Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Nie masz się o co bać, nic mu nie będzie . Musiałbyś zobaczyć jaki zegar jest w stanie zrobić przy około 1.28v, i ewentualnie tak zostawić . W cs go na rysiu i tak jest dużo fpsow, więc nie powinienes narzekać.

 

Faktycznie w CSGO rysiek ładnie idzie.

 

vjgs1kptpmsd.jpg

 

Aż z ciekawości sprawdziłem ile będzie na 4.35GHz.

 

bpsumnya2yuh.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym oszczędniej tego procka wykorzystywał.. np godzine tygodniowo co by go degradacja nie dopadła :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w CSGO rysiek ładnie idzie.

 

 

 

Zen2 ma powera w cs go , u mnie na fullhd trochę poniżej 600fps wypluwał :). Wysokie detale -50fps w benchu .

3600 4.2ghz na ostrym ramie + zoptymalizowany windows daje 567fps :).

 

Dziś już chyba ogarnę max wydajność na tej i5, to będę miał porównanie i5 max oc vs ryzen max oc :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz potestować ale ten bug to moim zdaniem bardziej podchodzi dla r5 niż wyższych sku. Ty się lepiej pobaw per ccd oc, bo szkoda katować tym 3900x.

 

Pobawiłem się ale moja sztuka to mega kasztan i przy najniższym możliwym napięciu CCX OC: 4.4 GHz - 4.375 GHz - 4.2 GHz - 4.2 GHz. Wzrost wydajności nieznaczny względem all core 4.2 GHz i temperatury o 5 stopni wyższe. No i 32 stopni w pulpicie nie licząc tych skoków do 40 stopni co kilkanaście sekund :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raczej zostaję przy intelu , w ulubionej grze jednak już i5 zapewnia lepszą płynność w miejscu gdzie ryzen miał większe dropy , gra mi się przyjemniej, a za niedługi czas mam opcję na pewniaka i7 8700k, w dobrej kasie , tylko będę musiał oskalpować go , i te okolice 5.0ghz zrobi . Więc na i7 komfort gry jeszcze skoczy do góry, a cała platforma na i7 wyjdzie mnie albo tyle samo co odsprzedaż x570+rysia , ewentualnie 100zł więcej , więc według mnie nie jest to zła opcja .

 

No wiadomo jak masz możliwość zamiany na 8700k to intel lepszy a czym miałeś jakieś problemy ze stabilnością na ryzenie albo z pamięciami i ich ustabilizowaniem?

 

Czytałem, że ryzen miał duże problemy ze stabilnością działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EH Minciu... wiesz przecież, że sprawdzenie na stronach producenta to jedno, a Wasza wiedza to drugie.. Nie wiem stary nie miałem nigdy takiego sprzętu, siedziałem na komputerze z czasów Mieszka I i przeskok taki po prostu generuje jakieś głupie obawy, ponieważ po prostu nie wiem, a chyba ze swojego doświadczenia życiowego wiesz, że jak się czegoś nie wie na 100% to gryzie. Naczytałem się tutaj tematów o tej degradacji itp.. że napięcie 1.42 dla ryzena 3900x to masakra itp.. Z Twojego sarkastycznego stylu wypowiedzi wnioskuję, że nie mam się o co martwić tylko jakbyś mógł jeszcze odpowiedzieć na drugą część mojego pytania? Ustawiać na sztywno na te 4000 mhz czy spokojnie na auto może latać?

Słowem podsumowania ja zdaję sobie sprawę iż takich łebków jak ja tutaj codziennie pisze setki, ale '' informatycy '' w dzisiejszych czasach są tak strasznie przetrąceni, że aż boję się w coś uwierzyć dlatego tutaj przybyłem.

 

Olej to. 1.4v przy niskim obciążeniu to nic wielkiego. W automacie w razie potrzeby proc sam obniży napięcia i zegar w syntetykach.

 

45 stopni na CPU to wręcz mega niska temperatura. Nawet jak będzie 60 to nie masz czym się przejmować.

 

Proc w automacie nie bije Ci ponad 1.5v to możesz zostawić jak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiał ktoś może połączenie B450 AORUS ELITE z Ryzenem 5 3600. Kupiłem, zamontowałem i nic. Chłodzenie startuje, diody poza logiem Aorusa się podświetlają i tyle. Po zmianie na stary proc wszystko normalnie startuje. Żeby zaktualizować bios doczytałem teraz. Ale czy to wina biosu to dopiero w poniedziałek będę wiedział jak kupię pastę termoprzewodzącą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo jak masz możliwość zamiany na 8700k to intel lepszy a czym miałeś jakieś problemy ze stabilnością na ryzenie albo z pamięciami i ich ustabilizowaniem?

