Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

 

Wydać kasę w sposób nie przemyślany można w każdej chwili, ale może 10gen będzie sensownym posunięciem

 

Powiedz ze zartujesz :E To beda najgorzej wydane pieniadze z jednoczesnym wydymaniem w 11th gdzie dodadza dlugo oczekiwane nowosci do mobasa a Ty zostaniesz z palcem w nocniku bo z nich nie skorzystasz bez mobasa Z570. Zagladasz chociaz do dzialu intela :hmm: Chyba nie :D

 

Jak juz brac intela to 11th, kotra rzeomo ma byc w tym roku jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz jak coraz wiecej tytulow idzie w wielowatkowosc, no nie wiem czy intel to dobry pomysl, w doomie ryzen mi sie nudzi

 

W intelu myślałem o 6/12 albo 8/16. Ale zobaczymy, niech jest premiera, zobaczymy co z robotą będzie i jak sytuacja w Polsce będzie wyglądać za ten miesiąc-dwa.

 

Podoba mnie się ta koncepcja, hehe...

 

 

Pracuję w PGE :E

 

 

No widzisz, dzięki takim jak ja macie zarobek :D. Nie no beka, w grach aż tak tragicznie na intelu nie ma raczej z poborem, ale w wypalarkach to miękkie przewody bym pewnie miał w moim rm550x, przy 8/16 :E.

 

Powiedz ze zartujesz :E To beda najgorzej wydane pieniadze z jednoczesnym wydymaniem w 11th gdzie dodadza dlugo oczekiwane nowosci do mobasa a Ty zostaniesz z palcem w nocniku bo z nich nie skorzystasz bez mobasa Z570. Zagladasz chociaz do dzialu intela :hmm: Chyba nie :D

 

Jak juz brac intela to 11th, kotra rzeomo ma byc w tym roku jeszcze.

 

Aż tak tragicznie postępują? Rozbój w biały dzień z jednoczesnym wydymaniem na sucho :o? Taka polityka bardzo mocno mi się nie podoba...

 

Bardzo mało zaglądam do wątku o 10gen, i nawet nie wiedziałem, że 11 gen możliwa w tym roku, jeśli to prawda, no to bez litości będą ludzi na 10gen dymać ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, macie jakieś doświadczenia z przesiadki z i7 4790k na Ryzena 3600?

 

Komputer "chodzi" praktycznie od rana do wieczora. Pulpit, internety, gry AAA (po kilka godzin tygodniowo), zrobienie jakiegoś filmu dwa razy do roku - to mniej więcej moje zastosowania.

 

Dyskutuję ze sobą już od dawna i ni cholery nie mogę się przekonać do zmiany. Liczyłem po cichu na Intela ale to co zaczyna wyłazić z testów to jakiś kiepski żart. W grach to już chyba lepiej zostać na i7 9700k ewentualnie i9 ale znowu platforma już właściwe martwa.

 

Ten Ryzen trochę kusi bo tani i wszędzie polecany ale na filmikach z youtuba to w grach (w porównaniu do i7 4790K) jakoś szczególnie dupy nie urywa.

 

Do pary byłaby płyta Asusa TUF B450-PRO GAMING, i gdyby się dało to może kiedyś wymieniłbym go na Ryzena czwartej serii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tompek Ja przesiadłem się z Xeona E5-1620v2 (czyli trochę wolniejszy niż Twój i7) najpierw na 2700X, potem na 3900X. Na pewno odczujesz różnicę - 2 rdzenie/4 wątki więcej pomogą w obróbce filmów i w nowych grach, 4 jajca to już jednak za mało do komfortowej gry i pracy. Twój i7 nie jest zły, ale jeśli trzyma cenę to pozbądź się trupa razem z płytą i RAMem i przesiadaj się na AM4 - jak będziesz miał za mało mocy to jest parę mocniejszych CPU w ofercie AMD, no i jeszcze jedna generacja kompatybilna z podstawką w drodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ta nadchodząca kolejna generacja najbardziej do mnie przemawia.

Nie wiem tylko czy płyta na B450 da sobie radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma odczuwalnej różnicy miedzy 4790 a r3600 to sprawa jest jasna :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedmuchałem dzisiaj obudowę i wyczyściłem filtry. Jest nieco lepiej, ale ciągle niezadowalająco

 

Odpaliłem ponownie Dying Light, tym razem na 40 minut bo nie miałem więcej czasu. HwInfo pokazało temperaturę CPU 73,5*C ale grafa wciąż osiąga dużą temperaturę (82*C)

robiłem 15-minutowy test w programie prime95 v29,8 ustawieniem "Blend" i max osiągnięta temperatura to 77*C

Wentyl na CPU kręci ~~1500rpm pod obciążeniem czyli max, te w obudowie 800-1000rpm

Pasta na CPU to gelid gc-extreme

 

Zastanawiam się czy nie wymienić pasty, na obecnej jadę gdzieś od września.

