Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

@novi

 

Przyznam szczerze że miałem ostatnio przez kilka dni Zenka 5 3600 seria 1924SUT, ale max stabilnie co robił to było 4150Mhz przy 1.35V (OCCT i Prime95 po kilka godzin) sprzedałem i kupiłem młodziaka :), nie pisałem bo strasznie zalatany ostatnio jestem. Jeżeli ten okaże się nie tak dobry jak myślę to go sprzedam i będę polował tak długo jak uzyskam przynajmniej stabilnie 4300Mhz przy 1.35V..

 

pzdr

 

P.s. A tak poza tym za godzinę wpadnie kurier DPD z Radkiem Sapphire RX 5500 XT PULSE OC 8GB (to chwilowe, brak funduszy) :-)

Edytowane przez Desti-V2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może uruchomie ten performance bias , który sugerowałeś ? Bo właśnie wynik mi się nie wydaję jakiś nadzwyczajny :P

Specjalnie puściłem na Auto, bo wiedziałem, że masz tak ustawione.

 

To masz na 4350MHz:

 

https://www.3dmark.com/fs/21083590

 

Perf bias nie wiadomo co robi, ale czasem potrafi parę punktów w benchmarkach dorzucić.

Od jakiegoś czasu testuję sprawę i zostawiam domyślnie na Auto.

Edytowane przez RemiKo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad AMD Ryzen 9 3950X. Ale z tego co widać w sklepach, a raczej nie widać... :) Dostępność tego CPU identyczna jak 3900X zaraz po premierze, czyli żadna.

 

Ktoś z tu obecnych wie z własnego doświadczenia kiedy realnie można liczyc że w jakiś sklepie pojawi się 3950X? Mam nastawiać się na połowę stycznia czy może nawet luty?

 

Może jest tutaj osoba, która już zamówiła powyższy CPU i dostała rzeczowe informacje ze sklepu?

Edytowane przez Marucins

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla świętego spokoju, zrobiłem ponowny test, perf off jeszcze, bo mi się nie chciało hdmi podpinać i wynik wyszedł lepszy: https://www.3dmark.com/3dm/42081198

 

@ Desti-V2.0 No tak, jak masz możliwość to poluj na fajną sztukę :P. Mi przez myśl przeszedł pomysł znalezienie jeszcze lepszego egzemplarza niż mam, ale na prawdę będzie ciężko , chyba bym wykupił po 1 egzemplarzu z każdego pl sklepu co sprzedaję rysie 3600 to może bym trafił, ale ile więcej zrobi ? 50-100mhz ? Więc odpuszczam :P

 

No to już mamy podobnie, może coś w tle u mnie mieliło, chociaż nie powinno :).

Czas wgrać sterowniki do navi, najnowsze, ciekawe co popsuli :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi

 

Wiesz same serie są ważne dla przykładu mój 1943SUT, liczy się też ta następna numeracja (9HUxxx00xx), cyfry, tzn odpowiedni wycinek wafla krzemowego :)kiedyś za czasów AthlonaXP miało to znaczenie i kiedyś ładnie było to opisane, chyba teraz jest podobnie. Niewykluczone że jak ja trafię na 4.3Ghz ktoś inny z tej samej serii będzie miał 150mhz lepszy wynik ode mnie.

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz jak się to odczytuje , to może coś tu będziesz widział . 1927sus slabiak 4.1ghz 1.35v , ram Max 3533mhz , ten 1932sus to widać po sygnaturce jak się zachowuje;)

 

8b87d4b8f903ab6b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi

 

No i czar prysł, ustawiłem 1.35V 4.3Ghz, nie przechodzi pełnego CRB15 i 20.Zobaczę co i jak dalej....

Już wiedziałem na początku jak ustawiłem na Auto, napięcia dochodziły do 1.475V. Lepszy jest na pewno od mojego poprzedniego kilkudniowego 1924SUT..Tam nawet na 4.3Ghz nie wstawał przy takim napięciu (1.35V).Masz bardzo dobrego egzemplarza :)

 

pzdr

Edytowane przez Desti-V2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuu , nieciekawie:/ . Czyli data produkcji to jest zły trop , dobrze wiedzieć, mojego za żadne skarby nie zmienię, do premiery ryzenow 4xxxx :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi

 

Wiesz na pierwszy rzut oka wydaje mi się że ta zmiana nic mi nie dała.Cóż trzeba polować dalej :) jedyny pozytyw to to że nic nie straciłem na takiej wymianie...

