Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Grom23, o 25 Wrzesień 2019 - 17:40, napisał(a):

Obstawiam że ten badziew Dragon Center coś Ci przestawiał. Ja wszelkiej maści programów od producentów płyt głównych unikam jak ognia.

 

I słusznie, u mnie na x570 Pro Gaming i ryśku 3600 po zainstalowaniu Dragon z marszu obcina 50 MHz ( z 4200 na 4150 ) w scenariuszu extreme performance którego edytować się nie da, żadne zmiany taktowania na 42 w biosie nie pomagają, multiplier robi się 41,5 i koniec.

Te 50MHz pół biedy ale wentyl cpu jedzie cały czas na 100% w tym trybie i tego też się nie da edytować.

Dragon ma jeszcze 2 tryby: balanced - gdzie jest 3600 MHz i boost nie działa w ogóle ( przynajmniej nie namierzyłem żeby zadziałał ) i silent - gdzie jest max 2800 MHz i też żadnego boosta.

 

Niby edytowalny jest dopiero ostatni tryb/scenariusz: customize, gdzie na dzień dobry jest 3600 Mhz i zero boosta a jakakolwiek próba zmiany taktowania procka kończy się pięknym resetem kompa.

Jedyna opcja to extreme perf. i cichy wentyl na cpu, albo wywalenie tego badziewia, tylko wtedy nie ma czym kontrolować RGB bo osobny soft mystic light nie obsługuje x570 ( ja używam RGB do "ambilighta" monitora :) ).

Także kijowy ten dragon center na maxa, jak ktoś nie potrzebuje RGB to nie instalować, przynajmniej na X570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A dokładniej co się stało? Jak przykatowales proca?

 

W Ryzen Master wrzuciłem mu 1.45 albo 1.46V i 4400Mhz. 2 sekundy, zawiecha i trup. Po tym przestał wstawać na 4200Mhz i wbijam mu teraz 4150 na tym samym napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie MSI masz ustawienie vcore Offset na MINUS i ujmujesz trochę. Ale za wiele nie ugrasz. Wysoki zegar przy niskim obciążeniu w grach i tak wymaga wyższego napięcia. Musiałbyś chyba zmniejszyć PBO albo ustawić ręcznie zegar jaki chcesz wykręcać z dopasowanym napięciem.

W takim razie zostawię go na auto na razie, przetestuje porządnie w grach i zobaczę jak się będzie zachowywał, w razie czego później będę kombinował ;)

 

RyzenMaster zainstaluj ponownie i zobacz czy jest OK. Jak nic nie namieszasz to powinno wszytko działać :)

Zainstalowany, PCet restartowany dwa razy i na razie jest pięknie, temperatury i napięcie w idle też sporo niższe :)

 

lhJ2I9h.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asrock jak zwykle zaspał i na razie koncertu ABBA nie widać na X470, ale szczerze mówiąc chyba w ogóle nie będę aktualizował bo nie widzę w tym sensu, boost mam i tak na 4300 Mhz.

 

Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie - może być tak, że byli gotowi wypuszczać ABBA ale dostali od AMD kolejną wersję (AMD rozesłało niedawno po firmach), tym razem na błędy AER i cyk od nowa budowanie BIOSów i wewnętrzne testy.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze pytanie, czy degradację proca powoduje napięcie czy wysoki pobór prądu?

 

W PBO pod obciążeniem napięcie samo spada w dół razem z zegarami. Co za tym idzie pobór prądu również.

 

I tak np Prime smallfft zbija zegar nawet do 3.8Ghz. Ustawiając na sztywno 4.2GHz w ciężkim teście będziemy mieć znacznie większy pobór prądu niż w PBO. No chyba, że zadziałają power limity jak je zostawimy.

 

Ludzi też prąd zabija a nie napięcie :D

Panowie nic wam nie będzie od wysokich napięć (oczywiście z głową) jeśli nie kręcicie na wysokim llc podbijającym w górę. Do ciężkich testów tylko najniższy poziom llc wtedy unikniecie sytuacji gdy przy spadku obciążenia CPU wyłapuje kopa na mordę w megawatach :E zmiana napięcia nie dzieje się natychmiastowo i przy zabawach przy granicznym napięciu wcale nie trudno załatwić PTSD albo go zabić. Przed testami polecam też dokładnie poobserwować co jak się zachowuje, bo często czujki są nie miarodajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam w tym wątku od napięć z AMD tech support napisał, że cpu-z jest okej i ryzen master.

 

Problem w tym, że cpu-z pokazuje mi napięcie zawsze powyżej tego co pokazuje bios.

 

Może inaczej napiszę.