Dziwią mnie też temperatury karty graficznej, są bardzo wysokie. Spróbuję odinstalować program MSI Afterburner, może on coś koliduje z kartą

 

Jakim programem testujecie obciążenie procesora ? chcę go ustawić na sztywno i zbić napięcia tak do ~~ 1.35v

który więc program będzie najlepszy do testów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak zapytam o ten bug w ustawieniach AMD PBO .

Ustawiam EDC na 16 , 200mhz i skalar x10 i mój Ryzen 3900X boostuje na wszystkich rdzeniach . Aplikacja CPUZ i jej benchmark all core 8600 pkt a single core ok 560 pkt .Cinebench R20 rowniez dobija do 7400 pkt , napięć nie tykałem wszystko na auto z wlaczonymi opcjami energooszczednosciowymi , ruszylem w uefi tylko to co wyzej napisalem . Wszystkie testy przechodzi bez problemu , AIDa, occt , itd . Czy to jest bezpieczne czy raczej degraduje tym procesor ?

 

Novi podlapales moje testy z 4 kosciami single rank co prowadzilismy na prywatnym :) . Tak dokupienie przezemnie kolejnych 2 kości na BDie 4000 mhz spowodowało kopa dla Ryzena . 4xsingle rank jest lepsze niz 2x dual rank .

 

No to ja przy mnożniku na x42 i napięciu 1.175v mam 7400-7500 punktów w R20 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja przy mnożniku na x42 i napięciu 1.175v mam 7400-7500 punktów w R20 ?

 

 

 

Tez tak mam , Mój 3900X idzie na 4,3 Ghz ale co z tego jak pojedynczy rdzen jednak boostuje mi do 4,6ghz w spoczynku i lekkim obciążeniu , natomiast przy mocniejszym obciazeniu bostuje do 4,5 Ghz . Albo auto jest najlepsze albo wlaczenie bugu z EDC i PBO , tylko ze ustawiłem EDC na 16 i czasem potrafi sie zadłąwić, pewnie trzeba zwiekszyc EDC zeby sie nie zatykal .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedmuchałem dzisiaj obudowę i wyczyściłem filtry. Jest nieco lepiej, ale ciągle niezadowalająco

 

Odpaliłem ponownie Dying Light, tym razem na 40 minut bo nie miałem więcej czasu. HwInfo pokazało temperaturę CPU 73,5*C ale grafa wciąż osiąga dużą temperaturę (82*C)

robiłem 15-minutowy test w programie prime95 v29,8 ustawieniem "Blend" i max osiągnięta temperatura to 77*C

Wentyl na CPU kręci ~~1500rpm pod obciążeniem czyli max, te w obudowie 800-1000rpm

Pasta na CPU to gelid gc-extreme

 

Zastanawiam się czy nie wymienić pasty, na obecnej jadę gdzieś od września.

Dziwią mnie też temperatury karty graficznej, są bardzo wysokie. Spróbuję odinstalować program MSI Afterburner, może on coś koliduje z kartą

 

Jakim programem testujecie obciążenie procesora ? chcę go ustawić na sztywno i zbić napięcia tak do ~~ 1.35v

który więc program będzie najlepszy do testów ?

Na ustawieniach auto to i mój 3600 na Fortisie ok 70'C łapie. Co zrobiłem? Ustawiłem na sztywno 4,1Ghz, napięcie chyba 1,3V i ogień. I elegancko mniej się grzeje.

Także:

> napięcie na sztywno [pewnie jakieś 1,30-1,32v]

> turbo ustawić na sztywno [4,2-4,3Ghz]

Mała rada - nie iść na Undervolt bardzo nisko. Taktowanie będziesz mieć raportowane takie samo i w ogóle cicho i super, ale wtedy pojawia się problem gdzieś i spada Ci wydajaność :E Ucz się na moich błędach :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak mam , Mój 3900X idzie na 4,3 Ghz ale co z tego jak pojedynczy rdzen jednak boostuje mi do 4,6ghz w spoczynku i lekkim obciążeniu , natomiast przy mocniejszym obciazeniu bostuje do 4,5 Ghz . Albo auto jest najlepsze albo wlaczenie bugu z EDC i PBO , tylko ze ustawiłem EDC na 16 i czasem potrafi sie zadłąwić, pewnie trzeba zwiekszyc EDC zeby sie nie zatykal .