 

pzdr

Edytowane przez Desti-V2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad AMD Ryzen 9 3950X. Ale z tego co widać w sklepach, a raczej nie widać... :) Dostępność tego CPU identyczna jak 3900X zaraz po premierze, czyli żadna.

 

Ktoś z tu obecnych wie z własnego doświadczenia kiedy realnie można liczyc że w jakiś sklepie pojawi się 3950X? Mam nastawiać się na połowę stycznia czy może nawet luty?

 

Może jest tutaj osoba, która już zamówiła powyższy CPU i dostała rzeczowe informacje ze sklepu?

Tak, zamówiłem w dniu premiery sklepowej i otrzymałem informację, że jest gorzej niż w przypadku R9 3900X i że będą się kontaktować 27 grudnia.

 

Kompletnie nic nie wiedzą. Procków chyba nawet na oczy jeszcze nie widzieli.

 

Ja cierpliwie poczekam sobie nawet do lutego na obecnym R5 3600.

 

Aha, zamawiałem w x-kom'ie bez januszowego, czyli za 3699,00zł.

 

 

Od razu informuję, że może być tak, że być może procka później po testach odsprzedam jak znajdzie się chętna osoba ;)

 

@Desti-V2.0

 

Dziękujemy za smutną informację.

 

@novi

 

Odechciało mi się polowania na lepszą sztukę ;)

 

Nie wiem jak Tobie ;)

Edytowane przez RemiKo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi

 

A testujesz OCCT i Prime95 ? ;) ja zawsze tak sprawdzam...

 

@RemiKo

 

Widzisz zależy jak się trafi, ja się nie poddaje i wystawiam tego na ebay i poluję na następnego :)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zamówiłem w dniu premiery sklepowej i otrzymałem informację, że jest gorzej niż w przypadku R9 3900X i że będą się kontaktować 27 grudnia.

 

Kompletnie nic nie wiedzą. Procków chyba nawet na oczy jeszcze nie widzieli.

 

Ja cierpliwie poczekam sobie nawet do lutego na obecnym R5 3600.

 

Aha, zamawiałem w x-kom'ie bez januszowego, czyli za 3699,00zł.

 

 

Od razu informuję, że może być tak, że być może procka później po testach odsprzedam jak znajdzie się chętna osoba ;)

 

@Desti-V2.0

 

Dziękujemy za smutną informację.

 

@novi

 

Odechciało mi się polowania na lepszą sztukę ;)

 

Nie wiem jak Tobie ;)

Bo x-kom byl zawsze w czarnym lesie, jak wiekszosc sklepow miala 3900X to oni jeszcze czekali a w Proshop co chwile wlatuje mala partia i byla juz dawno 3950X. Pisza termin do przodu ale dostaja szybciej bo peirwsza partia miala byc w styczniu a byla juz tydz temu o czym pisalem.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RemiKo wczoraj miałem taki pomysł na spontanie , ale jak się na chłodno zastanowię , to będzie bardzo ciężko trafić lepszy egzemplarz, wątpię żeby się udało trafić za pierwszym razem , pewnie bym musiał z 10-20 procków przez swoje ręce przepuścić , żeby się udało trafić lepszy egzemplarz, albo nawet bym nie trafił.

Walka o 50-100mhz więcej to tak trochę bez sens, ile zyskam ? 1-2 fpsy ? Szkoda zachodu. Nieraz tak mam , że przyjdzie mi głupi pomysł do głowy i działam bez zastanowienia, w taki sposób stałem się posiadaczem patriotów 4400mhz i navisa 360 :E . Były dobre ceny, to wziąłem, a potem na chłodno jak się zastanowiłem , to stwierdziłem że jednak nie potrzebowałem zmiany. Ale patrząc na to, że mam lepszy egzemplarz cpu niż wcześniej, to te patrioty się przydały, aio tak samo , zawsze lepszy przepływ powietrza w budzie jest, bo jednak noctua była ogromna i zaburzała ten przepływ .

 

@Desti-V2.0

 

Pierwszy egzemplarz tak testowałem, teraz tylko 20min occt avx2 puściłem , różne blendery i benchmarki, potem testowałem w grach , 0 nieprawidłowości. Na moje nie ma sensu upalać cepa w prime. Porównywałem też pkt w cinebenchu r20 , i czy zmienię w biosie na 1.36v czy mam 1.35v to wynik jest w granicy błędu pomiarowego, jak zszedłem na 1.34v w biosie, (1.33v w windzie) to ucięło mi prawie 50pkt w r20 .

