Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Spokojnie, patrioty kupiłem dość dużo poniżej ceny rynkowej , do cruciali dołożę 150-170zł max więc nie tak źle :P. Wspominałem parę dni temu, mimo lepszego wyniku w aidzie na 3733mhz , to w grach , cb r20 i geekbenchu więcej fps mam na 3533mhz cl14 :). Z patriotami się tylko martwię, czy mi pod noctue wejdą, są 1.2cm wyższe od cruciali , a moduł w drugim slocie jest połową schowany pod radiatorem od noctuy :/. Jak się zmieszczą to i tak bez ściągania chłodzenia się nie obędzie :D.

 

Tyle daję na 3733mhz, dodam, że nie są to na maxa zjechane timingi, byłem w połowie drogi, aż w końcu pc się zaczął nagminnie resetować z ramem na 3733mhz, i odpuściłem dalszą rzeźbę. Z timingami nie przesadziłem, testy stabilności przechodziło, a w grach miałem resety pc :).

 

 

bdd3b988f49a3e22.jpg

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko msi ma bgs, na asrocku x370 nie pamiętam czy miałem. Na b450 tomahawk było, gigabyte b450 nie przypominam sobie , chyba nie było, na asusie x570 nie mam . Na micronach e-die przy 3533mhz cl14 na Max zaciasnionych wypluwalem 52k na odczycie. Przyjdzie bdie to zobaczę, ale chyba trfc podbija tabelki w aidzie, tu mam 530t , na bdie pewnie do 300 zejdę, chyba że trafie dobry bin to może coś niżej. Dziś wysłane bdie więc może już jutro w domu.

 

Jeszcze pytanie jaka AGESA miales na tym tomahawku...Czy przypadkiem nie wypadlo z ktoras aktualizacja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o BGS to u mnie na najnowszym występuje, bo już wcześniej ustawiałem, na poprzedniej wersji biosu według kalkulatora.

 

Kalkulator polecał ustawić: BGS off, BGS alt ON i tak mam ustawione.

 

edit:

Jak pamiętam, to mam to od co najmniej biosu v18. Czyli od premiery.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie BGS pojawił się na drugim biosie z obsługą nowego ryzena czyli dawno temu i na każdym biosie jest aż do dziś

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale snujesz dzinwe teorie, na X570 nie ma czegos takiego, odczyty przy takiej predkosci sa normalne i podobne do intela a w dodatku twoja teoria rowna sie z tym ze kazdy na X570 ma obnizona wydajnosc w grach bo ma takie a nie inne wyniki :E

 

Sama predkosc ramu jaka podajesz 3600 to tylko jeden parametr a do ostatecznego setupu to jeszcze dluga droga przez timingi wiec wydajnosc koncowa moze sie roznic.

 

Miałem X570 A-Pro i oczywiście jest tam ta opcja. Bios jest IDENTIKO z B450.

 

Te opcje są w ustawieniach timingów.

 

Masz

 

Geardown

Powerdown

BGS

BGS Alt

 

Są zawsze 4 opcje.

 

JfZNpvh.jpg

 

Jak ktoś nie ma MSI to te opcje są powrzucane w zupełnie inne rejony biosu, ale są.

 

U mnie BGS x2 daje +6 tyś odczytu. Bez tego nawet 50k odczytu nie ma na 3733 cl16 i baaaaardzo ciasne timingi

 

Jak jakimś cudem nie ma tej opcji to zwykle BGS alt jest włączone domyślnie. Ryzen Timing Checker to pokazuje jedynie, niestety nie działa na R3xxx

 

Jeśli mowa o BGS to u mnie na najnowszym występuje, bo już wcześniej ustawiałem, na poprzedniej wersji biosu według kalkulatora.

 

Kalkulator polecał ustawić: BGS off, BGS alt ON i tak mam ustawione.

 

edit:

Jak pamiętam, to mam to od co najmniej biosu v18. Czyli od premiery.

 

Właśnie, bgs alt jest w kalkulatorze i ludzie na ślepo włączają, potem cuda wianki w benchmarkach.

