Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny Ryzen 3600 lepszy niż mój 3600X. Ciekawe jak działają świeże 3600X w takim razie ;)

Edytowane przez Mackay22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bawiłeś się w autoOC ? Może da radę cisnąć fajne zegarki . I czym go chłodzisz , bo to w sumie jest bardzo ważne na autoOC.

 

Wiem, wiem, a nie chce mu zniszczyć potencjału do 2021roku :D. Chyba, że jeszcze świeższe sztuki, będą kręciły 4.5ghz@ 1.35v to może przed 2k21 się skuszę na jeszcze jedną zmianę :lol2:

Raczej pobawię się w autoOC+offset i niech trzyma wysokie zegarki w grach, jeszcze tylko ram podkręcę i strzelę ponad 8400pkt w geekbenchu , jak RemiKo jeszcze nie pobił tego rekordu, to 8380pkt jest rekordem, a na kasztanie moim (4.2ghz) + dobrze ocnięty ram kręciłem 8216pkt, tu myślę że +200pkt będzie lekko

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co mu auto oc skoro na 4350mhz z dobrym napieciem mozesz miec all core??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę jeszcze, fps benchmark strzeliłem, jest przepaść... Na 4.1 ram miałem ciasno , tu cały czas z tyłka jest ... Z resztą zobaczcie sami :

 

 

301291e4fdca0c63.jpg4a6e0746cfc0517f.jpg

 

 

Ram ustawiony 3733mhz cl14 jak u Art385 + cep 4.4ghz , chyba rekord ryzena 3600/x pękł :P

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/767584

 

To jest ustawienie pod benchmark, ram przetestuję na procku auto, ponieważ nie zamierzam katować go 4.4ghz 1.39v

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bawiłeś się w autoOC ? Może da radę cisnąć fajne zegarki . I czym go chłodzisz , bo to w sumie jest bardzo ważne na autoOC.

 

Wiem, wiem, a nie chce mu zniszczyć potencjału do 2021roku :D. Chyba, że jeszcze świeższe sztuki, będą kręciły 4.5ghz@ 1.35v to może przed 2k21 się skuszę na jeszcze jedną zmianę :lol2:

Raczej pobawię się w autoOC+offset i niech trzyma wysokie zegarki w grach, jeszcze tylko ram podkręcę i strzelę ponad 8400pkt w geekbenchu , jak RemiKo jeszcze nie pobił tego rekordu, to 3380pkt jest rekordem, a na kasztanie moim (4.2ghz) + dobrze ocnięty ram kręciłem 8216pkt, tu myślę że +200pkt będzie lekko

Bawiłem się, auto oc, ma u mnie prawie zerowy efekt na pojedynczy rdzeń i multi w cinebenchu. Temperatury dobijają do 70 stopni w CB, więc może to przez to nie ma żadnej różnicy, ale to chyba nie jest jakoś super dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"w biosie pokazuje 1.27v , na tamtym pokazywalo 1.44v"

 

WOW, to nieźle. :o

Ale jak rozumiem gdy w grach jest boost na 1 rdzeń to dalej wali 1,44? Także w sumie jak u mnie... tyle że u mnie z offsetem -0,08 :E

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne wyniki novi, a co z tym poborem w occt rozwiązałeś zagadkę? co do cs go to raczej przepaścią tego nie można nazwać, w tej grze każde 100mhz na procku daje +5-10fps source już tak ma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"w biosie pokazuje 1.27v , na tamtym pokazywalo 1.44v"

 

WOW, to nieźle. :o

Ale jak rozumiem gdy w grach jest boost na 1 rdzeń to dalej wali 1,44? Także w sumie jak u mnie... tyle że u mnie z offsetem -0,08 :E

 

Niee, napięcia na auto 1.28-1.32v , bez autoOc 1.4v nie widać. Oczywiście mówię pulpit/ gry :)

 

W cs go , mam 100fps więcej:)

Co do poboru, to nie mam bladego pojęcia , w biosie mam wszystko tak jak na tym drugim cpu , limity off, phase control extreme ... Aż niemożliwy jest ten pobór i temperatura, 55* to trochę jak kot napłakał i to na 1.39v ...

