Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Oni pisza ze 32GB jest przesada, bo nie zdaja sobie sprawy z tego, ze Windows ochoczo korzysta z pliku wymiany.

Ja mam 32GB. Windowsa odpalam w wirtualce i daje mu 24GB. Plik wymiany mam wylaczony i nic mi nie muli. Mozna spokojnie popracowac czy pograc.

Co nie zmienia faktu, ze glownie pracuje na Linuksie, gdzie mam cale 32GB dostepnej pamieci. Gdybym na Windowsie odpalil FF i w nim wiecej kart, to przy wylaczonym swapie, mogloby sie okazac ze 24GB to malo...

 

Osobiscie zastanawiam sie, czy za pol roku - rok nie rozszerzyc sobie do 64GB :D

Ale spokojnie po to jest to forum, aby taki laik jak ja mógł się po prostu od Was bardziej doświadczonych w tym dowiedzieć :P

 

No to zostanę przy tych 32GB co mam teraz u siebie w PC, a jeśli Novi wykręci jakiś kosmos na tych patriotach to może od razu zmienię na 64 GB patrioty :D

 

Jakoś udało mi się ustabilizować tego kompa na tym 4275 all core i 3733 CL 16, może timingi nie są na maxa jakoś zaciśnięte bo po prostu sam tego nie ogarniam, a nie chcę tego spartaczyć, ale w takich benchmarkach jak CR20 to robię 7680-7700, w CR15 robię 3360-3400, w timespy robię 14,000 + na CPU i 12k prawie na grafice stockowej, w aida to 67.1, geekbench między 1285-1295 single core i 13980-14100 all core. OCCT przetestowałem każdy po 1.5H AVX, AVX2, No AVX i przeszło bez błędnie, Real Bench 32GB stress test 30 min przeszło bez problemu bez żadnego błędu.

 

Wydaje mi się, że chyba jest okej aczkolwiek muszę przyznać rację iż na moje potrzeby to wziąłem sobie troszku mocny sprzęt, ale lepiej mieć lepsze niż gorsze i przeklinać! :D

 

Wczoraj tak jeszcze do ostatecznego przetestowania wziąłem pograłem 3 godziny w gierkę, a potem od razu po tym odpaliłem OCCT żeby na takim ''zmęczonym'' procku zobaczyć czy nic się nie wysypie i problemów nie odczuwałem, przeszło normalnie.

 

Słowem zakończenia dodam, że jak próbowałem zacisnąć trochę te timingi to wyniki w tych benchmarkach były praktycznie bez różnicy oraz w grach też nic FPS więcej, a wtedy chyba były niestabilne bo mi dźwięk działał tylko w jednej słuchawce i musiałem odłącząć i podłączać słuchawki na nowo, aby grały na dwie słuchawki.. :P Tak działo się za każdym razem jak próbowałem coś polepszyć z tymi timingami, a teraz na tym co mam nic takiego nie występuje.

 

P.S Zastanawia mnie tylko jedno podczas benchmarków, podczas OCCT, podczas gry nigdy nie załącza się wiatrak na płycie głównej (ten taki malutki) czy to jest spowodowane, że mam dobre chłodzenie i płyta jest w znakomitej kondycji czy też oznaka, że mógł się wiatrak popsuć albo nie działać od nowości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe wiadomości z dzisiaj: Architektura ZEN 3 ma być nową architekturą, a nie tylko delikatnym przypudrowaniem obecnej technologii.

Interesująca jest też deklaracja, że ​​Zen 3 zapewni wzrost wydajności jaki można oczekiwać od zupełnie nowej architektury.

 

źródło:

https://www.extremetech.com/computing/302373-amd-promises-new-architecture-for-zen-3-adopts-intel-tick-tock-model

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S Zastanawia mnie tylko jedno podczas benchmarków, podczas OCCT, podczas gry nigdy nie załącza się wiatrak na płycie głównej (ten taki malutki) czy to jest spowodowane, że mam dobre chłodzenie i płyta jest w znakomitej kondycji czy też oznaka, że mógł się wiatrak popsuć albo nie działać od nowości?

 

Popatrz na temperaturę chipsetu, względem nkej jest ustawiona krzywa tego małego piź...

