Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie trzaski i zakłócenia podczas odtwarzania audio (integra) pojawiają się jak ustawię IF powyżej 1900Mhz

 

 

Po czym stwierdziłeś, że płyta padła?

 

Po tym stwierdziłem :

 

"Więc tak, Gigabyte b450m ds3h samoczynnie padł, jest martwy, próbowałem wszystkiego co mi przyszło do głowy, oczywiście bezpieczne sposoby , nie robiłem nic z nim poza zmianę części, przeczyszczenie, przedmuchanie.

 

Przypomnę jak do tego doszło.

Zamontowałem nową płytę w pc, z włożonym ryzenem 1600 w socket, bios miałem 41 , więc ryzena 1600 nie potrzebnie fatygowałem ale kto wiedział.

Zaktualizowałem bios, do najnowszego F42b z strony gigabyte , z agesą abb. Komputer działał , zresetowałem go na tym starym ryśku , wszystko grało , 0 problemu.

Zmieniłem procesor na docelowy, zresetowałem bios zworką clr cmos . Komputer się normalnie włączył, podczas uruchamiania system sprawdzał pliki bo wykrył zmianę sprzętu, więc chyba normalne zachowanie. Jak już wszedł do pulpitu, okazało się , że wywaliło mi sterownik chipsetu i grafiki , bo tylko te sterowniki zostawiłem . Rozdzielczość się ustawiła chyba na 1024x768 , ale mniejsza, zainstalowałem wszystkie sterowniki , reset pc , włączył się normalnie , używałem pc jakiś czas było wszystko oki.

Zresetowałem ponownie pc, wszedłem do biosu by się z nim zapoznać. Nie mogłem ustawić taktowania pamięci , więc wyszedłem z biosu nie zapisując ustawień. Pc się uruchomił do momentu logowania, ale szedłem na dół i go wyłączyłem. Przychodzę do góry, próbuję go włączyć , a tam zaczął wyć wentylator od grafiki , na 100% obrotów i tak przez cały czas, próbowałem wyłączyć pc poprzez przytrzymanie włącznika, nie reagował. Po paru minutach zdecydowałem się wyłączyć go przełącznikiem w zasilaczu, pc zgasł. I od tamtego czasu , pc się uruchamia, wentylatory wystartują na 100% , a za chwilę się uciszą , teoretycznie pc pracuję oki, tylko nie daję w ogóle obrazu . Brak sygnału. Resety zworką, baterią nie pomagały. Głośniczek na płycie nie wydaję żadnego dźwięku, jest sprawny bo na tomahawku działał. Co zrobiłem:

 

- Reset clr cmos

- Wyciągnięcie baterii

- Uruchamianie pc bez ramu, lub z jednym modułem ramu w każdym slocie po kolei

- Podmiana procesora na ryzena 1600

- podmiana chłodzenia na boxa

- Próba uruchomienia pc bez ramu, z odłączonym dyskiem i wszelkimi peryferiami

- Podmiana karty graficznej na 2 inne w pełni sprawne (jedna jakaś stara low profile , druga rx570) , tą kartę low profile dałem nawet na ten drugi slot pcie - nie pomogło

- Wyczyściłem sprężonym powietrzem z puszki oczywiście , wszelkie sloty

- Wyczyściłem płytę główną ipą , w każdym miejscu gdzie miałem podejrzenie, że jest jakiś kawałek pasty termo lub paproch (było w 1 miejscu coś białego, na moje to pasta termo, ale nie moja bo ja mam szarą)

- Sprawdziłem działanie dźwigni socketu , działa jak na tomahawku więc jest oki

- Płyta podłączona na testbenchu home made , nic nie dało

- Zmienione przewody sata

- Podmieniłem baterię na płycie, z Tomahawka

- Przeglądnąłem , czy nie ma jakichś uszkodzeń, nic nie widać

- I jeszcze na pewno coś, o czym nie pamiętam, procki zmieniałem parę razy, poszło prawie 4g nowej pasty, zostało max na 1 nałożenie , spędziłem około 7-8h grzebiąc przy tym, 0 rezultatów."

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośniczek na płycie nie wydaję żadnego dźwięku, jest sprawny bo na tomahawku działał

Pierdoła ale u mnie to samo - głośniczka nie słychać więc go odłączyłem, na ASUSie Z97 Pro Gamer działał - dziwne.

