Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki rozstrzał procków. Twój przechodzi Prime95 na 1.2875v przy 4.1 a mój 1.41v. Ja jebie :mad2:

W prawdzie 4000 czy czy nawet 4200 to jeden ciul dla realnej wydajności w grach...ale vcore dużo lżejszy dla procesora przy 24/7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby się nie okazało u mnie, że krzem lepszy ale imc leży i kwiczy xd. Na razie nie udało mi się stabilnie podkręcić ramu na fclk wyższym niż 1766mhz , oby to nie była górną granicą mojego procka, bo ram aż się prosi by iść na 3800-3900mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki rozstrzał procków. Twój przechodzi Prime95 na 1.2875v przy 4.1 a mój 1.41v. Ja jebie :mad2:

W prawdzie 4000 czy czy nawet 4200 to jeden ciul dla realnej wydajności w grach...ale vcore dużo lżejszy dla procesora przy 24/7.

U mnie 1.376v na 4.2GHz z automatu leci. Stabilne aż do progu powerlimitow. Za to IF1866 i 1900 nie działa poprawnie na bank.

 

Novi zapomnij o 1950 na IF. Nie zrobisz 1:1 ramu na 3900. Jak pierwsze próby już Ci pokazały kupę. Nie wiem czy komuś na forum trafiła się taka perełka.

 

O widzę, że o planach zasilania było coś gadane to może i ja się podepnę.

Im słabszy plan zasilania wybiorę tym częstsze mam ścinki całego systemu. Na AMD High Performance system działa najlepiej i najstabilniej, ale mimo to raz na parę H system łapie laga na pół sekundy. Gdy słucham samej muzyki to nic takiego nie występuje, ale gdy już oglądam jakiś film to jest to denerwujące, bo słychać taki przeciągnięty dźwięk - określiłbym to jako artefakty w dźwięku. W biosie nic nie kombinowałem, jedynie włączyłem XMP dla ramów (bez żadnego OC).

 

A te Twoje XMP to jaki zegar? Jak 3600+ to IF może jak u mnie kwiczeć. Objawy podobne.

 

Jak do 3200 to ustaw ram z Ryzen Dram Calculator. W sumie to nie ważne ile masz XMP. Ważne żebyś ram z kalkulatora ustawił.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem , wiem pomarzyć można o 3900mhz zawsze :P. Coś czuję , że ram na 1:1 nie ustabilizuje się u mnie wyżej niż 3733mhz czyli tyle na ile amd wyznaczyło próg. Ale powalczę za to o cl14 bo prawdopodobnie się uda . Włączyłem kalkulator i z tego co widzę, nie ma podglądu na 4000mhz+ ustawienia, więc będę musiał dla testu sam sobie znaleźć odpowiednie ustawienia , ale na razie czuję się jak dziecko we mgle , na ryzenie 1600 ram kręciłem z zamkniętymi oczami , tu już jest troszkę trudniej, bo nawet wedle kalkulatora widać , że płyta przyjmuję inne opory i termikę , więcej napięć do kontrolowania . Kwestia czasu by się nauczyć tak jak na 1gen kręcić ram, na razie skorzystam z gotowca , tzw kalkulatora :). Jedynie będę timingami manipulował, bo do 3800cl16 kalkulator sugeruję TRCDRD ustawić na 23, a u mnie pc się uruchamiał na 22 przy 4000mhz+ , więc timingi do szlifu we własnym zakresie będą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Minciu

 

Te Twoje 4.2 to w Prime95 tak stabilne? ;-)

 

@ novi

 

Mi się udało 1:1 3800. Ale IF dać wyżej i od razu nie ładuje nawet biosu.

A te kości na 8700K miałem na 3866...niewiele zabrakło :P

 

Poza tym dlaczego leży i kwiczy? Przecież 3733 Mhz to znakomity zegar dla Ryzen. Nie ma co świrować.

Niewielu przy Intelu ma na ramie 4000 Mhz.

 

Wyselekcjonowany procek, kości i odpowiednia płyta.

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wynik zbliżony jak na intelu Ci wyszedł :).

Trochę słabo to wygląda w porównaniu do mojego ryzena 1600 , który ciągnął pamięci na 3600cl14, jednak tamten to już dziadziuś z teoretycznymi problemami z oc ramu :).

Liczę się z tym, że na wysokie oc ramu ma wpływ również płyta i procek, poza samym potencjałem modułów :).

Pobawię się w oc ramu dla sportu, żeby zobaczyć jaki max potencjał mają moje ramy, dla swojej świadomości, a tak to poszukam najlepszego ustawienia na if 1:1 do codziennego użytku.