 

Czytałem, że ryzen miał duże problemy ze stabilnością działania.

 

 

Jest taka możliwość, jak nie to albo 10gen intela, albo zen3 u mnie zawita, a jakoś przekoczuję na tej i5, bo ogólnie w grach tragedii po OC nie ma .

Jestem dość wymagający jeśli chodzi o PC, ale szczerze , nie mam co narzekać, ram się świetnie kręcił , drugi egzemplarz ryzena 3600, też przyniósł sporo frajdy , bo bardzo dobra sztuka się trafiła , miałem początkowo problemy, ale to były zbyt wysokie oczekiwania co do egzemplarza + kulejące biosy , ale od około 3-4 miesięcy nie miałem żadnego problemu z stabilnością. Wszystko jest kwestią sztuki, jaką trafisz , jak trafisz bardzo słaby egzemplarz , to możesz mieć niesmak , bo ram np nie pójdzie na 3733mhz, lub rdzeń się skończy na 4.1ghz . Ale jak trafisz przeciętny/dobry egzemplarz to będziesz zadowolony. Nie wiem jak wypadają teraz płyty msi b450 z zen2 , teoretycznie wszystko oki pracuję, ale w praktyce nie jestem w stanie powiedzieć.

Miały problemy z stabilnością, ale to tak do 2-3 miesięcy od premiery, teraz jest wszystko jak najbardziej oki.

 

@bardak Typowy objaw starego biosu, sprzed obsługi zen2 . Ewentualnie możesz spróbować zresetować bios zworką clr cmos , jak nie pomoże to przekładka i aktualizacja biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olej to. 1.4v przy niskim obciążeniu to nic wielkiego. W automacie w razie potrzeby proc sam obniży napięcia i zegar w syntetykach.

 

45 stopni na CPU to wręcz mega niska temperatura. Nawet jak będzie 60 to nie masz czym się przejmować.

 

Proc w automacie nie bije Ci ponad 1.5v to możesz zostawić jak jest.

No i za taką odpowiedź bardzo dziękuję, wiem na czym stoję, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w CSGO rysiek ładnie idzie.

 

vjgs1kptpmsd.jpg

 

Aż z ciekawości sprawdziłem ile będzie na 4.35GHz.

 

bpsumnya2yuh.png

Test fps na w tym miejscu patrząc się w ścianę nie ma sensu zupełnie i nic nie mówi, liczy się ile procek utrzymuje w czasie zadymy klatek np przy wjezdzie terrorystów na B na inferno stojąc jako CT przy fontannie, to że patrząc się w niebo czy w ścianę wypluwa 600fps to nic nie znaczy :) daje sobie rękę uciąć że będziesz miał 3-4 razy mniej niż te +600fps ;) chyba że grasz w 640x480

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz najnowsze stery do chipsetu, ktore wyszly niedawno?? U mnie nie ma takich problemow a mamy praktycznie ten sam mobas.

 

ta mam te najnowsze, wczoraj po 11h bylo ok, dzisiaj po 5 juz bledy, napiecia na minusie itp. do tego nie wiem co mi dobilo proca do 94% dzisiaj a gralem troche w bfa i apexa gdzie i tak w obu mam lock na 144fps-y

Edytowane przez Dominix1910

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu interesować się sekcją szczególnie w jedno chipletowych ryzenach (3600/3700/3800), bo nie jesteśmy w stanie wyciągnąć z CPU takich ilości ciepła, aby zacząć rozgrzewać sekcję. Dodatkowo sama sekcje przyjmie na klatę 20-30*C więcej niż CPU, które zawsze będzie najcieplejsze.

BZDURA!

 

Ale co ja tam wiem, dlatego pozwolę sobie załączyć materiał pokazujący że nie masz racji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nolcn9EGdnQ

Można w miarę wiarygodny sposób sprawdzić temperatury na sekcji bez pirometru w HWiNfo na X570 Gaming Plus ? Możliwe żeby u mnie było to pod nazwą VR MOS ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatury sekcji przy ryzenach są śmieszne, ja przez 4 lata używałem FX'a kręconego gdzie sekcja w grach w zimie miała lekko 80c a w prime jak zapomniałem zwiększyć kiedyś obrotów i leciało godzine na 500rpm to leciała na 90 :E i nic się nie działo wydaje się dużo ale sekcja to nie rdzeń :E

 

@Up pirometrem to sprawdzisz temperaturę radiatora a nie samych mosfetów więc to też nie jest w 100% wiarygodne

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W HwInfo powinieneś mieć 3 sensory VRM. Daj screena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życzę tobie jeśli będziesz potrzebował pomocy, np. diagnoze lekarską, aby z ciebie też ktoś beke kręcił. Idź się leczyć człowieku bo debilizm twój właśnie wyszedł z lodówki.

