Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Moj nigdy nie poznał nawet co to AVX nawet na 5 sek :E testy robiłem tylko w OCCT bez avx CB i grach a proc mam od lipca 2019 i odkąd ustabilizowałem cpu w tych testach wszystko jest stabilne od tamtej pory, ciekawe jest to że niektórzy się męczą z avx'em i jeszcze dowalają prime jakieś kombinacje że po włączeniu pc trzeba chwile odczekać bo nie wyłapie niestabilności :lol2:

Za rok jak będę sprzedawał to będzie miał prawie 2 lata i będę musiał dopisać - świeżynka nigdy nie testowana wypalarką AVX, taki troche CPU nie z koparki :lol2::E

 

Mój w sumie latał może pół godziny małe dane+avx2, więcej mi go było żal katować :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popracowałem wczoraj i dzisiaj nad RAMem i stabilnością mam 3600CL16 (według kalkulatora z podbitym nieco napięciem). Tyle udało mi się max wydusić: Mój link

post-6606-15863410346293_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wolną chwilę to zrobiłem sobie test skalowania mojego cpu. Przetestowałem tylko od 4.0ghz do 4.3ghz, 4.4ghz w teście zabijała temperatura cepa :E.

Do sprawdzania stabilności użyłem programu y-cruncher , aby go uruchomić wpisujemy 0, naciskamy enter, 1, enter i w moim wypadku wybieram 7 (ilość ram), enter. Test ładnie ciśnie cpu, ciekawe czy połowie forum by nagle ryzeny się niestabilne zrobiły przy tym teście :D. Do rzeczy.

Ram 3733mhz cl16 1.35v , vddg,vddp,vsoc bez uv, zawyżone. Może można urwać z 0.01v z napięcia cpu, ale nie próbowałem.

4.0ghz 1.05v bios (1.037v podczas testu)

4.1ghz 1.1v bios (1.087v test)

4.2ghz 1.175v (1.162v test)

4.3ghz 1.275v (1.256v test) Temp piki do okolic 87*

4.4ghz 1.3-1.3xx test failed, w ułamku sekund temperatura idzie ponad 90* i odcina zasilanie.

 

 

e1761eed75e999c5.jpg64db07f967678ae2.jpg

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem dzis na szybko kolejne testy 4.2ghz 1.2v w bios (pod obciazeniem 1.15V) stabilny w OCCT w malych danych.

Myslicie ze jak przechodzi male dane to jest sens go innymi programami katowac? czy mozna uznać za stabilny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem dzis na szybko kolejne testy 4.2ghz 1.2v w bios (pod obciazeniem 1.15V) stabilny w OCCT w malych danych.

Myslicie ze jak przechodzi male dane to jest sens go innymi programami katowac? czy mozna uznać za stabilny?

 

Stabilnie zostaw go już w spokoju :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny dzień i kolejne próby ustabilizowania procesora

 

Dzisiaj rozkręciłem, wyczyściłem z kurzu i nałożyłem nową pastę (również gelid gc-etxreme) na procesor. Odpaliłem na 40 minut Dying light i max temperaturę jaką osiągnął procesor to 75*C, nieznaczna różnica względem tego, co było wcześniej.

Na próbę zamontowałem dodatkowy wentylator 120mm phobya NB-eloop 1800rpm na top w taki sposób aby wdmuchiwał powietrze na cooler. Później ustawię go na wydmuch i sprawdzę jakie są różnice

 

 

 

2d10c0561bb34.jpg

 

 

Jeśli chodzi o próby OC to max co udało mi się osiągnąć to 4,25GHz przy użyciu wyłącznie programu CB20

 

 

3bcda8db86de0.png

 

 

Cinebench 20 sypał takimi błędami jak próbowałem ustawić proc powyżej 4,225GHz. Jest to spowodowane niestabilnym OC?

 

 

a493aefcfe4db.png

 

 

 

Przy nieudanych próbach OC też mieliście podobny błąd ? Nie mogę go ustawić powyżej 4,250 GHz

OCCT v5.5.5 z large data i avx2 przechodzi 15minutowy test 4.25GHz przy napięciu 1.274 i temperaturach 69*C, gdzie CB20 kraczy się po 5 sekundach

Edytowane przez Mario24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puść y-cruncher jak przejdzie to masz błąd programu i tyle. Test trwa z 3 minuty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, testujcie stabilność w Folding@Home - unity dla CPU obsługują AVX i potrafią zagrzać porządnie wodę w AiO. Przynajmniej na coś się przydadzą te nasze "puste" gigaherce ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwny problem z ramami. Po wymianie ryza 1600 na 3600.

 

Wyniki w Aida sa dziwnie niskie:

 

ryz 1600 3.7ghz ram 3000mhz CL16 ma lepsze wyniki ( odczyt ok 10%, zapis 2 razy lepszy) niz Ryz 3600 4.2ghz ram 3333mhz CL16.

 

Ustawialem rowniez ram identycznie jak na ryz 1600 ( timingi i takty) i wyniki sa jescze gorsze.

