Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Orientujesz się jakie jest bezpieczne napięcie dla tych hynixów oraz czy np 16-22-20-20 jest dużo gorsze od 16-18-18? Różnica odczuwalna?

 

Ja na Predatory 4x8GB 3200cl16 pchałem 1.45-1.46 przy 3600cl18. Robiły się już lekko gorące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj?

 

Już oglądam ale to chyba nie to na co czekam i o czym mówisz ? :)

Nie, nie. Szykuję materiał w całości poświęcony skalowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotarłem w AC Origins do Aleksandrii.

Narzekałem na fps w Siwie dla R5 2600 + RX 5700.

W Aleksandri fps potrafi zejść do ok 40,

karta się nudzi. Mam nadzieję, że Odyssey

ogram już na Zen3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hynixy to chyba nawet 1.55 dostają niektóre w serii? 1.45 to z palcem w nosie możesz uznać za standardzik.

16-22-20-20 czy 16-18-18 to fabryczne zegary podajesz z XMP ?

Jak masz Hynixy to po prostu je sprzedaj i kup Cruciale. 400zl kosztuje set 2x8GB. Twoje używane pójdą za conajmniej 350zl ? Szczególniejak w XMP masz ponad 3200. Fajnie to wygląda dla laika. Jak masz RGB to jeszcze lepiej, bo sprzedasz je drożej niż kosztują Cruciale :D

 

Na Zen2 róznic w wydajności większych nie odczujesz. Na Crucialach i Patriotach 4400 może uda się fajnie zaszaleć po premierze zen3. Jak się nie uda to kupię Intela 11gen aby przyjemnie zakończyć życie DDR4. :E

U mnie XMP to 3333mhz 16-18-18-18-36 1.35v. Zrobiłem je na 3733mhz gdm on 16-20-16-18-26 1.38v i bardzo ciasne timingi. W aida przy 3900x na stock kręcą 58.2k odczytu i 65ms opóźnienia. Mam rozumieć że najlepsze do OC to samsung bdie a później micron czy jak? Te cruciale bez różnicy jaki model?

Edytowane przez Bodzi3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cena/OC=Microny e-die.

b-die najlepiej się kręcą.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

U mnie XMP to 3333mhz 16-18-18-18-36 1.35v. Zrobiłem je na 3733mhz gdm on 16-20-16-18-26 1.38v i bardzo ciasne timingi. W aida przy 3900x na stock kręcą 58.2k odczytu i 65ms opóźnienia. Mam rozumieć że najlepsze do OC to samsung bdie a później micron czy jak? Te cruciale bez różnicy jaki model?

 

Całkiem niezłe opóźnienie kręcisz. Weź spróbuj dokarmić ten ram na 1.44v i może uda się przy tych samych timingach wskoczyć na 3800mhz. 1.38v przy oc ramu to niskie napięcie :). Śmiało można do 1.45v karmić ram, nic mu nie grozi.

 

Tak, najlepsze do oc są Samsungi bdie, dają największą wydajność, ale i też swoje kosztują. To raczej ram dla kogoś co liczy każdego fpsa :).

Microny rev.E też dobrze się kręcą, ale głównie nie są w stanie zejść z trfc poniżej 550t i trcdrd poniżej 18 przy 3800mhz, co dla dobrych samsungów bdie, nie jest problemem. Najwięcej samsungi zyskują na trfc (252t latało na moich patriotach, przy 3800mhz cl14), i trcdrd na 14 (zależy od laminatu ramu, może będzie wymagać 15-16t na tym timingu samsung). Te cruciale co mam teraz (3000mhz cl15 black), różnią się względem samsunga bdie tylko tymi dwoma timingami co podałem, reszta schodzi tak samo nisko jak na patriotach. Ale nie będę kolorował, w benchmarku sotr , samsung bdie vs micron rev.E to jest około 3-4fps końcowego różnicy, a wyobraź sobie, że w tym benchmarku, ryzen 2600x (4250mhz ram 3533mhz cl14) traci "tylko" 7fps do ryzena 3600 (4.2ghz, ram 3800mhz cl15). Więc patrząc na te dodatkowe 3-4fps co dają samsungi bdie, to jest spora różnica w wydajności. Pół dystansu, który dzieli zen+ i zen2 w tej grze.