Możesz też spróbować dorżnąć chipset i zobaczyć czy ruszy: furmark, kopiowanie dużej ilości plików z/na dysk nvme.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bin może być podobny , bo 4000mhz cl19 śmiga na 1.35v :) .

No nie bo na flagshipie na 1.35v śmiga 4266 a to już nie mała różnica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat na tym to aż tak się nie znam :P. Odpaliłem 3733mhz z kalkulatora, musiałem dać GDM On bo cisnął błędy w tm5 po sekundzie z off.

 

902dea58d6ba0d11.jpg

 

Zaraz puszczam tm5, a wieczorem memtest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam Xonara, ale nie wiem właśnie czy to ta karta jest problemem, czy chodzi o coś innego? Komp z sygnaturki, bez OC- mam problem z zimnym startem. Otóż obojętnie czy wyłączony z listwy czy w stanie czuwania. Jeśli dłuższy czas nie był uruchamiany, botowanie kończy się na czerwonej diodzie led od CPU. Jednak wystarczy wyłączyć kompa i już jest wszystko ok i sprzęt się uruchamia. Wszystko poza tym działa jak należy, jest stabilnie. Wydaje mi się, że tu problem powoduje badziewny bios od MSI albo sama płyta. Jest to denerwujące i zastanawiam się już nad drugą płytą, bo nigdy wcześniej z żadnym kompem nie miałem takich problemów. Czy ktoś się orientuje czy to wyłącznie albo głównie problem płyt od MSI? Czy na innych płytach taki jaja też się działy? I czy faktycznie dobrze dedukuję? Bo raczej te G.skille nie powinny sprawiać problemów z tą platformą...

 

Przewertowałem również zagraniczne fora i ten problem mam nie tylko ja. Ale po wynikach wyszukiwania patrząc, to tylko znalazłem ludzi z tym problemem, którzy mieli płyty od MSI. Nikt jednak jasno nie napisał gdzie leży problem. A ja przerobiłem wszystkie dostępne biosy do tej płyty i nic się nie zmieniło.

U ciebie to bios MSI. W przypadku Xonara sajgon robi STXII bo zastosowany został mostek plx asmedii starsze dużo rzadziej się z płytami gryzą. W przypadku tego co masz to bios. Jztwocents tam kiedyś pamiętam bluzgał, że płyta za kilkaset$ od msi pod ryzena i ciągle błąd cpu. Jakby ci karta rozszerzeń powodowała problem to jeśli zabootujesz do windy to na starszych windach miałeś anomalie związane ze stabilnością i prawidłowym działaniem systemu, które pojawiały się losowo. No a na ostatnich buildach to w żadnym wypadku nie da się tego nazwać normalnym działaniem, bo z systemu nie da się korzystać bez zmiany ustawień routingu. No i problem występuje tylko po inicjalizacji karty przez sterownik systemowy. Po wyciągnięciu karty system lata jak złoto.

 

Akurat na tym to aż tak się nie znam :P. Odpaliłem 3733mhz z kalkulatora, musiałem dać GDM On bo cisnął błędy w tm5 po sekundzie z off.

 

902dea58d6ba0d11.jpg

 

Zaraz puszczam tm5, a wieczorem memtest.

Widzę już rzeźbisz xD pamiętaj b-die testuj hci po znalezieniu wstępnych timingów w tm5. A tutaj moje luźne cl16 bez szaleństwa na napięciach.

kVCuORX.png

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Novi

Te viperki widze że są za 437 kusi mnie żeby sprzedać swoje i je kupić jak będziesz miał stabilne 3733 na CL14-16-14 to chyba biere :E

Nie wystarczy zdjąć pierwszy wentylator z noctuy przy zmianie ramu?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie kalkulator, ale jest niestabilne v1 preset fast :P. Zauważyłem dzięki RM , że trfc 2 i 4 mam wysoko , 486 trfc 2 a trfc 4 299 , gdzie główne trfc mam na 320t ustawione, jak to dorzeźbić ? Wedle aidy wysypuję mi się kolumna "Copy" , jakie timingi za nią są odpowiedzialne :hmm: ?