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bios zresetowany, i zamiast 1.44v widziałem 1.27v

 

Na defaulcie (bez PBO i AutoOC) masz takie napiecia w BIOSie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, reset zworką , i na głównej zakładce w biosie mam podgląd napięcia cpu , i wisi na 1.27v , na starym egzemplarzu miałem 1.448v , czy coś takiego. Na starym egzemplarzu w tym samym miejscu właśnie widniało te 1.448v , bez żadnych autooc , pbo ;).

 

@ frog67 te napięcie, raczej ukazuje tzw "Vid" , w teorii tak się sprawdza potencjał cpu, czym niższe napięcie , tym lepsza sztuka cepa . T

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na defaulcie (bez PBO i AutoOC) masz takie napiecia w BIOSie?

Dziwne u mnie po updejcie na def bez zmian czyli 1.41, zresztą na domyślnym biosie tyle samo 1.41 i peaki do 1.48

Edytowane przez frog67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam do was prośbę czy moglibyście mi napisać co zrobić czy ew. nic nie robić z Ryzen 3600? jak na razie mam ustawiony na stock ale czy to najlepsza opcja czy warto ustawić jakieś opcje typu PBO czy na sztywno ?? i w skrócie jak to zrobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że gadacie o auto oc i innych bajerach. To ja może powiem jak to u mnie wygląda, a wy mi powiedzcie czy jest ok, czy bida z nedzą.

Testuję w occt, proc ryzen 3600 + płyta msi b450 a pro:

- wszystko stock/auto - chodzi na 4.05GHz/wszystkie rdzenie, 1.35V, 70-75 stopni

- stock a do tego ujemny offset -0.025V chodzi na 4-4.05GH, napięcie 1.32V, 70-72 stopni

- gameboost włączony - 4.2GHz chodzi na 75 stopni przez ~2 minuty a potem jeb z dupy 85 stopni i crash - WTF?

- gameboost włączony + offset -0.25V - system nie stabilny, raz wstaje raz nie

Coś idzie tu ugrać? Źle się za to zabieram czy jak?

Edytowane przez lukibossss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi

 

Tydzień nowszy procek od mojego i tak na oko masz lepszą sztukę niż moja :D

 

Cieszę się razem z Tobą, bo zasłużyłeś na to i gratuluję wyników :D

 

U mnie pobór w OCCT pokazuje w miarę prawidłowo, bo jest zgodny z watomierzem:

 

4.2GHz @ 1.275v w OCCT wychodzi w okolicach 110W, przy 1.3v już ponad 115W.

 

U siebie nie atakowałem 4.4GHz, bo nie chciałem wbijać większego LLC niż poziom 3 (połowa skali).

 

Z doświadczenia wiem, że na Extreme u Ciebie może walić na procka ponad 1.5v pod obciążeniem przy 1.39v z BIOSu. Szkoda, że obecnie nie mamy płyt głównych z punktami pomiarowymi, bo chętnie bym się dowiedział jak jest naprawdę.

 

Staram się nie zwiększać LLC powyżej Medium (poziom 3) do 24/7.

 

Z resztą i tak od ponad tygodnia jadę na Stock/Auto, bo więcej mi obecnie nie trzeba :E

 

O swój egzemplarz również dbaj, bo jest o co :D

 

Mój obecnie już więcej niż 1.37v nie widzi na Stock/Auto i tak go zostawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, reset zworką , i na głównej zakładce w biosie mam podgląd napięcia cpu , i wisi na 1.27v , na starym egzemplarzu miałem 1.448v , czy coś takiego. Na starym egzemplarzu w tym samym miejscu właśnie widniało te 1.448v , bez żadnych autooc , pbo ;).

 

@ frog67 te napięcie, raczej ukazuje tzw "Vid" , w teorii tak się sprawdza potencjał cpu, czym niższe napięcie , tym lepsza sztuka cepa . T

 

 

Ciekawe...

6c3d3aafe15fe5c8gen.jpg

 

 

A tak swoja droga, jak PBO przestawie na Advanced, to mam dodatkowe opcje:

77a2b41aa530e048.jpg

 

 

Zmieniales u siebie jakies limity? Czy tylko dales mu +200MHz?

