Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Send1n 4000 i 4133 z tego co mozna poszukac na necie jednak odbiega mozliwosciami od topa 4400 cl19

Mozna trafic naprawde slabe sztuki

Sa jeszcze 3866 cl18 na b-die

hmm ja widziałem te pamięci to lajtowo robiły z 4000 > 3800 CL16

 

3800 cl14 lecą :P. Tylko trzeba je trzymać pod 1.5v xd. Ale niestety moje akurat musze chłodzić :/.

 

Parę meczyków obleciałem na 2600x , szczerze jak na moje wymagania cep nie ogarnia :E. Fps spadają do 100, w dużej ilości miejsc, czuć to na myszy. Zenek 2 , w postaci kasztanka jednak ma o wiele lepiej. Zapewne w innych grach by się dało przyjemnie pograć na tym 2600x. Ale dziś sobie w apexa pogram tylko. Jutro zobaczę inne gry :). Pobor w piku w apexie ponad 100w , średnio 80w , temperatura średnia okolice 52* , wiec chłodzenie raczej działa. Max temp w piku 66* :).

Dlatego jest taki skok kolosalny bo apex siedzi na source, to samo się dzieje w csie normalnie przecież tak gigantycznej różnicy nie ma :)

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie napięcia soc, vddp i vddg na tych nastawach?

takie:

 

10m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jest taki skok kolosalny bo apex siedzi na source, to samo się dzieje w csie normalnie przecież tak gigantycznej różnicy nie ma :)

 

Nomalnie szczególnie w grach Multi Player będzie gigantyczna różnica :P

 

Pewnie to samo byłoby w Fortnite czy w popularnym ostatnio Call of Duty Warzone. I to jest normalne, że jak że battleroyal nie zna litości dla proca, kiedy chcemy walczyć o wysoki FPS. Dobry ram tutaj to też podstawa. W Fortnite to się nie da grać na SingleChanel :E

 

Panowie, szybkie pytanie. Jakie pamięci polecacie które zrobią 3800mhz z cl16 przynajmniej? Moje 3733mhz i ściana. Na 4 prockach nie poszło 3800mhz..

 

HyperX Predatora sa na Hynixach a nie Micronach. Tutaj timingi 18-22-20-20 dla 3800MHz to nic nadzwyczaj słabego. Po prostu one tak jakoś mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w BFie nie ma aż takiej różnicy jak np w csie czy w apexie ogromnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ojtam, młodzi jesteście... moja żona twierdzi, że facet bez pasji to nie facet, ale... to druga żona ;)

 

Novi jak z pasją poszuka żóny jak swojego Ryśka, to może też taką tolerancyjną bez kapci znajdzie :lol2:

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warzone nie chcę mi się uruchamiać, ale wiem że na kompie przyjaciela z 1600 na pokładzie i słabym oc ram, dropy były do około 100fps w warzone na 5700xt, gdzie na 3600 u mnie poniżej 140 nie spadały :D. Ale tam ram jest bieda niesamowita, i tak trochę go ożywiłem.

 

Co do ramu.

Jeśli chcesz "Tanio a dobrze" To weź cruciale 3000mhz cl15 lub 3200mhz cl16, czy to te z nowymi radiatorami ,czy te sport lt.

Jeśli chcesz "Dobrze, a średnio tanio" to Cruciale 3600mhz cl16 (nowe radiatory)

Jeśli chcesz "Cena nie gra roli, a ma być wydajnie" to coś na samsungu bdie dobrego binu. Może i patrioty 4400mhz cl19 :P

Rozrzut cenowy jest spory, a wybór należy do Ciebie :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w BFie nie ma aż takiej różnicy jak np w csie czy w apexie ogromnej