 

We wcześniejszej wersji dram calculatora autor programu kazał nawet powerdown włączać na micronach e-die a ta opcja zwiększa latency o 2-3ns. Pisałem mu, że to nic nie daje, a nawet wydajność spada, ale gość się uparł że ma być włączone i nie wyjaśnił nawet czemu. Zmienił to jednak w najnowszej wersji. Z kolei w tej BGS alt włącza. NIBY to trochę może stabilność polepszyć, ale testowałem wiele godzin, nic to nie daje poza sztucznym podbiciem wyników w benchach.

 

BMOuSy1.png

 

W sumie dobrze, że przetestowałem, widzę że coś mi urwało stabilność L3 write bo jest 300gb, a nie 500

 

Editiren: szybko to zdiagnozowałem. To kwestia TRFC które było 550, a RFC 57. Lepiej jak jest to synchroniczne 570/57

 

Wynik

 

pwUR29b.png

 

A moje timingi ciasne jak...

 

@novi błąd pomiaru, kolejne testy już 550-560gb

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie jaka AGESA miales na tym tomahawku...Czy przypadkiem nie wypadlo z ktoras aktualizacja...

 

Hmm chyba na biosie z stycznia 2019 było już bgs, bo najwięcej czasu spędziłem na nim.

Jak miałem ryzena 3600 to biosy zmieniałem jak rękawiczki, nawet nie wiem czy w którymś usunęli ta opcje czy nie :P.

 

Wpotrzebie, masz niski l3 na copy, cruciale są tak wredne, że wystarczy jeden timing za nisko i już co któryś test ucina wydajności mimo że stabilnie. Podejrzewam ze jak w l3 podcina wydajność to i podcina wydajność w normalnym użytkowaniu. Te 3533mhz cl14 mam tak ustawione, że odchyłka jest bardzo mała w l3 poniżej 500 nie spada nigdzie:)

 

Zobaczymy czy to kwestia kości czy zbiór ustawien. Miałem bdie ale aż tak jak teraz, nie bawiłem się nimi, ustawilem 3466mhz cl14 , główne timingi tylko sztywno ciasno i jakieś pojedyncze dalsze, ale trfc nie pamiętam ile miałem, wiem że opóźnienie z ryzenem 2600 4.1ghz miałem 62ns

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisalem o BGS to mnie chcieli tutaj zjeść :E

Wystarczy że coś chwilowo "mieli" w tle i już ucina wynik tu i ówdzie w tescie aidy więc to może nie wcale kwestia TRFC 550 a TRC 57 bo ja np mam trfc 530 a TRC 56 :Up_to_s:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko msi ma bgs, na asrocku x370 nie pamiętam czy miałem. Na b450 tomahawk było, gigabyte b450 nie przypominam sobie , chyba nie było, na asusie x570 nie mam . Na micronach e-die przy 3533mhz cl14 na Max zaciasnionych wypluwalem 52k na odczycie. Przyjdzie bdie to zobaczę, ale chyba trfc podbija tabelki w aidzie, tu mam 530t , na bdie pewnie do 300 zejdę, chyba że trafie dobry bin to może coś niżej. Dziś wysłane bdie więc może już jutro w domu.

BGS alt masz włączone na x370 na starych biosach i ryzenach ale opcja jest nie widoczna. Widoczna jest dopiero na nowszych i na ryzenach 3000 ale jak nie ustawisz bgs alt na enabled a bgs na disabled albo odwrotnie (w zależności czego potrzebujesz) przynajmniej na asrock to na auto masz hita na wynikach w benchach. Pewnie u innych jest to samo bo przecież ten badziew wysyła producentom amd a ci angażują zespół deszyfrantów i próbują coś z tego sklecić xD

Jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda na patriotkach 4400 trfc to ustawiasz 280-288 i nie robi to na nich wrażenia jest to dobra wartość bo możesz atakować i 260 :E ale 280-288 przynajmniej u mnie i to na t-top nie robi żadnych problemów nawet przy 3800 MHz. Za to bez solidnego wolotowania nie próbuj ustawiać tfaw na 16 ;) lepiej ustaw sobie trdrd i twrwr scl na 3 ;) a z tfaw celuj między 20-24 powinno ci to pozwolić gdzieś w okolicach 1.4v z GD zrobić cl16@3733 i zegarkiem 4.15 około 64.5-64.7 a przy 4.2 pewnie będzie bardzo blisko 64ns. Jeśli chodzi o przepustowość to z bgs alt będzie coś około RD55k WR28.8k CPY52-53k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuję , czy nowy windows 1909 usunął problem wysokiego opóźnienia sterownika nvidia ? Podobno to znany problem od 2 lat i może powodować trzaski dźwięku (zależnie od konfiguracji). Podobno karty amd są wolne od tego zjawiska. Może niektórzy co mają trzaski na ryzenach, mają z powodu sterownika nvidii ? Podobno niektórym pomaga Intelligent Standby List Cleaner , ale nie każdemu. Wpadł mi w oczy post na redicie , przeczytałem cały wątek. Podobno te zjawiska bardziej się potęgują jak ram jest wyżej podkręcony. Całkiem ciekawa teoria. Ja nie mam właśnie trzasków ni na xmp ni na 3733mhz , ale dostrzegłem, że sterownik Nvidia powoduję u mnie opóźnienie, paski w latencymon idą do końca skali, np jak uruchamiam steam/orgin.

 

Art385@ Może być, asrocka miałem jako pierwszą płytę po przejściu z intela, w sumie na intelach głównie miałem asrocki, już od p67 pro3 , przez z170 extreme4 i już jako ostatnią b150m oczywiście od asrocka :P.

Co do patriotów, głównie wziąłem je z powodu takiego, że w teorii mają dobry bin, bo nie ukrywajmy jakieś 3200cl14 od g.skilla by też dorwał w okolicach 500zł. Dla mnie 1.45v nie jest problemem, skoro mają tak na xmp, cruciale się nie wysypują od temp na takim napięciu a mają mniejsze radiatory, więc i patrioty powinny ładnie latać.

Trfc powinno ładnie schodzić w dół, a z tego co się orientuję ten timing daje kopa, co niestety nie jest osiągalne na crucialach(nie mam żalu do nich, przecież za taką kasę, nic lepszego nie dostaniemy, a jednak swoje potrafią, i dają satysfakcje użytkownikowi w oc). Będę kombinował, patrioty utknęły w paczkomacie nadawczym od wczoraj, więc dziś na bank ich nie będę miał :P. Porobiłem sobie testy wydajnościowe, ciekawe jak wyjdzie porównanie. Spróbuję oc od 3533mhz, ale na timingach jakie się dadzą ustawić na bdie, żeby zobaczyć ile zysku jest już w niskiej częstotliwości. A na co dzień będę walczył o coś więcej. Odkryłem, że asus ma w amd overclock ustawienia soc i vddg jakby inne niż w głównej zakładce oc, będę się bawił w obu, żeby ustabilizować ram wyżej.

W sumie bdie kupiłem bardziej dla zabawy, i chyba żeby je zostawić na długo, miałem kiedyś BCPB w gskill 3600mhz cl16 , ale nie dotrwały u mnie do ryzena 3600, a teraz jednak możliwości oc są wyższe niż 3466mhz (na ryzenie 2600), więc grzechem nie jest testować bdie :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuję , czy nowy windows 1909 usunął problem wysokiego opóźnienia sterownika nvidia ? Podobno to znany problem od 2 lat i może powodować trzaski dźwięku (zależnie od konfiguracji). Podobno karty amd są wolne od tego zjawiska. Może niektórzy co mają trzaski na ryzenach, mają z powodu sterownika nvidii ? Podobno niektórym pomaga Intelligent Standby List Cleaner , ale nie każdemu. Wpadł mi w oczy post na redicie , przeczytałem cały wątek. Podobno te zjawiska bardziej się potęgują jak ram jest wyżej podkręcony. Całkiem ciekawa teoria. Ja nie mam właśnie trzasków ni na xmp ni na 3733mhz , ale dostrzegłem, że sterownik Nvidia powoduję u mnie opóźnienie, paski w latencymon idą do końca skali, np jak uruchamiam steam/orgin.

