Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Zeby się nie okazało, że cała 3 generacja będzie zdychać po okresie gwarancyjnym.

 

Ja najpierw zamówiłem 2600x, a po dłuższym zastanowieniu wybór padł na 3600. Chociaż teraz myślę żeby poczekać aż te wszystkie ceny się unormują. Tak nawiasem mówiąc to 3600 powinien kosztować ~800 zł a 3700x ~1200 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, by było gdyby to było takie proste. Degradacja jednak istnieje.

 

Gdzieniegdzie czytam o "light workloads like ST" - nie wiem co to znaczy. Wtedy 1.46-1.47 nawet mówią, że jest bezpieczne.

 

Bardziej mnie interesują gry. Taki AC Origins spokojnie 50-60% użycia CPU bierze już teraz, ale to jest medium workload wg mnie i ile vcore jest dozwolone w takim wypadku?

 

==

@down Szkoda odpisywać... nie wiesz w ogóle o czym mowa. Jest coś takiego jak bezpieczne napięcia, nie ma nic takiego, jak różne bezpieczne napięcia dla każdego z modeli. Nie może być tak, że jeden bezpiecznie poleci na 1.32V, a drugi 1.45, to nie jest realne.

 

Najprościej odpal gry na procku stock, zaobserwuj ile średnio płyta "karmi" procka i tak mu ustaw na sztywno . Co za różnica czy dostanie tyle samo z automatu czy z manuala ? Mój egzemplarz tomahawk karmił po 1.4v na stocku a zegar 3975-4100mhz :)

 

Zeby się nie okazało, że cała 3 generacja będzie zdychać po okresie gwarancyjnym.

 

Ja najpierw zamówiłem 2600x, a po dłuższym zastanowieniu wybór padł na 3600. Chociaż teraz myślę żeby poczekać aż te wszystkie ceny się unormują. Tak nawiasem mówiąc to 3600 powinien kosztować ~800 zł a 3700x ~1200 zł.

 

A co tam, niech zdycha, ja nie będę miał tego cepa tak długo, a jak będą jakieś przesłanki, że te procki padają to postawię na ryzena 4xxx zamiast 3700-3950 .

Ja akurat się zmieściłem w widełkach- 799zł 2 miesiące temu. Ale jak najbardziej, ceny które podałeś są "normalne" i takie powinny być, nawet bym rzekł, że z ryzena 3600 przydałoby się ściągnąć chociaż 50zł.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja mam kijowsze kostki (C-die Hynixa) i ciut lepiej mi latency wychodzi.

 

 

kc9HbsV.png

 

ale szczerze mówiąc to ja nie znam się na tym prawie wcale, więc nie będę nic doradzał :E

Ja też, od niedzieli się za to zabiorę, patrzyłem na necie to ludzie mają zdecydowanie lepsze wyniki. Nie wiem czy to wina płyty czy pamięci albo czegoś innego.

Nigdy się w to nie bawiłem, będzie co robić ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się za żadne OC nie biorę, za bardzo cenię sobie stabilność PC, który potrzebny mi jest do roboty. Gry? Chyba gra, to w wolnej chwili. Już mi wystarczy stresów że coś nie działa :)

Nie wiem czemu ludzie narzekają na problemy z nowymi Ryzenami, wszystko działa świetnie w grach, renderowaniu video, obróbce foto.

Oby działał jak najdłużej i się nie degradował ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też, od niedzieli się za to zabiorę, patrzyłem na necie to ludzie mają zdecydowanie lepsze wyniki. Nie wiem czy to wina płyty czy pamięci albo czegoś innego.

Nigdy się w to nie bawiłem, będzie co robić ;)

 

Raczej nie wina płyty, mam biedniejszego Asusa i latency na poziomie 67ns na ustawieniu jak w sygnaturce. Ty masz b-die i trfc masz zdecydowanie niżej niż ja, więc wyniki powinieneś mieć lepsze . Kolega Minciu ma kręcone b-die na ryzenie 3xxx , możesz go zapytać czy by podesłal swoje ustawienia . Bys mial jakis podglad na subtimingi

