Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie możesz mieć rację z tą zmianą pcie , dlatego wyrzuca sterownik.

Tak, już od około 2tyg mam swój drugi moduł w pc.

Nic nie dotykam, zostawiam pc tak jak mam teraz, jak znowu pc złapie focha to robię ponownie formata.

Teraz idę na krótką partyjkę w apexa, będę coś wiedział :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekwosci, jakich powodow? Asus i Gigabyte maja chyba najmniej problemow.

Chociaz patrzac na BIOS to wydaje sie bardzo ubogi, mocno okrojony.

 

 

Ubogi bios w którym jakoś kiepsko mi się nawiguje, 80 stopni na chipsecie w grach i 60 w idle, w porównaniu do poprzedniego gigabyta beznadziejne sterowanie wentylatorami, brak opcji dostosowania ledów w biosie bez instalacji durnych apek. Umiejscowienie dwóch gniazd wentylatorów nad slotem gpu to też chyba jakaś złośliwość projektanta... Generalnie jeżeli chodzi o taki "ekosystem" to czuję się jakbym zrobił downgrade w porównaniu do Z270 od gigabyta i teraz wybrałbym tego X570 elite.

 

O i właśnie zauważyłem kolejną rzecz - na automatycznych napięciach też mam trzaski w słuchawkach :E

Edytowane przez Mackay22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubogi bios w którym jakoś kiepsko mi się nawiguje, 80 stopni na chipsecie w grach i 60 w idle, w porównaniu do poprzedniego gigabyta beznadziejne sterowanie wentylatorami, brak opcji dostosowania ledów w biosie bez instalacji durnych apek. Umiejscowienie dwóch gniazd wentylatorów nad slotem gpu to też chyba jakaś złośliwość projektanta... Generalnie jeżeli chodzi o taki "ekosystem" to czuję się jakbym zrobił downgrade w porównaniu do Z270 od gigabyta i teraz wybrałbym tego X570 elite.

 

Tam tez nie da sie sterowac ledami bez ichniego RGB Fusion. Podobno ich BIOS zajmuje tylko 10MB a wywalili RGB Fusion na rzecz niedzialajacej appki.

Ale na pewno w BIOSie jest wiecej opcji do wyboru. Musze w wolnej chwili poszukac czy da sie jakies opoznienie dla wentyli wprowadzic, bo pizdzik na chipsecie potrafi przyspieszyc czasami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubogi bios w którym jakoś kiepsko mi się nawiguje, 80 stopni na chipsecie w grach i 60 w idle, w porównaniu do poprzedniego gigabyta beznadziejne sterowanie wentylatorami, brak opcji dostosowania ledów w biosie bez instalacji durnych apek. Umiejscowienie dwóch gniazd wentylatorów nad slotem gpu to też chyba jakaś złośliwość projektanta... Generalnie jeżeli chodzi o taki "ekosystem" to czuję się jakbym zrobił downgrade w porównaniu do Z270 od gigabyta i teraz wybrałbym tego X570 elite.

 

O i właśnie zauważyłem kolejną rzecz - na automatycznych napięciach też mam trzaski w słuchawkach :E

Dlatego zostałem przy starym Asusie Strix X370 F Gaming bo te nowe płyty to porażka i do tego drogie.

Nie mam żadnych problemów, chipset chłodny ,sekcja chłodna i napięcia cpu ok na nowym biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałeś innych pendrive?

Próbowałem drugiego i na drugim wydaje się, że flashuje, bo po 5 minutach mrugania kontrolki, robi sie restart ale nie wstaje do biosu, tylko swieci sie kontrolka od cpu i tego flasha.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te procki są totalnie popieprzone :E

Odpalam AVX2 16 threads i na razie 10 min. stabilnie, 64 stopnie przy napięciu 1,35V :E

Wentyl 1100 RPM

Kończę test - spadek wszystkich rdzeni, a pojedynczy dostaje kopa 1,45V, chwilowy pik temperatury do 68 st. i start odrzutowca :E (niestety, HP-12 przy 1800 RPM jest cholernie głośny).

 

A Asus może i dał 20 sek. histerezy, ale tylko trzy punkty do ustawienia krzywej... Przy czym ostatni daje już całe 12V na wentyl. Trzeba chyba dać podstawowo 1000 RPM, środek 1200-1300 przy 65 st, a max na nieosiągalne 80. No bo histereza na 20 sek. jakoś mi się nie widzi. Aczkolwiek Fera to jednak na ten procek chyba ciut mało. W cichych grach może szumieć.