Cruciale jeśli chcesz, które mają najlepszy bin, to wersja 3600mhz cl16 (black,red,white, rgb lub bez), zaś jeśli nie zależy Ci na niższym trfc, trcdrd to możesz wziąć cruciale 3000mhz cl15 lub 3200mhz cl16, mogą być jak najbardziej w tych samych radiatorach co wersje 3600mhz cl16, ewentualnie mogą być to sport lt, chociaż widzę, że te nowsze, dalsze timingi dają sobie ładnie zacisnąć (bynajmniej moje egzemplarze) względem starszych rev.E :P

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Całkiem niezłe opóźnienie kręcisz. Weź spróbuj dokarmić ten ram na 1.44v i może uda się przy tych samych timingach wskoczyć na 3800mhz. 1.38v przy oc ramu to niskie napięcie :). Śmiało można do 1.45v karmić ram, nic mu nie grozi.

 

Tak, najlepsze do oc są Samsungi bdie, dają największą wydajność, ale i też swoje kosztują. To raczej ram dla kogoś co liczy każdego fpsa :).

Microny rev.E też dobrze się kręcą, ale głównie nie są w stanie zejść z trfc poniżej 550t i trcdrd poniżej 18 przy 3800mhz, co dla dobrych samsungów bdie, nie jest problemem. Najwięcej samsungi zyskują na trfc (252t latało na moich patriotach, przy 3800mhz cl14), i trcdrd na 14 (zależy od laminatu ramu, może będzie wymagać 15-16t na tym timingu samsung). Te cruciale co mam teraz (3000mhz cl15 black), różnią się względem samsunga bdie tylko tymi dwoma timingami co podałem, reszta schodzi tak samo nisko jak na patriotach. Ale nie będę kolorował, w benchmarku sotr , samsung bdie vs micron rev.E to jest około 3-4fps końcowego różnicy, a wyobraź sobie, że w tym benchmarku, ryzen 2600x (4250mhz ram 3533mhz cl14) traci "tylko" 7fps do ryzena 3600mhz (4.2ghz, ram 3800mhz cl15). Więc patrząc na te dodatkowe 3-4fps co dają samsungi bdie, to jest spora różnica w wydajności. Pół dystansu, który dzieli zen+ i zen2 w tej grze.

Cruciale jeśli chcesz, które mają najlepszy bin, to wersja 3600mhz cl16 (black,red,white, rgb lub bez), zaś jeśli nie zależy Ci na niższym trfc, trcdrd to możesz wziąć cruciale 3000mhz cl15 lub 3200mhz cl16, mogą być jak najbardziej w tych samych radiatorach co wersje 3600mhz cl16, ewentualnie mogą być to sport lt, chociaż widzę, że te nowsze, dalsze timingi dają sobie ładnie zacisnąć (bynajmniej moje egzemplarze) względem starszych rev.E :P

Przeczytam to jeszcze 4 razy i wszystko zrozumiem:D ale dziękuję za wyjaśnienie :) Jak miałem 3800x na 4.4ghz mój rekord opóźnienia to chyba 64.6 na 3733mhz, na pewno poniżej 65ms. Podsumowując, samsung bdie najlepszy w każdym zastosowaniu i najlepiej na nim można cisnąć timingi, później micron który jest trochę słabszy a na końcu hynix? W ogóle gdzie jest napisane jaki ram jaką ma kość? W kodzie produktu? Pytam bo moje 3333mhz mają na początku HX więc jak się domyślam to Hynix jednak po czym rozróżnić w innej kości czy to samsung bdie lub cdie nie wiem. Czym sugerować się przy napięciu ram? Pytam bo jak wstawie dla przykładu 1.38v to płyta pokazuje 1.4. Więc jak piszesz aby dać 1.44v to muszę ustawić 1.42 aby płyta pokazywała 1.44 czy recznie 1.44 i wtedy będzie 1.46 zarówno w biosie jak i pod windows? Nie wiem dlaczego ale mój tomahawk podbija o te 0.02v to co wklepie ręcznie