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzał ktoś może jaki ustawić najlepiej plan zasilania? Wysoka wydajność czy ryzen high performance?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbalansowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieciekawie to wygląda. Kolejny uwalony ryzen się trafił na tym forum. Tym razem padło na użytkownika @ adif, kombinowal na lewo i prawo , plul bsodami aż miło. Ustawił ręcznie mnoznik na 40 i napięcie na auto , pc działał. Dziś w akcie desperacji kupił drugi egzemplarz i problem znikł. Co się wyprawia z tymi nowymi ryzenami... podejrzewam że mój egzemplarz też jest czymś takim dotknięty, ale ujawnia się to raz na 2 tyg , wtedy bsody lecą seria co 15min . Reset biosu zworka i ustawienie tego co było, na drugi dzień i proc śmiga kolejne parę dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem ani raz BSOD odkąd wsadziłem R3600 do kompa, więc chyba faktycznie coś jest grubiej nie tak w tym Twoim novi, może te ramy za bardzo kręcisz? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ramie nawet 3400mhz mam takie jazdy , więc odpada . Pc przechodzi wszelakie możliwe testy stabilności. Jak wpadnie w trans bsodow to occt się wywala po niecałych 6 minutach , ram zaczyna sypać błędami po paru sekundach . Ustawie stock , pogram z 2h , wczytam ten sam profil który 2h wcześniej plul bsodami i znowu wszystko działa. Podejrzewam cpu , 2 płyty i podobne zajawki miałem. Ram 100% sprawny, z ryzenem 1600 śmiga aż miło na 3600mhz cl14 bez żadnej zawiechy . Albo po prostu dysk cruciala który z ryzenem 3600 , daje w podglądzie zdarzeń bledy sata . Jak wgram sterownik amd sata ręcznie, to pc się uruchamia z 15 minut. Dlatego nie odsyłam cpu na gwarancję, kupię dysk cs3030 m2 , postawie tam system i zobaczę czy mnie jeszcze takie coś spotyka. Ale mimo wszystko podejrzewam problem z prockiem . Na tomahawku po 2 tyg dostałem zakłócenia audio/gpu trzaski w słuchawkach, artefakty w grach, zmiana płyty na x570 pomogła, no ale jak widać ma swoje słabsze dni. Podejrzewam że niepotrzebnie zmieniłem płytę, mogłem zmienić egzemplarz procesora i problemów pewnie bym nie miał .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Data złożenia zestawu 2019-08-08

sprzęt: Ryzen R5 3600@ 4,3GHz PBO+300(w rzeczywistości max to 4275MHz) / MSI Tomahawk B450 bios 1.90 /2x8GB Corsair 3200 CL16

DWA razy miałem BSOD i to tylko dlatego, że kombinowałem z manualnym o/c w Ryzen Master.

 

Jeśli ciśniecie pamięci ponad limit albo chcecie uzyskać maksymalny zegar jednocześnie ucinając napięcie na CPU to nie dziwcie się, że pomimo katowania CPU renderingiem (bo to ponoć wykładnik stabilności) macie okazjonalne BSOD-y.

Edytowane przez Alejajca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieciekawie to wygląda.  Kolejny uwalony ryzen się trafił na tym forum.  Tym razem padło na użytkownika @ adif,  kombinowal na lewo i prawo , plul bsodami aż miło.  Ustawił ręcznie mnoznik na 40 i napięcie na auto , pc działał.  Dziś w akcie desperacji kupił drugi egzemplarz i problem znikł. Co się wyprawia z tymi nowymi ryzenami... podejrzewam że mój egzemplarz też jest czymś takim dotknięty,  ale ujawnia się to raz na 2 tyg , wtedy bsody lecą seria co 15min . Reset biosu zworka i ustawienie tego co było,  na drugi dzień i proc śmiga kolejne parę dni

Napisze jeszcze raz - te procesory są po wyjęciu z pudełka już podkręcone do granic możliwości, rok może dwa i będą padać jak muchy albo wyjdzie nowa AGESA która zacznie je throttlować.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak , tylko ja idę teraz do góry, zapodaje prime95, occt avx2 , tm5 v3 10 cykli , dang wang na 1000% i wszystko mam stabilne, wszystkie testy możliwe przechodzi na tych ustawieniach . Więc dla mnie to jest jakiś bezsens totalny. Rozumiem jak ktoś kręci, i dla niego wyznacznikiem stabilności jest cinebench r20 zapetlony na pół godziny . Mój egzemplarz pod cinebencha lata 4.2ghz 1.35v , ale Prime się już wysypuje :) . Do póki nie nalozylem thermal gryzlli to stabilność sprawdzałem w occt bez avx bo temp szła jak szalona do góry z avx2 , teraz avx2 7h 1.35v 61* więc stabilność sprawdzam wypalaczami. Ciężko powiedzieć czemu to się dzieje. Poczekam na nowszy bios i zmienię dysk, jak będzie się to działo, to odsyłam dziada na gwarancję, z drugiej strony jestem ciekaw czy nie zostanę w tej sytuacji z ręką w nocniku , bo równie dobrze mogą odpisać że procesor działa, bo nikt przecież nie będzie sprawdzał procesora tydzień czasu .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak od czwartku walczyłem z CPU, wszystko default na x570 powodował bsody już podczas instalacji windowsa...