 

Sprawdzę jeszcze czy nie da się mocniej Fery docisnąć, niby nie można przesadzać, ale poprzednio na Intelu mi się chyba poluzowała po paru dniach. I ewentualnie zalegającą Sigmę dodam na próbę, ale kurna, miało być ciszej po wyrzuceniu HDD.

 

Szkoda ż offset tylko na 0,5V, tym procesorom przydało by się -0,1 :E Ludzie w AMD mają jakiegoś jobla z tymi napięciami, jak nie Radeony to teraz to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chwal dnia przed zachodem słońca, pc o dziwo już dziś się resnął. Załączam zebrane ssy.

 

 

 

723c565e1e4f9124.jpg

f0e05b86305849e7.jpg

c21cf1ed8ee2e8ce.jpg

63386fdb00906782.png

32a20b49c3ea55ad.jpg

f1089a3daf685e67.jpg

 

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No tak to właśnie działa. Single Core ma wyższe napięcia, żeby boostował wyżej przy małym obciążeniu, no ale wadą jest, że temperatura na sekundę pikuje. Ja mam 900 RPM wentyl na stałe, więc nic się tu nie zmienia i ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak na razie problemy ustały uff

Siedzę na 4250 MHz

Z napięciem 1.375v

 

Ramy z profilu xmp 3200 MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak to właśnie działa. Single Core ma wyższe napięcia, żeby boostował wyżej przy małym obciążeniu, no ale wadą jest, że temperatura na sekundę pikuje. Ja mam 900 RPM wentyl na stałe, więc nic się tu nie zmienia i ok.

 

Wiem, niby na Intelu jest to samo, turbo najwyższe dla jednego rdzenia, no ale 7 nm miało być energooszczędne :E

wyłączę PBO i zobaczę jak będzie wtedy, i muszę w końcu w coś pograć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. Czy jest jakiś sposób, aby uzyskać wyższy fabric clock? U mnie max to 1866 MHz a chciałbym 1900. Kupiłem ram G.Skill Trident 16GB,3600MHz,CL16 (F4-3600C16D-16GTZR) i chodzi u mnie na 3733 MHz na cl16 1.39v [wszystkie takie same ustawienia jak na xmp], a spokojnie daje rade na 3800MHz na tych samych ustawieniach. Poniżej screen z Aida jak to wygląda obecnie

 

ryzen-373_qappshn.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chwal dnia przed zachodem słońca, pc o dziwo już dziś się resnął. Załączam zebrane ssy.

 

 

 

723c565e1e4f9124.jpg

f0e05b86305849e7.jpg

c21cf1ed8ee2e8ce.jpg

63386fdb00906782.png

32a20b49c3ea55ad.jpg

f1089a3daf685e67.jpg

 

 

:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem drugiego i na drugim wydaje się, że flashuje, bo po 5 minutach mrugania kontrolki, robi sie restart ale nie wstaje do biosu, tylko swieci sie kontrolka od cpu i tego flasha.

 

jeśli mrygał 5 minut, to sflashował BIOS - w odpowiednim porcie wsadziłeś?

 

witam. Czy jest jakiś sposób, aby uzyskać wyższy fabric clock?

 

To chyba loteria silikonowa zależna od egzemplarza procesora. Jak nie trafiłeś, to nic z tym nie zrobisz.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka z wczoraj. Jak zwiększałem taktowanie ramu to w słuchawkach pojawiały się trzaski i dźwięk się zacinał. Rozwiązaniem problemu było ręczne ustawienie napięć vddg i vddp na niższe wartości :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Zwiedzalem już zagraniczne fora, tylko zastanawia mnie jedna sprawa, czemu po zamontowaniu ryzena 1600 miałem dziennik czysty z tego spamu, reszta kompa była ta sama tzn ex tomahawk , bo tam proca zmieniłem parokrotnie , siedziałem nawet tydzień na 1600 z tomahawkiem i obserwowałem podgląd zdarzeń, nic nie było, wkładam ryzena 3600 I pach leci whea i kernele. Ja uparcie będę twierdził że wadliwy jest procek. Jak mi się zechce to dzis/ jutro wrzucę Windowsa 1809 , jednak na 1709 nie miałem ani razu crasha, a pc był kręcony, w dzienniku coś się pojawiało, ale jak pc działał to olalem temat. Wczoraj armagedon restartow miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiedzalem już zagraniczne fora, tylko zastanawia mnie jedna sprawa, czemu po zamontowaniu ryzena 1600 miałem dziennik czysty z tego spamu, reszta kompa była ta sama tzn ex tomahawk , bo tam proca zmieniłem parokrotnie , siedziałem nawet tydzień na 1600 z tomahawkiem i obserwowałem podgląd zdarzeń, nic nie było, wkładam ryzena 3600 I pach leci whea i kernele. Ja uparcie będę twierdził że wadliwy jest procek. Jak mi się zechce to dzis/ jutro wrzucę Windowsa 1809 , jednak na 1709 nie miałem ani razu crasha, a pc był kręcony, w dzienniku coś się pojawiało, ale jak pc działał to olalem temat. Wczoraj armagedon restartow miałem.

