Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

i po co ci to było? Miałeś spoko rysia i dokupiłeś kolejną platformę. Mogłeś sprzedać tego 3600 i kupić sobie 3800x i jeśli tam wątek jest ważny i ten apex nie siedzi zbytnio na wszystkich jajkach to przez większość czasu miałbyś 4.5GHz na auto. Jakby ci jeszcze było mało to można zawsze wyłączyć smt i ipc idzie znowu trochę w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż , trafił się taki stuff w B.dobrej cenie , to postanowiłem zaryzykować. Kto nie ryzykuje , ten nie pije szampana jak to się mówi. W cenie samego 3700x bede mial 8700k + całkiem dobra płytę, wiec nie wiem czy moj wybór, nie jest słuszny:) . Nie dosc ze pieniądze zostaną w kieszeni, to bede mial tyle samo/ więcej fps w ulubionej grze , niż bym to miał na 3800x ;) .

Wedle sklepowej ceny , zaoszczedzilem około 600-700zl na tym zestawie , wiec nawet jeśli musze wysłać Cpu na rma , nie jest zle . Niestety kolega tą i7 chce sprzedać za miesiąc-dwa , więc do tego czasu musze sobie jakoś poradzić . Plus jest taki , ze cpu z outletu z sklepu , a nie od pana henia z licytacji , który spadł z tira "niesprawdzony" . Więc nic nie tracę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie, jak możesz czekać miecha lub dwa to luz xD Gorzej jak kolo stwierdzi, że w sumie mu to 8700k styka i będziesz musiał szukać i7 w normalnej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna powiedzieć , ze od przyjaciela ma być ta i7 :) . Napalił się na i9 gorzej niż dziecko na lizaka , a chce ustrzelić Cpu za gótowkę , wiec musi chwilę poczekać :) . On robi dobre promocje na sprzet , woli taniej sprzedac od ręki, niż ogłaszać i czekać na klienta. Chociaż to i7 pewne , 4.9ghz 1.3v , ale bez skalpa w apexie ma ponad 70* na dr4p , więc raczej glut się gotuję :) . Wszystko wskazuje , ze i5 jest stabilna na sztywnym nastawie , więc porobię wiecej testow w grach :).

 

Co do płytki, to ten dac co jest na tylnym wyjściu, gra dla mnie bardzo Oki. Ten na przednim wyjściu ma za dużo basu i taki bardziej sztuczny dźwięk.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czil to podobnie jak ja wolę sprzedać i 20% taniej niż na wtórnym niż się szarpać z baranami xD

Jak ci pasuje dac to potestuj modowane drivery UAD co numerek to gra inaczej i omijaj szerokim łukiem modowane z softem creative bo grają jak g*wno. Te UAD to są różne drivery od OEMów które można zainstalować na innych płytach tylko musisz wywalić swoje realteka za pomocą revo bo jak zostanie jakiś ślad to albo nie będzie dźwięku albo winda doinstaluje dedyki. Dla mnie dedyki asrocka są najlepsze na tym co mam do grania ale zawsze fajnie potestować. Szczególnie, ze wcześniej myślałem, że dużo zależy od implementacji na mobasie a tu w sumie o drivery chodzi xD Tak więc jak potestujesz modowane to zapewne integra na crapsusie zacznie ci ładnie grać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatur VRM - Ryzen 3900X z AIO grzeje mi mniej o kilka stopni sekcje niż Ryzen 2700 z Fortisem 3 więc mogę się z minciu że patrzenie na VRM w przypadku Ryzenow ma mniejszy sens niż przy Intelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatur VRM - Ryzen 3900X z AIO grzeje mi mniej o kilka stopni sekcje niż Ryzen 2700 z Fortisem 3 więc mogę się z minciu że patrzenie na VRM w przypadku Ryzenow ma mniejszy sens niż przy Intelu.

Jeszcze kilak dni i sprawdzę na własnej skórze.