 

Wedle moich benchmarków, bdie już się rozprawiły z micronami e-die , nawet przy 3533mhz + kalkulator, bez rzeźby w timingach, a cruciale na max zaciaśnionymi.

 

Tak mam teraz ustawione:

 

3a201cce3f9db219.jpg

 

 

@Novi

Te viperki widze że są za 437 kusi mnie żeby sprzedać swoje i je kupić jak będziesz miał stabilne 3733 na CL14-16-14 to chyba biere :E

Nie wystarczy zdjąć pierwszy wentylator z noctuy przy zmianie ramu?

 

Ja mam akurat 4400mhz cl19, a one są lekko droższe, ale te 4000mhz cl19 też nie są złe i na pewno bdie , cena kusi mocno bdie poniżej 500zł w czasach gdy niebawem przestaną je produkować , to jest na prawdę bardzo dobry deal.

Zobaczymy, właśnie chcę spróbować 3733mhz cl14, ale równie dobrze, może się imc już sypać, bo jednak cl14 trochę mocniej obciąża je :).

Tak, ściągasz 1 wentyl i normalnie je montujesz, akurat są idealnie równo z początkiem radiatora jak montowałem w drugi slot, bez żadnego stresu je zmieściłem.

Na fortisie będziesz miał zdecydowanie łatwiej z montażem :).

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak to jak w kalkulatorze additional calculators i wybierasz częśtotliwość latency ns takie aby wyszło główne trfc i ci dobierze 2 i 4

No co ty ? :E ja sie pytam dlatego bo pisałeś że musisz wyciągać chłodzenie + GPU :E

Jest jeszcze wersja tych pamiątek 4133mhz CL19 za 450zl

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podaję taktowanie+ opóźnienie ? U mnie wychodzi 171.5ns = trfc 320 główne przy 3733mhz :).

Dzięki, nie pamiętałem o tym :P.

W teorii musiałbym wyciągnąć chłodzenie, ale w praktyce okazało się, że jest na tyle miejsca, by zamontować te patrioty, są o 1cm wyższe od cruciali :). Gpu wyciągnąć na asusie to podstawa, bo mam prześwit pół cm od radiatora noctuy do pcb karty, a kartę wyciągam taką drewnianą listeweczką, nielakierowaną :P. Ręką nie ma szans odbezpieczyć karty z pcie.

Bierz 4000mhz cl19 jak już chcesz, te 4133mhz mają dalsze timingi wyższe, a 4000mhz równe po 19 :P

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja mam akurat 4400mhz cl19, a one są lekko droższe, ale te 4000mhz cl19 też nie są złe i na pewno bdie , cena kusi mocno bdie poniżej 500zł w czasach gdy niebawem przestaną je produkować , to jest na prawdę bardzo dobry deal.

Zobaczymy, właśnie chcę spróbować 3733mhz cl14, ale równie dobrze, może się imc już sypać, bo jednak cl14 trochę mocniej obciąża je :).

Tak, ściągasz 1 wentyl i normalnie je montujesz, akurat są idealnie równo z początkiem radiatora jak montowałem w drugi slot, bez żadnego stresu je zmieściłem.

Na fortisie będziesz miał zdecydowanie łatwiej z montażem :).

podbij tfaw na 20 lub 24 i będzie stabilnie te z końcówką SD co są zawsze w kalkulatorze na 5 i 7 daj na 4 i 6 bo nie zależnie od napięć czy taktów nie powoduje to problemów. TWR daj na (jak nie pochrzaniłem kolejności) daj na 16 a twtrl daj na 26 i będziesz stabilny. Ustawienie tfaw na 16 i dalszych na 12 12 potrzebuje w wuj napięcia (powinno też chodzić 14 i 20), a lepiej wyjdziesz na tym jak zejdziesz na sclach na 3 zamiast luźno na 4 a jak chcesz trochę sportu ekstremalnego to atakuj 2 :P No i na trfc wpisz trzy razy 288 i enjoy :E Ciesz się że masz daisy chain bo lepiej prowadzi memki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na 1.0.0.4 tylko STX II takie cyrki powoduje? U mnie ciągły bootloop i kaplica :hmm: Swojego nie wyjmowałem, bo szkoda mi było, ale ASUS nie spieszy się z wydaniem poprawionego BIOSu. Wróciłem na 1.0.0.3 i wszystko śmiga jak dawniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art35