Żeby nie było, że mam fajną sztukę procka, to prime95 po około 3 minutach resnęło mi pc na 4.2ghz 1.35v :P. Na niedźwiedziu i 4.1ghz 1.2875v temp max 78*, czyli całe 3* mniej niż na mx4 , ale wydaję mi się , że płyta inaczej zarządza wentylatorami od cpu, bo noctua jest praktycznie nie słyszalna, na tomahawku już było ją słychać, podejrzewam , że oryginalne zarządzanie prędkością wentylatorów kręci niższe obroty . Więc całkiem nieźle będzie , powiedzmy około 5* mniej przy maksymalnym obciążeniu po wymianie pasty , trochę mnie uszczęśliwia. Zawsze procek będzie "zdrowszy" .

Spróbuję pobawić się kiedyś w pbo , żeby w grach mi boostował procek wyżej niż 4.1ghz, w takim cs go się przyda , a wydajność z dodatkowych 100mhz na zen2 jest bardzo widoczna w tej grze.

 

Może w weekend będę pomagał koledze przez telefon kręcić cruciale 3200cl16 2x16gb , trafił meksykany, na i7 8700k + gigabyte z390 Aorus pro wi-fi , dość dobrą płytę wybrał do 800zł ? Taką mu doradziłem , patrząc na audio + sekcję zasilania wedle tabeli vrm ;). Zmienił z msi z370 gaming plus .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te całe IF to lepiej zostawić na auto jak sprawdzam stabilność pamięci na 3600mhz czy ustawić 1800?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3600mhz płyta mnie informuje , że na auto ustawia 1800mhz fclk , ale nie szkodzi wybrać ręcznie tej wartości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3600mhz płyta mnie informuje , że na auto ustawia 1800mhz fclk , ale nie szkodzi wybrać ręcznie tej wartości

To prawda w cpuz ta wartość jest zsynchronizowana z zegarem pamieci i skacze między 1799.6 do 1800.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby się nie okazało u mnie, że krzem lepszy ale imc leży i kwiczy xd. Na razie nie udało mi się stabilnie podkręcić ramu na fclk wyższym niż 1766mhz , oby to nie była górną granicą mojego procka, bo ram aż się prosi by iść na 3800-3900mhz

 

 

@ Minciu

 

Te Twoje 4.2 to w Prime95 tak stabilne? ;-)

 

@ novi

 

Mi się udało 1:1 3800. Ale IF dać wyżej i od razu nie ładuje nawet biosu.

A te kości na 8700K miałem na 3866...niewiele zabrakło :P

 

Poza tym dlaczego leży i kwiczy? Przecież 3733 Mhz to znakomity zegar dla Ryzen. Nie ma co świrować.

Niewielu przy Intelu ma na ramie 4000 Mhz.

 

Wyselekcjonowany procek, kości i odpowiednia płyta.

 

 

 

u mnie na 4.0 leci na 1.3 a 4.050 juz musze mu dać 1.38 :D nie mówiąc o 1.41 i 1.42. Warto zostawic pbo i offset dac delikatny, pozatym lepiej ram wykrecic i fclk podbić do 1866 chociażby a najlepiej 1900 jak procek Ci uciagnie. U mnie na 1900 freez,bo 3600 to ulep, mysle ze mało komu pojdzie na 1900.

Edytowane przez bartoszzz77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chyba zaczyna się ściana powyżej 4.1ghz . 4.1 ładnie śmiga na 1.2875v , Prime przechodzi itp . 0 problemów z dźwiękiem czy innymi rzeczami, ale 4.2 już wyrzuca Prime na 1.35v. Niby można karmić te procki napięciem 1.4v ale jakoś serca nie mam tak ustawiać na codzień. Lepiej pobawie się pbo, żeby nie przekraczał 1.4v przy obciążeniu w grach, i osiągnął maksymalny zegar dla tego limitu . I w grach pewnie więcej zyskam , niż w cinebenchach czy innych testach wydajności . Będę walczył o jak najszybszy ram , tylko chwilowo mam 1 moduł, więc nie wiem czy jest sens kombinować na 1 module , bo przy 2 pamięć może się inaczej zachować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde poczytałem tak o tym wyłączeniu CnQ i chciałem to przetestować ale nie mam tej opcji w BIOSie. W ASUSie to jakoś inaczej się nazywa teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie też na asusie jeszcze nie dotarłem do tej opcji. A w biosie spędziłem już z pół godziny . Na ustawieniu z sygny, i pascie thermal gryzlli, w idle temp spada mi do 28* , na mx4 było to około 34* minimum , skoki temp też mam niższe dość zdecydowanie . Chyba dobrym posunięciem była zmiana pasty i nałożenie jej na "x"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Bartek

 

Ja tam bym zamienił się z novi na procki :P

 

Pal licho te moje 3800 cl16 na ramie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki rozstrzał procków. Twój przechodzi Prime95 na 1.2875v przy 4.1 a mój 1.41v. Ja jebie :mad2:

W prawdzie 4000 czy czy nawet 4200 to jeden ciul dla realnej wydajności w grach...ale vcore dużo lżejszy dla procesora przy 24/7.