 

Zapomniałem, że przecież na PClabie same koty komputerowe, które pozjadały zmysły i trzeba się pośmiać, tragedia.

Nie ma to jak źle życzyć i obrażać, bo ktoś nie po myśli odpowiedział. Proponuje trochę dystansu, a nie tylko pluć jadem. Poza tym otrzymałeś odpowiedz na Twoje pytanie powyżej.

Przykro mi ale jeżeli oczekuje się fachowości to się za to płaci. A nie liczy na to, że na forum ogólnodostępnym każdy będzie konkretnie oraz fachowo odpowiadał.

Jak ktoś nie rozpoznaje takiego sarkazmu, to nie powinien sam dłubać tylko złość się do fachowca.

A tak naprawdę wystarczyło przeczytać kilka stron wcześniejszych z tego wątku, przekopać się przez posty tych co "pozjadały zmysły". A odpowiedz by sama się nasunęła.

 

Nikt Tobie konkretniejszej odpowiedzi nie udzieli.

Ponieważ procesory są lepsze oraz gorsze. Spowodowane jest to procesem technologicznym producenta.

Jeśli będzie pracował w zakresie temperatur oraz napiec optymalnych wskazanych przez producenta żywotność nie spadnie znacząco.

Jak to ma się w praktyce do wyżej wymienionego procka, nikt teraz nie odpowie bo to za młode układy, coś więcej będzie można określić po ich dłuższym czasie pracy na rynku.

Dużo zależy od sztuki, jakaś tam może się szybko się skończyć, a inna na wywalonych temp. oraz napięciach będzie działała wielu-lecie.

Najprościej mówiąc im większy przepływ prądu tym krótsza żywotność, wyższa temp. to tylko skutek uboczny który przyspiesza proces.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test fps na w tym miejscu patrząc się w ścianę nie ma sensu zupełnie i nic nie mówi, liczy się ile procek utrzymuje w czasie zadymy klatek np przy wjezdzie terrorystów na B na inferno stojąc jako CT przy fontannie, to że patrząc się w niebo czy w ścianę wypluwa 600fps to nic nie znaczy :) daje sobie rękę uciąć że będziesz miał 3-4 razy mniej niż te +600fps ;) chyba że grasz w 640x480

 

Tutaj akurat chodzi o wynik który widzisz w konsoli, jest to średnia ilość FPS na mapie benchmark :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jak grałem na fps-max 500 to mi sterownik amd wyliczył 487fps średnio po 2h rozgrywki :) .

Tylko , że ja gram na fullhd, bo ta gra mi totalnie wisi , szacunek do dobrego gracza , ostatnia ranga supreme, nie grałem dłuższy czas i mnie zrzuciło do szeryfa , mimo 22fragow w meczu :E . 2x 4k zrobione, 4 Mvp. A kolega tez ur, z lema wszedł na supa:d . Beka jak nie wiem . A miał chyba 14 fragensow tylko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi przed chwilą komp zaliczył restarta. Odpalone miałem Firefox z streamem meczu Bundesligi, grę TESO, plus discord, hwinfo, msi afterburner i tyle. W podglądzie zdarzeń nic nie ma, żadnej informacji o błędzie, czy bsod. RAM tylko oc, plus w msi afterburner grafa ustawiona na 85% TDP. Praktycznie co jakiś czas jak była akcja to zapodałem okienk oz firefoxem i oglądałem mecz. Raczej nic nie było co by miało zajechać kompa na 100%.