Obawiam się że nawet w BFie może być kilka dych różnicy. Ogólnie zen1 jest słaby do 144Hz. Ryski 3600 są znacznie lepsze. A jeszcze lepsze to Intele od 8700k wzwyż. Tam z ramem dużo można zyskać schodząc z opóźnieniem na 38ns i transferami ponad 60k. Ryski nie potrafią w pełni wykorzystać patriotów 4400. Ale on są przejściowe do serii 4000. Liczę że tam będzie wykop na dobrym ramie bez tej ściany na 3800 I zapisie skrojonym o połowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nomalnie szczególnie w grach Multi Player będzie gigantyczna różnica :P

 

Pewnie to samo byłoby w Fortnite czy w popularnym ostatnio Call of Duty Warzone. I to jest normalne, że jak że battleroyal nie zna litości dla proca, kiedy chcemy walczyć o wysoki FPS. Dobry ram tutaj to też podstawa. W Fortnite to się nie da grać na SingleChanel :E

 

 

 

HyperX Predatora sa na Hynixach a nie Micronach. Tutaj timingi 18-22-20-20 dla 3800MHz to nic nadzwyczaj słabego. Po prostu one tak jakoś mają.

Dlatego te pamięci to padlina i nic nie idzie zrobić..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Obawiam się że nawet w BFie może być kilka dych różnicy. Ogólnie zen1 jest słaby do 144Hz. Ryski 3600 są znacznie lepsze. A jeszcze lepsze to Intele od 8700k wzwyż. Tam z ramem dużo można zyskać schodząc z opóźnieniem na 38ns i transferami ponad 60k. Ryski nie potrafią w pełni wykorzystać patriotów 4400. Ale on są przejściowe do serii 4000. Liczę że tam będzie wykop na dobrym ramie bez tej ściany na 3800 I zapisie skrojonym o połowę.

No tam na dx12 3-4 dychy różnicy jest ale nie 8-10 jak w apexie czy csie :D Dodatkowo 5700XT tłamsi tego ryzena, z kartą zielonych stare ryzeny znacznie lepiej chodzą.

D12 czy vulkan ratują słabsze procki ale na DX11 i starszych zen+ jest rozjechany

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego te pamięci to padlina i nic nie idzie zrobić..

 

Hynix tak mają. Kolędy już pisali, tanio Cruciale albo srogie dopłaty do bdie. Niestety Leśniak bdie patrioty 4400 to 750pln aktualnie. A były kilka miesięcy temu nawet poniżej 500. Ale to i tak tanio przy gskill.

 

Tylko nie patrz na GskillNEO bo one e większości też są na hynixach z timingami kujacymi w oko.

 

No tam na dx12 3-4 dychy różnicy jest ale nie 8-10 jak w apexie czy csie :D Dodatkowo 5700XT tłamsi tego ryzena, z kartą zielonych stare ryzeny znacznie lepiej chodzą.

D12 czy vulkan ratują słabsze procki ale na DX11 i starszych zen+ jest rozjechany

To chyba kolejny powód podałeś, aby nie kupować zen1 do 5700xt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niestety, to co sprawdzałem kiedyś u kolegi z red devilem i patriotami pod pachą (ale ryś 1600 ae 3.9ghz), się potwierdza i w zen+. Może troszkę nadgania, jednak 350mhz więcej na rdzeniu mam, ale z drugiej strony tam podrzeźbiłem patrioty na kolanku, pewnie te 64-65ns kręciły :P. Ale to nie zmienia faktu, że w fullhd przy 5700xt ten procek nie jest w stanie zapewnić powera karcie, uwierz Minciu, w apexie w tylu miejscach lecą fps, że masakra, są momenty gdzie te 189 zablokowane jest stałe, ale lekki ruch i cyk 160, zaraz spojrzysz się na bok i już do 120 drop, ryzen 3600 aż tak nie ma. Ale co tu można wymagać, od taniego procka ;). Liczyłem że chociaż te 120fps da radę utrzymywać minimalnego fps, ale się przeliczyłem :D. Plus taki, że freezer sprawdzony :P.

 

U nowego właściciela tamten rysiek 3600 taki nie za chłodny :D. Ale powyżej 4.5ghz wyrzuca nawet r20, więc błędu nie popełniłem w oc :D. Ale to co powiedziałem, to wstało z palca i działa zapewne :P.