 

W bios mam ustawione 1.37V

 

Bios pokazuje 1.386V.

 

HWInfo pokazuje 1.396V.

 

Ryzen Master pokazuje różnie, od spadków po 0.800, średnio tak myślę 1.1-1.2 w Windowsie.

 

CPU-Z cały czas 1.396-1.4V

 

No i komu wierzyć?

 

u siebie na x470 asus mam od tego line calibration, lepiej trzyma napiecia. Plyta glowna rzuca Ci napieciami :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grom23, o 25 Wrzesień 2019 - 17:40, napisał(a):

Obstawiam że ten badziew Dragon Center coś Ci przestawiał. Ja wszelkiej maści programów od producentów płyt głównych unikam jak ognia.

 

I słusznie, u mnie na x570 Pro Gaming i ryśku 3600 po zainstalowaniu Dragon z marszu obcina 50 MHz ( z 4200 na 4150 ) w scenariuszu extreme performance którego edytować się nie da, żadne zmiany taktowania na 42 w biosie nie pomagają, multiplier robi się 41,5 i koniec.

Te 50MHz pół biedy ale wentyl cpu jedzie cały czas na 100% w tym trybie i tego też się nie da edytować.

Dragon ma jeszcze 2 tryby: balanced - gdzie jest 3600 MHz i boost nie działa w ogóle ( przynajmniej nie namierzyłem żeby zadziałał ) i silent - gdzie jest max 2800 MHz i też żadnego boosta.

 

Niby edytowalny jest dopiero ostatni tryb/scenariusz: customize, gdzie na dzień dobry jest 3600 Mhz i zero boosta a jakakolwiek próba zmiany taktowania procka kończy się pięknym resetem kompa.

Jedyna opcja to extreme perf. i cichy wentyl na cpu, albo wywalenie tego badziewia, tylko wtedy nie ma czym kontrolować RGB bo osobny soft mystic light nie obsługuje x570 ( ja używam RGB do "ambilighta" monitora :) ).

Także kijowy ten dragon center na maxa, jak ktoś nie potrzebuje RGB to nie instalować, przynajmniej na X570.

Ja swojik rgb na płycie steruję mystic light chyba. Muszę sprawdzić. Dragon center też mam zainstalowany. Sprawdzę to wieczorem i dam znać. Dużo trybów było do wyboru dla płyty głównej. GPU tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A macie jakieś przecieki w sprawie nadchodzących Threadripperów? Przede wszystkim chodzi mi o niższe modele.

 

Bo tak się zastanawiam, że to może być niegłupi pomysł na platformę. Płyty X399 nie są droższe od X570, a z reguły lepsze jakościowo. TR 3000 będą pozbawiane największych wad TR 1000/2000 (architektura NUMA). Więc gdyby w cenie 3950X dali 16-rdzeniowca TR (z kontrolerem quad channel i wieloma liniami PCIE) to by była bardzo fajna sprawa nie tylko do stacji roboczej, ale i do domowego highendu (w sumie priersze "prawdziwe" HEDT od czasu Broadwella-E).

 

Pytanie tylko, czy taki procesor w ogóle wyjdzie? Możliwe, że najsłabszym TR 3000 będzie 24-rdzeniowiec (6 rdzeni x 4 chiplety) za miliony monet...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka to piękna wizja :thumbup: powiem tak marzyć można :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którą macie wersję ryzen master że tak ciekawie wygląda u mnie to zupełnie inaczej wszystko jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Belliash

Wrzuć fotkę z RM.

U mnie wygląda to tak na tych kościach 2*8GB na tej samej płycie.

rr.jpg

Na 2*16GB bedą trochę inne nastawy, użyj ryzen dram calculator.

Napięcia powinieneś ustawić na start tak samo.

Napięcie min 1.4V na pamięci przy 3600MHz, później można próbować obniżać.

W AMD Overclocking pamięci zostaw na auto.

 

Wyobrazam sobie, ze jak resetuje BIOS zworka/poprzez wyciagniecie baterii, a nastepnie ustawiam w BIOSie podstawowe rzeczy, typu boot order, pozostawiajac domyslne ustawienia CPU/RAM to komp bedzie dzialal stabilnie - a nie dziala. Chyba, ze wgram BIOS F40 z AGESA 1.0.0.2. Wtedy moge RAM wykrecic nawet na 3600MHz przy 1.35V i tez bedzie dzialal stabilnie. WTF?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jakie napięcie podaje na soc.

W biosie f42c w jednej zakładce od napięcia soc było 0 a na starszych biosach 48 co odpowiada 1.1V

Napięcia VDDG VDDP ustaw z ryzen calc.

Są tam gdzieś nastawy w mV w opcjach OC.