 

Eh ten Ryzen, to wszystko jego wina :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiej zajawki nie mialem dawno . Fclk się rozjechało , przez za niskie vddg , albo soc? Mi komp potrafił śmigać 2 doby bez wyłączania, sciagania , przeglądarki i inne i nie mialem , żadnej zajawki hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatury sekcji przy ryzenach są śmieszne, ja przez 4 lata używałem FX'a kręconego gdzie sekcja w grach w zimie miała lekko 80c a w prime jak zapomniałem zwiększyć kiedyś obrotów i leciało godzine na 500rpm to leciała na 90 :E i nic się nie działo wydaje się dużo ale sekcja to nie rdzeń :E

 

@Up pirometrem to sprawdzisz temperaturę radiatora a nie samych mosfetów więc to też nie jest w 100% wiarygodne

Dzięki za odpowiedź ;)

 

W HwInfo powinieneś mieć 3 sensory VRM. Daj screena.

Tyle wystarczy, czy chcesz całe HW ? Ale nigdzie nie ma nic co by miało związek z sekcją, tylko tu. Po kilkugodzinnej sesji w grze VR MOS mam w okolicach 60 stopni, to będzie to ?

 

enQ7jBq.jpg

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie objawia niestabilnosc Infinity Fabric, jest mozliwe ze IF jest niestbailne jak bez zadnego bledu wywala gre na pulpit, nie ma nic w podgladzie zdarzen, ale nic wiecej sie nie wykrzacza spotify idize, przegladarka idzie , yutube idzie, czy raczj przy If sypie bledami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Położyłem lagę na OC ramu. XMP i do przodu.

 

I wszystko stabilne bez zająknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem niestabilne fclk na ex egzemplarzu, to znienacka mialem reset pc . Moglem godzinami cisnąć testy stabilności i było Oki, a np w grze przy zmiennym obciążeniu potrafiło resnąć pc po 10min gry :)

 

U mnie xmp na intelu nie stabilne , za to na ryzenie latalo ^^

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie IF 1900 i twarde reseciki :E

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ex egzemplarzu 1800if to było za dużo:E . Na tym 1900if nie startuje , ale 1866 super lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Pamięć RAM GOODRAM IRDM DDR4  (4x8GB) 3200MHz, Zasilacz: CHIEFTEC Smart GPS-600A8 600W Grafika: RTX 3070 6 GB Procek: Intel I7 6700k Płyta główna: Asus Z170 pro gaming Chłodzenie procka to coś takiego (podwójne wentylatory): https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-endorfy-fera-5-dual-fan-ey3a006-11788461/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=19706589240&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwqpSwBhClARIsADlZ_TnsUcqCx3gtfeqE30iNROlFLBFQQR44uSmBQlSenBA_gfYvjrjOKIwaApJ6EALw_wcB A obudowa to nie pamiętam. Wiele lat temu kupiona ale duże pudło SilentiumPC. 
    • Myślę, że większość ludzi robi to dla funu i dla nauki, niekoniecznie fixując grę, tylko zwyczajnie dodając/zmieniając jej mechaniki (na to właśnie czekam, stąd pytanie), potem jeszcze tacy frajerzy zostają jakimiś dobrze opłacanymi programistami czy coś, ha tfu, jak można tak nisko upaść xD
    • @Caps dzieki wielkie, mam kilka pytanek: - poleciles Endorfy Navis F360 Black 360mm, czy jest to lepsze chlodzenie niz Arctic Liquid Freezer III 360? - poleciles ssd Kingston KC3000 2TB. Gdzies na reddicie polecili mi Crucial SSD T700 ktory jest duzo szybszy ale i duzo drozszy (i ma tylko 1TB). Czy warto go wziac bo bym sie ku temu sklanial bo mam juz 4TB SSD SanDisk Extreme Pro portable gdzie moglbym trzymac dane - zasilacz 750W ten ktory poleciles bedzie OK? Od czego zalezy kiedy trzeba wiecej W? - ta ramka NeoTEC ILM Fixer to jest teoretycznie opcjonalnie zeby procek sie nie przegrzewal?  - jakies dodatkowe wentylatory sa nieporzebne?   Zastanawiam sie czy np. zwiekszenie budzetu do 11k nie poprawi znaczaco ktoregos z komponentow czy raczej juz nie ma sensu doplacac? Chce kupic kompputer tak zeby mozna go bylo w przyszlosci rozszerzyc, czy z obecnym zestawie bedzie to mozliwe?    Tutaj jbc jest lista z reddita: https://pcpartpicker.com/list/YhFR89
    • Odp. na pytanie. Już się z tego wyleczyłem, kiedyś faktycznie wszystko co nowe było ciekawe teraz większość to przeciętność okraszona problemami. Jest tyle "starszych" tytułów już połatanych że jest w co grać i z czego wybierać. Nie ma ciśnienia żeby rzucać się na każde barachło 😉.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...