 

Martwią mnie tylko Vdropy asusa, w połączeniu z tym 2600x napięcie nieźle pływa. Na ryzenie 3600 aż tak tragicznie nie było.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Fortnite na 2600 wykręconym do 4150Mhz (wyżej się nie dało) miałem dropy ze 144 do 70. A w połączeniu z monitorem 2K 144Hz to irytowało jak nie wiem. R3600 jest już elegancki pod tym względem, kiedy 2600 kończył się na 180 klatkach tak 3600 bez kagańca ma 220-250.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hynix tak mają. Kolędy już pisali, tanio Cruciale albo srogie dopłaty do bdie. Niestety Leśniak bdie patrioty 4400 to 750pln aktualnie. A były kilka miesięcy temu nawet poniżej 500. Ale to i tak tanio przy gskill.

 

Tylko nie patrz na GskillNEO bo one e większości też są na hynixach z timingami kujacymi w oko.

 

 

To chyba kolejny powód podałeś, aby nie kupować zen1 do 5700xt

Orientujesz się jakie jest bezpieczne napięcie dla tych hynixów oraz czy np 16-22-20-20 jest dużo gorsze od 16-18-18? Różnica odczuwalna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Fortnite na 2600 wykręconym do 4150Mhz (wyżej się nie dało) miałem dropy ze 144 do 70. A w połączeniu z monitorem 2K 144Hz to irytowało jak nie wiem. R3600 jest już elegancki pod tym względem, kiedy 2600 kończył się na 180 klatkach tak 3600 bez kagańca ma 220-250.

 

No właśnie :) To po prostu słabe CPU do gier multi player z ekranem 144Hz. W testach tego nie widać, bo nikt nawet nie sprawdza MP. Chociaż w takim Fortnite można nagrać mecz i go odtworzyć w grze, czyli można mieć idealnie odtwarzalne warunki. Nie wiem tylko czy tak samo CPU dostaje po tyłku w meczy i w powtórce.

 

Jakby nie było, nikt tego nie robi i dopiero w praniu wychodzi. Chociaż nikt nie uwierzy w dropy 144 do 70 na Zen1 i przykładowo nie niższe dropy niż 140 na Zen2. Bo przecież to 100% różnicy będzie a żaden test tego nie potwierdza. 8700K z single chanel też tak dropił do 50-60 ( średnio, ale frame time chwilowy to chyba z 50ms było ), dopiero na 3000MHz Single po dociśnięciu zaczynało to działać i trzymać te okolice 100FPS. W Dualu prawie 200FPS ale jaki test to pokazuje? ŻADEN :lol2:

 

Orientujesz się jakie jest bezpieczne napięcie dla tych hynixów oraz czy np 16-22-20-20 jest dużo gorsze od 16-18-18? Różnica odczuwalna?

 

Hynixy to chyba nawet 1.55 dostają niektóre w serii? 1.45 to z palcem w nosie możesz uznać za standardzik.

16-22-20-20 czy 16-18-18 to fabryczne zegary podajesz z XMP ?

Jak masz Hynixy to po prostu je sprzedaj i kup Cruciale. 400zl kosztuje set 2x8GB. Twoje używane pójdą za conajmniej 350zl ? Szczególniejak w XMP masz ponad 3200. Fajnie to wygląda dla laika. Jak masz RGB to jeszcze lepiej, bo sprzedasz je drożej niż kosztują Cruciale :D

 

Na Zen2 róznic w wydajności większych nie odczujesz. Na Crucialach i Patriotach 4400 może uda się fajnie zaszaleć po premierze zen3. Jak się nie uda to kupię Intela 11gen aby przyjemnie zakończyć życie DDR4. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakiś zielony w tym temacie, dodatkowo płyta posiada 2 kosci biosu z przełącznikiem więc nie boje się ze zrobię cegłę, ewentualnie bede reflashował z drugiej kości ;p

 

dzięki za pomysł

Biostar to dzisiaj mały gracz (przynajmniej w detalu), a więc i powinien unikać wprowadzania znaczących zmian w podobnych płytach.

