Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam w Cinebench 20 maksymalnie 66 stopni na Grandisie. Ogólnie temperatury kilka stopni niższe na oko, tym razem nałożyłem pastę jak należy, czyli rozsmarowałem po całości (składałem od nowa, płyta główna padła). Wszystko mam na razie na stock/auto, RAM również z XMP 3000MHZ CL15, wynik CPU w C20 to 4455, jest w normie ?

 

Teraz się zastanawiam, czy zostawiać go na auto i olać te skoki napięcia po 1,45V, czy dać go na sztywno. Wydaje mi się, że ogólnie większość ludzi na forum chyba ma napięcie i taktowanie na sztywno. A ja mam cały czas z tyłu głowy te wpisy od AMD na redicie, że te procki nie powinny tak działać, wysokie skoki napięcia są w porządku itd.

 

Bo w porządku są ale zauważam że jednak co ustawienie napięcia na sztywno to jednak na sztywno. Na pewno w kontekście temperatur przynajmniej u mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana boxowego chłodzenia wraith spire w 5 3600x(ustawienia bazowe) na Arctic freezer 34 esport duo i pasty grizzly kryonaut dało dla mnie wręcz porażające efekty. W ciężko zmodowanym Falloucie 4(około 100 wtyczek i 15GB modów) zszedłem z 60-72C na 45-59C.

Spodziewałem się hałasu dwóch śmigieł ale jest cicho a zdecydowanie lepiej niż na komarku zwanym spire. Może wykażę się ignorancją ale nie wiem po co AMD dołącza takie wiatraczki do mocnych w sumie jednostek.

Czy jest to naturalne że temperatura GPU pod obciążeniem też spadła na skutek zbicia temperatury z CPU ? RX 590 sapphire nitro+ ma teraz jakieś 3-4C mniej. Zastanawiam się czy to może być powiązane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w Cinebench 20 maksymalnie 66 stopni na Grandisie. Ogólnie temperatury kilka stopni niższe na oko, tym razem nałożyłem pastę jak należy, czyli rozsmarowałem po całości (składałem od nowa, płyta główna padła). Wszystko mam na razie na stock/auto, RAM również z XMP 3000MHZ CL15, wynik CPU w C20 to 4455, jest w normie ?

 

Teraz się zastanawiam, czy zostawiać go na auto i olać te skoki napięcia po 1,45V, czy dać go na sztywno. Wydaje mi się, że ogólnie większość ludzi na forum chyba ma napięcie i taktowanie na sztywno. A ja mam cały czas z tyłu głowy te wpisy od AMD na redicie, że te procki nie powinny tak działać, wysokie skoki napięcia są w porządku itd.

Skoki napiecia sa wymaksowane do uzyskiwania max turbo dla pojedynczego rdzenia co jest w tym przypadku rzecza naturalna. No ale nie od dzis wiadomo ze napiecia na auto nigdy nienalezaly do niskich a ich obnizenie zbija dosc mocno temp. jak ktos nie lubi zabawy w OC to ustawia na Auto i zapomina o temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana boxowego chłodzenia wraith spire w 5 3600x(ustawienia bazowe) na Arctic freezer 34 esport duo i pasty grizzly kryonaut dało dla mnie wręcz porażające efekty. W ciężko zmodowanym Falloucie 4(około 100 wtyczek i 15GB modów) zszedłem z 60-72C na 45-59C.

Spodziewałem się hałasu dwóch śmigieł ale jest cicho a zdecydowanie lepiej niż na komarku zwanym spire. Może wykażę się ignorancją ale nie wiem po co AMD dołącza takie wiatraczki do mocnych w sumie jednostek.

Czy jest to naturalne że temperatura GPU pod obciążeniem też spadła na skutek zbicia temperatury z CPU ? RX 590 sapphire nitro+ ma teraz jakieś 3-4C mniej. Zastanawiam się czy to może być powiązane

 

Jak chlodzenie od cpu wydziela mniej temp do otoczenia to temp moze wszedzie spasc jednak patrzac jaka odleglosc dzieli cpu od gpu to podejrzewam tez slaba wentylacje w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chlodzenie od cpu wydziela mniej temp do otoczenia to temp moze wszedzie spasc jednak patrzac jaka odleglosc dzieli cpu od gpu to podejrzewam tez slaba wentylacje w obudowie.

Cooler Master 330u :) także nie ma lekko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie szlachta, szybkie pytanko o nastawy optymalne funkcji wentylatorów w BIOSie - CPU Fan Step Up Time i Step Down Time - jak macie ustawione u siebie by wentylator CPU nie rozpędzał się jak szatan na chwilę?

