Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Ostatnio pisałem o degradacji swojego że chodził na 4.2 i musiałem zejść do 4150 żeby w OCCT był stabilny a jak założyłem z powrotem wentyl 140 oversized zamiast SW3 120 to znów przechodzi 3 minuty occt na 4.2 przy 1.337v tak jak kiedyś a w grach (BF5) jest cały czas stabilny, na 4175 mam stabilny całkowicie w OCCT gdzie na wentylu 120 tylko 4150 było stabilne, więc wychodzi na to że tu może temperatura sekcji robić robotę bo na 140 mam 5stopni mniej w OCCT no ale i tak to są śmieszne wartości przy temperaturze CPU 75 sekcja miała 52c a teraz ma między 45-47

 

A może po prostu nigdy zgodnie z tym co ja robię nie testowałeś przynajmniej 20 minut by wyłapać niestabilność, to raz Ci wyłapie po 3 raz po 5 minutach a raz po 30 sekundach bo losowa sprawa przy niestabilnym w pełni procu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu nigdy zgodnie z tym co ja robię nie testowałeś przynajmniej 20 minut by wyłapać niestabilność, to raz Ci wyłapie po 3 raz po 5 minutach a raz po 30 sekundach bo losowa sprawa przy niestabilnym w pełni procu.

Oho widzę znowu degradacja. Coś ostatnio modny temat :) Na redicie z miecha temu odkryli, że powinno się sprawdzić ile FIT podaje przy katowaniu (np. FMA3), bo można zajechać CPU, bo każda sztuka ma gdzie indziej próg xD albo raczej się doczytali, że stilt podczas testów zakatował swojego 3700x na 1.33v oczywiście w celach testowych i zaczęła się panika a to dawno przecież było :E Teraz ludzie zaczynają ogarniać, że dowalenie papciu i zegara i nie zwracanie uwagi na nic innego + niewystarczające chłodziwo to kłopoty. AMD pogrzebało w FW SMU i przycięli skrzydełka ale ilu dotyrało swojego cpu katując prime95 przy odblokowanych lejcach na manualu przy kosmicznym poborze i tempach godzinami? Nie wiadomo, bo jeszcze mobas gra role i jeden pozwoli poszaleć, a drugi nie. Także nie straszcie degradacją, bo tą się dostaje na własne życzenie jeśli nie zachowujemy BHP przy OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktokolwiek zatyrał CPU przy 1,33v, nawet na Prime z marnym chłodzeniem, to oznacza to, że AMD poszło na całość, a "krzywa ekonomiczna" Ryzenów jest nagięta do maksimum. Protip: sprzedajcie przed upływem gwarancji :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu nigdy zgodnie z tym co ja robię nie testowałeś przynajmniej 20 minut by wyłapać niestabilność, to raz Ci wyłapie po 3 raz po 5 minutach a raz po 30 sekundach bo losowa sprawa przy niestabilnym w pełni procu.

Nie, wyraznie napisalem ja zawsze piszę coś jak zrobię kilkanaście/kilkadziesiąt testów a nie jeden na wentylu 140 chodzi powyżej 4150 znów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktokolwiek zatyrał CPU przy 1,33v, nawet na Prime z marnym chłodzeniem, to oznacza to, że AMD poszło na całość, a "krzywa ekonomiczna" Ryzenów jest nagięta do maksimum. Protip: sprzedajcie przed upływem gwarancji :E

Nie ktoś tylko Stilt i wiesz FMA3 + 4.3GHz + 95 stopni pod obciążeniem :) bo testował co i jak i możesz mi wierzyć to nie był boxowy wentyl. Po miechu padł xD W związku z czym najpierw ogarniacie co robi CPU na FIT i zdjętymi lejcami jak mu dowalicie kopa w torby i macie mniej więcej info ile CPU uważa, że przy takim kacie takie napięcia w odniesieniu do innych czynników go powoli nie zabija i tyle. Ja tak robiłem na swoim 3600 i nic mu nie jest, a na nowych biosach aktualnie teraz robi 4.2 w ST a nie robił xD Tak więc zanim puścicie na sztywno to obadajcie ile możecie max podać, a nie od razu obejście limitów i ile fabryka dała ;) bo niektóre mobasy aktualnie dają wam wolną rękę na manualu i jedyny limit jaki zostaje to 115 stopni ;)

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś na polski przełożyć bo ciężko się to czyta i nie wiem o co Ci się rozchodzi :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozchodzi się o to że poszło info żeby dla Ryzen 3rd gen nie przekraczać 1.325V na sztywno przy OC.

Później poszło info że nawet 1.325V nie koniecznie jest bezpiecznie i każda sztuka ma taki indywidualny limit bezpiecznego napięcia, a jest to napięcie które procesor osiąga przy obciążeniu wszystkich rdzeni na auto z PBO enabled i ze zdjętymi limitami jeśli się nie mylę.