Edytowane przez Bodzi3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie cruciali to tu jest fajny link:

 

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/crucial-ballistix-ddr4-3600-32gb-2x16gb-bl2k16g36c16u4r-review.1264873/?fbclid=IwAR25LfscC1UEEesOX-dBEXQ9De40Nz-I3_B1f3BTSri-FtmRbGH2OuGqwmc

 

 

i teraz pytanie, co byście wybrali?

 

DDR4-3600 CL14-14-17-14-28-56 1.45V

 

czy

 

DDR4-3800 CL15-15-18-15-36-62 1.425V

 

chodzi o synchroniczną pracę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak stabilne to zawsze większe częstotliwości warto wybierać (no chyba, ze jakies chore CL i inne nastawy)

masz większe fclk, copy/odczyt i zapis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie cruciali to tu jest fajny link:

 

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/crucial-ballistix-ddr4-3600-32gb-2x16gb-bl2k16g36c16u4r-review.1264873/?fbclid=IwAR25LfscC1UEEesOX-dBEXQ9De40Nz-I3_B1f3BTSri-FtmRbGH2OuGqwmc

 

 

i teraz pytanie, co byście wybrali?

 

DDR4-3600 CL14-14-17-14-28-56 1.45V

 

czy

 

DDR4-3800 CL15-15-18-15-36-62 1.425V

 

chodzi o synchroniczną pracę...

Teoretycznie 3800 powinno być szybsze właśnie ze względu na iF 1900 które jest ważne na Zen2

u siebie na poprzednich crucialach miałem 3533 14.17.14.28-1T i teraz na tych nowych 3733 15.18.15.30-1T = w grach nie widzę żadnej różnicy jedynie w geekbenchu na 3733 jest lepiej :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytam to jeszcze 4 razy i wszystko zrozumiem:D ale dziękuję za wyjaśnienie :) Jak miałem 3800x na 4.4ghz mój rekord opóźnienia to chyba 64.6 na 3733mhz, na pewno poniżej 65ms. Podsumowując, samsung bdie najlepszy w każdym zastosowaniu i najlepiej na nim można cisnąć timingi, później micron który jest trochę słabszy a na końcu hynix? W ogóle gdzie jest napisane jaki ram jaką ma kość? W kodzie produktu? Pytam bo moje 3333mhz mają na początku HX więc jak się domyślam to Hynix jednak po czym rozróżnić w innej kości czy to samsung bdie lub cdie nie wiem. Czym sugerować się przy napięciu ram? Pytam bo jak wstawie dla przykładu 1.38v to płyta pokazuje 1.4. Więc jak piszesz aby dać 1.44v to muszę ustawić 1.42 aby płyta pokazywała 1.44 czy recznie 1.44 i wtedy będzie 1.46 zarówno w biosie jak i pod windows? Nie wiem dlaczego ale mój tomahawk podbija o te 0.02v to co wklepie ręcznie

 

 

Luzik, jak to u mnie chaotycznie opisane :E. Był jeden błąd, który mógł też powodować spore zastanowienie, zamiast ryzen 3600 , słownik dopisał 3600mhz :E.

Na 4.4ghz i crucialach, mój rekord 63.2ns (te cruciale co mam teraz) ustawione na 3800mhz cl14/15. Pod warunkiem zakupu porządnego binu bdie, jak kupisz słaby bin to się możesz trochę zdziwić :P.