 

To zamow drugiego procka i zweryfikuj. Najwyzej oddasz po kilku dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli mrygał 5 minut, to sflashował BIOS - w odpowiednim porcie wsadziłeś?

Tak na pewno w odpowiednim slocie, ale nic to nie dało. Więc jak sie z tym uporać zebye było najszybciej, reklamacja z tytułu rękojmi ? Tylko nie wiem czy sam procek, czy na wszelki wypadek procek i płyte. Przez te wszystkie lata na PC jeszcze nie miałem takich jaj, raz w życiu mi się zdarzyło zwracać monitor przez bad poksele. Szkoda, że przez 14 dni od zakupu chodziło w miarę dobrze, nie licząc tych cold startów, bo bym to oddał i się poważnie nad intelem zastanowił. Może jednak te skoki pod 1,49V na auto coś mu jednak zrobiły.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w hwinfo cos sie pokazuje, ale ogolnie poza bledami nic sie nie dzieje.

jedynie kiedy dalem mnoznik na 44 to cinebench resetowal kopa od odpalenia testu, test w cpu-z przechodzil Mój link a cinebench i res.

Teraz mam x43.5 na sztywno caly czas, przy ok 1.38 ale to moze jeszcze zejdzie.

Podczas grania+stremowania+pierdoly w tle wszystko hula, w bfie obciazenie w okolicach 70-80% temp ok 65C (nie wiem tak na prawde na co patrzec bo za duzo tych temp)

Zobaczymy co listopad przyniesie.

Edytowane przez Dominix1910

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, zamów drugi CPU, nie widzę już innego rozwiązania, choć zdaję sobie sprawę jakie to frustrujące. Nie chciałbym nigdy być w twojej sytuacji.

 

BTW - jak wy to wyjmujecie z socketu, żeby równo do góry pociągnąć? Tego nie ma jak złapać. Intela można ładnie podważyć z jednej strony bo opiera się na gnieździe, a te nóżki na AMD... Jakbym miał go wymienić, to bym go popsuł :o

 

A tak ogólnie - Ryzen 2 też miał takie skoki napięć? Chyba nie.

Śmieszna nagonka na Inetla, jego osiem rdzeni, jednolitą konstrukcję i 10 nm zrobiła swoje, dałem się nabrać jak małe dziecko, a tymczasem intel w 10 nm ma i tak zdaje się niższe napięcia i lepszą kulturę pracy nawet przy 9700k...

 

Inna sprawa na ile to wszystko wady procków, a na ile ludzi z AMD mających jobla z napięciami i ch programistów od BIOS-ów - na papierze procesory faktycznie są dobre.

Ale dla klienta to ma akurat zerowe znaczenie. Intela nikt by tka nie wybielał.

Zdaje się, że AMD to cały czas gorszy brat Intela.

 

Juz się boję co będzie gdy podłączę Xonara i w coś zagram.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, tak zrobię. Ale zamówię sobie jakiś cep z "x" tylko poczekam na dobrą ofertę i przy okazji zmienię na coś lepszego.

Ja już z 40x wyciągałem cpu od amd, i nie ma tragedii :).

 

Co do biosu VGA mam bios 90.06.2E.40.A8 , gdzie są dostępne biosy do kart graficznych, i czy w ogóle występują nowsze ?

 

Chyba tak gęstego spamu przez whea nie miałem ani razu :hmm:

 

eaa4aa7c01e4637b.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak ogólnie - Ryzen 2 też miał takie skoki napięć? Chyba nie.

Śmieszna nagonka na Inetla, jego osiem rdzeni, jednolitą konstrukcję i 10 nm zrobiła swoje, dałem się nabrać jak małe dziecko, a tymczasem intel w 10 nm ma i tak zdaje się niższe napięcia i lepszą kulturę pracy nawet przy 9700k...

 

Pewnie chodziło Ci o 14 nm?