 

To raczej nie kwestia RAMu, mam tak tez na wirtualce. Stery nVidii wprowadzaja spore opoznienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuję , czy nowy windows 1909 usunął problem wysokiego opóźnienia sterownika nvidia ? Podobno to znany problem od 2 lat i może powodować trzaski dźwięku (zależnie od konfiguracji). Podobno karty amd są wolne od tego zjawiska. Może niektórzy co mają trzaski na ryzenach, mają z powodu sterownika nvidii ? Podobno niektórym pomaga Intelligent Standby List Cleaner , ale nie każdemu. Wpadł mi w oczy post na redicie , przeczytałem cały wątek. Podobno te zjawiska bardziej się potęgują jak ram jest wyżej podkręcony. Całkiem ciekawa teoria. Ja nie mam właśnie trzasków ni na xmp ni na 3733mhz , ale dostrzegłem, że sterownik Nvidia powoduję u mnie opóźnienie, paski w latencymon idą do końca skali, np jak uruchamiam steam/orgin.

 

Art385@ Może być, asrocka miałem jako pierwszą płytę po przejściu z intela, w sumie na intelach głównie miałem asrocki, już od p67 pro3 , przez z170 extreme4 i już jako ostatnią b150m oczywiście od asrocka :P.

Co do patriotów, głównie wziąłem je z powodu takiego, że w teorii mają dobry bin, bo nie ukrywajmy jakieś 3200cl14 od g.skilla by też dorwał w okolicach 500zł. Dla mnie 1.45v nie jest problemem, skoro mają tak na xmp, cruciale się nie wysypują od temp na takim napięciu a mają mniejsze radiatory, więc i patrioty powinny ładnie latać.

Trfc powinno ładnie schodzić w dół, a z tego co się orientuję ten timing daje kopa, co niestety nie jest osiągalne na crucialach(nie mam żalu do nich, przecież za taką kasę, nic lepszego nie dostaniemy, a jednak swoje potrafią, i dają satysfakcje użytkownikowi w oc). Będę kombinował, patrioty utknęły w paczkomacie nadawczym od wczoraj, więc dziś na bank ich nie będę miał :P. Porobiłem sobie testy wydajnościowe, ciekawe jak wyjdzie porównanie. Spróbuję oc od 3533mhz, ale na timingach jakie się dadzą ustawić na bdie, żeby zobaczyć ile zysku jest już w niskiej częstotliwości. A na co dzień będę walczył o coś więcej. Odkryłem, że asus ma w amd overclock ustawienia soc i vddg jakby inne niż w głównej zakładce oc, będę się bawił w obu, żeby ustabilizować ram wyżej.

W sumie bdie kupiłem bardziej dla zabawy, i chyba żeby je zostawić na długo, miałem kiedyś BCPB w gskill 3600mhz cl16 , ale nie dotrwały u mnie do ryzena 3600, a teraz jednak możliwości oc są wyższe niż 3466mhz (na ryzenie 2600), więc grzechem nie jest testować bdie :P.

 

Psst. nvidia zawsze będzie miała mniejsze lub większe opóźnienia jeśli to ona to powinno pomóc wyłączenie hd audio nvidii. Natomiast dramatu jakim jest windows 1903 i upadaty w tym roku na AM4 to nawet najstarsi górale sobie nie wyobrażali. Karty z plx'ami uniemożliwiają często korzystanie z kompa :E Wcześniej myślałem, że chodzi tylko o dedykowane dźwiękówki ale już z kilkoma osobami rozmawiałem na ocn na pw i problemy identyczne na innych sprzętach.

