Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

@caleb59 Na razie testuję, w razie czego ASUS X470 czeka na powrót. U mnie grafika nie podgrzewa chipsetu (mam Vegę referenta, nie dmucha we wszystkie strony). Zaraz spróbuję zarżnąć chipset, zobaczymy co z tego będzie.

 

Edit: Drugi przebieg blendera (barbershop liczony na OpenCL/Vega), do tego CPU zarżnięty liczeniem CRC32, plus kopiowanie 50GB zdjęć w kółko z jednego nvme na drugi. Zaznaczyłem temperaturę chipsetu i prędkość tego małego gnoja. Widać tam zresztą więcej - temp CPU, VCore, temperatury Vegi itp.

 

 

http://jenot.info/taichi1.png

 

Tragedii nie ma. Jak jeszcze mogę podgrzać chipset? Zresztą, niezależnie od tego co robię to temperatura chipsetu nie spada poniżej 60 stopni i nie rośnie powyżej 62...

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały szybki feedback odnośnie nowego biosu na moją płytę z Agesą 1004.

 

1.Cinebench CR15 startował z 4125mhz skończył na 4100mhz, wynik 1602pkt, raczej miewałem więcej.

2. RAM przeszedł teścik w tm5 v3 10 cykli, jak dałem Geardown mode OFF, to miałem z miejsca błędy, więc musi być włączony przy 1T

3. Odpaliłem gierkę AC Origins, w Aleksandrii polatałem, trzyma 4200mhz jak prawie skała. Spadki do 3600mhz zdarzyły się tylko 2 razy, raz na 3 wątkach, raz na 2 wątkach, ale to było mignięcie na sekundę. Raz były spadki do 4175/4150mhz no ale to już normalka, ale po chwili wracało do 4200mhz

2 screeny:

 

dAQSvmu.jpgkmPtHpU.jpg

 

 

Wydaje mi się, że już rzadziej dropi ten zegar do 3600mhz itp, wtedy było dużo częściej. Na razie za dużo nie grałem, więc to z czasem się okaże.

 

Co do VDDG to dałem dla CCD i IOD to samo napięcie według tego co miałem dla VDDG. Tak też na reddit przeczytałem i tu kolega podpowiedział.

 

btw jakie napięcie niskie xD a to na stocku, auto, nawet bez PBO. Tylko CnQ i c-state ON.

edit

 

Odnośnie czasu ładowania się kompa, to teraz patrzę na czas systemu Bios to mam 13.7s, a miałem przeszło 15s. Akurat mi to rybka, ale dla kogoś może być przydatne info.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta wymieniona. Nie obyło się bez problemów. Przed wymianą skonfigurowałem sobie EFI tak, żeby Linux i Windows (które są na dwóch różnych dyskach nvme) korzystały z tej samej partycji EFI. BIOS z Asusa ładnie znajdował wszystkie loadery, a ASrock nie widzi nic poza głównym katalogiem partycji EFI i podkatalogiem Windows. Na szczęście po uruchomieniu Linuksa z USB i "pobłogosławieniu" grubx64.efi przez efibootmgr Linux szczęśliwie pojawił się w BIOSie w ustawieniach "Boot".

Dwie wady ASRocka:

  1. Przy domyślnych ustawieniach biosa śmiegiełko kręci się z prędkością ponad 4100rpm - wyje strasznie. Dopiero po przełączeniu z domyślnego trybu Performance na Silent lub Standard przestaje być słyszalny. No i oczywiście długa karta jest dokładnie nad chipsetem.
  2. Header USB-C na płycie jest dokładnie naprzeciwko pierwszego PCIe, więc w żaden sposób nie mogę włożyć wtyczki z front panelu Define R6 - jest za wysoka i nie mieści się pod Vegę.

Poza tym muszę poustawiać BIOS, bo ma milion opcji, z których na oko połowa kompletnie nic mi nie mówi.

Dziwie sie ze po takim naglosnieniu wentyli w tych mobasach wybrales najwieksze badziewie jakim jest Asrock....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Napisałem do MSI o błędach, które znalazłem. Może głupio, może mądrze. Ktoś ma coś do dodania?