 

Czytałem poradę by ustawić na maksa czyli 0.7s dla Step Up Time i 1.0s dla Step Down Time ale zastanawiam się czy to nie są zbyt przesadzone wartości. :hmm:

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem proste zachowanie ryzena 3xxx jak ma nie w pełni stabilny Fclk. Jak fclk jest niezbyt stabilne, to w grach mamy skoki fps, Aida za każdym razem daje inne wyniki z rozrzutem wydajności w l3, dość znaczące rozrzuty. Dlatego u mnie 3533mhz cl14 jest wydajniejsze od 3733mhz cl14 :) . Widać to po cinebenchu , geekbenchu . Na 3600mhz gdzie to fclk jest stabilniejszy niż na 3733mhz w geekbenchu wypluwam wyższe wyniki na wolniejszym ramie. Zmienię tego kasztana to prawdopodobnie zejdzie mi kaganiec z wydajności;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Fortisie 3 mam 73-74 st w Cinebenchu R20, w grach mniej więcej do 60, 65 st max. W porównaniu do Wriath Prism mam 7-10 st mniejsze temperatury, nie jest to jakiś kosmos. Fakt, że Wraith rozkręcał się do ponad 2000 RPM a Fortis do ~1300 ale różnica delikatnie niewielka. Może za dużo pasty nałożyłem? Pasta to SPC Pactum PT-2 bo taką miałem pod ręką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie szlachta, szybkie pytanko o nastawy optymalne funkcji wentylatorów w BIOSie - CPU Fan Step Up Time i Step Down Time - jak macie ustawione u siebie by wentylator CPU nie rozpędzał się jak szatan na chwilę?

 

Czytałem poradę by ustawić na maksa czyli 0.7s dla Step Up Time i 1.0s dla Step Down Time ale zastanawiam się czy to nie są zbyt przesadzone wartości. :hmm:

Nie są 0.7 to nie jest wbrew pozorom długo żeby wentyl wbijał wyższe obroty, jak przez sekundę radiator nagrzeje się bardziej to nic się nie dzieje, co innego jakbyś miał tam 10 sekund :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wolałem się upewnić, nie mam problemu z temperaturą ale dopytać nigdy nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Fortisie 3 mam 73-74 st w Cinebenchu R20, w grach mniej więcej do 60, 65 st max. W porównaniu do Wriath Prism mam 7-10 st mniejsze temperatury, nie jest to jakiś kosmos. Fakt, że Wraith rozkręcał się do ponad 2000 RPM a Fortis do ~1300 ale różnica delikatnie niewielka. Może za dużo pasty nałożyłem? Pasta to SPC Pactum PT-2 bo taką miałem pod ręką.

To normalne fortis jest sporo lepszy od tego wraitha... Mam podobne temperatury Cinebench dzisiaj np w chłodny dzień wykręcił max 71c i 1250rpm (tylko u mnie siedzi lepsza pasta), gry 60~ w BF5 czasem skoczy do 70 na sekundę i spada do 60-65 no ale tam utylizacja jest potężna :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, chodzi o to, że spodziewałem się większej różnicy niż pare stopni :) Po odpaleniu jakiegoś AVX pewnie stuknęło by ponad 90 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znowu w cb r20 mam wyższa temp niż w occt avx2. W occt na 1.35v okolice 60* A w cb dobija pod 80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znowu w cb r20 mam wyższa temp niż w occt avx2. W occt na 1.35v okolice 60* A w cb dobija pod 80

To ja mam odwrotnie w CB mniej jakieś 70-75 zależy od temperatury w pokoju, dzisiaj np max 71. w CB20 mam pobór jakieś 90+/- W a w OCCT potrafi błysnąć 100W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ard'aenye 90 stopni na avx wleci na najlepszym custom LC. Problemem przy nowych ryzenach nie jest zewnętrzne chłodzenie tylko mała powierzchnia chipletów 7nm, od których ciepło musi odebrać IHS. Fizyki nie oszukasz.

 

Ja znowu w cb r20 mam wyższa temp niż w occt avx2. W occt na 1.35v okolice 60* A w cb dobija pod 80