ręczna zmiana mnożnika na x40 cpu był stabilny jak skała

x41 przy 1.45v bsod

 

dziś zakupiłem drugą sztukę i wszystko śmiga nawet z offsetem

 

procesor stabilny w idlu na 0.8v :D

Edytowane przez adif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak , tylko ja idę teraz do góry, zapodaje prime95, occt avx2 , tm5 v3 10 cykli , dang wang na 1000% i wszystko mam stabilne, wszystkie testy możliwe przechodzi na tych ustawieniach . Więc dla mnie to jest jakiś bezsens totalny. Rozumiem jak ktoś kręci, i dla niego wyznacznikiem stabilności jest cinebench r20 zapetlony na pół godziny . Mój egzemplarz pod cinebencha lata 4.2ghz 1.35v , ale Prime się już wysypuje :) . Do póki nie nalozylem thermal gryzlli to stabilność sprawdzałem w occt bez avx bo temp szła jak szalona do góry z avx2 , teraz avx2 7h 1.35v 61* więc stabilność sprawdzam wypalaczami. Ciężko powiedzieć czemu to się dzieje. Poczekam na nowszy bios i zmienię dysk, jak będzie się to działo, to odsyłam dziada na gwarancję, z drugiej strony jestem ciekaw czy nie zostanę w tej sytuacji z ręką w nocniku , bo równie dobrze mogą odpisać że procesor działa, bo nikt przecież nie będzie sprawdzał procesora tydzień czasu .

Próbowałeś na pierwszym dostępnym biosie? Miałem podobne jazdy na b450. Wszystko działało tylko na agesa 1.0.0.2. Na każdym nowszym różne jaja... Wszyscy w przypadku problemów aktualizuja bios. A co ze starsza wersja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kutwa, znowu straszycie!

A jutro chyba wreszcie swojego złożę. Dziś mi się nie chciało...

 

Jednak co innego błędy przy instalacji, a co innego po podkręcaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze jeszcze raz - te procesory są po wyjęciu z pudełka już podkręcone do granic możliwości, rok może dwa i będą padać jak muchy albo wyjdzie nowa AGESA która zacznie je throttlować.

 

dlatego ja nie podkręcam i cieszę się MEGA STABILNOŚCIĄ i super mocą (w porównaniu do i7 6700K, który dzielnie renderował video ale jednak 3900x może czyścić buty/piny) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tomahawku żeby wyeliminować zakłócenia, próbowałem różnych biosow , różne sterowniki , ustawienia . Nic nie pomogło. Wystarczyło, że włożyłem ryzena 1600 I magicznie zakłócenia znikały. Odpuściłem temat procka, bo po zmianie płyty na x570 problem znikł od razu. Jeśli to jednak procek to będę się nieźle bujal z gwarancją, pewnie parę razy wróci ten sam egzemplarz. I co to dało że nie kupiłem taniej od kogoś co spadł komuś z tira, pewnie podobnie wyjdzie że zostanę z tym samym egzemplarzem. I jako uczciwy człowiek będę musiał kombinować żeby mieć sprawny egzemplarz. Najwyżej zamontuje kamerę w pokoju skierowana na monitor , podłącze duży dysk i będę nagrywal cały czas jak mam włączonego pc i co się dzieje , i załącze jako dowod , bo myślę że w innym wypadku nie wymienia mi tego procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze jeszcze raz - te procesory są po wyjęciu z pudełka już podkręcone do granic możliwości, rok może dwa i będą padać jak muchy albo wyjdzie nowa AGESA która zacznie je throttlować.

Błąd. Wszystko zależy od tego bios jest dopracowany, czy taktowanie i napięcia zostawimy na Auto, samemu je ustawimy, użyjemy PBO i przede wszystkim czym i w jaki sposób go schłodzimy.

Pod jednym względem AMD poniosło porażkę - dając Wraith Stealth do Ryzena 3600, gdy od początku było jasne, że nawet rozbudowane chłodzenia będą miały problem ze skutecznym schłodzeniem nieklasycznie rozmieszczonych chipletów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek można powiedzieć że mam na uv, względem stocka. Na stock procek ma skoki napięcia pod 1.48v , w grach średnio utrzymuje 1.39-1.41v zależy jaka gra. Ustawiłem go 1.35v ręcznie, więc myślę że ma "lepsze" warunki niz na stock . Co śmieszne nie jestem w stanie zrobić oc ramu na procku stock , komp nie wstaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Offset chyba nic nie daje na Ryzenach 3, bo te procki zwalaniją jak im się da za mało papu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie sprawdzałem, bo żeby ruszyć ram nawet na 3400mhz muszę mieć procka na sztywno ustawionego , a miałem serię bsodow na ramie 3400mhz . Jak się zacznie ta seria , zresetuje bios zworka to nie mogę od razu ustawić nawet xmp , bo i tak sypie bsodami dalej. Muszę mieć ram na 2400mhz i reszta stock i pogram lub użyje pc z 2h na tych ustawieniach i normalnie później już działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść cmos, ustaw ram wg profilu XMP, resztę ustawień zostaw na default i zobacz czy będzie działał stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka płyt, i dalej cyrki, wygląda jak problemy z prockiem. Dodam, że 1.35v to chyba sporo przy 4.1, w grach mam mniej jak korzysta więcej rdzeni/wątków. Mam na stocku.