Troszkę inaczej, Hynix cjr ma duży rozrzut jakościowy, jakbyś trafił bardzo dobrej jakości, to cjry powinny objechać cruciale , ale musisz trafić b.dobry bin cjr co nie będzie łatwe. Cruciale na micronach, mają to do siebie, że takiego rozrzutu aż nie ma, na ogół podobnie się kręcą. Niestety, oficjalnie ciężko coś znaleźć, ale na forach wrzucali różne tabelki np bdie finder jak dobrze pamiętam. To już kwestia indywidualna, zabić ramu nie powinieneś nawet jak będzie pod windowsem te 1.46v, tylko bardziej chodzi o kwestie temperatury ramu. 1.44v pod windowsem, nie powinno go przegrzewać, chociaż może być inaczej :P. Każda płyta o ciut podbija napięcie ramu, Asrock powyżej 1.48v podbijał o 0.04v :P. Ale plus taki że miał czujnik napięcia, i w hwinfo było ładnie widać co się dzieję, asus x570 niestety nie ma tego ficzera i tu ustawiam napięcie "na oko" .

 

odnośnie cruciali to tu jest fajny link:

 

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/crucial-ballistix-ddr4-3600-32gb-2x16gb-bl2k16g36c16u4r-review.1264873/?fbclid=IwAR25LfscC1UEEesOX-dBEXQ9De40Nz-I3_B1f3BTSri-FtmRbGH2OuGqwmc

 

 

i teraz pytanie, co byście wybrali?

 

DDR4-3600 CL14-14-17-14-28-56 1.45V

 

czy

 

DDR4-3800 CL15-15-18-15-36-62 1.425V

 

chodzi o synchroniczną pracę...

 

Wedle moich obserwacji, najlepiej lecieć z if jak najwyżej jak jest stabilne, zauważyłem że samo fclk np 1900 daje lepsze wyniki w cinebenchu np, więc procesor musi dostawać "pare" przez fclk, bo nawet timingów nie musiałem mieć jakichś ultra, żeby wynik w r20 był identyczny jak na samsungu bdie co kiedyś miałem. Więc wedle mnie fclk na maksa w górę, i dociśnięcie timingów. Jak znajdę zrzut, to podeślę Ci , bo na tych nowych crucialach co masz, dalsze timingi mega ciasno potrafią śmigać (jak na samsungu bdie) i zawsze troszkę podbija to wydajność. Na szczęście, nie odbywa się to kosztem dokładania napięcia :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kartofel R3600 z lipca '19 vs 2010sus -> 4.1/1.39v vs 4.1/1.064v rotfl.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

AMD przy 4.6GHz będzie oblatywać Intele tak że uszy im opadną, szczególnie jak okaże się że 3900X zrobi 4500-4600 all core.

Mozesz sprawdzić ile zrobi na IF? Pójdzie wyżej jak 3800?

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W aplikacjach tak, w grach niekoniecznie. Jedynie zen3 może w grach odlecieć, bo będzie na przebudowanej archi.

 

Stabilnie nie zrobi, bo to sztuka ode mnie ^^. Juz został sprawdzony. 4.5ghz nie robi stabilnie, powyżej 4.4ghz zaczyna mieć ścianę :/. Fclk 1867mhz stable , 1900 raz zbootowal , potem bootloopy w kolejnych próbach.

 

@Marco niezla przepaść xd. Ciekawe jak data 2015 uwija zegar ^^. 2013 4.6ghz możliwe w 3600 :P.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD przy 4.6GHz będzie oblatywać Intele tak że uszy im opadną, szczególnie jak okaże się że 3900X zrobi 4500-4600 all core.

Mozesz sprawdzić ile zrobi na IF? Pójdzie wyżej jak 3800?

 

Dam znać jak coś ustalę thumbup.gif

 

W aplikacjach tak, w grach niekoniecznie. Jedynie zen3 może w grach odlecieć, bo będzie na przebudowanej archi.