 

Ma ktoś pomysł co jest powodem tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwny problem z ramami. Po wymianie ryza 1600 na 3600.

 

Wyniki w Aida sa dziwnie niskie:

 

ryz 1600 3.7ghz ram 3000mhz CL16 ma lepsze wyniki ( odczyt ok 10%, zapis 2 razy lepszy) niz Ryz 3600 4.2ghz ram 3333mhz CL16.

 

Ustawialem rowniez ram identycznie jak na ryz 1600 ( timingi i takty) i wyniki sa jescze gorsze.

 

Ma ktoś pomysł co jest powodem tego?

Jeżeli masz na myśli write speed, to normalka. Pojedynczy CCX w Zen 2 ma słabą prędkość zapisu.

https://www.techpowerup.com/forums/attachments/1567183448012-png.130440/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Przed chwila przez telefon pomogłem ustawić ryzena 3600. Pewnie procesor by się kisił na auto, gdyby nie pływające obroty wentylatora. Zasugerowalem sztywny nastaw. Efekt? 4.5ghz 1.3v na tomahawku. 1951sus sztuka, 20min occt avx2 duze dane przeszedł bez problemu. Ciekawe ile jeszcze takich sztuk u ludzi się kisi na auto :E. Jutro osoba spróbuje dac 4600mhz do okolic 1.35v, ciekawe czy przejdzie test. Ram 3600mhz cl16 jest ustawiony na nim. Sztuka wzięta z xkomu na dniach jakby ktoś wnikał:)

 

f57bfa6bd06b202b.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś/umie znaleźć/może zmierzyć odległość od powierzchni procesora w sockecie do powierzchni pcb płyty głównej? Dla inteli to jest około 7,781mm (+-) i zastanawiam się czy amd ma tyle samo, a jeśli nie, to jakim cudem są chłodzenia które zestawy mocujące mają na tej samej wysokości i dla intela i dla AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża różnica w zapotrzebowaniu Vcore do stabilności jest między dużymi, a małymi danymi AVX2? Bo w zasadzie ciągle testowałem jedynie małe dane w Prime i byłem zniesmaczony wynikiem.

 

Zna ktoś/umie znaleźć/może zmierzyć odległość od powierzchni procesora w sockecie do powierzchni pcb płyty głównej? Dla inteli to jest około 7,781mm (+-) i zastanawiam się czy amd ma tyle samo, a jeśli nie, to jakim cudem są chłodzenia które zestawy mocujące mają na tej samej wysokości i dla intela i dla AMD.

Podobno 7.35mm.

Źródło: https://hardforum.com/threads/am4-socket-dimensions-help-needed.1930302/

Edytowane przez DomiksPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testował ktoś z Was overclocking uzywajac PBO ? czy nie daje to zadnych benefitów w stosunku do manual OC i ustawionego na sztywno zegera i napiecia

Edytowane przez Asica10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zen i zen+ lepiej manualne oc robić. Na zen2 na dwoje babka wróżyła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowsze sztuki raczej ręcznie lepiej ustawić, na auto ogólnie padaki co 4000-4075mhz trzymają w grach. Na ręcznym, zależnie od sztuki ale do 1.2v okolice 4.15-4.3ghz osiągalne.

 

Strzeliłem benchmark fullhd w cs go , na ustawieniach niskich. Ciekawe jak przy tak ustawionym procku i ramie, ale z gpu nvidia bym miał fps. Amd navi nadal szwankuję z niskimi ustawieniami w tej grze, ale widać jakąś poprawę. Na wcześniejszych sterownikach max 560fps osiągnąłem, nawet na 4.45ghz z antilag on, a tu widać poprawę :). Na 1280x1024 600fps na wysokich z wygładzaniem krawędzi on, na niskich 620fps ;).

 

9f0928e4b4d96524.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie, że z antilag framerate jest wyższy. Navi takie problem ma tylko w CS, czy w innych produkcjach też?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Navi ma problemy w fullhd + niskie detale , wtedy potrafi pięknie zegar karty być zbijany. Najlepiej amd navi sobie radzi w 1440p, lub 1080p ale detale minimum wysokie, a najlepiej ultra . Teraz już nie jest tak tragicznie, na starszym sterowniku bez antilag miałem 460fps, a z on 530fps. Z rtxem, myślę że w fullhd na niskich bym wykręcił 600+ fps :). Na navi, mniej więcej od 4250mhz w cs go na ryzenie 3600 wyniki rosną o granice błędu pomiarowego, ale to przez gpu :). W apexie na 240fps i niskich detalach, na mapie jest parę miejsc, gdzie zegary wraz z fpsami lecą w dół, ale to podobno wina gry, bo ludzie na intelach i nvidii też mają tam dropy fps, a w innych grach nie zwracam na to uwagi, bo fps się zgadza, ale w inne gry gram głównie wysokie-ultra i zależnie od gry okolice 144fps

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cs go ma podobno ma przejść na source 2 ciekawe jak to będzie latało :D czekam z niecierpliwoscią bo jestem graczem csa od 1.1 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem że na tym filmie jest taki AF jak to napisałeś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...