 

Wiesz, gdyby AMD po raz piąty klepało ten sam arch plus plus plus plus, to też by ludzie raczej problemów nie mieli... :E

 

Zobaczymy, co intel pokaże w 7nm, jeśli dożyjemy, bo nawet 10nm ich przerasta. Myślę, że kultura pracy będzie słaba, bo takie upakowanie = gorąco, nie ma zmiłuj. Kawa 8700k po delidzie to będzie pewnie długo złoty standard...

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój link

chyba wynik w aida juz jest ok, teraz ide pograc i sprawdzic czy nic sie nie wywali :D do tego napiecie dalem na 1.35 dla proca to tez sprawdze jak to sie trzyma kupy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaiketsu - no tak, 14 nm.

 

Aż człowiekowi głupio gdy czyta, że na 9700k ludziom 1,33V pod obciążeniem wydaje się za wysokie - w o wiele gorszym procesie technologicznym! Może to trolle mają rację, że 10 nm Intela to 7 nm TSMC... tylko lepsze?

Jakim cudem zejście z nm daje oszczędność w ARM?

 

Dlaczego nie poczytałem więcej o jednych i drugich CPU, patrząc tylko na wątki, wykresy i internetowy fejm? Nie no, przecież pytałem tutaj o wszystko przed zakupem, ale brzmiało to jakoś mniej upierdliwie :lol2:

 

A jeszcze nie wiem, czy będzie to działać czy skończę jak novi. :E Jak będzie działać i ogarnę temp. to jeszcze będzie OK, bo że AMD ogarnie BIOS i napięcia to nie wiem, czy mogę liczyć.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tego linka, dziś skojarzyłem, że jest tam 5 stron odnośnie tych losowych restartów, a nie jedna. Przeczytałem wszystko i wnioski:

w 75% przypadków uszkodzony procek

w 10% przypadków wada zasilacza

w 10% przypadków wadliwy bios i sterowniki

w 5% ustawienia w windowsie / planie zasilania

Co do wady zasilacza, jeden user napisał coś ciekawego co zaobserwował, niżej zacytowałem. W dodatku sam asus (producent płyty głównej) zwrócił uwagę innemu użytkowniki na odczyty z natężenia i napięć przy niskim obciążeniu. U mnie te odczyty są bardzo zbliżone do tych poprawnych, więc na 99% zasilacz odpada. Więc mój upór z stwierdzeniem, że wina leży po stronie procesora może być bardzo zasadny. Miałem za dużo wszelakich problemów na 2 różnych płytach z ryzenem 3600, a wspólnym mianownikiem były resety pc. Przy ryzenie 1600 jednak nie miałem resetów, więc sama podmiana procka dała problem. Na razie się wstrzymuję z wszelakimi krokami, zacisnę zęby , ustawie pc na auto + ram 3200mhz ręcznie wedle xmp , i poczekam do pierwszego restartu. Ja randomowe resety na pulpicie wyeliminowałem wyłączając wszelkie oszczędzania energii w biosie, tak to pc po 2 min w idle już mi się resetował, tak chociaż w przeglądarce się nie wysypuję, ale znowu w grach mam restarty, podejrzewam że mój procek ma problem z zmiennym obciążeniem, i podczas zrzucania obciążenia procesora w grze potrafi mu odbić i się zresetować. To by wyjaśniało , dlaczego przechodzi wszelkie testy obciążające pc w 100%.

 

 

 

"So, over the weekend, to rule out my PSU as cause for this issue, I decided to go ahead and order a different PSU thinking that I’d always be able to return it to Amazon within 30 days anyway, with full refund.

 

I had taken screenshots and reports from voltage and power readings in HWiNFO64, to compare both PSUs.

 

Well, seems like my original unit, the Seasonic Prime Ultra Titanium 1000W, was way off. Just some significant values, from logging of 2 hours per PSU:

- CPU core current: average: 20.89 A

- Core power: core 1 power average 1.12 W / core 2: 0.94 W / core 3: 4.34 W / core 6: 1.80 W / core 9: 1.34 W etc.

- CPU core power average: 30.12 W

CPU die/package average temps from 55-62, with a minimum of 48C.

 

 

 

Compare this to the (temporary?) replacement PSU, a Corsair AX850:

- CPU core current: average: 9.34 A

- Core power: core 1 power average 0.50 W / core 2: 0.27 W / core 3: 2.22 W / core 6: 0.13 W / core 9: 0.10 W etc.

- CPU core power average: 13.08 W

CPU die/package temps from 45-50 on average load, 40-45 when idling/low load. "

 

Tak to u mnie wygląda:

005c019dd2a7529a.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...