Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Bodzi3k@ a co cię zraziło do Ryzena że wracasz do Intela? Dobrze by było poznać zdanie osób które podjęły taką decyzję w epoce mody na Ryzeny i hejtu na Intela :)

Nic, mam taki kaprys po prostu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziś chory i w domu siedzę, to się bawię ramem . Cisne ram na 3733mhz i sciskam timingi . Postaram się uruchomić pc z ramem 3800mhz, albo i wyżej, bo nie próbowałem na nowym biosie tego, na starym z fclk1900 pc nie odpalił nawet. Zastanawia mnie jeszcze to, czemu na stocku mam vddg na 1.1v, a ręcznie 0.95 destabilizuje pc, a 1v nie bootuje. Może spróbuję 1.1v, tak jak na auto podaje ?

 

 

Ja stockowo mam za to VDDP wbijane przez płytę 1.1v i to w kazdym biosie tak miałem, przestawiłem ręcznie na 1v bo wtedy ram jest stabilny na 3733, vddg mam 0.950 tak jak w kalkulatorze wszystko powyżej tego destabilizuje u mnie :E

 

W jakim programie odczytujecie vddp i vddg? Ryzen Master?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ryzen master po restarcie lub wgraniu nowego biosu gdy vddg i vddp jest na auto bez ręcznego wklepania to u mnie na tomahawku VDDP jest zawsze na max (1.1v) więc ustawiłem ręcznie z kalkulatora vddg i vddp na odpowiednio 0.950 i 0.900 ale ram nie był stabilny na 3733 dopiero przy podbiciu vddp na 1v było ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim programie odczytujecie vddp i vddg? Ryzen Master?

Nowe HWInfo wszystko ladnie pieknie pokazuje, ja Ryzen Master nie instalowalem nigdy i nie mam zamiaru :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na X470 w tegoroczne upały jak robiłem testy Prime z AVX na Ryzenie 2700 chipset nagrzewał się według odczytów HWInfo do max 45 stopni a tutaj takie przeboje z X570 na Ryżu 3600 :lol2:

Na MSI X570 nie jest najgorzej, chipset podczas grania miałem 60-63 stopnie, wentyl od chipsetu większość czasu się nie kręci, a jak już to 800-1200RPM i w ogóle go nie słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie szybkie pytanko, sterowniki do chipsetu instalować ze strony płyty głównej gdzie ważą 300mb czy strony amd 80mb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nowe HWInfo wszystko ladnie pieknie pokazuje, ja Ryzen Master nie instalowalem nigdy i nie mam zamiaru :cool:

 

Niby gdzie? Ja tam widzę tylko "VDD" a nie osobno vddp i vddg. VDD to było od stu lat tam.

 

Panowie szybkie pytanko, sterowniki do chipsetu instalować ze strony płyty głównej gdzie ważą 300mb czy strony amd 80mb?

 

AMD.

 

Te 300mb to całe combo pewnie z sterami grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli usunąć ten amd software od msi i zainstalować na czysto od AMD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli usunąć ten amd software od msi i zainstalować na czysto od AMD?

Tak zrób

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie szybkie pytanko, sterowniki do chipsetu instalować ze strony płyty głównej gdzie ważą 300mb czy strony amd 80mb?

Chipset zawsze instaluj ze strony AMD, na pewno na stronach producentów płyt pojawiają się ze sporym opóźnieniem, a tam zawsze masz najnowsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Ryzen Master pokazuje VDDG 1,1481, VDDP 1,0979. Zostawić, obniżać? Wszystko hula bez zajęknięcia póki co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj ok 22-giej, komp złapał freeza i restart. Pierwszy raz na tym nowym biosie beta. Akurat miałem włączonego FireFoxa, Steama i grałem w Diablo3, które nic nie obciąża sprzętu, bo grafa leci na pasywie, a proc ma 4200mhz ale tylko 1 rdzeń 30% a reszta po 1-2% jak sprawdzałem.

 

Podgląd zdarzeń nic nie zarejestrował, żadnego bsod, błędu aplikacji, sterownika.

 

A tak ogólnie to wszystko ok, komp chyba się szybciej uruchamia, do 5s?!, zresztą odczyt z biosu(ostatni czas systemu bios) pokazuje 13s a czasem 12+, a wtedy miewałem 15-16s

Nie chce mi się cofać biosu, bo poza 1 restartem raczej nie było problemów, miałem problem jak testowałem stare nastawy RAM, więc one nie współgrają. Ale na tym co mam jest ok. Pewnie z 2 tygodnie i będzie finalna wersja tego biosu. :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Średnie te promocje biorąc pod uwagę ewentualne ryzyko naliczenia VAT. No chyba że wysyłka ASS a nie chcę mi się sprawdzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie w Ryzen Master pokazuje VDDG 1,1481, VDDP 1,0979. Zostawić, obniżać? Wszystko hula bez zajęknięcia póki co.

 

Wydaje się wysoko, ale kto tam wie... nikt tego zbytnio oficjalnie nie komentował. Wiadomo jedynie że SOC wpływa na kontroler pamięci i gdy zbyt wysoki to skróci żytowność procka, lub zabije VRM mobo. Dla starych Ryzenów 1.2V to było max, teraz jakby 1.125. Ale tamte napięcia nikt nie wie :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym SOC jak chciałem coś znaleźć to też tak ciężko z jednoznaczną odpowiedzią. W tym kalkulatorze jest 1.125V jako maks, ale np. Corsair podaje 1.2V i przedstawiciel z Gigabyta (https://www.overclock.net/forum/11-amd-motherboards/1728360-gigabyte-x570-aorus-owners-thread-11.html#post28034852) mówi o nawet 1.3V.