 

I want to report that on B450 A Pro:

 

1. I don't have boot screen logo on last bioses (only flashing white colour)

2. My PC is booting 2-3 times at row and that's why boot time is long

3. In bios we don't have option to automaticcly clear CMOS after bad settings. Why?

4. Memory overclocking and Ininity Fabric are worse than on earlier bios.

5. We don't need "AMD Overclocking" section in this bios (it takes up unnecessary space). All these options are in the "overclocking" menu. Why bother to have 2 same sections?

6. PBO is not working when we set it to "enabled". We must either go for Enhanced version or boost override to get better results on single core, but nothing this helps on allcore frequiences on 100% load.

7. PC is unstable when i enable cool and quiet + CPPC + CPPC Preferred Cores (dont know which of these options is breaking stability)

8. I will check im a moment if USB profiles are saving corectly. Earlier bioses won't save profiles.

9. CPU is not holding boost. I see 4200Mhz and downlocks to 3400-3600Mhz on a second. CPU usage in that moment is the same (because im testing in game). These boosts can be stabilized in new bios rather than these frequiences jumps.

 

Thanks for fixing these issues in newer bios.

 

 

Dodam, że mam 2 fps mniej w benchmarku AC Origins na nowym biosie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwie sie ze po takim naglosnieniu wentyli w tych mobasach wybrales najwieksze badziewie jakim jest Asrock....

 

W ostatnich dniach złożyłem dwa zestawy na X570 Extreme4 + 3900X i w obu przypadkach wentylator na chipsecie kręci się w przedziale 2400-2800 i zupełnie nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwie sie ze po takim naglosnieniu wentyli w tych mobasach wybrales najwieksze badziewie jakim jest Asrock....

 

Hehe, jakbym wybierał to pewnie wziąłbym co innego. To była jedyna płyta X570, którą mogłem wyrwać, a zapłaciłem kilka stów mniej niż w sklepie (a, to nie z "wędki" - tani import po prostu, do wyboru była jeszcze Colorful X570 cośtam, ale to chińska myśl techniczna i nie wiem co to). Ciekawostka - wszyscy piszą o torxach na tej blasze, u mnie są zwykłe philipsy. Pomierzyłem temperatury pirometrem po godzinie katowania zestawem blender/crc32/cp i temperatury na tej blasze są zdecydowanie niższe niż u Liptona - 63 stopnie koło chipsetu i 65 w okolicy dysków. Hmmm, wentylator się wyrobił i w okolicach 4000rpm go nie słychać. W biosie rozkręca się do 6k i wtedy solidnie bzyczy.

 

A, pewnie to ma znaczenie dla temperatur - mam 120mm wentylator dmuchający z "piwnicy" w górę, w stronę tylnej części karty graficznej.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjdzie lato, odpalisz jakas gre i bedzie krecil 6k rpm, jak juz teraz kreci 4k to wspolczuje w cieplejsze dni pod obciazeniem gpu. No ale jak nie miales wyboru no to rozumiem, cena potrafi wybaczyc pewne niedogodnosci.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjdzie lato, odpalisz jakas gre i bedzie krecil 6k rpm, jak juz teraz kreci 4k to wspolczuje w cieplejsze dni pod obciazeniem gpu. No ale jak nie miales wyboru no to rozumiem, cena potrafi wybaczyc pewne niedogodnosci.

 

Do tego czasu dozbiera i pozbedzie sie ASzrota ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jakbym wybierał to pewnie wziąłbym co innego. To była jedyna płyta X570, którą mogłem wyrwać, a zapłaciłem kilka stów mniej niż w sklepie (a, to nie z "wędki" - tani import po prostu, do wyboru była jeszcze Colorful X570 cośtam, ale to chińska myśl techniczna i nie wiem co to). Ciekawostka - wszyscy piszą o torxach na tej blasze, u mnie są zwykłe philipsy. Pomierzyłem temperatury pirometrem po godzinie katowania zestawem blender/crc32/cp i temperatury na tej blasze są zdecydowanie niższe niż u Liptona - 63 stopnie koło chipsetu i 65 w okolicy dysków. Hmmm, wentylator się wyrobił i w okolicach 4000rpm go nie słychać. W biosie rozkręca się do 6k i wtedy solidnie bzyczy.

