieniami pamięci.

Edytowane przez @lek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że 32GB Ram w tym momencie jest na wyrost?

 

Moim zdaniem jest na wyrost jeśli nie używasz rzeczy, które potrzebują absurdalnych ilości ramu. Nie są to gry. I na pewno nie jest to przeglądarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby najprościej, tylko znów będę musiał wyciągać gpu i cooler, żeby zamontować ram, w razie failu ta sama śpiewka, a może ktoś akurat ma taki zestaw i ram podkręcił na ciasnym 3600mhz cl14 :). Ale jak coś to kupie, mam nadzieje, że taka świetna cena utrzyma się z tydzeń-2 bo będę miał kasę na takie zabawki :).

3600 cl14 na 4x8gb z GD zrobią imo bez większych problemów ale b-die dużo mocniej męczy IMC niż taki e-die, a i te na 4 modułach są dość ciężkie. Do gd off pewnie bez coolera się nie obejdzie bo będą się piec jedne od drugich, a przy napięciu 1.45v+ imo szybko się wyłożą PS. gdzie taka świetna cena bo widzę dalej ~700 a chętnie bym dokupił drugi komplet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4000mhz cl19 w komputronie 450zl :)

Patrioty mieszczą się pod noctua, moje sprawne łapki zamontowaly je bez problemu , bez wyciągania coolera:). 3533mhz cl14 ustawione z palca wstało i już w aidzie kręci 67.1 ns, gdzie na crucialach na max ciasno udało się tylko 68ns osiągnąć, a tu sporo timingow na auto i trfc 300t . Idę ustawić je z kalkulatora i zobaczę jaki wynik wykręci.

 

Wedle kalkulatora 66.9ns wskoczyło w aidzie przy 3533mhz , geekbench single 1227pkt , multi 7973pkt na 4.1ghz , r20 3759pkt , czyli 2pkt więcej niż na edie i na max zaciaśnionych timingach. Idę cs go benchmark włączyć i zobaczę jak tam fpsy wyglądają :).

 

Cs go +24fps średnio wedle benchmarku. Zaraz odpalę apexa i zobaczę, czy coś więcej odczuwam :).

W apexie 240fps jest jeszcze częściej i karta prawie cały czas ma obciążenie na 90%+ , gdzie wcześniej potrafiła trzymać 80% obciążenia i fpsy leciały. Nie ma jakieś kolosalnej różnicy, ale przecież to wstępne ustawienie ramu na tylko 3533mhz :). Myślę, że z wyższą częstotliwością jeszcze coś zyskam :).

 

625d7eb1419a200f.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to nie chce bo nie wiem czy dadzą radę pocisnąć jak flagship 4400 bez rgb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bin może być podobny , bo 4000mhz cl19 śmiga na 1.35v :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz już miał te ramy i je po prostu ogarniesz, będziesz wiedział na co je stać to ja chyba zrobię tak samo.. Tylko nie wiem czy jest sens? Teraz mam te cruciale 2x16 na 3733 CL 16 czy poczuję różnicę jakbym wymienił na te Twoje co zamówiłeś 2x8GB te patrioty? Bo myślę, że zen 3900x + te ramy od patriota na b-die to chyba było by zacne duo? Wydaje mi się, że 32GB Ram w tym momencie jest na wyrost?

 

 

16 GB to w tej chwili minimum. Odpalę głupią przeglądarkę z kilkoma kartami, discorda w tle i spotify i już ósemka idzie w zapomnienie :lol2: A i są gry które potrafią zjeść 32 GB ram - Wystarczy zainstalować City Skylines z dużą ilością modów i rozbudować delikatnie miasto :lol2:

Edytowane przez pijacka_czkawka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 GB to w tej chwili minimum. Odpalę głupią przeglądarkę z kilkoma kartami, discorda w tle i spotify i już ósemka idzie w zapomnienie :lol2: A i są gry które potrafią zjeść 32 GB ram - Wystarczy zainstalować City Skylines z dużą ilością modów i rozbudować delikatnie miasto :lol2:

 

Oni pisza ze 32GB jest przesada, bo nie zdaja sobie sprawy z tego, ze Windows ochoczo korzysta z pliku wymiany.

Ja mam 32GB. Windowsa odpalam w wirtualce i daje mu 24GB. Plik wymiany mam wylaczony i nic mi nie muli. Mozna spokojnie popracowac czy pograc.

