Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Poprzednio ustawialem wartosci dla CPU 105W, czyli 3800X i 3900X, tj: PPT 142, TDC 95 i EDC 0. Do tego +200MHz. W zasadzie to tylko scalar zostawilem domyslnie na 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas myślałem, że Ryzen 5 3600 ma Wraith Spire. Myślicie, że Wraith Prism sobie z nim poradzi? Używki po 70zł chodzą, to może lepiej w niego zainwestować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość w obudowie montażu jakiegoś normalnego chłodzenia to poszukaj uzywke fortisa 3 , idzie dostać za 80zl z wysylka , jak nie ma zapinki to za koszt wysyłki dokłada firma spc zapinke na am4 :) .

 

https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-procesora-silentiumpc-fortis-3-he1425-8764216303

 

Z tego co kojarzę, do zapinki am4 spc dokłada wszystko żeby dało radę zamontować to chłodzenie:)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Poprzednio ustawialem wartosci dla CPU 105W, czyli 3800X i 3900X, tj: PPT 142, TDC 95 i EDC 0. Do tego +200MHz. W zasadzie to tylko scalar zostawilem domyslnie na 0.

 

Można spokojnie przekraczać limity płyty, nic się nie stanie.

 

Co do EDC nie słyszałem nic o tym bugu, daję na full, u mnie chyba 114, pisze z pamięci. To chyba nawet najważniejszy parametr dla boostu.

 

PPT u mnie płyta daje limit 1000, także słabe te limity u Ciebie. No i scalar 10 to mus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez ruszania scalara miałem boosty w grach 4350-4375 , ale to pewnie kwestia płyty i samego egzemplarza cpu . Tylko że te autooc było okupione napięciami w grach po 1.4v , wiec myślę że 1.344v na sztywno jest lepszym wyjściem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepsze chwilowe skoki do 1.4V na auto niż stałe 1.34V i palenie CPU non stop takim napięciem dla uzyskania śmiesznych ~150MHz więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chwilowe , tylko wręcz stałe:p . Pulpit 1.45v śmiało, gry 1.4v średnio. Traktuje bardzo dobrze tego procka , occt 20minut puszczalem , nie więcej , opcje oszczędzania energii mam on w biosie , wiec zegary ładnie spadają.

 

Jakby nikt nie miał przekraczać 1.3v to połowa użytkowników na tym forum siedzialaby na auto :) .

 

Na moje jest to zdrowy nastaw , każdy może mieć swoje zdanie na ten temat, ale w apexie 40* A 60* na autooc to jest różnica:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to zmienia postać rzeczy ale dziwne to OC z włączonymi funkcjami oszczędzania - po mojemu dodatkowy problem z oszacowaniem stabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jest tak stabilnie , hci nie sypie , gry nie sypią, przeglądarka nie wysypuje , wiec niech tak jest :) .

Nie chce zbytnio katować jakimiś wypalaczami tego procka, ma fajny potencjał i szkoda go ubijać prime95 . Temat degradacji jest ciężki do oszacowania , pierwszy egzemplarz był sporo testowany , różne wypalacze i z ciekawości sprawdziłem nastaw taki jak miałem na samym początku na nim , i musiałem tylko dołożyć 0.01v żeby było stabilnie, ale może to wina innego biosu , większy vdrop lub inne zachowanie llc. Więc można to uznać za granicę błędu pomiarowego , a jednak procek miałem 4 miesiące i dużo wypalaczy przyjął na siebie, nastaw prawie cały czas na sztywno :)

 

Schody się zaczynały z nim jak chciałem ram puścić ponad 3200mhz , musiałem z 1.2875v dac mu 1.35v na 4.1ghz , ten co mam teraz na miękkim jajku robi 4.35ghz 1 35v z ramem 3733mhz , nie próbowałem schodzić z ramem na 3200mhz i spróbować podbić taktowanie , bo mnie taki nastaw nie satysfakcjonuje:)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można spokojnie przekraczać limity płyty, nic się nie stanie.

 

Co do EDC nie słyszałem nic o tym bugu, daję na full, u mnie chyba 114, pisze z pamięci. To chyba nawet najważniejszy parametr dla boostu.

 

PPT u mnie płyta daje limit 1000, także słabe te limity u Ciebie. No i scalar 10 to mus.

 

W geekbenchu mam moze w porywach 50pts wiecej, a w blenderze 8-9sek szybciej. Przy ustawieniach jak wyzej + scalar na 10x.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej co do jednego jest pewność, Zen 4000 można spokojnie kupować w okolicach Grudnia-Stycznia 2021 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Proshop wczoraj wjechaly 3950X bo koledze wyslali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej co do jednego jest pewność, Zen 4000 można spokojnie kupować w okolicach Grudnia-Stycznia 2021 :D

 

pewnie na black friday kupimy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że 4-5 miesięcy po premierze wystarczy , żeby już nie trafiać wybitnych kasztanów.

Mam nadzieję, że ryzeny 4xxx będą robiły o te 150-200mhz więcej na rdzeniu , i te ipc będzie o 10% chociaż wyższe .

Jeszcze fajnie by było, jakby fclk podciągnęli pod 2000mhz , to wtedy patrioty odżyją :P.

Ale to takie życzenia świąteczne, na razie jestem zadowolony z tego co mam , byle na tych nastawach był pc 1000% stabilny, to będę uradowany.

 

Dziś się bawiłem ramem,nie puszczałem na dłużej hci czy coś, bo grzeje się dość wyraźnie jeden moduł i mogę dostawać błędy od temperatury.

