Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

temp w teście R20 spadły o 10 stopni w porównaniu - DR4Pro (zareklamowany/uznany) VS Eisbaer 360.

10 stopni to chyba dobry wynik :) max temp wyniosła w R20 - 73-73,5 stopnia w teście R20, mierzone w HWinfo a potem w Ryzen Master.

Wynik w R20 od razu 100 pkt więcej w porównaniu do BOX... Wynik można powiedzieć że ten sam co na DR4Pro ale testy też robię na różnych biosach, to 2x aktualizowałem BIOS...a przede mną jeszcze aktualizacja do najnowszej ABBA :)

 

Ciekawe jaka będzie różnica podczas eksportu video, który trwa 20-30min a nie jak test R20 - minute czy dwie.

 

BOX AMD łapał nawet 88-92 stopnie (na fabrycznej paście AMD) :) o kulturze pracy nie wspominam bo głośne badziewie.

 

W AiO przyjemny wicherek słychać jak się wentylki troszkę rozkręcą... Może ustawić większą prędkość wentylatorkom? :)

 

temp GPU spadła o jakieś średnio 8-10 stopni podczas przeglądania internetu itp. Nie łapie już 57-58 stopni... tylko 48-50 :)

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to powinien być Zen2 7nm, 2.5-3.5GHz maksimum, to jest przedział gdzie ta architektura absolutnie nie ma sobie równych, nie do pomyslenia jak przepięknie to się skaluje i to przy tak niskich temperaturach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to powinien być Zen2 7nm, 2.5-3.5GHz maksimum, to jest przedział gdzie ta architektura absolutnie nie ma sobie równych, nie do pomyslenia jak przepięknie to się skaluje i to przy tak niskich temperaturach.

 

To fakt, AMD przecholowało stawiając tak wysokie wymagania zegarowe dla mainstreamowych CPU (Mój 3900x nawet się nie zbliża do deklarowanych 4.6), przez co są wyżyłowane na maksa.

Ale zawsze można samemu dostroić ustawienia zegrów i napięc ;p Bardzo dużo daje UV (Nie tracimy zegarów turbo), albo ustawić niższy zegar na sztywno.

Swoją drogą pozbyłeś się 3900X? ;p

Edytowane przez kamil093c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt, AMD przecholowało stawiając tak wysokie wymagania zegarowe dla mainstreamowych CPU (Mój 3900x nawet się nie zbliża do deklarowanych 4.6), przez co są wyżyłowane na maksa.

Ale zawsze można samemu dostroić ustawienia zegrów i napięc ;p Bardzo dużo daje UV (Nie tracimy zegarów turbo), albo ustawić niższy zegar na sztywno.

Swoją drogą pozbyłeś się 3900X? ;p

Masz najnowszy bios/Abba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie, można coś przestawić w Biosie, żeby przy włączaniu PC wszystkie wentyle od GPU, i chyba też CPU nie startowały na 2 sekundy na 100% ? Kiedyś tak miałem na starym core2duo i GTX275.

Ponawiam pytanie, da się to zmienić, u Was też tak startuje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy i niespodziewany król wydajności jednowątkowej:

 

214f66aabaf486a2.png

 

https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

 

 

No i w multi 3900 Pro (32 741 pkt.) jest lepszy nawet od zwykłej wersji 3900X (31 856 pkt.):

 

5377ce6ae08d5996.png

 

https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

 

 

Co ciekawe wariant PRO modelu 3600 jest szybszy od jego wersji zwykłej:

https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to powinien być Zen2 7nm, 2.5-3.5GHz maksimum, to jest przedział gdzie ta architektura absolutnie nie ma sobie równych, nie do pomyslenia jak przepięknie to się skaluje i to przy tak niskich temperaturach.

Tak pewnie będzie taktowany Ryzen 3700 8/16 w nowej generacji konsol :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie, da się to zmienić, u Was też tak startuje ?

 

Pokaż wykres krzywej wentylatorów z biosu. Wentylatory masz PWM? Czy zwykłe 3pin?

 

Co do GPU to nie będzie rady, jeżeli producent wrzucił takie zarządzanie do GPU, co najwyżej możesz próbować wrzucić inny bios o ile jest już NVFlash dla RTX'ów, biosy podpisane cyfrowo powinny normalnie wejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie, da się to zmienić, u Was też tak startuje ?