 

A, pewnie to ma znaczenie dla temperatur - mam 120mm wentylator dmuchający z "piwnicy" w górę, w stronę tylnej części karty graficznej.

Jenot jak nie używasz pcie 4.0 czy nie potrzebujesz jeszcze szybszych nvme to mogłeś sobie kupić x470 albo x370. Asrock na każdy chipset ma ten sam bios :E tam minimalnie się różni na x570 jeśli chodzi o napięcia bo chipset inny ale zasadniczo oni tylko konwertują między mobasami. Do x370 można nawet wgrać biosa z x470 :E Nie mniej na każdej ich płycie możesz poznać co to jest asrock experience :lol2: Bo jeśli chodzi o sam hardware to płytka jest jak najbardziej ok no może oprócz chłodzenia chipsetu który jest zamontowany na słowo honoru.

 

U siebie zarzuciłem 5.94 z 1.0.0.4B i znowu napięcia vddg szlak trafił pomimo, że w 5.93 działały. No ale dałem na vddcr scale na 100 zmieniło mi vddp na 1.0v vddg dalej na 0.7v ale uwaga teraz przy tym 0.7v wygląda na to że 3733 MHz jest stabilne a wcześniej na drugiej pętli sypał błędami :hmm: idzie teraz 10 pętla i chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jenot jak nie używasz pcie 4.0 czy nie potrzebujesz jeszcze szybszych nvme to mogłeś sobie kupić x470 albo x370. Asrock na każdy chipset ma ten sam bios :E tam minimalnie się różni na x570 jeśli chodzi o napięcia bo chipset inny ale zasadniczo oni tylko konwertują między mobasami. Do x370 można nawet wgrać biosa z x470 :E Nie mniej na każdej ich płycie możesz poznać co to jest asrock experience :lol2: Bo jeśli chodzi o sam hardware to płytka jest jak najbardziej ok no może oprócz chłodzenia chipsetu który jest zamontowany na słowo honoru.

 

U siebie zarzuciłem 5.94 z 1.0.0.4B i znowu napięcia vddg szlak trafił pomimo, że w 5.93 działały. No ale dałem na vddcr scale na 100 zmieniło mi vddp na 1.0v vddg dalej na 0.7v ale uwaga teraz przy tym 0.7v wygląda na to że 3733 MHz jest stabilne a wcześniej na drugiej pętli sypał błędami :hmm: idzie teraz 10 pętla i chodzi.

 

Ale ja mam jeszcze na półce Asusa Prime X470-Pro. Nie miałem do niego większych zastrzeżeń, poza tym, że drugi M.2 pracował jako PCIe gen3 x2, nie było czujnika temperatury na VRM, a po zmianie BIOSu przestały się pokazywać niektóre parametry (temp. chipsetu i zewnętrznego czujnika, prędkość wentylatora CPU_OPT), Napisałem do ASUSa i już przestałem ich czytać bo gość się zaciął (drugi raz każe mi resetować BIOS do wartości domyślnych mimo że napisałem mu, że już to robiłem). Nevermind. Może w następnej wersji poprawią.

 

Latem się nie przejmuję, mam klimę (bez niej u mnie na najwyższym piętrze w bloku ugotowałby się nawet pierwszy Pentium).