Jeśli siedzisz na integrze to instalujesz driver realteka z września 2019 i tą nędzną konsole z windows store i lata elegancko. Wiem bo siedzę :P Jak w końcu asrock wyda bios w którym działa regulacja napięć na IF na agesie 1.0.0.4B to nawet podejmę próbę włożenia Xonara do budy. Jak chcesz więcej poczytać to możesz wejść na stronę maxedtech gościa co robi unidrivery do czipów cmedii i poczytać co to się dzieje w tym roku ;)

 

Teraz kwestia Patriotów i Biosa trfc daje kopa a zobaczysz, że tak chętnie 1.45v walić nie będziesz bo to podnosi temperatury cpu jak siedzisz na sztywno to luz jak nie to już mniej. Jeśli chodzi o napięcia raczej nic tam nie znalazłeś nowego ;) ewentualnie pojawiły się napięcia VDDG COD i IOD czy jakoś tak. Z IF to jest farsa na większości biosów przynajmniej na asrocku ustawisz pamięć i napięcie spada do 0.7v i max co zrobisz na niezłym imc to 3600 co prawda pobór prądu spada wyraźnie ale wyższe prędkości odpadają jeśli zamierzasz przepychać przez szynę bardzo długo i dużo danych. Ja właśnie dlatego siedzę dalej na becie 5.93, bo nowsze i starsze mają regulację napięć skopaną. Nie mniej ja mam wywalone wczoraj wyszpachlowałem kryonautem cpu a przyjemne to nie był bo ma konsystencje trochę rzadszą niż guma do żucia złożyłem badziew do kupy i mam trochę lepiej ale coś czuje, że tam amd na 1.0.0.4 rzeźbiło w g*wnie aby podbić boost do reklamowanego i stąd temperatury poszły w górę choć w grach wygląda to w sumie identycznie 1.35v@4.15GHz i soc na 1.15v to w takim fallen order średnio poniżej ~60 stopni ze skokami do 70 i znowu spadkiem w okolicy 55-60 czyli odczytu z RM bądź z czujki ccd. Tak więc IF możesz voltować na 1050mv na początek dla np. 3733 aczkolwiek zaczął bym testy z 900-950mv i dał SOC na 1.15v i jak się nie pojawią jakieś krzywe akcje to tak zostawił. Mostek na takim napięciu zeżre może z 2-3W więcej, a dowoltowany IF 6W+ a 900-950mv to zupełnie wystarczające napięcie jeśli chcemy ganiać system synchronicznie

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZyli jednak lepiej mieć BGS Alt włączone a BGS wyłączone niż obydwa wyłączone ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze na nowym biosie mi wyrzucało gry na 3733mhz cl16, ale zacząłem się bawić, najpierw Soc 1.09v i vddg 0.91 i gry działały, ale raz mnie wyrzuciło do pulpitu, po czym w amd overclock wklepałem to samo co w głównej zakładce i grałem bez problemu parę godzin. Wróciłem do 3533mhz ponieważ w testach wydajności, niższy takt dawał mi więcej.

Mam coś takiego w biosie :

 

 

ffc863dfa16cc5cd.jpg

 

45cd895962acb0ee.jpg

 

6d69be6f6cf8ef7e.jpg

 

d6f421d00682c90a.jpg

 

d6f421d00682c90a.jpg

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZyli jednak lepiej mieć BGS Alt włączone a BGS wyłączone niż obydwa wyłączone ?

Tak bo poprawia stabilność i podbija przepustowość. Jedyne co tracisz to troszku na opóźnieniu pamięci. Nie wiem jak jest na innych płytach ale np. u mnie na stock@auto masz bgs włączone niestety z jakichś niewyjaśnionych powodów zwiększa opóźnienie pamięci dużo bardziej niż ustawienie bgs alt na enabled i bgs na disabled ale czemu nie wiem.

 

Szczerze na nowym biosie mi wyrzucało gry na 3733mhz cl16, ale zacząłem się bawić, najpierw Soc 1.09v i vddg 0.91 i gry działały, ale raz mnie wyrzuciło do pulpitu, po czym w amd overclock wklepałem to samo co w głównej zakładce i grałem bez problemu parę godzin. Wróciłem do 3533mhz ponieważ w testach wydajności, niższy takt dawał mi więcej.