Widzę w sygnaturze że masz gskill'a turbulence na pamięci miałem to ostatnio kupować ale zrezygnowałem nie hałasuje to? jak to robi 3500rpm na molexie i ma stałe obroty :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na 1.0.0.4 tylko STX II takie cyrki powoduje? U mnie ciągły bootloop i kaplica :hmm: Swojego nie wyjmowałem, bo szkoda mi było, ale ASUS nie spieszy się z wydaniem poprawionego BIOSu. Wróciłem na 1.0.0.3 i wszystko śmiga jak dawniej.

Nowy build windy + nowe biosy i jest kaplica. Ewentualnie chodzi to w miarę jak masz xonara wsadzonego do portu podpiętego przez plxa o ironio. Ja nie tak dawno używałem i było ok aż pewnego dnia nie było. Potem stwierdziłem, że zainstaluję od nowa windę bo przyszedł drugi nvme pobrałem iso buildu 1903 i przy próbie instalacji instant bsod potem jakoś sie zainstalowało ale nie dało się korzystać. Uruchomiłem ARi w biosie + cpu auto i komp śmiga ale raz na kilka dni albo kilka kilkanaście uruchomień zanim uda się ruszyć myszką mija 10 minut. No i należy wspomnieć, że jak zainstalujesz unidrivery pod stxII to już nigdy nie zobaczysz pulpitu. Konieczne jest wyjęcie karty i usunięcie driverów.

Kurczę nie próbowałem się cofać na 1.0.0.3 :E Spróbuje się cofnąć na oficjalnego na 1.0.0.3 i jak mi xonar zacznie znowu działać to się chyba sfajdam ze szczęścia :)

 

@Art35

Widzę w sygnaturze że masz gskill'a turbulence na pamięci miałem to ostatnio kupować ale zrezygnowałem nie hałasuje to? jak to robi 3500rpm na molexie i ma stałe obroty :Up_to_s:

Hałasuje ale nie tak, że szumi jak suszarka tylko generuje takie piszczenie na wyższej częstotliwości. Mnie irytowało okrutnie ale wtyczkę da się rozebrać i przełożyć piny na 7v wkładając je w dwa wyjęte piny ze środka potem czarna taśma izolacyjna i śmiga a stan fabryczny przywracasz w 2 minutę. Ewentualnie trzeba się w jakiś adapter zaopatrzyć z 12v na 7v. Różnice w tempach znikome a na 7v cooler jest zupełnie niesłyszalny ale dalej świeci jak latarka

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest na wyrost jeśli nie używasz rzeczy, które potrzebują absurdalnych ilości ramu. Nie są to gry. I na pewno nie jest to przeglądarka.

Dokładnie. Wszystko zależy od zastosowań. Ja na swoim laptopie mam 16GB, ale nigdy więcej aniżeli 8GB nie zużyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podbij tfaw na 20 lub 24 i będzie stabilnie te z końcówką SD co są zawsze w kalkulatorze na 5 i 7 daj na 4 i 6 bo nie zależnie od napięć czy taktów nie powoduje to problemów. TWR daj na (jak nie pochrzaniłem kolejności) daj na 16 a twtrl daj na 26 i będziesz stabilny. Ustawienie tfaw na 16 i dalszych na 12 12 potrzebuje w wuj napięcia (powinno też chodzić 14 i 20), a lepiej wyjdziesz na tym jak zejdziesz na sclach na 3 zamiast luźno na 4 a jak chcesz trochę sportu ekstremalnego to atakuj 2 :P No i na trfc wpisz trzy razy 288 i enjoy :E Ciesz się że masz daisy chain bo lepiej prowadzi memki.

Twtrl nie mogę dac więcej niż 14 , płyta z automatu zmienia , ale chyba chodziło o wyższe twr , przynajmniej na edie potrzebowalo dovoltowania żeby nisko zejść:P. Ustawiłem tak jak napisałeś i jest błąd w 2 minucie tm5 . Tak samo miałem przed modyfikacja tych timingow . Pomysły? Nadmuchu na ram xd?