Wyłącz avx'y i ustaw, żeby ci mieliło fft 2 minuty to nie będzie ci odpalał 2 testu masakrującego cpu i wsysającego nie mniej niż avx2 a do stabilności ci to tak potrzebne jak świni siodło. Przez ostatni tydzień sam mieliłem sporo blenda i to są odpowiednie opcje pod ryszarda do gier. No chyba, że jakąś tam matematykę cieżką liczysz na kompie to wtedy nie ma przebacz jak potrzebna bardzo wysoka dokładność. U mnie wygląda to tak 4 GHz@1.33v do avx2 blend 4.1 przy 1.41v avx2 :E No i 4.2 bez avx2 to coś między 1.392-1.41v :E Wszystko oprócz blenda przechodzę na 1.392v. Do avx2 na 4.2 to pewnie z 1.47v a może koło 1.5v by potrzebowało aby zaliczyć tortury. Tak więc się nie przejmuj na dobrą sprawę to 4.2 GHz można już bez komplikacji ganiać na 1.375v żadna gra czy parę h realbencha tego nie wykłada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde poczytałem tak o tym wyłączeniu CnQ i chciałem to przetestować ale nie mam tej opcji w BIOSie. W ASUSie to jakoś inaczej się nazywa teraz?

 

Jak masz prawidłowo działający tryb AMD Balanced pod W10 to sobie dupy wyłączaniem C&Q nie zawracaj.

 

Ja to wyłączałem bo myslałem, że stutter od tego...a on było od moich kombinacji w OS.

 

Proc ma być ustawiony na 99% min a max na 100% i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde poczytałem tak o tym wyłączeniu CnQ i chciałem to przetestować ale nie mam tej opcji w BIOSie. W ASUSie to jakoś inaczej się nazywa teraz?

Global C-state.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen Balanced ma min 99% i max 100%.

Czyli jak to ma być minimalny to 99 %

A maksymalny 100% tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marco właśnie przez twój post wcześniej chciałem przetestować bo czasem zaraz po włączeniu kompa mam stuttery ale pomaga zrobienie 1-2 przebiegów w Cinebenchu :E AMD Balanced wyłączyłem bo kierowałem się poradnikiem Focusrite na pozbycie sie pierdzenia dźwięku i o dziwo pomogło.

@Jenot dzięki thumbup.gif

Edytowane przez Grom23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Bartek

 

Ja tam bym zamienił się z novi na procki :P

 

Pal licho te moje 3800 cl16 na ramie.

 

 

Jak będę zmieniał cpu to się odezwę, jak jeszcze nie będziesz miał innego procka :P

Bez avx2 mój egzemplarz na 99% był stabilny na 4.2ghz 1.34v , cienebench r20 zapetlonych na 40min zaliczył bez wtopy. Teraz mam jeden moduł ram , to może pobawie się w oc procka .

Co do c State to na asusie jest w zakladce advenced i podzakladka 1 z 3 pierwszych z tego co pamiętam, ale akurat ta nazwa jest na 1000% w biosie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marco właśnie przez twój post wcześniej chciałem przetestować bo czasem zaraz po włączeniu kompa mam stuttery ale pomaga zrobienie 1-2 przebiegów w Cinebenchu :E AMD Balanced wyłączyłem bo kierowałem się poradnikiem Focusrite na pozbycie sie pierdzenia dźwięku i o dziwo pomogło.

@Jenot dzięki thumbup.gif

 

Masz Focusrite'a i coś Ci pierdzi?

 

@Belliash Nieee, ja mam na Auto, pisałem ze stronę wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, problem jest dość powszechny niestety. Wydaje mi się że ich sterownik ASIO jest czuły na różne procesy w tle, albo to jakiś problem bufora systemowego. A przez "pierdzi" mam na myśli takie zniekształcenia dziwne (jak robot), pogłos i spowolnienie dźwięku w losowych sytuacjach się włączające, które do momentu restartu sterownika nie mijało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grom23 Mam Scarlett 2i2 2gen i brak jakichkolwiek zakłóceń. Co prawda pod Windows nie bardzo go katowałem, ale na linuksie streaming+nagrywanie na dysk z obu wejść z dźwiękiem z komputera + odsłuch na słuchawkach (z wyłączonym "direct monitor" - tylko przekierowanie wejścia na wyjście przez pulseaudio) + wyjście na wzmacniacz i nic się nie rozjeżdża, żadnych opóźnień czy artefaktów. Ze zwykłym kernelem (nie low latency). Może to wina sterowników, które nie współpracują za dobrze z AMD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to na pewno problem softwarowy (też mam 2nd gen). Co prawda chyba udało mi się z tym uporać: w poniedziałek grzebałem w konfiguracji, wyłączyłem oszczędzanie energii na wszystkich koncentratorach USB, zaktualizowałem stery, przełączyłem na AMD high performance - po tych zmianach do dzisiaj problem nie wystąpił ponownie. W sumie nie wiem czy to zasługa sterownika nowego czy grzebania w ustawieniach :E

 

A problem dotyczy zarówno Intela i AMD. Po prostu just Windows 10 things.

Edytowane przez Grom23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...