Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chce napisac tego w zla godzine, ale na F40 z SOC VID 1.1V dziala stabilnie przez ponad 20h.

# uptime 
19:42:26 up 20:22,  3 users,  load average: 0.91, 0.71, 0.35

 

Chyba wychodzi na to, ze to nie kwestia napiec. Procesora chyba tez nie, bo na nizszym napieciu dziala jak dotad.

Plyta? Sama w sobie chyba nie, bo na F40 dziala. BIOS? Dlaczego inni nie maja takiego problemu? WTF?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz mieć IF na 1767 MHz, a FCLK na 1966 MHz, bo to jedno i to samo ;)

 

W biosie teraz ustawiłem IF 1800 MEM 3600 i FCLK 1966 a czy mogę?? Bios mi to przyjmuje i dzięki temu mam najniższy czas dostępu do pamięci.

 

https://youtu.be/cuEzNuhezz8

Edytowane przez SuchyX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj screeny z BIOS-u, bo nie może być jak mówisz. FCLK to taktowanie Infinity Fabric.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwał, tak zwał. W rzeczywistości Zen3 to będzie = Zen2+.

Skąd wiesz? Raczej nie bawili by się w takie zmiany nazewnictwa. Zen+ to raczej zapchajdziura, powstał bo ani nie mieli jeszcze pieniędzy, ani 7nm proces nie był za bardzo gotowy.

Jakby potrafił latać z takimi zegarkami jak 9900K, to by odstawał zdecydowanie mniej. No ale nie potrafi i to raczej "wina" architektury, a nie procesu.

Niewiele mniej. Intel dopieszczał jeden proces przez kilka lat żeby osiągnąć takie zegary. AMD nie ma takiej kontroli nad TSMC. Inna kwestia to ograniczenia ze strony architektury. Poza tym wyższe zegary niezbyt pomogą w grach gdzie większym problemem są opóźnienia, a te wynikają tylko z architektury. Bodajże Hardware Unboxed zrobiło test gdzie porównali 9900K i 3700K zablokowane na 4GHz i Intel dalej był szybszy w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ale to co wpisałeś w zakładce AI Tweaker jest po prostu zdublowane w "Advanced", podobnie jak timingi RAM. Sprawdź CPU-Z jaki jest faktyczny zegar IF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem BIOS z Agesą ABBA (F42d) dla mojej płyty (Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming) i bardzo szybko wróciłem do poprzedniego. Zegary rzeczywiście w HWInfo dobijają do 4400, natomiast wydajność była wyraźnie niższa. Wróciłem do AB z biosu F41 i udało mi się dopieścić wydajność na zadowalającym poziomie.

 

Wynik z benchmarka CPU-Z

https://valid.x86.fr/ixwwpk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamontowałem AiO Eisbaer 360mm :)

 

link do zdjęcia PC

 

Chciałbym się upewnić czy dobrze/źle zrobiłem odnośnie podpięcia kabli.

 

Kabel 3 PIN od pompy podpiąłem do CPU FAN 1 a wentylatory od AiO podpiąłem poprzez adapter 3kable do 1 - podłączyłem do SYSTEM FAN 1.

 

TRYB PRACY dla oby wtyczek mam w BIOS ustawiony PWM... ale wtyczka 3PIN nie jest PWM...

 

Najbardziej interesuje mnie czy kabel od pompki 3 PIN dobrze podpiąłem na płycie głównej?

link do zdjęcia płyty głównej i wejść:

https://i2.wp.com/pokde.net/assets/uploads/2019/06/mpg-x570-pro-carbon-wifi-001.jpg?ssl=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp dziala juz prawie dobe i nie potrafie go zawiesic. Magia BIOSu F40...szkoda ze AGESA jest taka zabugowana w nim.

Jakos nic wiecej poza wymiana plyty nie przychodzi mi juz do glowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Komp dziala juz prawie dobe i nie potrafie go zawiesic. Magia BIOSu F40...szkoda ze AGESA jest taka zabugowana w nim.

Jakos nic wiecej poza wymiana plyty nie przychodzi mi juz do glowy.

 

Prosiłem byś spróbował ustawić na F42 procesor na undervoltingu + mniejszym taktowaniu, a nawet mu wyłączyć dodatkowe rdzenie i wątki. RAM mówiłeś że próbowałeś od 2400, przez XMP i manualne timingi, ale z procesorem tego nie robiłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosiłem byś spróbował ustawić na F42 procesor na undervoltingu + mniejszym taktowaniu, a nawet mu wyłączyć dodatkowe rdzenie i wątki. RAM mówiłeś że próbowałeś od 2400, przez XMP i manualne timingi, ale z procesorem tego nie robiłeś.