Mam coś takiego w biosie :

Te ustawienia w zakładkach zaawansowanych są nadrzędne ale jeśli bios nie jest skopany to te z pierwszej strony powinny modyfikować te w zaawansowanych pomimo, że te są na auto. Spróbuj dać 1.15v na SOC na VDDG oba synchronicznie 950mv. Jak wjadą b-die to ustaw je tak procodt 36.9 lub 40 i cad na 24-20-20-24 potem off/off/rzq/5 i musi to latać na 3733 z GD na cl16. Przy wyższych nastawach IF wpompowanie 1.15 w SOC robi robotę, choć teoretycznie wystarczy około 1.075v ale wydajność będzie niższa. Ładuj volty jak masz czym ciepło odprowadzić póki wydajność rośnie, bo zen2 od AMD to taki trochę pascal od nvidii :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art

Dzięki za info, a kojażysz może czy DFE Read Training i FFE Write Training coś dają? kiedyś miałem je disabled teraz używam na enabled ale do tej pory nie zauważyłem co te opcje wnoszą :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qrde :E Te całe szajsungi B-die to fajne kostki, chyba bardzo się lubią z AM4 ;) 3600Mhz bez problemu nawet na parchu x370 oczywiście cl 18 ,na cl 16 nie wstawały ,cl 17 nie próbowałem nawet ,ustawione 4 główne parametry bez żadnych zabaw z całą masą tych subtimingów i resztą.3600Mhz z rysiem 1 gen i x370 to chyba dobry wynik ,tak na moje skromne oko :P kostki pewnie mają potencjał na innych platformach, jak będzie czas powalczę o jakieś 3200-3400 cl14.Jedno jeszcze pytanko na poprzednich kostkach napięcie SOC było ustawione na auto i pokazywało ok.1,15v po zmianie na te szajsungi SOC spadło do 0,928v :hmm: piszę o taktowaniu 3200mhz w pierwszym zestawie pamieci jak i w tym obecnym.Na początku napisałem że samsungi się lubią z AM4 ,poprzedni zestaw nie lubił żadnego profilu xmp :E tylko ustawienie ręczne było ok w tym wypadku xmp śmiga aż miło.Z drugiej strony nie będę pisał że te 3600mhz w 100% stabilne bo z 10min testu aidy to za mało ale komp wstał i narazie działa.

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art

Dzięki za info, a kojażysz może czy DFE Read Training i FFE Write Training coś dają? kiedyś miałem je disabled teraz używam na enabled ale do tej pory nie zauważyłem co te opcje wnoszą :Up_to_s:

Nie nie kojarze nigdy nie używałem, bo kiedyś nie było ich u mnie w biosie, ani nie miałem od dawna problemów takich, żebym się zagłębiał, bo już siedzę na 64.5ns na 4.15GHz na cpu i 3733 cl16 i nawet nie widzę sensu aby schodzić niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

CZyli jednak lepiej mieć BGS Alt włączone a BGS wyłączone niż obydwa wyłączone ?

 

Jak masz stabilne to te opcje NIC nie dają oprócz zaniżania wydajności w grach, a zawyżania sztucznego w benchach. To jest dla fanatyków i tych co chcą się pochwalić jakie to przepustowości nie mają i do zapisywania rekordów.

 

A te " DFE Read Training i FFE Write Training" są do trenowania pamięci. Podwyższają możliwość wstania płyty z niższymi timingami, więc zawsze lepiej mieć enabled.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Te ustawienia w zakładkach zaawansowanych są nadrzędne ale jeśli bios nie jest skopany to te z pierwszej strony powinny modyfikować te w zaawansowanych pomimo, że te są na auto. Spróbuj dać 1.15v na SOC na VDDG oba synchronicznie 950mv. Jak wjadą b-die to ustaw je tak procodt 36.9 lub 40 i cad na 24-20-20-24 potem off/off/rzq/5 i musi to latać na 3733 z GD na cl16. Przy wyższych nastawach IF wpompowanie 1.15 w SOC robi robotę, choć teoretycznie wystarczy około 1.075v ale wydajność będzie niższa. Ładuj volty jak masz czym ciepło odprowadzić póki wydajność rośnie, bo zen2 od AMD to taki trochę pascal od nvidii :E

 

Czyli bardzo podobnie jak mam teraz :P. Tylko VDDG, soc wyżej i ewentualnie procodt :). Noctua chyba sobie poradzi :P. Zapewne muszę ją zdemontować jutro , żeby włożyć patrioty, to przyjdzie świeży thermal gryzlli :).