---------

Sprawdziłem głośniczek tym sposobem:

Jednak głośniczek daje jakieś dźwięki więc połączenie z płytą działa, być może MSI coś pozmieniało i teraz już nie robi "PIP" podczas startu komputera tylko odzywa się dopiero kiedy jest jakiś problem?

---------

A jak, miałem rację:

 

- Modern motherboards will not cause a speaker to beep if POST is successful.

- I booted without no memory RAM installed and it beeped 3 times then it went off. Know I know it works. But it feels strange after post does not beep.

- That's like MSI motherboards are since Intel Haswell, if not earlier.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem testy na integrze. Włączyłem wirtualke plus prime95 na mixie i odtwarzam muzykę. Na razie gra 30-kilka minut i dźwięk bez zarzutu.

 

Edit. Na teście Large FFT procek trzyma 4.2ghz all core (PBO - on, Auto OC - off, obciążenie 100% procka i cały ram zajęty), nie spodziewałem się. Na Small FFT zawsze spada do 3.6. Muzyka nadal bez żadnego zacięcia i pierdzenia.

Edytowane przez Grom23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem problemy z dźwiękiem kiedyś, ale na interfejsie przez USB tylko korzystałem wtedy z Phenom II X4 955 naszukałem się wtedy bardzo długo najpierw sprawdziłem interfejs ale było ok później sterowniki do interfejsu bo kiedy wszystko wchodziło były bardzo niedopracowane, w końcu podłączyłem laptop kolegi i o dziwo czysto jak łza brak trzasków pojedynczych co kilka sekund latencja działała o wiele lepiej wiec szukałem a to może ups zasilacz gniazdo, GPU nie miałem zasilacza jak sprawdzić a GPU nie ma to nic wspólnego procek tym bardziej podejrzewałem płytę wiec zakupiłem z ciekawości kartę USB podpiąłem pod płytę i to samo, ale została bo miałem USB 3.0 bios też aktualizowałem. Zainstalowałem tylko jakąś specjalną aktualizacje do Windows 7 która naprawiła ten problem .... tak, że przyczyn może być wiele, trzasków co kilka sekund nie było, ale problem z latencją pozostał a później już zmieniłem na Ryzena 1 i jest ok.

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto pisał że trzeba obciążyć CPU żęby ten trzeszczał?

 

Ram - testy 100% stabilne.

CPU - testy 100% stabilne.

 

Odpalamy gierkę i trzeszczy raz mniej raz bardziej.U mnie przy wyższym IF też jest niestabilnie i wiesza się Fortnite czy Apex raz na kilka minut do kilku godzin. 3666MHz/1833MHz leczy wszystkie dolegliwości. Karta sieciowa nie gubi pakietów ( a z wysokim IF gubi ), Obraz nie freezuje w losowych momentach ( frametime jest płynny ), dźwięk działa jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dovoltuj IF i CPU bo jak pchasz więcej danych to cpu szybciej się obrobi i się może wyłożyć :E U mnie IF na 1900 MHz działa na 1.12v i to jest absolutne min

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto pisał że trzeba obciążyć CPU żęby ten trzeszczał?

 

Ram - testy 100% stabilne.

CPU - testy 100% stabilne.

 

Odpalamy gierkę i trzeszczy raz mniej raz bardziej.U mnie przy wyższym IF też jest niestabilnie i wiesza się Fortnite czy Apex raz na kilka minut do kilku godzin. 3666MHz/1833MHz leczy wszystkie dolegliwości. Karta sieciowa nie gubi pakietów ( a z wysokim IF gubi ), Obraz nie freezuje w losowych momentach ( frametime jest płynny ), dźwięk działa jak należy.

 

Po prostu chciałem przyspieszyć sprawę. Bo na moim Focusrite to potrafi chodzić i godzinę zanim dźwięk coś odwali. Ja podejrzewam że problemy u mnie są spowodowane zwalonymi sterownikami Focusrite a nie platformą. Ale zdecydowałem się to przetestować. Po 16:00 podepnę Prodigy Cube na kilka godzin. Integra do tej pory działa. W sumie odpalę csgo z botami niech leci sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dovoltuj IF i CPU bo jak pchasz więcej danych to cpu szybciej się obrobi i się może wyłożyć :E U mnie IF na 1900 MHz działa na 1.12v i to jest absolutne min

 

Już się szystkimi napięciami dłubałem. Soc chipset do 1.2v, Soc CPU do 1.2v, vcore do 1.425v, VTT połowa napięcia pamięci jak i lekko zwiększone np 0.81v dla vDRAM 1.60v.