 

Jaki potencjał by Cię zadowolił :P ? Powiem Ci , że ja po włożeniu cpu do socketu , już w biosie widziałem , że sztuka jest fajna . W biosie, na pierwszej stronie, pokazało napięcie 1.27v na auto, na starym egzemplarzu pokazywało 1.44v , włączyłem apexa i widziałem, jak na auto trzyma 1.28-1.32v max i zegary równe 4200, więc już byłem pewien że dobrze trafiłem. Ale dopiero jak zacząłem szukać taktów na 1.35v to się bardzo pozytywnie zaskoczyłem, przyznam że "chciałem" mieć sztukę co zrobi 4.2-4.25ghz allcore na 1.35v i do tego , żeby ram chociaż na te 3733mhz poszedł, ale kopara mi opadła jak na 4.4ghz 1.35v komp pracował z godzinę bez anomalii, r20 pokazało, że jednak nie ma stabilności, podbiłem napięcie na 1.39v i przechodził wszystko na 4.4ghz , nawet occt avx2 20min ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo x-kom byl zawsze w czarnym lesie, jak wiekszosc sklepow miala 3900X to oni jeszcze czekali a w Proshop co chwile wlatuje mala partia i byla juz dawno 3950X. Pisza termin do przodu ale dostaja szybciej bo peirwsza partia miala byc w styczniu a byla juz tydz temu o czym pisalem.

Może faktycznie po raz drugi dałem ciała?

 

Poczekam cierpliwie, bo jakoś obecność 3950X mnie raczej nie zbawi ;)

 

Ot procek do zabawy i być może zostanie, a być może nie.

 

Anyway, teraz to myślę, że dałem ciała, bo miałem w listopadzie w łapkach takiego:

 

dsc_4110aejza.jpg

 

I nie dość, że to środeczek wafla krzemowego był, to jeszcze na tej pierdziawce (BOXowym coolerze) wbijał na Stock/Auto taktowanie na 4225MHz na MSI Mortar MAX.

 

Że ja go sobie bardziej nie sprawdziłem pod kątem OC.

 

Cóż, może jeszcze mi się ta sztuka trafi, ale to zapewne jak już dawno będzie po całym hype na Ryzeny 3000 :E

 

EDIT:

 

Obecnie lecę na takim:

 

dsc_42326fkpp.jpg

Edytowane przez RemiKo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może kluczem do lepszego potencjału jest w SN początek "9HR" , Twoje oba miały, mój ten nowy ma, i w teorii wszystkie fajnie się kręcą, a na auto trzymają 4.2ghz bez problemu :hmm:

 

Już sam nie wiem na co patrzeć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja, do kompletu wleci MSI Gaming Plus MAX i Ballistix 2x8GB 3200 CL16, jutro będzie składane.

IMG_20191218_223239.jpg

 

 

 

Tylko jeszcze potencjał sprawdź , bo powoli trace wiarę, że młodsze to lepsze egzemplarze... Chyba to się nie pokrywa , ale częściej można trafić coś lepszego

 

 

Niestety musiałem złożyć wszystko na boxowym coolerze więc temperatury hamują mnie przed dokładny sprawdzeniem stabilności i potencjału Ryśka

1.35V przy 4.3GHz i Ram na XMP 3200 cl16

Będę musiał jeszcze chyba przeinstalować system bo robi jakieś jaja.

Wygląda to tak:

 

nw7qw3ijkmfa.jpg

Edytowane przez HiT92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@HiT92

 

Wychodzi na to, że PGT też radzi sobie nieźle ;)

 

Dzięki za wyniki :)

 

@novi

 

A ode mnie mała poprawka ramów, bo faktycznie się aż o to prosiły:

 

3733c163mkj62.png

 

testmem3k1j5c.png

 

Zmieniłem tylko te timingi, które widać w zakładce Memory w CPU-Z.

 

Napięcie bez zmian 1.42v i cała reszta nastawów po staremu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sztuka jak narazie wydaje się stabilna na 4.2GHz przy 1.25V, za to pamięci za cholerę nie chcą współpracować przy 3600 CL16 na ustawieniach z kalkulatora V1 SAFE :kwasny:

Jakieś tipy?