 

Zwróć uwagę że płyta płycie nie równa. Część płyt jest wyżyłowana, inna za to ma porządną sekcję zasilania. Dodajmy do tego chłodzenie i mamy to co mamy.

 

Pozwolę siebie przypomnieć, aby podczas szukania stabilnego OC zwracać uwagę również na sekcję zasilania, a nie tylko na temperaturę na CPU. Bo wszyscy ładują napięcia w górę, padają liczy rzędu 1,40-1,45, ale te napięcia nigdzie nie giną...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj Novi jakies wnioski, co lepsze?? Intel czy AMD? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj Novi jakies wnioski, co lepsze?? Intel czy AMD? :D

moim zdaniem to ten 9600k może być lepszy tylko w CS go i w tym apexie ale novi ma takie dzikie fazy czasami :E:P za chwile i tak te graty opchnie ;)

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj Novi jakies wnioski, co lepsze?? Intel czy AMD? :D

 

Na razie za krótko użytkuję i5 , żeby móc coś więcej powiedzieć.

Zatrzymałem się na 4.5ghz procek , ram 3300mhz cl14 , podejrzewam problem procesora z boostem , wedle specyfikacji ma boostować do 4.6 1 core , a boostuje 4.7 i dlatego może mi pc zamarzał . Oc muszę ponowić, na wyższe ghz, bo ustawiłem za nisko limity na płycie + umknęła mi opcja oszczędzania energii, może przez to procek się skończył na 4.5ghz @ 1.35v ? Tego nie wiem, ale zaraz będę patrzył. Jak na razie , od 9.20 rano do teraz pc pracuję stabilnie , bez żadnej zajawki . A na procku auto niestety bsod za bsodem leciał .

4.5ghz i ten ram, i już się zrównałem w apexie fpsami z rysiem, do cs go brakuję 60fps w benchmarku, kręce teraz 508fps , a rysio 567fps, Rotr na korzyść i5 , minimalnie więcej fpsów, ale to już raczej limity karty idą , więc takie trochę bezsensowne porównanie. Zaraz strzelę forzę symulację i zobaczę jak wygląda fps wedle jej benchmarku dla cpu.

 

Niekoniecznie, jak 10gen będzie cenowo na + to może się skuszę , jeśli będzie lipa to wpakuję 8700k na tą płytę i będę spokojnie sobie czekał na zen3 do końca roku, wtedy pomyślę co dalej.

Jeszcze uruchomię inne gry, ale na 99% będę się tymczasowo żegnał z am4.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 6700K/8600K/8700K na płytach MSI/GB/AsRock OC robiło się w kilku krokach:

- Ręczne wybranie mnożnika ringa

- Ręczne wybranie mnożnika CPU (od 8 gen również Offset AVX )

- Ręczne wybranie stałego napięcia

- W razie potrzeby ręczne poprawienie wzmocnienia LLC

- Załadowanie profilu XMP

 

Save and Exit.

 

 

 

Nie trzeba było szukać żadnych limieterów, blokad i innych rzeczy. Nie przypominam sobie abym musiał z tym kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasztan rdzeń 4.6 max stable na 1.35v , biorę się za ram i coś plyta zbootowac nie chce na 3700mhz cl14 cr1 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie pokrywa Ci się w CPU-Z/HwInfo z tymi z nastawionymi w biosie? Może LLC trzeba poprawić? Nie spada Ci napięcie?

 

, biorę się za ram i coś plyta zbootowac nie chce na 3700mhz cl14 cr1 :E

1.45V? 1.50V? DRAM Voltage

 

SA IO po 1.2V dałeś?

 

Na CR2 jest poprawa?

 

CPU bez OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W hwinfo skacze , ale glownie w górę , 1.35-1.38v mam ustawione llc medium .