 

Z ciekawości sprawdziłem u mnie i przy OCCT napięcie przy takiej konfiguracji + RAM jak w podpisie to 1.35-1.38V. Ile ludzi tyle opinii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bóg Zapłać dobry Człowieku za przełożenie na normalny język :thumbup: :thumbup: :thumbup:

 

Też sprawdziłem i u mnie jest to 1.38v.

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rozchodzi się o to że poszło info żeby dla Ryzen 3rd gen nie przekraczać 1.325V na sztywno przy OC.

Później poszło info że nawet 1.325V nie koniecznie jest bezpiecznie i każda sztuka ma taki indywidualny limit bezpiecznego napięcia, a jest to napięcie które procesor osiąga przy obciążeniu wszystkich rdzeni na auto z PBO enabled i ze zdjętymi limitami jeśli się nie mylę.

 

Z ciekawości sprawdziłem u mnie i przy OCCT napięcie przy takiej konfiguracji + RAM jak w podpisie to 1.35-1.38V. Ile ludzi tyle opinii ?

 

OCCT podaje nieprawidłowe napięcie, zawyża.

 

Patrzcie w HWINFO na napięcie SVI2 TFN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nope.

 

Ja patrzę na Vcore w zakładce z czujnikami płyty. Pokrywa się to z tym co podaje CPU-Z i bios oraz OCCT właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze sie tak narobi że po roku nowe Ryzeny poddane OC będą padały jak muchy po oprysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bóg Zapłać dobry Człowieku za przełożenie na normalny język :thumbup: :thumbup: :thumbup:

 

Też sprawdziłem i u mnie jest to 1.38v.

Coś dużo. Robi się tak w zakładce AMD uruchamia się advanced/enhanced i daje sterowanie na motherboard. Jak potem wejdziesz do windy obadaj co pokazuje ryzen master i hwinfo. Chodzi o to aby limity w hwinfo zgadzały się procentowo z tym co pokazuje ryzen master. Jeśli się nie zgadzają to lejce dalej są założone tylko limit jest rozszerzony do tych dla PBO ale już powinno zagrać choć RM pokazuje, że już jest wypas. Potem odpalasz prime95 smallfft na fma3 to jest szczególnie barbarzyński scenariusz. Potem obadaj na ile ci napięcie schodzi i na pewno nie będzie to 1.38v ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SVI TFN jest najbardziej precyzyjnym, a nie jakieś cpu-zety i inne, które pokazują wartości bliższe idle

 

https://www.overclock.net/forum/10-amd-cpus/1701890-voltage-reading-correct-one.html

A bierzesz pod uwage rozne mobasy i rozne biosy?? U mnie pokazuje co do joty to co wbije w bios w kazdym programie pod obciazeniem. Na premiere zawsze programy z odczytami wariuja, dzis softy sa poprawione i zczytuja dobrze napiecia.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCCT podaje nieprawidłowe napięcie, zawyża.

 

Patrzcie w HWINFO na napięcie SVI2 TFN.

 

Akurat odczyty podaje z HWinfo, a OCCT procesor był po prostu obciążony.

 

Coś dużo. Robi się tak w zakładce AMD uruchamia się advanced/enhanced i daje sterowanie na motherboard. Jak potem wejdziesz do windy obadaj co pokazuje ryzen master i hwinfo. Chodzi o to aby limity w hwinfo zgadzały się procentowo z tym co pokazuje ryzen master. Jeśli się nie zgadzają to lejce dalej są założone tylko limit jest rozszerzony do tych dla PBO ale już powinno zagrać choć RM pokazuje, że już jest wypas. Potem odpalasz prime95 smallfft na fma3 to jest szczególnie barbarzyński scenariusz. Potem obadaj na ile ci napięcie schodzi i na pewno nie będzie to 1.38v ;)

 

Przy "motherboard" jak i przy zdjętych limitach leci 1.35-1.38V, natomiast czasami te limity z tego co zauważyłem u siebie bugują się i wtedy leci właśnie 1.25-1.3V czyli tyle samo ile na całkowitym Stock/Auto. Z ciekawostek to wczoraj gdy bawiłem się tymi limitami PBO, zbugowało się tak bardzo, że miałem procesor który trzymał 0.52GHz :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś dużo. Robi się tak w zakładce AMD uruchamia się advanced/enhanced i daje sterowanie na motherboard. Jak potem wejdziesz do windy obadaj co pokazuje ryzen master i hwinfo. Chodzi o to aby limity w hwinfo zgadzały się procentowo z tym co pokazuje ryzen master. Jeśli się nie zgadzają to lejce dalej są założone tylko limit jest rozszerzony do tych dla PBO ale już powinno zagrać choć RM pokazuje, że już jest wypas. Potem odpalasz prime95 smallfft na fma3 to jest szczególnie barbarzyński scenariusz. Potem obadaj na ile ci napięcie schodzi i na pewno nie będzie to 1.38v ;)

 

Sprawdzę jak będę na chacie.