Dziwne, a jaki masz boost allcore w r20 i przy avx2? U mnie przy prime95 smallfft i ekwilibrystyce w biosie max co udało się wycisnąć to 3850 przy temp. 82-85 stopni.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze musiałbym ustawić na auto i zobaczyć, ja trzymam 4.1 1.35 na sztywno . Chociaż temp mogły mi się zmienić, bo kiedyś miałem 85w poboru w occt teraz do 105 potrafiło dobić. Kiedyś miałem allcore na auto w granicach 3750-3800mhz przy wypalaczu ale jednak bios się zmienił to i coś się mogło zmienić. Musiałbym sprawdzić na nowo. Może dziś się pobawie , już oc ram wyrzezbilem stabilnie, teraz tylko cepa zmienić żeby mieć ram na 3733 cl14 bo testy stabilności przechodzi taki nastaw , ale fclk się sypie. 3533mhz też mam dość ciasno wyrzezbione, scl2 twr8 trfc 220 w pełni stabilne, jeszcze może trfc zejdzie niżej, muszę spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Fortisie 3 mam 73-74 st w Cinebenchu R20, w grach mniej więcej do 60, 65 st max. W porównaniu do Wriath Prism mam 7-10 st mniejsze temperatury, nie jest to jakiś kosmos. Fakt, że Wraith rozkręcał się do ponad 2000 RPM a Fortis do ~1300 ale różnica delikatnie niewielka. Może za dużo pasty nałożyłem? Pasta to SPC Pactum PT-2 bo taką miałem pod ręką.

Zerknij sobie na testy grizzly kryonaut. Może tutaj dałoby się ugryźć parę stopni jeszcze z Ryzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czekam aż ktoś przetestuje 3950X z wyłączoną połową rdzeni.

Taki "pseudo-3700X" na binie z topowego R9 teoretycznie powinien latać co najmniej na 4.5GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czekam aż ktoś przetestuje 3950X z wyłączoną połową rdzeni.

Taki "pseudo-3700X" na binie z topowego R9 teoretycznie powinien latać co najmniej na 4.5GHz.

 

czy ja dobrze widzę ??? TB jak i BFV mimo 100+ to strasznie odbiega od płynnego obrazu, chyba ze pan filozof nagrywał w 30fps :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam aż ktoś przetestuje 3950X z wyłączoną połową rdzeni.

Taki "pseudo-3700X" na binie z topowego R9 teoretycznie powinien latać co najmniej na 4.5GHz.

Zegar to nie wszystko - uzyskując 8 rdzeni w konfiguracji (4+0)+(4+0) także zyskujemy na sumarycznej przepustowości zapisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumarycznej tak, ale dla żadnego programu o mniej niż 8 wątkach (i większości tych o większej liczbie wątków) nie powinno to mieć znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Novi

Jak OCCT bez kagańca jak masz pobór 70W ja w OCCT dobijam momentami do 100W :Up_to_s: już wiadomo dlaczego masz mniejsze temperatury niż w C20

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • FuryGPU - pojedynczy użytkownik opracował od podstaw własną kartę graficzną. Zaskakująco dobrze radzi sobie z grą Quake Ja mam wielki szacunek dla takich napaleńców, co ja umiem sam zrobić, ratuję stare komputery/laptopy/tablety/smartfony ze śmietnika i przywracam je do życia. Te które się nadają oczywiście  
    • Obie konstrukcje mają swoje zady i walety. Najlepiej przeanalizuj jakie masz potrzeby, popatrz testy i wybierz konstrukcje Ci odpowiadającą. Tutaj istotny jest indywidualizm. Podpowiem, że karta zielonych będzie lepsza do tytułów z RT.
    • Akurat panowie gram głównie na słuchawkach albo na głośnych głośnikach więc i tak nie słyszę chłodzenia więc raczej i tak jesli chodzi o chłodzenia to zostanę przy czymś za 200-300 zł max
    • U nas było powszechne oburzenie kiedy notorycznego oszusta z OLX skazano na 20 lat więzienia... takie kary powinny być za oszustwa/przestępstwa finansowe(w zależności od skali od kilku lat do nawet do dożywocia, jak w USA w przypadku piramid finansowych). Można się tylko domyślać ile tragedii życiowych spowodował taki bandzior(w białych rękawiczkach). Taki Marcin P. i jego małżonka nigdy nie powinni opuścić zakładu karnego.
    • No i to jest smutne, bo rozłożenie na lata pozwala myśleć, że pewnie pojawi się jakaś technologia, tanie magazyny ttd, Bo przy obecnych ja tego "net zero" nie bardzo widzę. Te jebnie, a jedyna dobra rzecz w tym, że pewnie nie dożyję najgorszego. Np. peerelowskie budownictwo (choć to z lat 90 nie lepsze). Wiadomo, można dokładać styropianu na ściany i lepsze okna, ale z wentylacją grawitacyjną czy układem pewnych rzeczy nie przeskoczysz bez wyburzenia i zbudowania na nowo. A tak mieszkają miliony ludzi. I nawet jak im pomontujesz pompy ciepła i sieć elektryczna tu uciągnie, to one będą ciągnąć gigawaty i z czegoś trzeba te gigawaty wygenerować, najwięcej w chłodnie i długie zimowe noce.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...