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi

 

Tydzień nowszy procek od mojego i tak na oko masz lepszą sztukę niż moja :D

 

Cieszę się razem z Tobą, bo zasłużyłeś na to i gratuluję wyników :D

 

U mnie pobór w OCCT pokazuje w miarę prawidłowo, bo jest zgodny z watomierzem:

 

4.2GHz @ 1.275v w OCCT wychodzi w okolicach 110W, przy 1.3v już ponad 115W.

 

U siebie nie atakowałem 4.4GHz, bo nie chciałem wbijać większego LLC niż poziom 3 (połowa skali).

 

Z doświadczenia wiem, że na Extreme u Ciebie może walić na procka ponad 1.5v pod obciążeniem przy 1.39v z BIOSu. Szkoda, że obecnie nie mamy płyt głównych z punktami pomiarowymi, bo chętnie bym się dowiedział jak jest naprawdę.

 

Staram się nie zwiększać LLC powyżej Medium (poziom 3) do 24/7.

 

Z resztą i tak od ponad tygodnia jadę na Stock/Auto, bo więcej mi obecnie nie trzeba :E

 

O swój egzemplarz również dbaj, bo jest o co :D

 

Mój obecnie już więcej niż 1.37v nie widzi na Stock/Auto i tak go zostawiam.

 

 

Wiesz, na razie to jest stabilność na słowo honoru, 20min occt , to nie jest wyznacznik stabilności, ale nie mam zamiaru go katować godzinami w wypalaczach . Wiem , że 14-16 min w occt avx2 jest decydująca, jak to przejdzie to już albo nie brakuję do stabilności pełnej, albo bardzo mało.

 

Szczerze, trafił się lepszy niż oczekiwałem , tym bardziej że to używka , więc była dość duża szansa , że coś jest z nim nie tak, ale jednak dobrze trafione, 750zł za taki egzemplarz to jak darmo ^^ .

 

Akurat, na tym egzemplarzu llc zachowuję się całkowicie inaczej niż na ex, mam tylko + i - 0.01v względem wybranego w biosie (1.38-1.4v) , pod obciążeniem mój asus stara się trzymać to co w biosie (wedle hwinfo np) ale jak jest na prawdę ? :) .

 

Pobawię się jeszcze llc , sam już nie wiem jak ten procesor ustawić, czy na sztywno , czy na auto + pbo z jakimś offsetem . Rekord geekbencha pękł , to już więcej mi nie potrzeba :D. Zobaczę ile papu potrzeba do 4.3ghz allcore , bo może być , że zejdzie w okolice 1.3v co by było bardzo ciekawe.

 

Właśnie chcę o niego jako tako zadbać , dlatego ten mętlik mam z ustawieniem jego , nie chciałbym do czasu zen3 zmieniać kolejnego zena2 , chyba że będą szły sztuki co 4.5ghz na 24/7 da się puścić, to pewnie bym zmienił, ale to marzenie ściętej głowy :D.

 

No to mój ma na auto jeszcze mniej , i zegar cały czas wbija na 4.2ghz , więc jest świetnie !

 

 

@Belliash Bym tu dał tylko +200mhz i nic więcej nie dotykał , przynajmniej tak u mnie to działa . A te napięcie pokazuję Ci na 3.6ghz, mi na 4.2 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Limit musisz, bo nie podbije zbyt wysoko zegarów, masz wybór auto/manual/motherboard(według płyty)

Scalar to zarządzanie napięciem od 1-10, albo auto.

Na mojej płycie jest to samo do ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, max 1,3x w grach z boostem?

 

Cholera, mogłem zaczekać z tymi zakupami...

W UEFI to też u mnie standardowe 1,45 niestety...

 

Swoja drogą ja się gubię w tych ustawieniach. Co macie na myśli pisząc o AutoOC?

 

Cała zakładka PBO odpowiada głownie za limity napięcia prawda? To "AutoOC" to ta opcja w PBO "Max Boost Clock?"

W AI Tweaker jest jeszcze TPU, ale to chyba jakiś autorski feature Asusa, prawda?

W "Advanced" jeszcze jeszcze AMD CBS z Core Performance Boost i C-state.