 

Jakby nie patrzeć, to akurat Gigabyte powinien tutaj najsensowniejszym źródłem być :P

Edytowane przez Mackay22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cholera wie. Jakby 1.3v było max to chętnie bym sobie dziś sprawdził tyle dla ramów o wyższym taktowaniu, no ale jakoś d..a piecze, tak jak z tymi skaczącymi napięciami cpu pod 1.5v na auto. Niby wszystko okej, ale boli :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się wysoko, ale kto tam wie... nikt tego zbytnio oficjalnie nie komentował. Wiadomo jedynie że SOC wpływa na kontroler pamięci i gdy zbyt wysoki to skróci żytowność procka, lub zabije VRM mobo. Dla starych Ryzenów 1.2V to było max, teraz jakby 1.125. Ale tamte napięcia nikt nie wie :hmm:

Mówisz o VDDCR SOC? U mnie jest 1.1V. W sumie wszystkie napięcia mam w ustawione na auto, także teoretycznie chyba nie powinienem się niczym przejmować :hmm:

 

Ryzen Maste w ogóle pokazuje aktualne napięcie CPU? Bo w pozycji Peak Core(s) Voltage mam 1,09999, to samo w Average Core Voltage nawet podczas testu Cinebench gdzie wszystkie rdzenie cisną 4300 MHz.

HWMonitor pokazuje mi CPU VCORE 1.352 - 1.360V cały czas.

Edytowane przez Ard'aenye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby mieć stabilnie swoje OC RAM to muszę mieć 1.1875V SoC,

myślicie, że zwiększająć VDDP (0.9V) albo VDDG (0.95V) będę mógł z nim zejść niżej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś działający link do biosu dla aorus x570 master ver F10C ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś działający link do biosu dla aorus x570 master ver F10C ?

 

Prosze: https://drive.google.com/open?id=1JAzNeXsPHliPk9GZlKWwjXkp4GVPx6hO

 

 

 

 

Ja wrzucilem wlasnie F10c na Aorus Eite i mam mieszane odczucia. Po sflashowaniu komp sie zresetowal, wylaczylem go, wyczyscilem CMOS, wlaczylem i ... nie wykryl mi dysku NVME a po ustawieniu recznie timingow w ogole nie wstal. Co wiecej stawal na kilkanascie sekund na logo Aorusa podczas POSTa. Nie dzialal tez wentylator na mostku a BIOS pokazywal "N/A" zamiast ilosci RPM.

Dopiero po ponownym resecie CMOS zaczal wykrywac dysk NVME i zadzialaly dokladnie te same ustawienia pamieci. W sumie to kolejny reset CMOS rozwiazal wszystkie powyzsze problemy.

 

 

AGESA 1.0.0.3ABBA:

b4766cac3fe66.png

vs AGESA 1.0.0.4B:

c31629f9c0e64.png

 

 

 

Na szybko tak wyglada boost:

                                                Current Speed |  Min Speed  |   Max Speed
---------------------------------------------------------------------------------------------
AMD Ryzen 7 3700X 8-Core Processor
 ` Core 1                                           2195.713     1861.859       4366.290
 ` Core 2                                           2195.713     1861.859       4366.290
 ` Core 3                                           2195.713     1861.859       4366.290
 ` Core 4                                           2193.456     1862.324       4360.410
 ` Core 5                                           2193.456     1862.324       4360.410
 ` Core 6                                           2193.456     1862.324       4360.410
 ` Core 7                                           2195.801     1862.757       4366.985
 ` Core 8                                           2195.801     1862.757       4366.985
 ` Core 9                                           2195.801     1862.757       4366.985
 ` Core 10                                          2195.805     1863.016       4364.669
 ` Core 11                                          2195.805     1863.016       4364.669
 ` Core 12                                          2195.805     1863.016       4364.669
 ` Core 13                                          2309.180     1862.878       4364.632
 ` Core 14                                          2309.180     1862.878       4364.632
 ` Core 15                                          2309.180     1862.878       4364.632
 ` Core 16                                          2923.002     1861.848       4361.696

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze: https://drive.google.com/open?id=1JAzNeXsPHliPk9GZlKWwjXkp4GVPx6hO

 

 

 

 

Ja wrzucilem wlasnie F10c na Aorus Eite i mam mieszane odczucia. Po sflashowaniu komp sie zresetowal, wylaczylem go, wyczyscilem CMOS, wlaczylem i ... nie wykryl mi dysku NVME a po ustawieniu recznie timingow w ogole nie wstal. Co wiecej stawal na kilkanascie sekund na logo Aorusa podczas POSTa. Nie dzialal tez wentylator na mostku a BIOS pokazywal "N/A" zamiast ilosci RPM.

Dopiero po ponownym resecie CMOS zaczal wykrywac dysk NVME i zadzialaly dokladnie te same ustawienia pamieci. W sumie to kolejny reset CMOS rozwiazal wszystkie powyzsze problemy.

 

 

TNX :-) Na Masterze na razie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...