 

BIOS mam wgrany w ASRocku najnowszy 2.46 (1.0.0.4B). Wszystko działa, zamierzam się pobawić w OC RAMu (mam 4x8GB, a Taichi ma T-topology, więc może być ciekawie). Na plus jest jeszcze to, że nie muszę się łapać prawą ręką za lewe ucho jak chcę pod linuksem wyświetlić wartości sensorów - chip jest obsługiwany przez jądro, nic nie muszę dokompilowywać, i pokazuje wszystko (a nie jak wykastrowany it87 w ASUSie pięć wielkości na krzyż).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjdzie lato, odpalisz jakas gre i bedzie krecil 6k rpm, jak juz teraz kreci 4k to wspolczuje w cieplejsze dni pod obciazeniem gpu. No ale jak nie miales wyboru no to rozumiem, cena potrafi wybaczyc pewne niedogodnosci.

U mnie na asusie też kręci 4k RPM i 83 stopnie chipset. Latem pewnie tego nie przeżyje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kiedy dla x470 prime pro wyjdzie oficjalnie ten nowy BIOS, jestem mimo wszystko trochę jego ciekaw...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na asusie też kręci 4k RPM i 83 stopnie chipset. Latem pewnie tego nie przeżyje...

 

Dziwne ja na tej samej płycie przy 2 dyskach na m2 i karcie, która zasłania chłodzenie płyty mam 1500-2000 i 58 stopni, podczas normalnej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nowego w temacie:

 

X570 gorsze od x470?

 

2020 roku ostatnia generacja na AM4 czy będzie jeszcze jakaś ?

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na asusie też kręci 4k RPM i 83 stopnie chipset. Latem pewnie tego nie przeżyje...

 

Kolego masz coś nie tak z tą płyta. U mnie nie przekroczyło 75* I 3300rpm , i to tylko dlatego, że kartę miałem w dolnym slocie pcie, wiec obciążenie szło na chipset, nie na cpu.

 

W normalnym slocie na pulpicie kręci 180-1000rpm temp 56-58*, przy długotrwałym obciążeniu około 3000 obrotów, temp nie osiąga nawet 70* . Widzę, że masz dysk m2 i stąd może mieć trochę ciężej chipset, ale większość użytkowników tych płyt i pochodnych ma podobnie jak ja , wiec dlatego twierdzę że masz coś nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, ja na pulpicie mam ~60 stopni, ale jakieś 2-2,5k rpm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze pokombinuję z ustawieniami w biosie, bo skoro niezależnie od obciążenia mam 60-62 stopnie, a śmigło kręci się 3800-4000rpm (profil Standard) to pewnie przy silent albo custom wiele się nie zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łooo nawet asus dodał tryb 0rpm na chipsecie :o. U mnie się tak układają tempy:

 

81d9a740e55947ed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie często nie kreci sie wcale, mimo że mam wspólny radiator na jeszcze dwa gorące NVME.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak częste macie spadki poniżej 3000Mhz? Ja to nawet jak nic nie robię 5 minut mam 3400-3600Mhz. Cool and Quiet włączone, C6 też, Ryzen balanced. Czasem mignie 2800Mhz, ale nie wiadomo nawet w jakim momencie, bo w idlu tego nie widzę obserwując. No i jak to zmienić pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego masz coś nie tak z tą płyta. U mnie nie przekroczyło 75* I 3300rpm , i to tylko dlatego, że kartę miałem w dolnym slocie pcie, wiec obciążenie szło na chipset, nie na cpu.

 

W normalnym slocie na pulpicie kręci 180-1000rpm temp 56-58*, przy długotrwałym obciążeniu około 3000 obrotów, temp nie osiąga nawet 70* . Widzę, że masz dysk m2 i stąd może mieć trochę ciężej chipset, ale większość użytkowników tych płyt i pochodnych ma podobnie jak ja , wiec dlatego twierdzę że masz coś nie tak

tez nie widzialem takich kosmicznych temp a mam ta sama plyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jaka jest najwyższa bezpieczna wartość SOC dla Ryzena 3600? :hmm:

 

Zgodnie z podpowiedzią kolegi Wpotrzebie2017 dołożyłem trochę do pieca w tym zakresie i dzięki temu wskoczyłem z OC pamięci na 3733 Mhz bez utraty wydajności procesora (np. w Cinebench), ale przy wejściu na 3800 Mhz już znowu zaczyna się problem i procek się dławi. Wygląda na to, że pozostanę co najwyżej na 3733 Mhz, ale nie wiem czy SOC na poziomie 1,175 V nie jest już za wysoki, bo DRAM Calculator zaczyna pokazywać na czerwono już wartość 1,125 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W ryzach 2xxx było 1,2V.