 

A może przeinstalować tm5 i hci ? W sumie dziwne zachowanie tych bdie. Niby sypią już po 2 minutach, ale apex, pc , przeglądarka , cb r20 , geekbench się nie wysypuję, na edie już by mi się wszystko sypało przy takich szybkich błędach, a tu normalnie pc śmiga ...

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hałasuje ale nie tak, że szumi jak suszarka tylko generuje takie piszczenie na wyższej częstotliwości. Mnie irytowało okrutnie ale wtyczkę da się rozebrać i przełożyć piny na 7v wkładając je w dwa wyjęte piny ze środka potem czarna taśma izolacyjna i śmiga a stan fabryczny przywracasz w 2 minutę. Ewentualnie trzeba się w jakiś adapter zaopatrzyć z 12v na 7v. Różnice w tempach znikome a na 7v cooler jest zupełnie niesłyszalny ale dalej świeci jak latarka

To że da się przerobić to wiem bo siedze w temacie od lat tylko ze na 7v też wieje słabiej i to sporo, pytam bo puscilem ostatnio u siebie te gskille na CL16 zamiast 17 ale potrzebują 1.47v a na 17 1.43 i przeszły test z nadmuchem na 12v z wentylatora 120 :E a z tego samego na 5v już nie przechodziły. Zrezygnowałem z zakupu tego bo na 12v to dla mnie będzie pewnie głośne jak w budzie mam same Silentwingsy

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twtrl nie mogę dac więcej niż 14 , płyta z automatu zmienia , ale chyba chodziło o wyższe twr , przynajmniej na edie potrzebowalo dovoltowania żeby nisko zejść:P. Ustawiłem tak jak napisałeś i jest błąd w 2 minucie tm5 . Tak samo miałem przed modyfikacja tych timingow . Pomysły? Nadmuchu na ram xd?

Z resztą będzie łatwiej bo mam timingi z wyniku co tu wyżej wrzuciłem z aidy na imgurze to możesz przeklepać sobie 1:1 i daj na głównych cl14. Jeśli jesteś już na wyższym napięciu niż 1.425v to możesz je jeszcze docisnąć bo pole do manewru jest ale ja się nie spodziewałem wczoraj, że aktualnie w ogóle to będzie stabilne a jest i to jeszcze jak :P

gVzyZocl.jpg

 

To że da się przerobić to wiem bo siedze w temacie od lat tylko ze na 7v też wieje słabiej i to sporo, pytam bo puscilem ostatnio u siebie te gskille na CL16 zamiast 17 ale potrzebują 1.47v a na 17 1.43 i przeszły test z nadmuchem na 12v z wentylatora 120 :E a z tego samego na 5v już nie przechodziły. Zrezygnowałem z zakupu tego bo na 12v to dla mnie będzie pewnie głośne jak w budzie mam same Silentwingsy

Powiem ci tak różnica między 12v a 7v zbierana z radiatora pirometrem to 1-2 stopnie zamiast 30-31 jest 32-33 po około godzinie trwania testowania w hci. Też ma na szitencjum pc SW3 a reszta lata na 800 rpm. No a na 7v to możesz wsadzić łeb do budy i nic nie słychać z t3. Pamiętaj że t3 masz clamp i szerokość 50mm który kieruje cały strumień bezpośrednio na sloty i moduły, a wentyl 120 już nie koniecznie bo jest trochę za duży.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wrzuceniu BIOSu 1.0.0.4 na MSI X470 gaming pro carbon rzeczywiście szybszy boot systemu, kilka opcji w BIOSie więcej. I mam wrażenie inna praca Ryzena 7 niższe napięcie, a trochę większe taktowanie. Ale to może być powiązane również z W10 1909 na którego przeskoczyłem. Mam natomiast wrażenie, że mniejsza trochę stabilność pamięci. Dotychczasowe nastawy dwa razy wywaliły mi system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Dlatego ja tej bety na 1004 nie używam.

 

@ handrzej

 

Bios z agesą 1004 już ma status pełnego a nie beta.