Jak wg Ciebie powinienem to ustawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamontowałem AiO Eisbaer 360mm :)

 

link do zdjęcia PC

 

Chciałbym się upewnić czy dobrze/źle zrobiłem odnośnie podpięcia kabli.

 

Kabel 3 PIN od pompy podpiąłem do CPU FAN 1 a wentylatory od AiO podpiąłem poprzez adapter 3kable do 1 - podłączyłem do SYSTEM FAN 1.

 

TRYB PRACY dla oby wtyczek mam w BIOS ustawiony PWM... ale wtyczka 3PIN nie jest PWM...

 

Najbardziej interesuje mnie czy kabel od pompki 3 PIN dobrze podpiąłem na płycie głównej?

link do zdjęcia płyty głównej i wejść:

https://i2.wp.com/pokde.net/assets/uploads/2019/06/mpg-x570-pro-carbon-wifi-001.jpg?ssl=1

 

Źle. Podepnij pompę pod sys fan i ustaw ręcznie na 100%. Wiatraki podepnij pod CPU fan i ustaw krzywą tak, by przy chwilowych skokach temperatur nie latały jak głupie. U siebie mam step up time na 0.7, bo więcej nie mogę i 40% obrotów do chyba 55 stopni i później delikatnie podnoszę, a od 75 jest na 100%, ale tyle to w grach raczej nie zobaczysz.

 

Edyta: u siebie możesz nawet ustawić mniej niż 40% bo masz 3 wiatraki i w dodatku jako wyciągające. U mnie są na przodzie jako w sumie główne 2 wiatraki, które tłoczą powietrze do obudowy, więc muszą być na więcej ustawione.

Edytowane przez mckarmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle. Podepnij pompę pod sys fan i ustaw ręcznie na 100%. Wiatraki podepnij pod CPU fan i ustaw krzywą tak, by przy chwilowych skokach temperatur nie latały jak głupie. U siebie mam step up time na 0.7, bo więcej nie mogę i 40% obrotów do chyba 55 stopni i później delikatnie podnoszę, a od 75 jest na 100%, ale tyle to w grach raczej nie zobaczysz.

 

Edyta: u siebie możesz nawet ustawić mniej niż 40% bo masz 3 wiatraki i w dodatku jako wyciągające. U mnie są na przodzie jako w sumie główne 2 wiatraki, które tłoczą powietrze do obudowy, więc muszą być na więcej ustawione.

Dzieki! :)

Właśnie tak ludzie piszą by ustawić na max pompę 12V. Tak zrobię dziś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2x8 3200 CL16. Problemów brak, tylko nie da się go w ogóle podkręcić. Nic a nic. A niby b-die. Podświetlenie ładne, ale chyba zwrócę i wezmę Ballistixy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak wg Ciebie powinienem to ustawić?

 

Nie wiem na jak niskie taktowanie pozwoli Ci płyta. U mnie np nie wstaje na poniżej 3000Mhz, ale trzeba ustawić jak najniższe.

 

Nie wiem też jaki masz VID czyli bazowe napięcie procesora, więc tak samo musisz sam sprawdzić jakie napięcie będzie ok np dla 3000-3100Mhz.

 

U mnie przechodziło nawet na 1.2V, ale u Ciebie może być 1.25V.

 

Do tego wyłączyć rdzenie (np. zostawić 4, zamiast 6), czy SMT disabled (12 wątków off).

 

I potem testujesz, najpierw w prime lub occt przez ok godzinę.

 

Jak przejdzie no to patrzysz czy są restarty jak masz w idlu.

 

Jeśli nawet taka metoda zawiedzie to winna będzie płyta.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Belliash

Jak masz gdzieś zrzuty z HWinfo czy innych programów to sprawdź jakie max. napięcie podaje płyta na CPU na F40 i innych biosach.

Jak jest różnica to offset w biosie na CPU może załatwić sprawę.

Co do reszty ustawień które proponuje kolega to używaj RM, jest najłatwiej.

Ja proponuje manual 3.8GHz@1.35V, powinno być stabilne, takie napięcie mają procki pod pełnym obciążeniem jak wbijają 4GHz.

Proc nie będzie miał turbo, więc wykluczysz ewentualne problemy z turbo boostem.

Edit.

Nie ma się co przejmować, za tydzień lub dwa będzie nowy bios do testowania :E

Edit2.

Sterowniki do chipsetu aktualizowałeś ze strony AMD?

Edytowane przez warrior666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem pompę do pump fan. Obroty od razu wskoczyły na 2550-2600 RPM. Na pulpicie + przeglądarka obroty są nawet 2 730. Nie za dużo?