 

Wszelkie kombinację chyba przewalilem. Na starym biosie coś tam może wywalczyć się da, ale na nowym lipa totalna. I wszystko kończy się i tak na 3600/3633.

 

 

Rozumiem, że nie mam szczęścia do losowania sylikonow, ale masakra żeby nawet IF przegrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to jak już tyle dołożyłes to zwyczajnie kasztan ale nie przejmuj na 3600 łatwiej o kasztana niż 3700x a i tam się trafiają ludzie którym IF się kończy na 1800 MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowa o Infinity Fabric? Mi Ryzen Master pokazuje 1600 z tego co pamiętam, tak ma być? W bios ustawiłem tylko xmp dla pamięci Stock 3200 CL16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym stwierdziłem :

 

"Więc tak, Gigabyte b450m ds3h samoczynnie padł, jest martwy, próbowałem wszystkiego co mi przyszło do głowy, oczywiście bezpieczne sposoby , nie robiłem nic z nim poza zmianę części, przeczyszczenie, przedmuchanie.

 

 

Przypomnę jak do tego doszło.

Zamontowałem nową płytę w pc, z włożonym ryzenem 1600 w socket, bios miałem 41 , więc ryzena 1600 nie potrzebnie fatygowałem ale kto wiedział.

Zaktualizowałem bios, do najnowszego F42b z strony gigabyte , z agesą abb. Komputer działał , zresetowałem go na tym starym ryśku , wszystko grało , 0 problemu.

Zmieniłem procesor na docelowy, zresetowałem bios zworką clr cmos . Komputer się normalnie włączył, podczas uruchamiania system sprawdzał pliki bo wykrył zmianę sprzętu, więc chyba normalne zachowanie. Jak już wszedł do pulpitu, okazało się , że wywaliło mi sterownik chipsetu i grafiki , bo tylko te sterowniki zostawiłem . Rozdzielczość się ustawiła chyba na 1024x768 , ale mniejsza, zainstalowałem wszystkie sterowniki , reset pc , włączył się normalnie , używałem pc jakiś czas było wszystko oki.

Zresetowałem ponownie pc, wszedłem do biosu by się z nim zapoznać. Nie mogłem ustawić taktowania pamięci , więc wyszedłem z biosu nie zapisując ustawień. Pc się uruchomił do momentu logowania, ale szedłem na dół i go wyłączyłem. Przychodzę do góry, próbuję go włączyć , a tam zaczął wyć wentylator od grafiki , na 100% obrotów i tak przez cały czas, próbowałem wyłączyć pc poprzez przytrzymanie włącznika, nie reagował. Po paru minutach zdecydowałem się wyłączyć go przełącznikiem w zasilaczu, pc zgasł. I od tamtego czasu , pc się uruchamia, wentylatory wystartują na 100% , a za chwilę się uciszą , teoretycznie pc pracuję oki, tylko nie daję w ogóle obrazu . Brak sygnału. Resety zworką, baterią nie pomagały. Głośniczek na płycie nie wydaję żadnego dźwięku, jest sprawny bo na tomahawku działał. Co zrobiłem:

 

- Reset clr cmos

- Wyciągnięcie baterii

- Uruchamianie pc bez ramu, lub z jednym modułem ramu w każdym slocie po kolei

- Podmiana procesora na ryzena 1600

- podmiana chłodzenia na boxa

- Próba uruchomienia pc bez ramu, z odłączonym dyskiem i wszelkimi peryferiami

- Podmiana karty graficznej na 2 inne w pełni sprawne (jedna jakaś stara low profile , druga rx570) , tą kartę low profile dałem nawet na ten drugi slot pcie - nie pomogło

- Wyczyściłem sprężonym powietrzem z puszki oczywiście , wszelkie sloty

- Wyczyściłem płytę główną ipą , w każdym miejscu gdzie miałem podejrzenie, że jest jakiś kawałek pasty termo lub paproch (było w 1 miejscu coś białego, na moje to pasta termo, ale nie moja bo ja mam szarą)

- Sprawdziłem działanie dźwigni socketu , działa jak na tomahawku więc jest oki

- Płyta podłączona na testbenchu home made , nic nie dało

- Zmienione przewody sata

- Podmieniłem baterię na płycie, z Tomahawka

- Przeglądnąłem , czy nie ma jakichś uszkodzeń, nic nie widać

- I jeszcze na pewno coś, o czym nie pamiętam, procki zmieniałem parę razy, poszło prawie 4g nowej pasty, zostało max na 1 nałożenie , spędziłem około 7-8h grzebiąc przy tym, 0 rezultatów."