 

Przekopywałem stare ss, jeszcze na tomahawku, i ten proc przy ramie 3533mhz "latał" Na vddg 0.95v , Soc 1.1v i vddp na 0.9v , miałem to na auto, bo nie umiałem jeszcze samemu ustawiać :P. Czemu tam VDDG latało na 0.95 stabilnie, a teraz powyżej 0.91 mi wysypuję pc ? Kwestia biosu ? Ale z drugiej strony, teraz na auto i xmp , vddg się karmi 1.1v i komp działa, a na 1v ręcznie nie będzie bootował. Czy jest jakaś opcja w biosie, która ma wpływ na te nieszczęsne vddg ? Podejrzewam, że jakby mi na 1v wstało vddg i soc okolice 1.15v to i ram na 3800mhz pójdzie, bo już teraz ram wstaję na 3733mhz vddg 0.91v , soc 1.09v , vddp 1v. Może przyjdą bdie to mu się coś w głowie poprzewraca i zacznie śmigać z wyższym soc i vddg :).

W końcu patrioty są w drodze do mojego paczkomatu, więc jutro będzie zabawa :) .

 

Aaaa nie testowałem VDDG i soc wyżej , z włączoną opcją w biosie w tym amd overclock związaną z oc soc i uncore, fabrycznie jest disabled. Więc jutro sobie sprawdzę :P.

 

 

Albo za wysoki VDDG powoduje trzeszczenie w słuchawkach, coś na wzór jakby radio zaczynało gubić fale, albo za niski VDDP , więc jak widać anomalia dźwiękowe to problem napięć VDDG/VDDP/Soc ;). Dla picu ustawiłem soc auto, vddg 0.95v, vddp 0.9v (miałem 1v). Puściłem piosenkę i już w pierwszej minucie zakłócenia :P.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę się nie odzywałem :)

 

ale pochwalę się, może się komuś przyda INFO odnośnie promocji MSI na płyty X570. Płytę kupiłem w sierpniu, od razu zarejestrowałem produkt i wypełniłem formularz w celu wzięcia udziału w promocji na AiO CoolerMaster. Tak się jakoś stało, że mi nie wysłali tego AiO a jak zacząłem do nich pisać w październiku to w końcu mi napisali że AiO mi nie wyślą, bo promocja się skończyła itp. ALE nie ustąpiłem i domagałem się czegoś w zamian bo płytę kupiłem a nie dostałem nic w gratisie. Troche to trwało, chcieli ode mnie zdjęcia naklejek z kodem kreskowym itp. Cały czas korenspondencja z MSI Global przez ich stronę w języku angielskim. Koniec końców, dziś otrzymałem paczkę z Holandii ze słuchawkami MSI DS502. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony bo czekając na AiO od MSI kupiłem AiO Eisbaer 360mm i drugie AiO nie jest mi potrzebne :)

Oby tylko dobrze grały :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znac czy przyszedl ci nowka zapakowany sprzet, jestem ciekaw. Jak widac trzeba pisac krotko i stanowczo do nich.

Paczka przyszła dzisiaj, płyta nówka, oryginalnie zapakowana na pewno nie otwierana, z innym numerem seryjnym, właśnie w tym momencie wszystko złożyłem i odpaliłem.

 

 

Nie jestem kompletnie w temacie, instalować tą betę Biosu dla X570 (7C37vA61), czy lepiej ostatnią "normalną" 7C37vA5

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paczka przyszła dzisiaj, płyta nówka, oryginalnie zapakowana na pewno nie otwierana, z innym numerem seryjnym, właśnie w tym momencie wszystko złożyłem i odpaliłem.

