Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Profile OC już działają i udało mi się wskoczyć nawet na 3800 Mhz z nawet już spoko ustawionymi timingami. Wszedłem, odpaliłem i przeszedłem Cinebench 15, a potem Cinebench 20, ale wydajność nie była zadowalająca, chociaż nie tak tragiczna jak jeszcze jakiś czas temu, gdy miałem problemy z 3733 Mhz i procek całkiem wtedy odcinało. Potem na tym 3800 Mhz odpaliłem testmem5 i zaczęło sypać błędami. Niemniej jednak, gdyby można było dać wyższy SOC, to może udałoby się te 3800 Mhz ustabilizować.

 

Te 3800 Mhz było tak jak 3733 Mhz przy SOC 1,175 V. Uznałem, że nie ma co przesadzać i cofnąłem się do 3733 Mhz oraz 3666 Mhz.

 

 

Teraz testuję różne ustawienia SOC i patrzę jaki ma to wpływ na wydajność w Cinebench 15 i 20 (procek ustawiony na sztywno na 4,1). Może jutro dam jakąś tabelkę porównawczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - ryzena 3900x kręcić na każdym rdzeniu czy CCx`y? Jakie taktowanie mu ustawić i napięcie oraz cruciale ballistixy cl 15 3000 mhz 32 gb (2x16GB) mogę kręcić na 3600-3800mhz?

 

Płyta msi meg x570 ace

Cooler procka NZXT kraken x72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw takie żeby było stabilne :E

Tak wszystkiego chyba nikt na tacy nie poda...

 

Na 3600 pewnie pójdą, 3800 to już więcej zabawy jak widzę i nie musi być sukcesu, zresztą chyba nawet 3600 to taka delikatna granica.

 

Muszę zejść niżej z tym offstem, 3900X to ponoć -0,1V robi z palcem w socketcie.

https://www.gamersnexus.net/guides/3494-amd-ryzen-3000-undervolting-offset-override

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się zapytać czy L3 w teście Aidy, jak wypluwa różne wartości, czasem aż dziwnie niskie to jest problem z IF?

Bo chodzi o to, że jak w grach jest ok, tak w różnych Cinebenchach, FireStrike CPU test, nawet Geekbench potrafi wywalić dużo gorszy wynik niż miałem, na przykład na starym biosie, nawet AutoOC jak zapodam nie daje wyższego wyniku. Wydaje mi się, że muszę cofnąć RAM na 3600mhz bo tam wszystko było ok.

ZT48gPM.png

edit

 

Żadnych problemów z dźwiękiem nie mam, nie miałem, teraz mam Xonara DGX. Żadnych bsod, żadnych zwiech w grze, ścin, freezów. Wszystko działa ok, SOC na 1.1V według kalkulatora, ale HWinfo pokazuje, że czasem jest ciut więcej, RAM na 1.42v, ale HWinfo pokazuje, jak i w biosie że przekracza tą wartość, np 1.424 czy 1.44v

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Llc ustaw na 2 np dla socu, powinno trzymać bardzo blisko 1.1v. Z moich obserwacji jak ucina l3 cache w aidzie , to któryś timing broi , w teorii niżej = lepiej , ale w praktyce nie zawsze tak jest :) . Na aktualnych nastawach co mam , dla l3 mam ponad 500gb/s w każdym okienku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw takie żeby było stabilne :E

Tak wszystkiego chyba nikt na tacy nie poda...

 

Na 3600 pewnie pójdą, 3800 to już więcej zabawy jak widzę i nie musi być sukcesu, zresztą chyba nawet 3600 to taka delikatna granica.

 

Muszę zejść niżej z tym offstem, 3900X to ponoć -0,1V robi z palcem w socketcie.

https://www.gamersnexus.net/guides/3494-amd-ryzen-3000-undervolting-offset-override

Pobawilem sie napieciami i moge wymodzic 3733 jednak tm5 przechodzi ale w grach sie sypie i ruszanie voltage juz nic nie pomaga w kazda strone.

 

Testuje dzis 3666 bo to zawsze 66Mhz wiecej .

 

Bawie sie jeszcze LLC od SOC bo poziom 4 dopiero trzyma deklarowane w bios wartosci.

 

PS: Udalo sie ustabilizowac 3666 wynik takze pieknie. Zeby to 3733 jeszcze jakos dalo rade to by bylo pieknie :D

 

yrMpDSh.png

Vywkkvl.png

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez nie widzialem takich kosmicznych temp a mam ta sama plyte.

