Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Kto ma w BIOSie opcje AER Cap lub AER Capabilities w podmenu AMD CBS? Moglibyscie ja wlaczyc na jakis czas i zobaczyc czy pojawia Wam sie ponownie jakies bledy WHEA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jaka skala ram chodzi tak:

 

3733Mhz tm5 przechodzi, jakies inne testy ale w grze sie wysypuje wiec dalej nie walcze bo byloby zbyt idealnie. Moze gdybym mial lepsze cpu jak 3900X to moze by uciagnal.

 

dQgJgG6.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś z was z CL16 latency poniżej 68ns AIDA? Jeśli tak jakie timingi? Najlepiej Cruciale Ballistix

 

Ja Mam proszę bardzo :)

post-202618-15736379536015_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zejście poniżej 68 ns w aidzie to żaden wyczyn. Nawet moje tanie Patrioty robią 67 ns.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ma w BIOSie opcje AER Cap lub AER Capabilities w podmenu AMD CBS? Moglibyscie ja wlaczyc na jakis czas i zobaczyc czy pojawia Wam sie ponownie jakies bledy WHEA?

 

Mam. Jak uruchomię komputer to włączę i dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jaka skala ram chodzi tak:

 

3733Mhz tm5 przechodzi, jakies inne testy ale w grze sie wysypuje wiec dalej nie walcze bo byloby zbyt idealnie. Moze gdybym mial lepsze cpu jak 3900X to moze by uciagnal.

 

dQgJgG6.png

 

Czy to przypadkiem nie wina biosu ? Mam tą samą przypadłość na 3733mhz, przechodzi benche, testy stabilności a gry się wyłączają po paru sekundach/minutach po uruchomieniu, dopiero 3533mhz nie wyrzuca gier. Wcześniej miałem random resety na takim ustawieniu ram podczas gier, a teraz wiesza gry.

 

Procek "podciągłem" na 4250mhz dla testu , i w cs go widać zdecydowanie więcej fps, nawet na tym bieda ramie 3533mhz cl14 , wcześniej dropy w okolice 220-240 , teraz prawie 300 minimalnego fps, średni 400+ . Chyba jednak się zdecyduję na 3600x , niby nic takiego, ale te 4250-4300mhz w grach pewnie utrzyma , i do tego ram pewnie też pójdzie w 3733mhz , co da trochę wydajności. Do pakietu wzięcie b-die , żeby jeszcze dodatkowo zwiększyć wydajność, i myślę, że będzie całkiem sensowny zestaw pod gry multi 144/240fps . Oczywiście grafa też będzie lepsza ;).

 

Tu 4250mhz :

 

a97054d20e94a0f6.jpg

 

 

A tu 4.1ghz :

 

b1a34054288fadcf.jpg

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na necie są testy jaki zegar na ramie daje największe efekty w duecie z Ryzen...i nie jest to 3733 Mhz...nie wiem po co ta walka o zegarek :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też nie rozumiem co to za walka o 3733.... no wiadomo, że 3800 lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Novi nie zartuj :o 3733 przy cl14 jakby pamiec robila stabilnie to uwirze w swietego mikolaja :P

 

Z ilu na ile podciagnales oc procka?/ bo Ja w przyrost 60gps przy 100mhz to nie uwierze, predzej taki boost dadza ramy niz 100mhz na cepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na testy, w necie patrzę z przymrużeniem oka, sam wykonuje swoje testy i wtedy widzę co osiągam, kręcąc pc :) .

 

Wiadomo, że 3800mhz to jest świetna sprawa, ale nie wszyscy mają tyle szczęścia:p.

 

Ciężko ustabilizować 3733mhz cl14 , tym bardziej na e-die , w 2 cyklu tm5 sypie błędami jak z rękawa, ale nie poluznialem trfc powyżej 600t i trcdrd powyżej 18, może jakbym dał 700 i 20 to by przeszło, ale to nie ma żadnego sensu bo zluzuje timingi i otrzymam niższa wydajność niż na ciasnych 3733mhz cl16 :). Procek z 4100mhz na 4250mhz ustawiłem, ale napięcie rzędu 1.45v na cpu na codzień mi się nie uśmiecha , i w dodatku nie wiem czy jest 100% stabilne, puściłem 2x cine r20 przeszło, i pogralem pół godziny w csa.

 

Chce zmienić cruciale na patrioty 4400cl19 , ponieważ na micronach nie da się zejść z trfc poniżej 500t i trcdrd nie dam rady ustawić poniżej 17 w pełni stabilnie . A z tego co zaobserwowalem trfc dość znacząco podbija wydajność.