 

Ta płyta główna ma swoja wadę, przypadłość, że po odłączeniu zasilania (pstryczek zasilacza, wyjęcie przewodu z sieci lub po prostu zanik prądu) jest problem z uruchomieniem i wygląda to właśnie tak jak by płyta padła. Też myślałem, że mi padła ale poczytałem, pokombinowałem i metodą prób i błędów znalazłem rozwiązanie...

Wyłączasz zasilacz za pomocą "pstryczka" i na 2-3min wyciągasz baterię z płyty. W międzyczasie wyciągasz jedną kość pamięci ram. Po włożeniu baterii i włączeniu zasilacza uruchamiasz PC tylko na jednej kości. Przy tym pierwszym starcie uruchomienie trwa ~2min ale płyta się uruchamia. Później wyłączasz normalnie PC, wkładasz 2 kość pamięci i wszystko działa prawidłowo aż do momentu gdy znowu zniknie zasilanie 8:E

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję tego , mimo że już wypelnilem formularz na zwrot, a zakupiłem x570 . Przynajmniej dla mojej wiedzy to zrobię . Testbench z wyciętej starej budy daje radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta główna ma swoja wadę, przypadłość, że po odłączeniu zasilania (pstryczek zasilacza, wyjęcie przewodu z sieci lub po prostu zanik prądu) jest problem z uruchomieniem i wygląda to właśnie tak jak by płyta padła. Też myślałem, że mi padła ale poczytałem, pokombinowałem i metodą prób i błędów znalazłem rozwiązanie...

Wyłączasz zasilacz za pomocą "pstryczka" i na 2-3min wyciągasz baterię z płyty. W międzyczasie wyciągasz jedną kość pamięci ram. Po włożeniu baterii i włączeniu zasilacza uruchamiasz PC tylko na jednej kości. Przy tym pierwszym starcie uruchomienie trwa ~2min ale płyta się uruchamia. Później wyłączasz normalnie PC, wkładasz 2 kość pamięci i wszystko działa prawidłowo aż do momentu gdy znowu zniknie zasilanie 8:E

Ja miałem podobne przejścia z bliźniaczym modelem S2H. Po prostu po wymuszonym wyłączeniu (nie pamiętam, czy przez zasilacz, czy przez dłuższe przytrzymanie przycisku na obudowie) nie chciała się włączyć. Ale tak na amen, w ogóle nie reagowała na próby uruchomienia (nic nie świeciło, nie kręciło się, nie piszczało i nie hałasowało, po prostu cegła). Myślałem, że to coś z zasilaczem, ale zwarciu odpowiednich przewodów włączał się normalnie. Problem rozwiązałem w iście profesjonalny sposób: poszedłem spać, a następnego dnia po problemie nie było śladu :E

 

Aha, jeszcze taka ciekawostka: na paździerzowym B450M-S2H Ryzen 3600 na ustawieniach 100% boostuje wyżej, niż na Tomahawku z pancerną sekcją. Nie porównywałem wydajności ani nie miałem Tomahawka na najnowszym biosie (bo już go nie mam, najnowszy jaki miałem to 1.A).

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak : włączyłem pc z dwoma modułami ramu , wyłączyłem. Wyłączyłem zasilacz pstryczkiem, wyciaglem kartę graficzną, baterie , moduł ram , odczekalem około 5 minut . Włożyłem baterie , kartę graficzną, włączyłem pstryczek od zasilacza i uruchomilem pc . Minęło już z 5min i obraz się nie pokazał. Przy rozruchu po tym zabiegu pc jakby 2x się uruchomił, bo 2x zawyly wentylatory od grafiki . Idę na kawę, zostawię włączonego pc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku płyta głupieje gdy mam pamięci ustawione powyżej 3000Mhz. Jak ustawię Ram na 3000Mhz to mogę bez problemu odłączyć zestaw z sieci i po podłączenie normalnie się uruchomi. Jak tylko ruszę ram i ustawię powyżej 3000Mhz np. 3200Mhz to po odłączeniu zasilania płyta już nie wstanie dopóki nie zrobię tego co wyżej napisałem :E

 

Przy rozruchu po tym zabiegu pc jakby 2x się uruchomił, bo 2x zawyly wentylatory od grafiki . Idę na kawę, zostawię włączonego pc

Dokładnie. Po uruchomieniu przez kilkadziesiąt sekund jest czarny ekran po czym płyta ładuje defaultowe ustawienia i restartuje PC. Przy drugim uruchomieniu ładuje się bios z informacją, że zostały przywrócone fabryczne ustawienia i musisz potwierdzić "ok" po czym pojawia się Bios ;)

Jeśli się nie załaduje to zapodaj przycisk "restart" a jeśli to nie pomoże to płyta padnięta :E

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął już dłuższy czas , 0 informacji na monitorze , cały czas monitor w stanie uśpienia. Zostawię jeszcze z pół godziny.