Edytowane przez HiT92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie.

Postanowiłem trochę pogrzebać przy procku i jednocześnie przejść z OC pamięci z 3666 Mhz na 3733 Mhz. To wymaga jednak ode mnie większego doładowania mojego kasztanowatego procka, który przy zwykłych ustawieniach zaczyna wówczas "gubić moc"

 

Procesor mam ustawiony na sztywno. Eksperymentowałem z ustawieniami na 4,15 Ghz przy 1,38 V oraz 4,2 GHz przy wyższym Voltarzu, ale nie zdecydowałem się na dłuższe zostanie przy tych wartościach, głównie ze względu na temperatury w moim piekarniku i wywołany tym samym hałas wentylatorów, wyjących na wysokich obrotach.

 

Postanowiłem pozostać na 4,1 Ghz, ale mimo wszystko przy 3733 Mhz pamięci standardowe ustawienia nie wystarczają i muszę procka "wzmocnić". Dałem CPU Loadline Calibration Control na ustawienia Mode 4. SOC musiałem podwyższyć z 1,15 V na 1,17 V.

 

I teraz moje pytania brzmią: czy coś jeszcze mam zmienić w ustawieniach, które na screenach dałem poniżej przy ustawieniach na sztywno? Coś włączyć, coś wyłączyć? A może też te Mode 4 to za wysoko i czymś to grozi? Co do SOC, to podobno bezpieczna wartość to 1,2 V, tak więc też nie jestem pewny tego czy warto dla 3733 Mhz tak katować moją słabą sztukę procka, czy też dać sobie spokój i zostać na 3666 Mhz?

 

Screeny z BIOS:

 

M2lDcZ3.png

 

 

 

Y6emOHj.png

 

 

 

sVsEik6.png

 

 

 

hZa97EX.png

 

 

W sumie w zakresie OC pamięci trochę się dokształciłem, ale w zakresie OC procesorów, które podobno jest łatwiejsze (ale też łatwiej sprzęt uszkodzić), jestem totalnie nie w temacie.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sztuka jak narazie wydaje się stabilna na 4.2GHz przy 1.25V, za to pamięci za cholerę nie chcą współpracować przy 3600 CL16 na ustawieniach z kalkulatora V1 SAFE :kwasny:

Jakieś tipy?

 

lol a mój 4.0/1.3v 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dojechał KIT na AM4 do mojego Cryoriga H7, boxowy cooler trzymał ponad 80 stopni przy tych samych ustawieniach.

f0j4b9harr2t.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Ryszard już oskalpowany, chłodzenie założone bez czapki na ciekłym metalu.

Temperatury bez zmian, ale co było adrenalinki to moje :E

 

20191219-202436.jpg

 

20191219-202801.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sztuka jak narazie wydaje się stabilna na 4.2GHz przy 1.25V, za to pamięci za cholerę nie chcą współpracować przy 3600 CL16 na ustawieniach z kalkulatora V1 SAFE :kwasny: Jakieś tipy?

 

Wczoraj jeszcze zdążyłem trochę protestować na 4.3Ghz przy 1.3V i wydaje się okej, ale muszę to jeszcze zweryfikować, przy 1.35V 4.4Ghz komputer się resetuje podczas testów OCCT więc trzeba by sporo papu dodać.

 

Co do pamięci to za Chiny nie chcą chodzić powyżej 3533Mhz z 1T, może któraś kostka trafiła się słabsza. Sprawdzałem z 2T i 3600Mhz było okej, na szybko próbowałem jeszcze 3800Mhz i IF 1900Mhz, ale PC w ogóle się nie podnosi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać że kolejna fajna sztuka na forum się trafiła:) . Ram ustaw wedle kalkulatora , u mnie też fclk nie startuje na 1900, a 1866 śmiga elegancko . Cruciale też muszą pójść na 3733mhz , podejrzewam że trcdrd ustawiasz za nisko lub trfc , są bardzo czułe na to . Trcdrd daj 20 , trfc 580t , ustaw mniej więcej tak : 16.20.16.16.36.58 z końcówką scl 3-4 , trfc 540, procodt 36.9 , rttpark rzq5, cady 24 20 24 24 , gear down mode enabled , Power down disabled , przy oporach masz jeszcze 2 opcje, dajesz na disabled , vddg 0.95v , vddp 1v , vsoc 1.14v, dram voltage 1.4v i może będzie stable :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...