Sam z ciekawości sprawdzę na x370gtn jak ten polubi bios z nowszego modelu :D

O, jednak lubi :D

 

x470-on-x370.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie znajde zentimings 1.0.4 przelecialem caly internet i chyba jestem slepy.. bo za cholere nic nie ma..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Obawiam się że nawet w BFie może być kilka dych różnicy. Ogólnie zen1 jest słaby do 144Hz. Ryski 3600 są znacznie lepsze. A jeszcze lepsze to Intele od 8700k wzwyż. Tam z ramem dużo można zyskać schodząc z opóźnieniem na 38ns i transferami ponad 60k. Ryski nie potrafią w pełni wykorzystać patriotów 4400. Ale on są przejściowe do serii 4000. Liczę że tam będzie wykop na dobrym ramie bez tej ściany na 3800 I zapisie skrojonym o połowę.

3800 CL16 zapewnia piękne przyrosty 3700X na tle 4200 CL17 10600K. Obie platformy miały jeszcze rezerwy, ale nie miałem tygodnia na walkę o 1-2% przyrostu. Tak czy inaczej, rysiek względem XMP 3200 CL14 w Wieśku zyskał blisko 25%.

 

*Tygodnia z przekąsem, umówmy się: dodatkowego dnia.

Edytowane przez Lipton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś coś by je bardziej skręcić?

A jakie masz napięcie na ramie? bo jak powyżej 1.45 to sporo timingów u mnie potrafi chodzić na "1" coś takiego https://zapodaj.net/f9fbd906d470b.png.html trcdrd mogę mieć na 15 jak włącze GDM ale po testach widać że 16 z 1T bez gdm jest szybsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz napięcie na ramie? bo jak powyżej 1.45 to sporo timingów u mnie potrafi chodzić na "1" coś takiego https://zapodaj.net/f9fbd906d470b.png.html trcdrd mogę mieć na 15 jak włącze GDM ale po testach widać że 16 z 1T bez gdm jest szybsze

 

 

piekne 1.5v :D

gdm nie jestem wstanie wylaczyc na tym asusie :/ takze pozostaje mi zmiana pojedynczych timingow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piekne 1.5v :D

gdm nie jestem wstanie wylaczyc na tym asusie :/ takze pozostaje mi zmiana pojedynczych timingow

Nie jesteś w stanie czy po prostu jest niestabilne ? :) sprawdzałeś cady "60-20-20-24" :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie jesteś w stanie czy po prostu jest niestabilne ? :) sprawdzałeś cady "60-20-20-24" :Up_to_s:

 

wylaczenie powoduje ze pc juz nie wstaje, bez znaczenia czy ram smiga na 2400 mhz... czy 3800

 

z cadami nie testowalem bo nigdzie nie moglem wynalezc zadnych sensownych informacji dla dwoch kostek po 16 gb ...

 

 

testowane na 3600, 3900x, na ramie 2x8 oraz aktualnie 2x16

Edytowane przez adif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm jak testowales na roznych cpu to raczej u ciebie płyta psoci co do GDM tak jak u noviego było u mnie np na tomahawku 1T szło od strzała na r5 3600 na każdych cadach a po zmianie na 3700x leciałem na GDM 2 dni za nim ogarnąłem że cady 60-20-20-24 pozwolą ustabilizować 1T i wszystko git :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3800 CL16 zapewnia piękne przyrosty 3700X na tle 4200 CL17 10600K. Obie platformy miały jeszcze rezerwy, ale nie miałem tygodnia na walkę o 1-2% przyrostu. Tak czy inaczej, rysiek względem XMP 3200 CL14 w Wieśku zyskał blisko 25%.

 

*Tygodnia z przekąsem, umówmy się: dodatkowego dnia.

 

Tutaj?

 

Już oglądam ale to chyba nie to na co czekam i o czym mówisz ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...