Wentylatory AiO dalej w system fan 1 i tam obroty na pulpicie + przeglądarka to 800 RPM. Wzrastają później/krzywa, będę testować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI b450 Tomahawk (bez MAX) dostał w końcu normalny bios, a nie beta. Sprawdzał ktoś jego działanie na Ryzen 3000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nic nie ma na ftp, więc pewnie to jeden i ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni temperatura procka CPU od CPU CCD1? Która jest bardziej realna?

 

3dxt077rqfl3.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CCD1 to chiplet z tymi 6 rdzeniami a CPU to cały proc. Pewnie czujnik jest pod czapką. Tak mi się zdaje. Ja trzymam się ogólnej temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Patrząc w RM i HWinfo to się nic nie pokrywa choć temperatura z RM bliżej tej CCD1 niż CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • O boże naprawdę ... Co  do lotów  nad prywatną posesją   to : Zakazu prawnego  nie ma  ale  musi być poszanowana prywatność  osób     ,a samo latanie bez zgody może być już naruszeniem i nieposzanowaniem prywatności ,a robieie zdjęć  czy nagrywanie   prywatnych posesji ,osób  podchodzi pod stalking  ,naruszenie wizerunku  tym bardziej   opublikujesz  gdzieś te materiały .   Warto zatem pamiętać, że choć przepisy dotyczące lotów dronem umożliwiają latanie nad prywatną posesją, to musi się to odbywać bez naruszania prywatności. Osoba zgłaszająca sprawę na policję może oskarżyć operatora drona o kradzież danych osobowych i wizerunku, naruszenie prywatności i nękanie https://ironsky.pl/czy-mozna-latac-dronem-nad-czyjas-posesja/   I chyba tyle w tych kwestiach z mojej strony  ,bo widze ze  masz  podstawowe problemy z odróżnieniem  przestrzeni publicznej  od prywatnej  , poszanowania  czyjejś prywatności  itp itd takie podstawy zycia w społeczeństwie  . To ze masz  drona nie  uprawnia cię  do tego ze  możesz zaglądać ludziom  przez okna  nie wiadomo w jakim celu .   Na jesieni  była u mnie akcja    gdzie miasto za pomocą  drona sprawdzało  czym ludzie palą w piecach  jakoś  urząd  potrafił wysłać  pismo   z informacją ze  w terminie  xx   będzie latał dron  nad moją posesją  w takim i takim celu . Nawet jak nie mieli obowiązku prawnego informować o takiej akcji bo  zachowali się po ludzku i  dali takie info aby mieszkańcy wiedzieli  co jest granie  i ze nikt ich nie podgląda /szpieguje ....    
    • Ale o czym Ty do mnie piszesz? Albo piszemy o czymś innym, albo kompletnie nie rozumiesz do czego wykorzystuje się drony. Cała dyskusja zaczęła się od tego, że ktoś napisał, że nie można wykonywać lotów nad prywatnymi posesjami i cały czas do tego się odnoszę. Na serio to napisałeś? Uważasz, że jak latasz dronem, to inne przepisy Cię nie obowiązują, w tym konstytucja? Człowieku idź grzecznie oddaj licencję. - Konstytucja nie zabrania mi wykonywania lotu dronem nad terenem prywatnym. Nie wiem o jakiej licencji piszesz (albo Ty nie wiesz na jakich zasadach wykonuje się loty dronem). A jakbyś w ten sposób uchwycił obiekt wojskowy lub jakąś infrastrukturę chronioną, to też byś się tłumaczył "przecież latałem w przestrzeni publicznej"? - to tylko pokazuje, że nie wiesz nic o lataniu dronem (polecam doczytanie chociażby o strefach). Masz zdjęcie poniżej i pisz akt oskarżenia na googla, że publikuje zdjęcie obiektu wojskowego jakim jest jednostka wojskowa. Czyli jak będę wisiał dronem nad przestrzenią publiczną, ale na wysokości np. Twoich okien w domu i obczajał co tam robisz, to co, też nie masz prawa wnosić pretensji? No raj dla stalkerów -  czy ja gdzieś pisałem o zaglądaniu przez okna z wykorzystaniem drona?
    • Rock nie jest stary, tylko zdziadziały. On ma ledwie 46 lat.
    • Może to być poprzedzenie dla dużej ofensywy na Ukrainie, w tym na Kijów i Odessę.
    • No to słabo, MS powinien mieć swój launcher, a tego BN wywalić.   Zresztą i tak poczekam aż wyjdzie w maju 4 sezon.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...