 

Edit minęło około 40min , na ekranie głucho :/

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C6 to jakiś Deep sleep w który przechodzą rdzenie w czasie bezczynności. I wtedy system się wiesza. Jedni radzą sobie z tym za pomocą zenstate inni za pomocą tego parametru kernela. U mnie nie pomaga ani jedno ani drugie, o ile mam ten sam problem...

 

Na GitHubie masz napisane "For AMD family 17h Model 70h (Ryzen 3000) CPUs you need kernel with this patch: https://patchwork.kernel.org/patch/11043277/"

 

Ta sama lata jest wymagana przez k10temp którego dodatkowo też trzeba polatac aby działał - https://patchwork.kernel.org/patch/11043271/

 

Dzięki za nakierowanie. Dzisiaj wreszcie się zebrałem. Wyszło akurat jajko 5.3, zassałem, nałożyłem łatki, skompilowałem i voila:

sensors.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jenot: widze ze zenpower wyswietla wiecej uzytecznych informacji niz k10temp...

 

$ sensors
k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
Tdie:         +56.4°C  (high = +70.0°C)
Tctl:         +56.4°C

$ uname -a
Linux BelliashPC 5.3.0-gentoo #1 SMP Mon Sep 16 16:18:02 CEST 2019 x86_64 AMD Ryzen 7 3700X 8-Core Processor AuthenticAMD GNU/Linux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął już dłuższy czas , 0 informacji na monitorze , cały czas monitor w stanie uśpienia. Zostawię jeszcze z pół godziny.

 

Edit minęło około 40min , na ekranie głucho :/

 

 

Odepnij zasilanie od zasilacza. Zresetuj zworką przytrzymując ją z 5s. Odpal sprzęt ponownie i tyle. Nie wstanie to nic nie zrobisz, padło coś i FlashBack może by pomógł ale chyba nie masz takiej opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Belliash No wyświetla więcej, chociaż dla kogoś kto chce tylko temperaturę CPU to szkoda zachodu i na k10temp, i na zenpower - wystarczą czujniki z płyty głównej (u mnie it87 przekazuje poprawną temperaturę CPU). Ciekawostka - jajko 5.3 pokazuje dużo więcej informacji na temat Radeona.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Belliash No wyświetla więcej, chociaż dla kogoś kto chce tylko temperaturę CPU to szkoda zachodu i na k10temp, i na zenpower - wystarczą czujniki z płyty głównej (u mnie it87 przekazuje poprawną temperaturę CPU). Ciekawostka - jajko 5.3 pokazuje dużo więcej informacji na temat Radeona.

 

Ja mam jakis dupny uklad na plycie, ktory podaje z tylka wartosci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jakis dupny uklad na plycie, ktory podaje z tylka wartosci...

Ja niestety też - Asus wrzucił jakąś historyczną wersję it87 (chyba miał wagon leżaków magazynowych), których linux bezpośrednio nie obsługuje i trzeba ładować moduł z parametrem force_id=xxxx (xxxx trzeba dobrać eksperymentalnie), albo zassać źródełka z githuba :)

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta nie wstaje , resety zworka tak jak kolego @Minciu napisałeś, pc zostawiłem włączonego na godzinę i niestety obrazu jak nie było tak nie ma .

Chciałem spakowac płytę do wysyłki, ale przed chwila coś mnie naelektryzowalo i nie dotykam elementów żeby nic im się nie stało. Iskra aż na kaloryfer skacze :E

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym stwierdziłem :

 

"Więc tak, Gigabyte b450m ds3h samoczynnie padł, jest martwy, próbowałem wszystkiego co mi przyszło do głowy, oczywiście bezpieczne sposoby , nie robiłem nic z nim poza zmianę części, przeczyszczenie, przedmuchanie.

 

Czym masz podłączony monitor? Displayport czy hdmi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zszedł ktoś w opoźnieniach ramu na 2x8GB poniżej 65ns ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...