 

Stabilnie nie zrobi, bo to sztuka ode mnie ^^. Juz został sprawdzony. 4.5ghz nie robi stabilnie, powyżej 4.4ghz zaczyna mieć ścianę :/

 

@Marco niezla przepaść xd. Ciekawe jak data 2015 uwija zegar ^^. 2013 4.6ghz możliwe w 3600 :P.

 

Ano, wielka szkoda kwasny.gif

 

Ciekawe czemu procek który robi 4.4/1.26v nie jest wstanie ustabilizować się w R20 na 4.5 z 1.43v vcore? scratchhead.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chociaż możesz próbować atakować fclk wyżej, bo u mnie płyta coś fochy ma z ryzenami 3600 i crucialami. Najlepsze jest to ze przy 2600x ani razu focha nie złapała:).

Ja nie wytrzymałem jak płyta co któryś raz wstawała, i akurat ustawiłem fclk 1867, wstała od kopa to już nie kombinowałem, bo nie miałem chęci patrzeć na czarny ekran pol godziny xd.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak data 2015 uwija zegar ^^. 2013 4.6ghz możliwe w 3600 :P.

Nie kuś nas tutaj diable :devil: . Co niektórzy mają od wczoraj w głowie fantazję żeby zamówić 3600-tke z 3 różnych sklepów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ciekawe czemu procek który robi 4.4/1.26v nie jest wstanie ustabilizować się w R20 na 4.5 z 1.43v vcore? scratchhead.gif

I/O die łapie ściane?

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Generalnie wszystkie kości mają swoje wady i zalety. Dobre B-Die to jest rakieta kosmos i jedyną wadą jest tu cena. Microny jak na tanie kostki się super skalują z napięciem (poza tRCD), byle tylko im zapewnić odpowiednio niską temperaturę. Znowu CJR najczęściej pozwalają niżej zejść z tRFC, co w ogólności jest dużą wadą tanich chipów, bo ten timing znacząco wpływa na wydajność pod AM4 (w tym aspekcie pierwsza generacja Samsunga, D-Die, objeżdża je jak chce). Ja tam generalnie polecam Cruciale, szansa na trafienie kasztana chyba najmniejsza i kręcą się wystarczająco dobrze.

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widzę, że ktoś tu nabił już 4.6 GHz w Ryzenie 3600? :P Przy jakim napięciu i jaki batch? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kuś nas tutaj diable :devil: . Co niektórzy mają od wczoraj w głowie fantazję żeby zamówić 3600-tke z 3 różnych sklepów.

 

 

:E . To ja się uspokoiłem z losowaniem, na razie będę czekał do połowy czerwca, a widzę że niektórych naszła chrapka na losowanie xd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dobrze widzę, że ktoś tu nabił już 4.6 GHz w Ryzenie 3600? :P Przy jakim napięciu i jaki batch? :D

o, miał być klikany ale coś nie wyszło

[i mg]https://i.imgur.com/LMA1yRZ.jpg[/img]

 

 

 

Erno zrobił 4164 pkt na 4600Mhz all core, ale ja już się do niego zbliżam, tylko kilka pkt różnicy, ponad 10 stopni mniej dzięki @1.325V.

3600-4152pkt.png

Edytowane przez RyszardGTS
cytowanie obrazków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę dni temu zaglądnąłem tu i tam, i tych nowych ryzenow 3600 co kręcą 4.6ghz zaczyna wyrastać jak grzybów po deszczu. Nawet na sąsiednim forum juz z 2-3 sztuki takie się trafiły, na zagranicznych tez :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie wkurzajcie mnie bo zaraz wylosuję coś w xkom :lol2:8:E

 

btw. no way w kwestii flck 1900 u mnie :P

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu xd. Nawet jak trafisz sztukę co wyższy zegar kręci, to dużo nie zyskasz na niskich napięciach xd. 4.35ghz 1.2v nie próbowałeś:P?

Czyli jednak tu płyta mi nie broiła, a już myślałem ^^.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...