U mnie auto dobija do max 4200 ? co jest tragedia a o co chodzi z tym Bugiem? Prosił bym o tipa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie auto dobija do max 4200 ? co jest tragedia a o co chodzi z tym Bugiem? Prosił bym o tipa

https://www.overclock.net/forum/13-amd-general/1741052-edc-1-pbo-turbo-boost.html#/topics/1741052?page=56 - z grubsza chodzi o to, że ustawiasz limit EDC tak nisko, że rzeczywisty pobór prądu jest zawsze wyższy od niego, wtedy PBO głupieje i pozwala teoretycznie na dojechanie z częstotliwością do limitu termicznego. U mnie działa to średnio - pod dużym obciążeniem zyskuję dodatkowe MHz, przy małym PBO kończy się na 1.2GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mogę się dowiedzieć czym sprawdzacie stabilność procesora ???

 

Odpaliłem program OCCT i proc przechodzi 10 minutowy test large data z avx2 przy ustawieniu proca na sztywno 1.35 4.3GHz gdzie max temperatura to 78*C

Chciałem z ciekawości na takich ustawieniach sprawdzić wynik w CB20 i wywala error po ok 10 sekundach, a temperatura skacze do 87*C

 

Przy OC ruszacie coś jeszcze poza napięciem, taktowaniem i LLC ? SOC na razie nie ruszam a ram ustawiony na xmp, PBO na auto.

Jakieś porady? Mam doświadczenie w OC ale inteli :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak proc na sztywno, to wywal PBO. Co do testowania, to daj sobie z spokój ze syntetykami. Używaj komputera zwyczajnie, jak coś będzie niestabilnie to zobaczysz. Ja nierzadko miałem po 20h bez błędów w OCCT, a w takim BF1 crash po 5 minutach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Destabilizuje ci się od tempów pewnie pod cb20. Spróbuj zejść z napięciem celuj gdzieś w 1.3v z llc idącym w dół pod obciażeniem tak abyś miał około 1.28-1.29v i powinien chodzić. Napiecia jak coś odczytuj z svi tfn2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mogę się dowiedzieć czym sprawdzacie stabilność procesora ???

 

Odpaliłem program OCCT i proc przechodzi 10 minutowy test large data z avx2 przy ustawieniu proca na sztywno 1.35 4.3GHz gdzie max temperatura to 78*C

Chciałem z ciekawości na takich ustawieniach sprawdzić wynik w CB20 i wywala error po ok 10 sekundach, a temperatura skacze do 87*C

 

Przy OC ruszacie coś jeszcze poza napięciem, taktowaniem i LLC ? SOC na razie nie ruszam a ram ustawiony na xmp, PBO na auto.

Jakieś porady? Mam doświadczenie w OC ale inteli :P

Reset kompa to zbyt niskie napiecie, error w CB20 to prawie dobre napiecie ale nie zresetuje ci kompa. Jesli 4.3Ghz przy 1.35v ci wywala CB20 to niestety slaba sztuka ale sprawdz pod obcizeniem na ile pokrywa sie napiecie wpisane w bios a ile pokazuje program bo moga byc rozjazdy, byc moze napiecie masz ok ale dropy vcore powoduja niestabilnosc.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reset kompa to zbyt niskie napiecie, error w CB20 to prawie dobre napiecie ale nie zresetuje ci kompa.

:thumbup: :thumbup:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po przelocie w CB20 to wyglada tak:

 

Ale u ciebie stawialbym na wysypanie sie procka od temperatury a nie zbyt niskiego napiecia, 87st to juz za duzo.

 

q7TOS5E.jpg

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za porady

 

Jutro podejmę kolejne próby ustabilizowania proca bo teraz jestem w pracy.