 

1.48v , są io po 1.23v . Na cr2 nawet nie próbowałem jeszcze , ale widzę ze 3600mhz cl14 ucieło mi fpsy w grach wzgledem 3300mhz cl14 , wiec zapewne trzeba przejść na cr2. Cpu 4.6@1.35v .

 

Edit. Zapomniałem , że na z390 gigabyte trzeba wczytać XMP i wtedy go modyfikować , 3700mhz cl14 wstało od strzała po wybraniu xmp i zmodyfikowaniu. Może pójdziemy do wątku o problemie , w dziale procesory intela ? Bo w tym wątku pisanie o intelu trochę nie wypada .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasztan rdzeń 4.6 max stable na 1.35v , biorę się za ram i coś plyta zbootowac nie chce na 3700mhz cl14 cr1 :E

A ty myslales ze ustawisz tak ciasno jak na AMD.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasztan rdzeń 4.6 max stable na 1.35v , biorę się za ram i coś plyta zbootowac nie chce na 3700mhz cl14 cr1 :E

No to telenoweli ciąg dalszy tym razem kasztan ze stajni niebieskich :E :E musisz teraz sprzedać i szukać lepszego bina 9600 ;) masz te patriotki to na intelu może sprawdz wyższe taktowanie jak to pójdzie zamiast tak ciasno ustawiać

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zrobić symulacje ramu i tylko rdzeniem się pobawić , żeby widzieć jaka różnica jest w wydajności ryzen vs intel, ale utknąłem z ramem, inne zakresy timingów + dodatkowe timingi , i już mi się wydajność w uj rozjeżdża. 3300mhz cl14>3700cl14 wedle testów w grach .

Cep pojedzie na rma, super sprawa, że na auto się wysypuję, jest podstawa do rma. Jeśli regułą się potwierdzi, to zawsze jak miałem drugi egzemplarz tego samego cpu to albo wpadał selekt, albo minimum bardzo dobra sztuka . Więc może tak było mi pisane :E .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci że ja ostatnio składałem klientowi tzn ostatnio rok temu ale ostatnio miałem ten zestaw drugi raz w rękach, z ryzenem 2600 i ten ryzen poszedł max 3.7ghz nie ważne jakie warunki temperaturowe mu zapewniłem i jakie napiecie dałem na 3.8 wywalał się w ten sposób że ekran robił się czarny z napisem no signal i zaświecała się dioda cpu, po roku wrocił ten komp do mnie (do czyszczenia) gość nie chciał go nawet zwracać bo się kompletnie nie zna, pomyślałem że teraz po tym czasie na nowszym biosie będzie lepiej i dupa ustabilizowałem niby na 3.8 w syntetykach przy 1.38v :E :E a gość pograł w cs go i w csie go wywaliło (no signal czarny ekran) kazałem mu przestawić na 3.7 i po problemie, wiec to jest dopiero kasztan te twoje procki to pikuś :E 2 miechy temu kręciłem innego ryzena 2600 i sobie chula elegancko na 1.31v przy 4.1ghz :cool: Pisałem kiedyś o tym na forum już to stwierdzili że to najgorszy ryzen 2600 na świecie :P

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śledzę brazylijską telenowelę Novi-ego z zapartym tchem :) Mnie ciekawi tylko, jak szybko zauważy mikroprzycięcia na tym intelu - niby FPS będzie "mu się zgadzać", ale coś jednak będzie nie tak ;) Bo mulenie pulpitu już dostrzegł (to nie placebo TomCug, ale realne doświadczenie po zmianie z Rysia na i5 - miałem to przy i5 8400 nieco ponad rok temu :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie nie wejdę to forum zapewnia sporę dawkę humoru lol2.gif

 

Zapewniam Cie jakbym zrobił ślepy test nie odróżnił byś maszyny 2/4 od 8/16, ale jak ktoś jest niepełnosprytny to mu muli na 8400 lol2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie nie wejdę to forum zapewnia sporę dawkę humoru lol2.gif

 