Procek raczej jest już stable, tylko jedynie może będę musiał poprawić ram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że ryzeny 4xxx będą robiły o te 150-200mhz więcej na rdzeniu , i te ipc będzie o 10% chociaż wyższe .

 

No właśnie te dwie rzeczy są zapowiedziane - +10% IPC i 200 mhz więcej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ale muszą robić 4.5-6ghz te 4600 żeby je wziąć, 4.4ghz to ja moge miec teraz xd.

Nie mogę się doczekać tego rx, ciekawe czy te 650zl dopłaty do rtxa2060 się opłaci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi jeszcze zwiększenie IPC. Plus jak przeciętne sztuki będą robić 4400Mhz to dobre sztuki zrobią pewnie 4600 Mhz.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ale muszą robić 4.5-6ghz te 4600 żeby je wziąć, 4.4ghz to ja moge miec teraz xd.

Nie mogę się doczekać tego rx, ciekawe czy te 650zl dopłaty do rtxa2060 się opłaci...

 

5700XT robi co chce w 1440p, także w Twoich 1080p będzie tylko lepiej ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakieś rady do 3700x na stockowym coolerze, tak żeby temp na yt były względne jak i stresie np. w grach? Tyle opcji można testować, że aż głowa boli. Przełączanie między PBO,Default,Auto OC w Ryzen Master, jaki plan w winwosie ustawić, czy może ustawiać na sztywno taktowania, bo ten mój egzemplarz to też czasem skacze sporo ponad 1.4v, mam SoC ustawione na 1.14, bo mi pierdzi xD.

Edytowane przez tomek105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam SoC ustawione na 1.4, bo mi pierdzi

 

Przeciesz uwalisz proca w ciągu kilku tygodni / miesięcy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5700XT robi co chce w 1440p, także w Twoich 1080p będzie tylko lepiej ;-)

 

Jeśli tylko sterowniki za mocno nie nabluzgają :P.

Szczerze, to taka zmiana dla zmiany, na ścisk rtx2060 sobie radzi, bo nie powiem , nawet na ultra miałem grubo ponad 60fps w gry , w które gram, ale wiesz, że mam dość specyficzne podejście do gier, i tam gdzie niektórym starcza 60fps , to ja muszę mieć np 144 :P .

W sumie do poniedziałku nie długo, bylem jak najszybciej miał kabel DP , bo hdmi mi nie ogarnia 144hz na monitorze, a posiedziałem pół godz na 60hz to aż mnie oczy bolały :(.

Relacje na pewno zdam, nie trzymam się żadnego obozu, więc jak będę miał bolączki to na pewno je tu na forum wypłacze :P.

Dodatkowo, ten procek wpadł, więc zapewne będzie dzielniej walczył by zapewnić moje wymagane fpsy, +250mhz rdzeń + 200mhz ram względem tamtego egzemplarza, ram na tych samych timingach praktycznie , więc jednak to musi przynieść korzyści na plus :).

I też ciekawi mnie kultura pracy na żywo, testy testami , ale niby red devil jest jedną z najchłodniejszych rx5700xt i najcichszą , ciekawe jak w praktyce wyjdzie. Na papierze są 4db różnicy względem "ex" rtx2060 , na korzyść diabła , bios oczywiście oc będzie używany, bo na silent stracę parę dobrych fpsów.

Mam nadzieję, że w tym nieszczęsnym apexie , w końcu sobie pozwolę na średnie ustawienia z zachowaniem takiego samego fps jak na rtxie . Pograłem na średnich ostatnio do testów, i tak jakoś fajniej się gra, ale fps lecą na łeb na szyję :P

 

Ps jak masz 1.4v na soc , to podziwiam, na tamtym egzemplarzu mi kompa resetowało jak dawałem soc nawet 1.13v :P. Vddg sobie podreguluj , to i trzaski znikną :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzaski też występują od za niskiego napięcia soc u mnie np tak było w bf5 musiałem z 1.125 podbić do 1.15 i było ok ale wszystko powyżej 1.2 to przegięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście 1.14 !! sorki

 

U mnie problemy z dźwiękiem były przy każdym mocno obciążającym zestaw programie czy grze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tam. Się pochwalę. Dziś dotarł do mnie Ryzen 5 3600X. Kupiony za 780 zł. Jutro będę go sprawdzał i oczywiście próby OC przeprowadzał. Myślę, że na SPC Fera 3 te 4.3 GHz stabilne powinienem zrobić na luzie. A może więcej, kto wie.

 

Pytanie jak mój Gigabyte AX370 Gaming 3 to zniesie. Ale nie powinno być większych problemów. Druga sprawa to RAM i jego OC. Może teraz na moich kościach wyjdę powyżej 3200 MHz.

 

Kręcił ktoś z Was Ryzena 5 3600/X oraz RAM na chipsecie X370?

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką datę masz na ihs ?

Szczerze , to czy zrobisz 4.3ghz allcore to nie jest oczywista, oczywistość, zależy od sztuki, ale tu na forum nie ma dużo rysiów 3600/x co idą allcore na 4.3, przynajmniej mało co widać. Fera też nie jest wybitna , jak będzie potrzebował 1.35-1.4v na rdzeniu to fera się na bank wyłoży przy próbie testu , na mocarnych chłodzeniach potrafiłem mieć po 80-90* w testach .

Jakoś to powinien znieść, z ryzenami 3xxx ram się lepiej kręci nawet na starszych płytach , pewnie wykorzystasz maksymalny potencjał ramu. Jeśli chodzi o oc cpu , to mobo nie ograniczy :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...