 

Nie mniej już teraz mogę Ci powiedzieć, że na domyślnych ustawieniach biosu, uruchomienie Prime95 zbija proca do 3600/1.2v

 

A np. C15 4075/1.38v bodajże.

 

No i co z tego wynika dla Ryzen? Mam go trzymać na 1.2v bo mi się zdegraduje? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę jak będę na chacie.

 

Nie mniej już teraz mogę Ci powiedzieć, że na domyślnych ustawieniach biosu, uruchomienie Prime95 zbija proca do 3600/1.2v

 

A np. C15 4075/1.38v bodajże.

 

No i co z tego wynika dla Ryzen? Mam go trzymać na 1.2v bo mi się zdegraduje? :E

Dlatego to jest mega głupota i tyle, ustawić na sztywno z rozsądnym napięciem i zapomnieć o prime....

Ja mam na auto większe napięcie w BF5 i mniejszy zegar niż po ręcznym OC

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziwnie macie. U mnie 3600 czy X zbijał SVI TFN2 do 1.325V, moooże max 1.35, a nie jakieś aż 1.38. To chyba z dodatkowym advanced PBO, żeby tak wysoko komuś chodziło. OCCT oczywiście sobie pokazywał 1.38 ale on tak ma.

 

Tu na 1600, ale podkręconym na sztywno, więc różnice przy stosowaniu AUTO + PBO mogą być jeszcze większe :)

 

4jg6zjU.png

 

A tutaj z 0.4V więcej OCCT pokazuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego to jest mega głupota i tyle, ustawić na sztywno z rozsądnym napięciem i zapomnieć o prime....

Ja mam na auto większe napięcie w BF5 i mniejszy zegar niż po ręcznym OC

 

Podejście zależy raczej od płyty, biosu, szczęścia na loterii sylikonowej proca i własnego widzimisię. U mnie stock 4.200MHz robi w grach, to jaki sens byłby blokowania go na 4.100? Lepiej bylybo dodać z 25-50MHz w PBO zamiast blokować nastawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejście zależy raczej od płyty, biosu, szczęścia na loterii sylikonowej proca i własnego widzimisię. U mnie stock 4.200MHz robi w grach, to jaki sens byłby blokowania go na 4.100? Lepiej bylybo dodać z 25-50MHz w PBO zamiast blokować nastawy.

Ale stock trzyma ci 4200 caly czas czy skacze? bo ja jak włącze game boost to mam te 4.2 i 1.35v wtedy ale to jest ustawienie wszędzie i na sztywno nawet w wypalarkach tyle trzyma, jak wyłącze game boost to skacze 3600mhz-4000-4100 czasem zobaczę 4150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.2 skacze. W wypalaczach podczas testu np pamięci w AIDA mam stałe 4.2 na każdym jaju.

 

Jak zegar skacze w grach, to znaczy że proc jest ciągle poniżej pełnej utylizacji.

 

1.38V mam pod obciążeniem. 1.1 albo 1.2v mam w idle.

 

Po co miałby cokolwiek blokować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Tobie to nie potrzebne.

 

Tylko dlaczego ja mam tolerować 1.45v w idle?

 

Owszem spada napięcie ekstremalnie nisko...ale jak nic nie robię.

Odpalam przeglądarkę i mam 1.45v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Tobie to nie potrzebne.

 

Tylko dlaczego ja mam tolerować 1.45v w idle?

 

Owszem spada napięcie ekstremalnie nisko...ale jak nic nie robię.

Odpalam przeglądarkę i mam 1.45v.

Tylko że to jest napięcie na 1 rdzeniu u mnie też było takie wysokie na początkowych biosach, pozniej co bios było lepiej ale nadal jest wyższe niż to co mam ustawione ręcznie. Znajomy z forum wczoraj mi wkleił swoj test w BF5 AUTO VS OC

auto

ręczne OC

 

Ja w Syntetyki nie gram a skoro na auto w grach mam większe napięcie to zostawianie go tak jest bezsensu u mnie na cepie w BF na auto mam 1.337-1.36v a ręcznie 4175mhz 1.32v

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kogo obchodzi ile jest w idlu i to na 1 rdzeniu? Bo nikogo nie powinno. Tyle powtarzać...

 

Ma się włączyć na auto i sprawdzić pod dużym obciążeniem do ilu spada vka, na pewno nie z 1.45 na 1.38,to za mały spadek. Ewentualnie Prime95 lepiej testuje przy smallfft i sprawdzić wtedy svi tfn2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...