Na ram min 1.4, do 1.450 można spokojnie ustawić.

Jak będzie stabilnie to będziesz zmniejszać

Popołudniu będę na kompie to mogę wrzucić fotki biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jakie napięcie podaje na soc.

W biosie f42c w jednej zakładce od napięcia soc było 0 a na starszych biosach 48 co odpowiada 1.1V

Napięcia VDDG VDDP ustaw z ryzen calc.

Są tam gdzieś nastawy w mV w opcjach OC.

Na ram min 1.4, do 1.450 można spokojnie ustawić.

Jak będzie stabilnie to będziesz zmniejszać

Popołudniu będę na kompie to mogę wrzucić fotki biosu.

 

Wydawalo mi sie, ze powinno bez problemu dzialac stabilnie na domyslnych ustawieniach...

Z ciekawosci...jaka masz plyte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nic wam nie będzie od wysokich napięć (oczywiście z głową) jeśli nie kręcicie na wysokim llc podbijającym w górę. Do ciężkich testów tylko najniższy poziom llc wtedy unikniecie sytuacji gdy przy spadku obciążenia CPU wyłapuje kopa na mordę w megawatach :E zmiana napięcia nie dzieje się natychmiastowo i przy zabawach przy granicznym napięciu wcale nie trudno załatwić PTSD albo go zabić. Przed testami polecam też dokładnie poobserwować co jak się zachowuje, bo często czujki są nie miarodajne.

Art385, bo w sumie tym razem ode mnie wyszedł ten temat, a co powiesz o tym o czym pisałem wczoraj:

 

Jeśli wszystko teraz jest na auto, to napięcie podczas gry nie jest za wysokie ? Odpaliłem na szybko grę i w OSD pokazuje okolice 1,45-1,495V. Skoki w Idle miały być w porządku, tak tutaj większość pisała, bo to tylko skoki, ale jak teraz będę grał po kilka godzin dziennie, więc takie napięcie jest bezpieczne ? Pod obciążeniem jakimś programem aż tyle nie ma, za to w grze wydaje mi się za wysoko, bo trzyma je prawie cały czas, na pewno nie sa to pojedyncze skoki.

Procek w tym momencie na Auto, nic nie kręcone, czy napięcia podczas gry, gdzie na auto daje powyżej 1,45V też jest bezpieczne, lepiej mieć to na auto, czy ta sztywno Twoim zdaniem ?

 

Którą macie wersję ryzen master że tak ciekawie wygląda u mnie to zupełnie inaczej wszystko jest.

Ostatnią z ich strony https://www.amd.com/en/technologies/ryzen-master

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką samą, B450 Aorus Elite

 

hmm... I jak nie robisz OC pamieci ani CPU, to zmieniasz jakies napiecia w BIOSie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci idą na 3800, zobacz mój zrzut z RM.

Proca ustawiam w RM w zależności od potrzeb.

W biosie lepiej zostawić wszystko jak jest, prócz pamięci, napięć soc, ram, VDDG, VDDP, i if na 1900.

Edit.

Na stock wszystko działa od strzała, pamięci ustawiają sie na 2400MHz

Profili XMP nie używam bo te są pod intela, więc trzeba ustawić timingi z ryzen dram calc.

Napięcie soc 1.1V ram 1.43 i powinno hulać na 3600 a jak masz szczęście to i 3800 poleci ram.

Edytowane przez warrior666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci idą na 3800, zobacz mój zrzut z RM.

Proca ustawiam w RM w zależności od potrzeb.

W biosie lepiej zostawić wszystko jak jest, prócz pamięci, napięć soc, ram, VDDG, VDDP, i if na 1900.

Edit.

Na stock wszystko działa od strzała, pamięci ustawiają sie na 2400MHz

Profili XMP nie używam bo te są pod intela, więc trzeba ustawić timingi z ryzen dram calc.

Napięcie soc 1.1V ram 1.43 i powinno hulać na 3600 a jak masz szczęście to i 3800 poleci ram.

 

No i na tym polega roznica... ze u mnie wiesza sie nawet na wartosciach JEDEC odczytanych z SPD... na 2400MHz..., gdzie wszystko jest z gory na dol na auto poustawiane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie nastawy są zapisane w kościach. Ustaw terminację i cad_bus jak radzi ryzen dram calc.

Może coś sknocili w biosie i źle dobiera płyta przy 2×16 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojik rgb na płycie steruję mystic light chyba. Muszę sprawdzić. Dragon center też mam zainstalowany. Sprawdzę to wieczorem i dam znać. Dużo trybów było do wyboru dla płyty głównej. GPU tak samo.