A jeśli chodzi o zmianę cpu, to chce osiągnąć wyższy zegar procka, a jeśli pamięci pójdą wyżej to tylko miły prezent będzie:) . W gry strzelanki gram głównie 240fps np apex legends , cs go to wiadomo , że bez problemu mam te okolice 300fps , chce zmienić kartę na rx5700xt, ale głosy bardziej są negatywne, że procek będzie blokował tą kartę w fullhd. A jak widać po moim szybkim teście te 150mhz na procku dało dość dużo wydajności dodatkowej w cs go , ten fpsmonitor notuje przez około 3min fpsy, i się resetuje. Grałem na dm, standardowo serwer pełen, respy miałem w różnych zakątkach mapy. Nie uruchamialem apexa , bo on dość mocno ciśnie procek, a nie mam serca przekatowac procka na 1.45v na ręcznym nastawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrioty na CJR takie jak moje mają kiepskie "niepodkręcalne" timingi (poniżej 19 raczej nie zejdziesz), nie będą lepsze od Twoich.

 

Patrioty na B-die.. są super i kosztują krocie. Opłaca się dopłacić +80-100% wartości Twoich w stosunku do tego, co zyskasz? wątpię

 

Siedź na swoich ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrioty na CJR takie jak moje mają kiepskie "niepodkręcalne" timingi (poniżej 19 raczej nie zejdziesz), nie będą lepsze od Twoich.

 

Patrioty na B-die.. są super i kosztują krocie. Opłaca się dopłacić +80-100% wartości Twoich w stosunku do tego, co zyskasz? wątpię

 

Siedź na swoich ;)

A co tzn oplaca?? Nie kazdy przelicza wszytsko na zlotowki jak ty. Robiac OC i chcac wycisnac ost soki ze sprzetu trzeba miec do tego odp sprzet czyli w przypadku ramu kosci bdie i takie Patrioty posluza hoho sporo czasu. Maksymalne OC zawsze wiaze sie z wiekszymi kosztami w stosunku do uzyskanej wydajnosci ale oc cpu/ram/gpu potrafi przynies ladny wzrost wydajnosci, tym bardziej ze kolega chce wsadzic mocne gpu gdzie kazde dodatkowe mhz na cpu/ram bedzie sie liczylo. W miejscach procesorowych szybkie memy z ryzenem robia cuda i warto je docisnac na maxa.

 

Smieszne jest to narzucanie swojego zdania bo sie tobie nie oplaca :E

 

No i chyba nie wiesz co to jest miec zajawke, jesli ktos lubi bawic sie w OC i robic fajne wyniki to przyjemnosci z tego i spedzonego przy tym czasie nie da sie przeliczyc na zlotowki.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na konkurencyjnym portalu już pokazali jak opłaca się cisnąć ostatnie soki z ramu ;-)

 

Chociaż Novi ma specyficzne wymagania bo matryca 240Hz.

 

No i chyba nie wiesz co to jest miec zajawke, jesli ktos lubi bawic sie w OC i robic fajne wyniki to przyjemnosci z tego i spedzonego przy tym czasie nie da sie przeliczyc na zlotowki.

 

To akurat prawda.

Jakbym cisnął każdą złotówkę, nie miałbym lc na dual AMD setup ;-)

Realnie, nie ma to najmniejszego sensu.

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam pamięć 3200, płytę B450 Tomahawka i planuje Ryzena 3600 to da się bardziej podkręcić ram ? Bo na Ryzenie 2600 max to chyba był 3200 :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam pamięć 3200, płytę B450 Tomahawka i planuje Ryzena 3600 to da się bardziej podkręcić ram ? Bo na Ryzenie 2600 max to chyba był 3200 :hmm:

To zalezy jakie kosci siedza w srodku, 3200 nic nie mowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zejście poniżej 68 ns w aidzie to żaden wyczyn. Nawet moje tanie Patrioty robią 67 ns.

 

Niby nie trudno, ale u mnie nie da rady, mimo, że mam lepsze nastawy niż te z kalkulatora. Na 2700X schodziłem do 63ns, a tutaj nie mogę poniżej 68ns. Z geardown wyłączonym 67.5 ale niestabilne.

 

Ja Mam proszę bardzo :)

 

 

Ale timingów nie podałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już jest 16-rdzeniowy 3950X w Passmarku.

Jest lepszy w teście multi od 28-rdzeniowego potwora Intela czyli Xeona W-3175X (to ten od chłodziarki przemysłowej).

Biorąc pod uwagę wszystkie procesory desktop, HEDT i serwerowe x86, ustępuje tylko 64-rdzeniowemu Epycowi na Zen2 (i pewnie 24-, 32- i 48-rdzeniowym EPycom i Threadripperom kiedy się pojawią w rankingu):

 

419eb44ababe968a.png

https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

 

Wyniku po OC jeszcze nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ma w BIOSie opcje AER Cap lub AER Capabilities w podmenu AMD CBS? Moglibyscie ja wlaczyc na jakis czas i zobaczyc czy pojawia Wam sie ponownie jakies bledy WHEA?