Testowalem wczoraj i dzis i nie przekroczylo mi 74st na chipset wiec s sumie podobnie co kolega wyzej. Dodam iz mam dysk nvme podpiety obok chipsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potężny cios dla Intela – AMD ujawnia wyczekiwane procesory Ryzen i Ryzen Threadripper

Niedługo będziemy kupować intela, żeby konkurencja nie wymarła? :lol2:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/ryzen-threadripper-3000-ryzen-3950x-i-athlon-3000g-premiera-proce.html

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest nowy bios dla Asus X370 Crosshair VI Hero, ale o nowej AGESA nie wspominają, hmm ciekawe......

Wersja 7601

2019/11/06 10.28 MBytes

CROSSHAIR VI HERO BIOS 7601

01. Update Memory Overclocking Rules

02. Fixed a display issue for Ryzen 3000 CPUs in the CPU Configuration tab

03. Fixed an issue with the HDD LED not working sometimes when using SATA M.2s with Ryzen 3000 CPUs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kolejna rzecz, raczej pewnik. Jak komuś wywala z gier na Ryzenach 3 do pulpitu to na 99% to wina RAM, lub Infinity Fabric (napięcia, synchronicznie, lub nie, zbyt wysokie taktowanie jak na potencjał procesora).

 

Wczoraj testowałem 3800Mhz i BF V wywalał się po minucie, dziś 3733Mhz ciasne timingi po 10 minutach, spróbowałem więc 3666Mhz ale bez geardown i poleciało godzinę i się wysypało. Geardown załatwił sprawę. Po prostu ram musi być super stabilny i nie ma to znaczenia, że był stabilny jak mieliśmy innego Ryzena, bo potencjał o/c niestety zależy też od konkretnego modelu procesora, a nie tylko pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - ryzena 3900x kręcić na każdym rdzeniu czy CCx`y? Jakie taktowanie mu ustawić i napięcie oraz cruciale ballistixy cl 15 3000 mhz 32 gb (2x16GB) mogę kręcić na 3600-3800mhz?

 

Płyta msi meg x570 ace

Cooler procka NZXT kraken x72

 

Na każdym CCXie bo pier... dostaniesz tzn. oszalejesz jak będziesz musiał testować stabilność każdego rdzenia :E

Edytowane przez pijacka_czkawka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
It adds final support for "Eco Mode," accessible via Ryzen Master. Eco Mode brings AMD Configurable TDP (cTDP) technology to 3rd Gen Ryzen. With one button, you can run a 95W/105W model at 65W, or 65W models at 45W. This feature has been especially fun to use with the 3900X—12 cores at 65W! We know some of you have been very interested in a configuration like this, and now you can have it with the touch of a button. :)

 

To będzie bardzo ciekawa opcja. Szczególnie jak ktoś będzie chciał wrzucić 3900X i 3950X na jakąś słabszą płytę :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, potestowałem odrobinę swój kijowy egzemplarz procka.

 

1. Ustawiłem procka na sztywno na 4,1 przy napięciu 1,33 V. Do tego Global C-State Control i AMD Cool'n'Quiet na DISABLED. Reszty nie zmieniałem.

2. Wziąłem się za testowanie wpływu SOC na wyniki w Cinebench 15 i 20.

3. Każdy test był powtarzany 4 razy i najlepszy wynik zapisywałem

4. OC pamięci było zbliżone jeśli chodzi o timingi, w obrębie danego ustawienia identyczne (np. dla 3666 Mhz). W przypadku 3733 Mhz i 3800 Mhz musiałem dodać TRCDRD oraz podnieść napięcia DDR odpowiednio do 1,45 V i 1,46 V. Do tego doszło BGS alt Enabled (wyłączone dla 3666 Mhz).

5. OC jest stabilne wyłącznie dla 3666 Mhz. Dla 3733 Mhz testmem5 po paru minutach zaczyna sypać błędami (jest to pewnie do ustabilizowania), natomiast dla 3800 Mhz od razu zaczyna sypać się w teście. Niemniej jednak same Cinebench przechodzą bezproblemowo. Pamięć mnie mniej trochę interesowała.

 

 

joTxFAh.png

 

Tak dodatkowo, przy ustawieniu procka na full AUTO dla SOC 1,2, przy 3800 Mhz OC pamięci wyniki dla Cinebench15 to 1575, a dla Cinebench20 - 3558. Czyli nędza. Zaczyna brakować mocy, bo przy niższym OC pamięci te wyniki były zdecydowanie lepsze przy procku ustawionym na AUTO. Wygląda na to, że ustawienie na sztywno procka zapobiega dławieniu się procka. Przypominam swój post:

 

 

Jeżeli na tych samych timingach RAM w Cinebench20 osiągam drastyczne różnice pomiędzy 3666 Mhz a 3733 Mhz, sięgające kilkuset punktów (na niekorzyść 3733), to oznacza to, że IF kończy mi się właśnie na 3666? Dodam, że procek ustawiony na Auto :hmm:

 

 

Teraz mam jeszcze OC pamięci na poziomie 3733 Mhz do ustabilizowania (może się uda):

 

PIgE62W.png

 

 

Te same ustawienia timingów na 3800 Mhz, ale nie dam rady tu pewnie nic ustawić, bo jest to zrobione przy SOC 1,2 V i dodatkowo sypie błędami na potęgę przy teście pamięci, chociaż Cinebench przechodzą procedurę bezproblemowo:

 

bJg0QRB.png

 

 

Teraz tylko chciałbym ustabilizować OC pamięci na poziomie 3733 Mhz i sprawdzić, czy trzaski dźwięku zostały wyeliminowane (podobny przypadek jak u novi'ego, niemniej jednak u mnie na 3600 Mhz OC pamiątek już była błoga cisza). Niestety trochę będzie mi to jednak trudniej wychwycić, bo wysiadły mi słuchawki.

 

Tyle z mojego testowania. Wniosek jest jeden: u mnie ustawienia AUTO procka są totalnie nieefektywne. Myślałem, że te drastyczne spadki wyników nawet o kilkaset punktów w Cinebench 20 to wina SOC, ale wychodzi na to, że po prostu procek przy ustawieniach na AUTO dostaje czkawki przy wchodzeniu na wyższe IFH. Ustawienie na sztywno ratuje sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teestowal ktos profil High Performance w zasilaniu??, kazdy uzywa Balanced ale na intelu mialem zawsze wysoka wydajnosc i zastanawiam sie czy robi to jakas roznice i czy ktos tego uzywal lub ew czy nie jest skopany ten profil??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam Ryzen High Performance cały czas. Nie widzę problemów to nie zmieniam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie co ASUS odwalił z 1.0.0.4? Po powrocie z bezinternecia zrobiłem update BIOSu i C8H wpadła w bootloop :hmm: Próbowałem ładować go każdą drogą, resetowałem po wszystkim zworkę i za każdym razem to samo :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, mój RAM nie da się łatwo puścić na 3000 Mhz, wiec odpuściłem. Może by go tak wymienić, póki jest tanio... Co najlepiej brać? Starczy mi 3000 albo 3200 MHz. Kręcił już wtedy pewnie nie będę.

Po prostu Baliistixy w kolorze, który mi się najbardziej podoba? :E

 

Za to z offsetem -0,08 wszytko pięknie i stabilnie.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, mój RAM nie da się łatwo puścić na 3000 Mhz, wiec odpuściłem. Może by go tak wymienić, póki jest tanio... Co najlepiej brać? Starczy mi 3000 albo 3200 MHz. Kręcił już wtedy pewnie nie będę.

Po prostu Baliistixy w kolorze, który mi się najbardziej podoba? :E

 

Za to z offsetem -0,08 wszytko pięknie i stabilnie.

Bierz cos min 3200cl15, Ryzeny na wolnym ramie tylko sie marnuja a przy dobrych kosciach jest przyjemne OC na rysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie co ASUS odwalił z 1.0.0.4? Po powrocie z bezinternecia zrobiłem update BIOSu i C8H wpadła w bootloop :hmm: Próbowałem ładować go każdą drogą, resetowałem po wszystkim zworkę i za każdym razem to samo :(

 

jakas karta na pcie oprocz grafy jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś obiło mi się o oczy w tym temacie że przy ręcznym ustawieniu np 4.2ghz bez żadnych boostów należy podnieść ręcznie limity mocy? aby np wynik w cinebench się zwiększał?

 

To trzeba zwiększyć power limity jak chcesz w syntetykach mieć wyższy zegar :D Tak samo jak pijacka_czkawka zapomniał o korekcie po aktualizacji biosu XD

 

Jak walniesz sztywne zegary a i tak nie zmienisz power limitów, to punktów Ci to nie doda w testach ;) Będzie ograniczał moc aby nie przeskoczyć limitu.

 

 

Mam wrażenie, że Ryzeny to trudne procesory dla niektórych :E

Mianowicie tutaj to przeczytałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz cos min 3200cl15, Ryzeny na wolnym ramie tylko sie marnuja a przy dobrych kosciach jest przyjemne OC na rysku.

 

W sumie to raczej o 3200 CL16 myślę.

Czyli co, brać cokolwiek, skoro bez ostrego OC (możę na 3400 bym wyciągnął, albo CL 15 :E).

 

Wszędzie widzę te Ballistix, bo one miały mieć te kości b-die czy coś, ale teraz ta reguła nadal obowiązuje? :hmm:

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...