 

 

U mnie problem jest wtedy jak daję PBO, czy z auto OC 100-200mhz, kosmiczne vcore rzędu 1.45+, na stocku nie widziałem 1.4v, nawet w idle.

 

Im nowszy bios, tym gorsze wyniki C15/C20 i FireStrike CPU test, jak miewałem 20411pkt w FireStrike tak teraz 20065, a czasem wypluwa mniej niż 20k, widzę krzywą CPU w 3dmarku, gdzie zegary spadały do okolic 4140mhz, a na poprzednim biosie miałem 1-2 drop do 4175mhz a trzymało stałe 4.2ghz.

Te całe abba pogorszyło mi boost. Choć w grach MSI Afterburner cały czas pokazuje przez 95% grania stałe 4.2ghz.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Model ASUS TUF Gaming , o którym wspominasz jest to fajnie prezentujący się 27 calowy monitor IPS 2K (2560 x 1440) z natywnie 240 Hz, po OC 260Hz (1ms) dodatkowo pokrycie barw DCI-P3 wynosi 90 % więc monitor zapewni dobrą jakość i wyrazistość a obraz będzie płynny i przyjemny. Niektóre gry wykorzystują HDR więc z tym monitorem również można skorzystać z tej funkcji. Według mnie plusem jest też jasność na poziomie 400 nitów oraz technologie synchronizacji FreeSync i G-Sync (dla amd i nvidia).  Oczywiście są też tańsze modele z rozdzielczością 2K 240Hz patrz Lenovo Legion z lepszym pokryciem bartw DCI-P3 95% i z funkcją PIVOT - aby móc dostosować sobie wysokość i kąt pochylenia monitora do swoich potrzeb.
    • Chociaż faktycznie, niezawarcie umowy o produkcji w Polsce plus offset to wina Plaszczaka który brał wszystko z półki. Z samolotami bez uzbrojenia też się popisał, więc pewnie MON odkręca wszystko i spróbuje podpisać offset + produkcję w ostatniej umowie. Czemu się nie dało w drugiej? A no Plaszczak to Plaszczak co tutaj więcej dodawać.   Jak podpisywać umowy z Niemcami potrafią Czesi którzy w Europie mniej znaczą niż Polska ale jednak potrafią negocjować. Pomysł żeby brać pociski z Korei jako lewar na Niemcy nawet nie skomentuję, bo to poziom debila mógł wymyślić. 
    • Przede wszystkim to przynajmniej moim zdaniem zmiana bez sensu. Co do OC to jest to poblokowany CPU (coś jak non k u intela), więc tylko UV  
    • Fajnie że podałeś typ tego extendera bo z samego zdjęcia tak niskiej jakości trudno wywnioskować. Po zdjęciu wnioskuje, że to ten typ:  https://rbline.pl/extender-poe-pft1320-36882.html    Ogólnie standardowe extendery jakie stosowałem tylko regenerują sygnał nie są switchami czyli nie rozdzielają sygnału. W tym przypadku mają w sobie switcha. Różnica jest taka, że takie urządzenie różni się od typowego switcha tym, że zasilanie bierze z "głównego" switcha POE i nie ma w sobie zasilacza (taka jest idea extenderów). Na stronie którą podlinkowałem jest informacja  Więc można łączyć kaskadowo. Jednak pod 1 wyjście nie podłączysz kolejnych 2 extenderów (pewnie sam z siebie pobiera na własne działanie ze 2 W) oraz 3 kamer (każda np. po 6W). Czyli nie możesz podłączyć urządzeń które w sumie biorą więcej niż 15W.  
    • Zamierzam przesiąść się z 13700kf na 7800x3d i chciałbym go posadzić na dobrej płycie x670e w rozsądnej cenie, używki też wchodzą w grę, co byście polecili powiedzmy do kwoty 1500 zł im mniej tym lepiej. Nie śledziłem wątku więc nie wiem jak z oc wyżej wymienionego procka, mocno wyżyłowany czy mozna go jeszcze podkręcić czy lepiej iść w UV? 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...