Przed aktualizacją płyta startowała w 5 sec i wentylatory szły na max. obrotów.

Po aktualizacji biosu na abba w x470 asus prime pro ledwo co się zdąży rozkręcić, a już jest post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, czy warto mając perspektywę trzech lat z jednym zestawem dopłacić do 3700X względem 3600? Dopłata jest gigantyczna a obecnie różnica wydajności praktycznie nie istnieje... Już raz się wpakowałem w i5 i to non-K zamiast i7, ale teraz wygląda to inaczej... TERAZ...

 

:hmm: :hmm: :hmm:

 

Plus lekki off-top, bo w innych wątkach mniej osób siedzi - zdarzają się na rynku stare płyty X470 z nowymi BIOS-ami? Jakies sklepy poza Morele robią update przy zakupie samej płyty?

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, czy warto mając perspektywę trzech lat z jednym zestawem dopłacić do 3700X względem 3600? Dopłata jest gigantyczna a obecnie różnica wydajności praktycznie nie istnieje... Już raz się wpakowałem w i5 i to non-K zamiast i7, ale teraz wygląda to inaczej... TERAZ...

Pytanie brzmi - do czego potrzebujesz kompa? Jeśli przede wszystkim do gier do R5 3600 spokojnie wystarczy na 3 lata, jak założyłeś. W tym wypadku dopłata do 3700X jest nieopłacalna, lepiej różnicę wydać na więcej/lepszy RAM, lepszą grafikę lub pojemniejsze SSD

Plus lekki off-top, bo w innych wątkach mniej osób siedzi - zdarzają się na rynku stare płyty X470 z nowymi BIOS-ami? Jakies sklepy poza Morele robią update przy zakupie samej płyty?

Każdy duży sklep zrobi Ci upgrade biosu o ile im to zlecisz i telefonicznie przypomnisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier oraz do internetu.

Trochę jednak boję się tych 6 fizycznych rdzeni, co prawda siedzi na tym cały mainstream (intele ósmej i i5 dziewiątej generacji), no i są wątki, a konsole dopiero za rok... ale za 700 stów to faktycznie mogę mieć 1TB SSD :E

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier i internetu spokojnie Ryzen 5 3600, nie ma sensu dopłacać do 3700X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do 3600X? Jakoś inaczej sie zachowuje? Pobór energii, napięcia, boost, zegary? Te 200 Mhz więcej jest osiągalne? A jesli jest - może napięcia i temp. nie są tego warte? I pewnie można to osiągnąć przez OC 3600?

 

Wykresy mówią o tym 3600 to, co mówią, ale o i5 z czterema rdzeniami też mówiły. Konsole za rok dostana 2x tyle wątków... Ale faktycznie, różnica w cenie jest nawet większa niż w czasach Skylake pomiędzy i5 i i7...

 

Normalnie chyba bym czekał, ale to ostatni moment, by opchnąć Skylake i płytę...

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz ryzena 3600 , 6/12 jeszcze trochę czasu pożyję , więc nie ma się co martwić. Za rok jakby wielordzeniowość poszła do przodu , to zawsze możesz wrzucić ryzena z większą ilością rdzeni i wątków . Ja na spokojnie posiedzę z rok na ryzenie 3600 i wtedy pomyślę o wrzuceniu procka 12/24 i zostawię taki stuff na parę lat . Mógłbym już za miesiąc wrzucić takiego ryzena, ale na chwilę obecną jest to bez sensu, bo nie wykorzystuję teraz maksymalnego potencjału tego procka , a co dopiero przy 12/24 by było . W moim przypadku , lepiej wrzucić lepsze gpu niż zmieniać procka na lepszego , więcej na tym zyskam . Chociaż z drugiej strony gram tylko w apexa i rtx2060 z ryzenem 3600 zapewnia mi 240fps praktycznie stałe , więc czego więcej chcieć . Chociaż dziś może się to zmienić, bo wchodzi nowa mapa , i może się okazać, że jednak do tych 240fps przyda się rtx2070S , albo rx5700xt :) .