No i jest "AMD Overclocking" - to o to chodzi? Tam się ustawia np. LLC? Bo w sumie nie sprawdzałem :E

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R5 3600 @ Stock/Auto

 

Sprawdziłem napięcie w grach podczas boosta na 4.2GHz na wszystkich rdzeniach u mnie i przy niskim obciążeniu rzędu 25-40% procesora średnio mam napięcie 1.29v.

 

Testowałem przez 30 minut.

 

Sztywno trzyma 4200MHz i praktycznie nic się nie grzeje, czy coś chcieć więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RemiKo , nie masz powodu do wstydu , właśnie idę pograć w apexa, czy coś innego , wrzucę sobie osd z fps monitora, i będę obserwował napięcie. Operacje na pulpicie , trzyma niskie napięcia u mnie : 18aba94c04f6e87f.jpg

 

Ex śmiało karmił się 1.4v podczas takiego używania , nawet i chyba 1.45-6v :P

 

 

Podczas gry 1.29-1.31v , zegar stoi jak... na 4192mhz , średnie napięcie 1.301v jak dobrze napisałem , gra w cs go , fps_max 0 , więc rdzenie potrafią docisnąć średnio na 60-70% . Fajna zabawka ten procek... Ram oczywiście 3733mhz, więc na pewno to daję minimalnie wyższe napięcia. Temp 44* średnio .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinka Forza Horizon 4:

 

forza13kkxx.png

 

Ramy luźno, bo testuję nowe ustawienie na max 1.38v na ramach.

 

Chciałem znaleźć jakieś nastawy żeby zejść poniżej 1.4v z napięciem i oto one.

 

Wydaje mi się, że masz średnio niższego VID'a ode mnie o jakieś 0.018v, czyli trafiłeś lepszą sztukę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Belliash Bym tu dał tylko +200mhz i nic więcej nie dotykał , przynajmniej tak u mnie to działa . A te napięcie pokazuję Ci na 3.6ghz, mi na 4.2 :P

 

Aa limit EDC nie zmieniales recznie na 0? AGESA 1.0.0.4 ma takiego buga, ze jak jest wiecej lub Auto, to nie boostuje wcale. Chyba ze u Ciebie domyslnie jest 0? No na 3.6GHz mi pokazuje - czyli na domyslnych wartosciach. W BIOSie proc mi raczej nie boostuje bo nie ma po co :D Z tego co pisales to Tobie pokazuje wyzsze napiecie, rowniez na domyslnych wartosciach... wiec powinno byc tez 3.6GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was używa w windowsie 10 planu zasilania przygotowanego przez 1usmus (tego od DRAM Ryzen Calculator) ??? Jakie wnioski ? temperatury?

Rzeczywiście na tym planie mam wyższe taktowania w turbo na 3700x, ale i napięcie dobija do 1.5V od czasu do czasu. Na planach zasilania z W10 miałem mniej jakieś takie 1.46V około.

Na biosie 1.0.0.4

Edytowane przez handrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z automatu ściągnięte limity .

Zabawa w fclk i kolorowo nie jest , maks na jakim pc wstaje to 1866mhz , ale normalnie mogę ustawiać vddg i soc wyżej niż na tamtym egzemplarzu , wiec na 99% da się w pełni ustabilizować fclk na tych 1866mhz :) ! Bawiłem się od rana w if , przed chwilą dałem 1.35v i 4350mhz , jak na razie 5 minuta leci occt , oczywiście ram 3733mhz , bo chce znaleźć stabilne ustawienie procka dla tak taktowanego ramu :) llc high i pod occt trzyma 1.34v.

 

Dobra już koniec gier w occt i primy i te inne wypalacze , zdaje się , że znalazłem rozsądne ustawienie dla tego cpu :

 

2715dfa8d6f367e0.jpg

 

 

Teraz tylko ram sobie ustawie , i nie tykam palcem cpu/ramu i zaczynam grać tylko w gry ^^. Był jeden moment, gdzie pobór strzelił na 88w , i temp na 64* , ale to przy około 16minucie , potem znów spadł pod 80w ;).

 

W blenderze minuta mniej, niż na ex egzemplarzu, tu ram jest z czapy, muszę wyrzeźbić go na nowo, tam był na 3533mhz cl14 max ciasno, pobór średni 88W

 

5698ee4a7c27512e.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...