 

Mam, błędów WHEA pod Win czy czegokolwiek związanego z PCIe pod Linuksem nie było i nie ma, niezależnie od ustawienia AER w BIOSie. Tylko kernel zostawia w logu wpis, że znalazł i załadował obsługę.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyskoczę od czapy z pytaniem od laika dla specjalistów. Nie mogę podkręcić swojego 3600 na 4.1ghz. Zapewne robię to nieudolnie, ale przy podkręcaniu na 4.0 i napieciu 1.325 occt nie wywala błędów przy testowaniu przez ok. godzinę. natomiast po wrzuceniu 4.1 i stopniowym podwyższaniu napięcia aż do 1.37 po ok. 10 minutach wywala pierwszy błąd w occt. czytałem, że normalnie każda sztuka powinna chodzić na 4.1 i napięciu 1.35, a u mnie lipa. jakieś pomysły? ktoś spotkał się z podobnym problemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

                                                Current Speed |  Min Speed  |   Max Speed
---------------------------------------------------------------------------------------------
AMD Ryzen 7 3700X 8-Core Processor
 ` Core 1                                           2198.955     1865.395       4395.709
 ` Core 2                                           2198.955     1865.395       4395.709
 ` Core 3                                           2198.955     1865.395       4395.709
 ` Core 4                                           2199.123     1866.307       4382.404
 ` Core 5                                           2199.123     1866.307       4382.404
 ` Core 6                                           2199.123     1866.307       4382.404
 ` Core 7                                           2199.757     1866.483       4375.115
 ` Core 8                                           2199.757     1866.483       4375.115
 ` Core 9                                           2199.757     1866.483       4375.115
 ` Core 10                                          2199.633     1866.530       4374.863
 ` Core 11                                          2199.633     1866.530       4374.863
 ` Core 12                                          2199.633     1866.530       4374.863
 ` Core 13                                          2199.879     1866.461       4374.527
 ` Core 14                                          2199.879     1866.461       4374.527
 ` Core 15                                          2199.879     1866.461       4374.527
 ` Core 16                                          2199.688     1891.196       4373.621

 

Boost na 1.0.0.4B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wyskoczę od czapy z pytaniem od laika dla specjalistów. Nie mogę podkręcić swojego 3600 na 4.1ghz. Zapewne robię to nieudolnie, ale przy podkręcaniu na 4.0 i napieciu 1.325 occt nie wywala błędów przy testowaniu przez ok. godzinę. natomiast po wrzuceniu 4.1 i stopniowym podwyższaniu napięcia aż do 1.37 po ok. 10 minutach wywala pierwszy błąd w occt. czytałem, że normalnie każda sztuka powinna chodzić na 4.1 i napięciu 1.35, a u mnie lipa. jakieś pomysły? ktoś spotkał się z podobnym problemem?

 

Jaka płyta główna i temperatury? Czy napięcie jest stabilne (patrz hwinfo svi2 tfn)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka płyta główna i temperatury? Czy napięcie jest stabilne (patrz hwinfo svi2 tfn)

od razu jak wywalilo blad przywrocilem domysle ustawienia w biosie wiec nie wiem ale raczej nie byly stale. x570 aorus elite, temperatury procka skakaly powyzej 80 na sekunde, ale za chwile wracaly do 72-75 przez 10 minut testu. temperatura glownej ok. 70. po podkreceniu wczesniej na 4.0 temperatury byly nizsze i nie wychodzily powyzej 80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyskoczę od czapy z pytaniem od laika dla specjalistów. Nie mogę podkręcić swojego 3600 na 4.1ghz. Zapewne robię to nieudolnie, ale przy podkręcaniu na 4.0 i napieciu 1.325 occt nie wywala błędów przy testowaniu przez ok. godzinę. natomiast po wrzuceniu 4.1 i stopniowym podwyższaniu napięcia aż do 1.37 po ok. 10 minutach wywala pierwszy błąd w occt. czytałem, że normalnie każda sztuka powinna chodzić na 4.1 i napięciu 1.35, a u mnie lipa. jakieś pomysły? ktoś spotkał się z podobnym problemem?

 

Wyłącz w BIOS funkcje AMD Cool'N'Quiet oraz Global C-State Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak od razu wywala błąd to wygląda jak problem z napięciami. Na 1.45V zrobi Ci choć minutę testu? Jeśli tak to pewnik, że chodzi o słabą sztukę procka po prostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...