 

 

Nie jestem kompletnie w temacie, instalować tą betę Biosu dla X570 (7C37vA61), czy lepiej ostatnią "normalną" 7C37vA5

 

Laduj bete...nie ma co sobie zalowac. Poprawili tam kompatybilnosc z urzadzeniami PCI-E.

Jak masz dzwiekowke, to moze sie okazac ze ze starszym komp w ogole nie wstanie.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laduj bete...nie ma co sobie zalowac. Poprawili tam kompatybilnosc z urzadzeniami PCI-E.

Jak masz dzwiekowke, to moze sie okazac ze ze starszym komp w ogole nie wstanie.

 

No ja mam Xonara, ale nie wiem właśnie czy to ta karta jest problemem, czy chodzi o coś innego? Komp z sygnaturki, bez OC- mam problem z zimnym startem. Otóż obojętnie czy wyłączony z listwy czy w stanie czuwania. Jeśli dłuższy czas nie był uruchamiany, botowanie kończy się na czerwonej diodzie led od CPU. Jednak wystarczy wyłączyć kompa i już jest wszystko ok i sprzęt się uruchamia. Wszystko poza tym działa jak należy, jest stabilnie. Wydaje mi się, że tu problem powoduje badziewny bios od MSI albo sama płyta. Jest to denerwujące i zastanawiam się już nad drugą płytą, bo nigdy wcześniej z żadnym kompem nie miałem takich problemów. Czy ktoś się orientuje czy to wyłącznie albo głównie problem płyt od MSI? Czy na innych płytach taki jaja też się działy? I czy faktycznie dobrze dedukuję? Bo raczej te G.skille nie powinny sprawiać problemów z tą platformą...

 

Przewertowałem również zagraniczne fora i ten problem mam nie tylko ja. Ale po wynikach wyszukiwania patrząc, to tylko znalazłem ludzi z tym problemem, którzy mieli płyty od MSI. Nikt jednak jasno nie napisał gdzie leży problem. A ja przerobiłem wszystkie dostępne biosy do tej płyty i nic się nie zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam Xonara, ale nie wiem właśnie czy to ta karta jest problemem, czy chodzi o coś innego? Komp z sygnaturki, bez OC- mam problem z zimnym startem. Otóż obojętnie czy wyłączony z listwy czy w stanie czuwania. Jeśli dłuższy czas nie był uruchamiany, botowanie kończy się na czerwonej diodzie led od CPU. Jednak wystarczy wyłączyć kompa i już jest wszystko ok i sprzęt się uruchamia. Wszystko poza tym działa jak należy, jest stabilnie. Wydaje mi się, że tu problem powoduje badziewny bios od MSI albo sama płyta. Jest to denerwujące i zastanawiam się już nad drugą płytą, bo nigdy wcześniej z żadnym kompem nie miałem takich problemów. Czy ktoś się orientuje czy to wyłącznie albo głównie problem płyt od MSI? Czy na innych płytach taki jaja też się działy? I czy faktycznie dobrze dedukuję? Bo raczej te G.skille nie powinny sprawiać problemów z tą platformą...

 

Przewertowałem również zagraniczne fora i ten problem mam nie tylko ja. Ale po wynikach wyszukiwania patrząc, to tylko znalazłem ludzi z tym problemem, którzy mieli płyty od MSI. Nikt jednak jasno nie napisał gdzie leży problem. A ja przerobiłem wszystkie dostępne biosy do tej płyty i nic się nie zmieniło.

 

Jezeli masz ten problem tylko na AGESA 1.0.0.4B, to pewnie ten mikrokod jest problemem. Jezeli na starszych tez, to nie wiem. Gigabyte na poczatku w ogole nie startowal, dopiero po kilku dniach rozwiazali ten problem. Ale tutaj problem dotyczyl tylko 1.0.0.4B i kart dzwiekowych na PCI-E. Po wyjeciu karty wszystko bylo ok, a obecnie dziala nawet z zainstalowana karta.

 

 

 

BTW: Gigabyte wydal kolejny BIOS dla X570 - F10d.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...