Wyłączę PBO i spróbuję podnieść taktowanie na ~4,4ghz, jeśli nie wypali to postaram się o mniejsze napięcie i 4,3ghz. Podczas pierwszych testów llc ustawione miałem na high i napięcie wahało się w granicach 1,346-1,352

Coś czuję, że jednak będę musiał zjechać z napięciem, bo przez to pewnie cb20 osiąga tak duże temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CB20 nie przechodzi ci na 4.3Ghz a chcesz podnosic na 4.4Ghz takty, WTF :E Dla mnie jak na Fortisa to masz za goraco w budzie, 87st po krotkim CB20 to za duzo. Zacznij od poprawy chlodzenia bo 1.35v to nie jest duze napiecie a dobijasz do 90st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do testów zawsze daje wentyle na 12v sterowane z pod kontrolera w obudowie aby przedmuch był dobry, mam fortisa 3 (pasta kryonaut) na 3600 przy napięciu 1.325 + LLC3 i przy wentylach na 5v z przodu budy też bym pewnie dobił do 80 w CB, dużo zależy też od wentylacji jak to tam się u ciebie rozkręca, ja mam z przodu budy 2x140 na 12v pracują przy 900rpm i jeden 120 na 5v który kręci się stale na takim napięciu, zawsze byłem zwolennikiem sztywnego ustawienia wentylatorów idle/obciężenie bo daje to najlepsze efekty. Wyciąg też wbijam a sztywno (tył 120 - 1100rpm, góra nad sekcją 140 - 900rpm) Wentyl na fortisie mam ustawiony tak żeby do 65 kręcił się na 500rpm a od 70 od razu wbijał 1200rpm.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt, zapomniałem dopisać że wcześniej nałożę nową pastę i zamontuje ponownie chłodzenie ;)

Miałem wcześniej DRP3 ale pozbyłem się ze starym PC, mogłem je zostawić no ale teraz to już za późno :P

W budzie mam 3 fabrycznie zamontowane wentylatory, mam jeszcze 1 nie zamontowany phobya NB-eloop 1800rpm, którego też mogę gdzieś wrzucić.

Edytowane przez Mario24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skup sie na temperaturachach, jak u ciebie gpu osiaga ponad 80st na karcie z tak dobrym chlodzeniem przy tej pogodzie to latem throtling gwarantowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się w końcu wyeliminować BSoDy przy byciu idle/oglądaniu YT. Wystarczyło ustawić dodani offset +0.024V (jeden z użytkowników mnie naprowadził, że pewnie słabszy rdzeń dostaje za mało papu i się wysypuje).

Mam teorię czemu tak się działo, po pierwsze płyta to GA-AB350M-Gaming 3 (rev. 1.0) która według Buildzoid'a zaniża napięcia VCore o ~50mV względem ustawień BIOSa. Czy w nowszych rev. zostało to naprawione? Możliwe. Kolejna sprawa to słaba sztuka CPU, która w idle nie wytrzymywała tego undervolt'u nadawanego przez płytę główną i stąd BSoD.

Jak do tej pory PC przeszedł test 20h YT (wcześniejszy rekord to 7h), nie licząc innych pierdół które oglądałem, przeszedłem Doom Eternal (osobiście jestem trochę zawiedziony tą grą, ale może wymagania miałem za duże wobec niej, a do tego grałem na poziomie Nightmare), porobiłem projekty na studia, popykałem trochę w Apex Legends i dużo czasu spędziłem z The Legends of Zelda: Breath of the Wild na emulatorze CEMU. Menedżer zadań pokazuje 3 dni i 15 godzin pracy komputera.

 

Teraz zabieram się za zacieśnianie timingów pamięci, ktoś ma obeznanie które z Secondary Timings warto ustawiać niżej (wiem, że Primary są na ten moment luźno)? Memki chodzą z 1.43V, a kości to stare Samsung D-die Dual Rank (2x 8GB):

post-617913-15862704358254_thumb.jpg

post-617913-15862704358254_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ryz5 3600@ 4.15ghz 1.325 llc3 + fortis3 po przelocie CB20 73 stopnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
    • @Caps i inni, polecam olać kolegę jak jest najmądrzejszy i niech radzi sobie sam. A wiedzę masz marną patrząc na zestaw, który poskładałeś... zasilacz se weź od razu 5000W... pastę będziesz co miesiąc wymieniał? Napisałeś kosmici w komputroniku... skomentuję to obrazkiem   PS. Dodam jeszcze że co roku zakładasz podobny temat, i  z tego wychodzi(nie wnikam dlaczego) ale teraz pewnie też tak będzie   Także wstrzymać się z udzielaniem pomocy do soboty i będzie zaś spokój na chwilę   PS2. Radzę poczytać jak zachowuje się użytkownik i jak się kończą jego tematy  1. 2.    
    • A najlepsze jest to, że później taki ktoś, kto nie miał styczności z grami FromSoftware, mówi jakie te gry są proste, jak ogląda jak ktoś na golasa grę przechodzi bez levelowania itp itd  kuźwa tez tak myślałem  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...