Czas przetestować ponownie :P

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wrzuceniu BIOSu 1.0.0.4 na MSI X470 gaming pro carbon rzeczywiście szybszy boot systemu, kilka opcji w BIOSie więcej. I mam wrażenie inna praca Ryzena 7 niższe napięcie, a trochę większe taktowanie. Ale to może być powiązane również z W10 1909 na którego przeskoczyłem. Mam natomiast wrażenie, że mniejsza trochę stabilność pamięci. Dotychczasowe nastawy dwa razy wywaliły mi system.

Hej, jakie masz napięcie na swoim 3700x 4.3ghz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art385 , przeklepalem wszystko jak u Ciebie i pc nawet nie wstał. Czyżby nie chciał schodzić z sclami? Oczywiście zostawiłem 3733mhz i swoje napięcia, tylko timingi wszystkie dałem jak u Ciebie.

Ustawiłem tak jak miałem, tylko scl na 5 zamiast 4 i zobaczę test

 

Ale beka ustawiłem to samo co na cl14 tylko 16.16.16.16.32.48 I pc nie wstaje :o A na 14 rusza, o co tu chodzi :hmm:

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art385 , przeklepalem wszystko jak u Ciebie i pc nawet nie wstał. Czyżby nie chciał schodzić z sclami? Oczywiście zostawiłem 3733mhz i swoje napięcia, tylko timingi wszystkie dałem jak u Ciebie.

Ustawiłem tak jak miałem, tylko scl na 5 zamiast 4 i zobaczę test

 

Ale beka ustawiłem to samo co na cl14 tylko 16.16.16.16.32.48 I pc nie wstaje :o A na 14 rusza, o co tu chodzi :hmm:

Wybacz że tak zapytam, ale jaki był w końcu u Ciebie finał tych anomali z resetowaniem się pc i cyrkami z procesorem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem bios z agesą 1.0.0.4b i anomalia znikły, resety też, chociaż jak ustawiłem ram powyżej 3533mhz to na początku wyrzucało mi gry, mimo że było stabilnie w tm5 i hci 1000%+. Jakoś w weekend testowałem, grałem parę godzin i nie miałem resetów ani nie wyrzuciło gry, na ramie 3733mhz cl16 i crucialach. Szczerze ciężko stwierdzić co się działo. Teraz mam zagadkę, jakim cudem płyta nie wstaję z ramem ustawionym na cl16, a na 14 wstaję , tylko daje jakieś błędy w tm5.

Ustawiam te cl16 , zapisuję komp się resetuję, i nie piknie nawet głośnik systemowy i czarny ekran. Wszystko dalej zostawiłem tak jak na cl14. Czuję, że znowu będę musiał główkować, czemu tak się dzieje :P.

Już kopie zapasową robię, bo czuję że przez tą zabawę windows nie wyrobi i klęknie :E

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U ciebie to bios MSI. W przypadku Xonara sajgon robi STXII bo zastosowany został mostek plx asmedii starsze dużo rzadziej się z płytami gryzą. W przypadku tego co masz to bios. Jztwocents tam kiedyś pamiętam bluzgał, że płyta za kilkaset$ od msi pod ryzena i ciągle błąd cpu. Jakby ci karta rozszerzeń powodowała problem to jeśli zabootujesz do windy to na starszych windach miałeś anomalie związane ze stabilnością i prawidłowym działaniem systemu, które pojawiały się losowo. No a na ostatnich buildach to w żadnym wypadku nie da się tego nazwać normalnym działaniem, bo z systemu nie da się korzystać bez zmiany ustawień routingu. No i problem występuje tylko po inicjalizacji karty przez sterownik systemowy. Po wyciągnięciu karty system lata jak złoto.

 

 

Widzę już rzeźbisz xD pamiętaj b-die testuj hci po znalezieniu wstępnych timingów w tm5. A tutaj moje luźne cl16 bez szaleństwa na napięciach.

kVCuORX.png

Wbilem twoj preset i Mmetest leci, jednak druga wartosc musiala byc zmieniona na 17 i tak jak w przypadku mojego poprzedniego ustawienia ze stopki nie wiem dlaczego ale musi byc druga wartosc zawsze oczko wyzej zeby bylo stabilnie. Poki co leci 3800 16-17-16-32-48-CR1 GM ON.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...