 

Jeśli różnica w cenie by nie wyniosła więcej niż 100-150 zł to można dopłacić do X , prawdopodobnie mają lepszy bin i minimalnie pewniejsze będzie oc ramu , dodatowo boost w grach jest trochę wyższy. Jakbyś miał dopłacać 200-300zł to chyba nie ma sensu , za mało zyskasz , względem dodatkowego kosztu , i już lepiej te 300zł dorzucić do lepszego ramu i kręcić w opór .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM zostawiam, bo powyżej 3000 jak pokazują testy różnice są marginalne. Kiedyś pewnie wymienię, ale na razie 2800 mi starczy. Chyba, ze na nowej płycie z nowym CPU tak nie pójdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wpakowałeś się w i5 ale w którym roku? Jakbyś kupował go na premierę chyba w 2012 albo 2013r. to by te 3 lata jakotako wytrzymał. Chociaż same 4 rdzenie to zadebiutowały dużo wcześniej.

 

6 rdzeni w mainstream jest od kiedy? 2016-17?

 

Zresztą ja to myślę tak. Jak ktoś rzadko zmienia procesory to powinien wziąć coś mocniejszego, by na dłużej starczyło.

 

Ja tam na pewno coś zakupię z Ryżów 4 i jako że jest to ostatni procesor na AM4 to wezmę coś mocniejszego 4700, 4800. Na 4900 mnie na pewno nie będzie stać.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to powinien być Zen2 7nm, 2.5-3.5GHz maksimum, to jest przedział gdzie ta architektura absolutnie nie ma sobie równych

A ploteczki mówią że w next-genach zen2 maksymalny zegar ma mieć 3.2GHz, natomiast base dla systemu to zaledwie 1.6GHz... ciekawe jak energetycznie będzie wypadać ten zen2 w konsolach, jeszcze się okaże że pospadają kapcie z wrażenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ploteczki mówią że w next-genach zen2 maksymalny zegar ma mieć 3.2GHz, natomiast base dla systemu to zaledwie 1.6GHz...

 

Jakie ploteczki? Jak w next-genach zen2, skoro za rok będzie już zen3? Ni panimaju :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż wykres krzywej wentylatorów z biosu. Wentylatory masz PWM? Czy zwykłe 3pin?

 

Co do GPU to nie będzie rady, jeżeli producent wrzucił takie zarządzanie do GPU, co najwyżej możesz próbować wrzucić inny bios o ile jest już NVFlash dla RTX'ów, biosy podpisane cyfrowo powinny normalnie wejść.

Wentyle PWM.

 

0RKLByL.jpg

 

Czyli w sumie nie ma sobie czym zawracać głowy, bo najbardziej zawyje GPU, a krzywą wentyli od CPU jeszcze ciągle zmieniam, bo chcę dojść do tego, żeby w grach nie było więcej jak 1400 RPM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz najnowszy bios/Abba?

 

Tam, mam bios F5a z agesą ABBA. Maksymalny boost przy obciążeniu jednowątkowym to 4.45, generalnie nie przekracza 4.4 ghz. Na starym biosie rzadko kiedy przekraczał 4.3.

 

Co ciekawe na stronie GB jest też bios F5B.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpotrzebie2017 - No ja kupiłem i5 na początku 2016 niestety...

I tak szczerze mówiąc... tylko w Ubiboxach nie daje rady :lol2:

 

Może faktycznie nie warto dopłacać 700 zł dla przyszłego ubicrapu, w który już nie da się grać? :E

Ale nie wiadomo, czy się inni na Ubi nie zapatrzą, a skoro teraz wymaga się 6 jajek, to za rok-dwa... kto wie.

A czy IPC wreszcie skoczy w nowych generacjach na tyle, by obecne procesory szybko się zestarzały? Chyba tylko jeśli Intel wreszcie znajdzie tę swoją szufladę z pomysłami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osob posiadajacych plyte z X570. Tam tez tak skacze temperatura CPU w idle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osob posiadajacych plyte z X570. Tam tez tak skacze temperatura CPU w idle?

to chyba dużo zależy od wersji BIOS, WIN10 i jego aktualizacji itp.

 

zdarza się, że na pulpicie coś tam "mieli" i łapie 55 stopni na moment. Ot takie ma humory... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...