Zapewniam Cie jakbym zrobił ślepy test nie odróżnił byś maszyny 2/4 od 8/16, ale jak ktoś jest niepełnosprytny to mu muli na 8400 lol2.gif

 

Alt+Tab na systemie z 16GB RAM z odpalonym Wiedźminem 3, AutoCadem i przeglądarką z wieloma kartami i zapewniam Cię że odróżniam od ręki :) Jeśli chcesz się założyć, przyjmuję zakład bez wahania :) Być może niepełnosprytnemu wystarczy 2/4 :) Mnie 6/6 8400 nie wystarczał ;)

Edytowane przez BFA of Suspect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest , jak na starość człowiek zrobił się czepialski, i niektóre teorie chce potwierdzić na własnej skórze:E.

Szczerze powiem , że na totalnym stocku z ramem 2133mhz było widać spora różnice na niekorzyść i5 w codziennych zastosowaniach . Włączenie orgina + przeglądarki i już zamulka była . Teraz to albo sie już przyzwyczaiłem, albo podkręcenie Cpu i ramu zminimalizowalo to zjawisko do minimum .

 

Z ramem 3700mhz cl14 , rdzeń 4.6ghz w grach i5 zaczyna już odjeżdżać .

Później puszcze hci, jak bd git to przeprowadze testy w benchmarkach gier i krótkie gameplaye przeprowadze, bo sam napis z fps a rozgrywka to 2 różne rzeczy . Jak mi będzie szarpać gry to taka i5 w moich oczach będzie słabsza w grach niż ryzen . Bo co z tego ze na liczniku masz wiecej fps , jak komfort gry będzie gorszy :) .

Ostateczny werdykt pewnie zapadnie do niedzieli , i też wtedy podejmę męską decyzję z którą platforma zostaję .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 6700K/8600K/8700K na płytach MSI/GB/AsRock OC robiło się w kilku krokach:

- Ręczne wybranie mnożnika ringa

- Ręczne wybranie mnożnika CPU (od 8 gen również Offset AVX )

- Ręczne wybranie stałego napięcia

- W razie potrzeby ręczne poprawienie wzmocnienia LLC

- Załadowanie profilu XMP

 

Save and Exit.

 

 

 

Nie trzeba było szukać żadnych limieterów, blokad i innych rzeczy. Nie przypominam sobie abym musiał z tym kombinować.

To bardzo ciekawe to OC jak nie wylaczales stanow zasilania oraz nie zwikszales militow :E Takie nie za dobre to OC.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis przeprowadzilem nie za długi gameplay w ulubiona gierke.

Tam gdzie na ryzenie mialem 240fps tak na i5 mam dropy do 200 (otwarte przestrzenie), a znów w mieście, gdzie na ryzenie potrafiło dropnac do 160 , mam 190-200fps , wiec w ogolnym rozrachunku wychodzi remis . Stutteru nie doświadczyłem , może za krótko pogralem , ale jak na razie wydaję się całkiem sensownie . W r20 single mam już prawie 490pkt , na ryzenie 4.35ghz mialem 506pkt . Jeszcze podkrece wyżej ram , bo zatrzymałem się na 3700mhz cl14 , podobno gigabyte z390 maja problem przekroczyć 3866mhz , i coś w tym może być, bo mam problem z bootem powyżej 3900mhz , cl16,cl17 nie pomaga , sa io po 1.3v i to samo , cr2 również. Trfc 350 dane , 1.5v na ramie i wszystko na próżno. Zaczyna migac na pcb plyty napis xmp i po chwili błąd bootowania . Cóż, później się pobawię ramem , i spróbuje dac +200mhz noavx, bo teraz 4.6 mam avx2 stable .

Na razie za mało grałem, żeby moc juz opisać odczucia i zauwazyc jakies dodatkowe rzeczy . W benchmarkach gier , i5 juz zaczyna być wyżej od rysia 3600, tak jak wczoraj wspomnialem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...