Co nie zmienia faktu, ze glownie pracuje na Linuksie, gdzie mam cale 32GB dostepnej pamieci. Gdybym na Windowsie odpalil FF i w nim wiecej kart, to przy wylaczonym swapie, mogloby sie okazac ze 24GB to malo...

 

Osobiscie zastanawiam sie, czy za pol roku - rok nie rozszerzyc sobie do 64GB :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem na swojej płycie z najnowszym biosem 2.10 (1.0.0.4B), tylko że u mnie na zimnym starcie po nocy komp uruchamia sie za 3 razem z defaultowymi ustawieniami. Do tego godzina jest dziwna, bo pozostaje taka jak przy wyłączeniu, tylko dzień się zgadza. Wyłączam kompa 20 listopada o 23:30 i po włączeniu kompa rano 21 listopada mam godzinę 23:30. Pamięci podkręcam do 3600CL18 i tak działały na biosie 1.9 (1.0.0.3 ABBA). Na razie wróciłem do starego biosu, nowy był o tyle lepszy, że komp wstawał 3x szybciej i to tyle. Może w weekend po testuję jeszcze raz nowy bios z innymi ustawieniami pamięci.

 

U mnie też czasami trzeba dwa albo trzy razy zrobić reset, ale rzadko. Przeważnie po pierwszym restarcie już się normalnie uruchamia. Godzinę zawsze pokazuje poprawną. Zastanawia mnie dlaczego takie rzeczy dzieją się u mnie tylko po dłuższym nieużywaniu komputera, np. po nocy? Nie mam OC tylko pamięci mają włączone XMP. Skoro nie tylko z MSI są takie problemy, to sam już nie wiem o co chodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 GB to w tej chwili minimum. Odpalę głupią przeglądarkę z kilkoma kartami, discorda w tle i spotify i już ósemka idzie w zapomnienie :lol2:

 

Ej ale wiesz, że jak dołożysz kolejne 32 GB to głupia przeglądarka zużyje 16 lub więcej? :E

 

a tak to wygląda na skromnym ultrabooku z 4 GB ramu:

 

JjatPS3.png

 

otwarte 10 kart, w tym mega zżerające zasoby, gównianie zoptymalizowane strony giełd, tradingview, forum dyskusyjne i jakieś otodomy. :E

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej ale wiesz, że jak dołożysz kolejne 32 GB to głupia przeglądarka zużyje 16 lub więcej? :E

 

a tak to wygląda na skromnym ultrabooku z 4 GB ramu:

 

JjatPS3.png

 

otwarte 10 kart, w tym mega zżerające zasoby, gównianie zoptymalizowane strony giełd, tradingview, forum dyskusyjne i jakieś otodomy. :E

 

A teraz zobacz jakie masz uzycie pliku wymiany. Albo inaczej - wylacz plik wymiany i sprobuj popracowac na tym swoim ultrabooku :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz zobacz jakie masz uzycie pliku wymiany. Albo inaczej - wylacz plik wymiany i sprobuj popracowac na tym swoim ultrabooku :D

 

Spoko, ale argumentem raczej nie jest "bo będę miał duży plik wymiany", tylko "kcem 64 gigsy albo 128 albo najlepiej 256 bo mi firefox zamulać będzie" ;)

 

Jak uważasz, ile naszych userów kombinuje z wyłączaniem tego? dam sobie coś uciąć, że większość jedzie na auto. :)

 

Nie zauważyłem na poczciwym "ultrasie" żadnych zawiech, ścin czy jakichkolwiek problemów z netem.

 

Ja tam obstawiam, że to raczej nadal myślenie rodem z lat 90-ych w ludziach pokutuje tj. "masz problem, dołóż ramu", a nie rzeczywiste potrzeby albo jakieś optymalizacyjne tricki.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
    • Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3   
    • Gniesz pałkę znowu. Znajdź mi kraj gdzie każdy dobrowolnie chce iść zginąć.  Jak można się dziwić, że ktoś nie chce iśc na wojnę i jak można się dziwić, że ludzie przed nią uciekają.   Z rosji wyjechał tak samo ogrom ludzi przed wojną. Z każdego kraju kto będzie mógł to będzie kombinował jak uniknąć wysłania na front, jest to oczywiste. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...