Fryy, sprawdź proszę u siebie jak to wygląda z tymi trybami ( extreme performance itd ) Dragon Center i czy możesz zmienić mnożnik w trybie customize. U mnie jak tylko zmienię 36 na cokolwiek innego od razu zwiecha i samoczynny reset.

Od 2 poprzednich wersji u mnie Dragon w ogóle nie widzi GPU ( 1080 Ti Gaming X ), wcześniej była opcja zmiany MHz rdzenia i pamięci, można było też podejrzeć temp, napięcie i obroty wentyli GPU, teraz nic kompletnie, oprócz zakładki mystic light gdzie karta jest widoczna i można sterować podświetleniem ale to mało ważne. Dragon nie zbija ci taktowania proca w trybie extreme performance? Masz możliwość sterowania wiatrakiem CPU w tych trybach?

Mystic Light można ściągnąć jako osobną aplikację albo jest jako zakładka w Dragon, ta osobna apka nie obsługuje mojej płyty, Mystic działa tylko z Dragonem,tylko dlatego go nie wywaliłem jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie nastawy są zapisane w kościach. Ustaw terminację i cad_bus jak radzi ryzen dram calc.

Może coś sknocili w biosie i źle dobiera płyta przy 2×16 GB

 

Obecnie w Ryzen Master wyglada to tak:

 

 

4907417ca3ddf.png

 

 

A tak w BIOSie (F42c - AGESA 1.0.0.3ABBA):

 

 

 

a83c2f2468aa5.jpg

af50b81e5693e.jpg

cfc5c62030353.jpg

bd6c7ef78a57e.jpg

6304a518e197d.jpg

172916474f945.jpg

e179c0e76cce3.jpg

7c1310eb59f71.jpg

 

 

 

Pozniej wrzuce F40 i pokaze jak tam to wyglada...

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz profil XMP skoro i tak go nie używasz.

Poluzuj tRC na 58 i tWR na 20

Napięcie jeszcze możesz pocisnąć na 1.43V

Rożne wersje kalkulatora dają inne nastawy.

 

ram1.png

 

 

ram2.png

 

 

Przełóż miejscami kości na płycie, albo je wyczyść jak były w innym kompie.

Czasami najprostsze rzeczy pomagają.

Edytowane przez warrior666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz profil XMP skoro i tak go nie używasz.

Poluzuj tRC na 58 i tWR na 20

Napięcie jeszcze możesz pocisnąć na 1.43V

Rożne wersje kalkulatora dają inne nastawy.

 

(...)

 

Przełóż miejscami kości na płycie, albo je wyczyść jak były w innym kompie.

Czasami najprostsze rzeczy pomagają.

 

 

To nowe pamieci. Caly komp, nie liczac HDD, obudowy i dzwiekowki ma 2 miesiace. Wszystkie podzespoly zakupilem mniej-wiecej w tym samym czasie...

Obecnie mam recznie ustawiony RAM, ale wczesniej wiekszosc opcji bylo ustawione na 'Auto'. Jedynie kilka timingow mialem ustawionych recznie. Niezaleznie od wersji BIOSu, ustawienia wygladaly nastepujaco:

 

 

 

e66a31548601b.jpg

83faf6f8c699e.jpg

a9ef440b7f85a.jpg

de825d9dcb7b9.jpg

d9b656fde4290.jpg

 

 

 

I w takiej konfiguracji, porownalem wyniki w Ryzen Master pomiedzy F40 a F42c.

Dla F40 wyglada to nastepujaco:

 

ab6a91957b256.png

 

Natomiast na F42c juz tak:

 

6e9073318a710.png

 

 

I jeszcze raz dla przypomnienia reczne nastawy na F42c:

 

a2fa5043b0d49.png

 

 

Timingi z tego co widze dobiera generalnie takie same... i takie same tez ustawiam recznie.

Jedynie rozni sie "CPU On-Die Termination", ktory na F42c ustawia sobie na 48, a na F40 na 53.3. Z tym, ze reczne wymuszenie tego parametru na 53.3 na F42c wcalenie nie rozwiazuje problemu. Widac tez ze przy 'Auto' pamieci dzialaja na 1.35V - i to stabilnie w przypadku F40. Mysle wiec ze dalsze zabawy napieciem nie maja sensu, skoro podniesienie na 1.4 nie przynosi porzadanego efektu.

 

Kolejna roznica jaka widze pomiedzy F40 a F42c jest ..... "VDDCR SOC", ktory na F40 ustawiony jest na 1.2V a na nowszym BIOSie na 1.1V.

 

Byc moze jestem slepy, ale innych roznic nie widze.

No nic, ide spowrotem sflashowac F42c :)

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...