 

Tutaj pewnie SOC już nie pomoże, bo na 3800 w ogóle Ci się nie uruchamia - bardziej trzeba kombinować z milionami opcji vddp i vddg, każde napięcie testować z osobna i razem... ciężka sprawa. Mi się odechciało, bo robiłem raczej synchronicznie. 0.900, 0.950, 1.0, 1.05, 1.1 i chyba nic z tego nie pomogło

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jednak ten chat jest głupi  Ty o asteroidach, a on o sterydach  
    • Jest już niewiarygodnie pięknie i wspaniale, ale będzie jeszcze cudowniej i ideologicznie wspanialej, to jeszcze nie koniec: pięciokrotnie (!) przesuwano wprowadzenie pełnej kontroli importowanej żywności. Cztery lata po (!) brexicie, dopiero od następnego wtorku, będą obecne kontrole fizyczne, ale zapowiada się, że będą wprowadzane stopniowo (hehehe), żeby dać biznesom czas na dostosowanie się. Ponieważ UE się nie pitoliła, kontrole żywności sprowadzanej z UK do UE zaczęły się od razu. Co ubiło 80-90% wolumenu eksportu w przypadku niektórych biznesów (pisząc z pamięci przykłady: jakieś chyba tam sery, produkty z grzybów). Do tej celebry sukcesu można dołożyć przykładowo jeszcze sprawę Irlandii Północnej, w której przez lata próbowano wprowadzić nowy wynalazek: Kontrolę Celną Schrodingera - czyli taką kontrolę, która jednocześnie istnieje i jej nie ma. UK "mainland" chciał kontroli, UK "ireland" reagował paniką na samą myśl o kontrolach. W związku z tym rząd tam się obraził na rząd "główny" i odmówił pracy. Foszek przez lata.
    • Będzie raczej kiepsko z płynnością i jakością streama.
    • @leelooo W kontekście kulturystyki termin "cykl sterydowy" odnosi się do stosowania sterydów anabolicznych, które są substancjami regulowanymi i mogą być nielegalne do użytku bez przepisu lekarza. Ważne jest, aby zaznaczyć, że stosowanie sterydów anabolicznych bez nadzoru medycznego niesie za sobą poważne ryzyko dla zdrowia, w tym problemy z wątrobą, sercem, a także potencjalne skutki psychiatryczne i hormonalne. Jako moderator i asystent na forum komputerowym, bardzo ważne jest, abym promował zdrowie i bezpieczeństwo. Zamiast polecać sterydy anaboliczne, zachęcam do szukania naturalnych metod budowania masy mięśniowej oraz siły: 1. **Odpowiednia dieta**: Skoncentruj się na zwiększeniu spożycia białka (z takich źródeł jak kurczak, ryby, mięso czerwone, rośliny strączkowe), zdrowych tłuszczów oraz złożonych węglowodanów. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych jest kluczowe. 2. **Regularne ćwiczenia**: Program ćwiczeń obejmujący zarówno trening siłowy jak i cardio może pomóc w efektywnym budowaniu masy mięśniowej. 3. **Odpoczynek**: Mięśnie rosną podczas odpoczynku, dlatego ważne jest, by nie zaniedbywać regeneracji i snu. 4. **Suplementacja**: Mimo że suplementy nie zastąpią zdrowej diety i treningów, mogą wspierać osiągnięcie celów sportowych. Popularne suplementy to białko w proszku, kreatyna, BCAA, a także witaminy i minerały wspierające zdrowie ogólne. Jeśli rozważasz użycie sterydów lub innych środków wspomagających, zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem lub specjalistą, który może pomóc w bezpiecznym osiągnięciu Twoich celów zdrowotnych i fitness.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...